kategoria: A600
[#31] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #30

Tylko że the settlers alokuje dużo pamięci pod kątem wielkości mapy a mk nie :)
Zainstaluj sobie the settlers przez instalator z dyskietki bez whdload i sprawdź jak gra działa - jaki możesz mieć największy rozmiar mapy :)

A whdload najlepiej wykorzystywać do NDOS - wych gier :)

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:27:01 przez RokiS
[#32] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #31

A whdload najlepiej wykorzystywać do NDOS - wych gier :)


ok, racja
[#33] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #30

A o czym jest temat wątku? O grach whdload ogólnie, czy o grze Settlers na whdload? Gra Settlers niezwykle rzadko doczytuje cokolwiek podczas gry, chyba jedynym miejscem po uruchomieniu, gdzie następują operacje dyskowe jest opcja zapisu stanu gry, więc brak preload w tym przypadku nie będzie w niczym przeszkadzał prócz intra. W dodatku, nie wiem jak to jest z grą Settlers, ale można spotkać wersje gier whdload zainstalowane jako wersja plikowa, przy takiej wersji ekran mruga tylko raz i wczytywany jest cały plik w przeciwieństwie do wersji z obrazami dysków, gdzie dostęp do każdej ścieżki to jedno mrugnięcie. Najlepszym przykładem może tu być gra Snow Bros w wersji plikowej, przy zbyt małej ilości pamięci bez preload miganie jest niezbyt uciążliwe, za to w wersji z obrazem dyskietki, gra ładuje się dłużej niż z dyskietki. W MK dyskoteka jest zjawiskiem powszechnym i nic dziwnego, że bez preload grać się nie da, chyba, że na siłę.

W wymaganiach Settlers dla WHDLOAD jest napisane, że wymagane jest 4352 KiB pamięci fast (zapewne ciągłej), a to jest więcej niż 4MB.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:36:21 przez WyciorX
[#34] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #28

Aż sprawdzę czy u mnie występuje ten problem bo nigdy nie zauważyłem problemów z działaniem WHDLoad używając ACA. Sensible Soccer też sprawdzę.

Sensible Soccer działa out of box. Po prostu klikam i działa.
Z Settlers rzeczywiście jest problem. Ale to wynika z tego że w WHDLoad nie czyta obrazów dyskietek tylko pliki i ładuje to do RAMu. Dziwne jest to że to zjada więcej RAMu niż ładowanie obrazów dyskietek. Z opcją preload załadowało mi się tylko gdy odpaliłem system bez sekwencji startowej oraz z załadowanym workbenchem, ale bez preload. W obu przypadkach rozmiar mapy to 7.
[#35] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #34

Nie wiem czy to pomoże, ale w casie testów mojej karty też pojawił się ten problem z Settlersami. Co się okazało, przyczyną problemów było włączenie pamięci SLOW na karcie turbo. Jak się tą pamięć wyłączy problem znika natychmiast.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 11:28:08 przez spidi
[#36] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@spidi, post #35

Mówisz o tym 1,5MB Slow? W ACA to już jest na starcie i problem jest. Udało mi się uruchomić tylko bez sekwencji startowej. Może to po prostu problem wolnej pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 13:34:20 przez QkiZ
[#37] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #36

To jest bardzo dziwne, bo oznaczałoby to, że slave do tej gry ma jakiś błąd, przez który gra ignoruje obecność dużego bloku pamięci fast do wykorzystania na preload. Prędkość samej pamięci nie ma tu znaczenia, albo obrazy załadują się RAM, albo nie.
[#38] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #37

Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz. Gdy uruchomiłem gry z dyskietki, pełnym wolnym RAMem, gra pokazywała maksymalny rozmiar mapy 5. Gdy odpaliłem z WHDLoad (niezależnie od preload czy bez) rozmiar mapy był max 7.
[#39] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #38

Nie tylko to dziwne, ale i nie logiczne. Info na stronie whdload.de wspomina coś nawet o mapach rozmiaru 8.
[#40] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #39

Settlers w wersji WHDLoad uruchomiłem na V2 1200 i faktycznie rozmiar mapy jest 8 oraz załadowana muzyka i wszystkie efekty dźwiękowe. Myślę że na v2 dla A600 będzie tak samo bo ilość pamięci na obu kartach jest taka sama.
[#41] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #38

Nie tylko to dziwne, ale i nie logiczne. Info na stronie whdload.de wspomina coś nawet o mapach rozmiaru 8.

Z moich obserwacji wynika że mapa o rozmiarze 7 jest na Amigach wyposażonych w 8MB Fastu.
Przy 16 MB Fast-u osiągamy maksymalny rozmiar mapy czyli 8.


Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz. Gdy uruchomiłem gry z dyskietki, pełnym wolnym RAMem, gra pokazywała maksymalny rozmiar mapy 5. Gdy odpaliłem z WHDLoad (niezależnie od preload czy bez) rozmiar mapy był max 7.

Tak samo mam na Furi. "Maly" rozmiar mapy przy uruchomionej grze z dyskietek najprawdopodobniej związane jest z wielkością save-u ;
za duży save za mało pojemna dyskietka :).

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:32:19 przez RokiS
[#42] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #41

Ciekawy wniosek z tym stanem gry, czy uruchomiona z HDD oferuje rozmiar mapy 7 przy 8MB RAM?
[#43] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #41

Widział ktoś rozmiar większy niż 8? Jaki jest maksymalny dostępny rozmiar mapy?
[#44] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #43

Większej nie ma - wszystko jest w instrukcji link
The size of a games world
is limited to 5 for floppy disks (size 7 represents 1.6 MB) Moreover, a
size 5 world is already immense.

-mx: Force mapsize x
X is a number between 1 and 8.



Ciekawy wniosek z tym stanem gry, czy uruchomiona z HDD oferuje rozmiar mapy 7 przy 8MB RAM?

Jak mam rozumieć to 8 MB RAM?
[#45] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #44

8 MB Fast
[#46] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #45

A ja mogę max ustawić na 7. Nawet startując bez s-s. Czemu nie mogę grać na 8? Pamięci mi nie brakuje (63 MB Fast). Może już procesor (020) by nie wyrabiał przy takiej wielkości?
[#47] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@nostrum666, post #46

Może wymagane jest jeszcze 2MB chipu a może faktycznie procesor ma znaczenie u mnie gra identyfikuje vampira jako procesor 68040 i pod WB mam dostępne 1,98MB chipu bo workbench wyświetlany jest na RTG.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:57:20 przez Alex
[#48] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@nostrum666, post #46

Do map rozmiaru 8 wystarczy 4MB dodatkowej pamięci FAST RAM (może być nawet tylko 512kB CHIP RAM). Czy grasz w Settlersy z WHDLoad, czy ze zwykłej instalki? Może masz wersję spolszczoną? Może to mieć znaczenie.
[#49] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@nostrum666, post #46

Chyba masz rację :) - wielkość mapy może zależeć od procka ponieważ na końcu instrukcji jest podana min. zależność wielości mapy od pojemności pamięci z której to wynika (tak jak Hexmage960 napisał ) że do mapy rozmiaru 8 wystarczy 0,5MB Chipu i 4 MB Fast-u ale jest też punkt
6. The game worlds

The number indicates the maximum size of the game's world. This will depend on the size of the available memory and can be limited by the storage device (see 9) or the processor (see 8).

Niestety punkt 8 nic nie wyjaśnia :(
W każdym bądź razie na A600 z Furią eco020 mam mapę maks 7, a na TF330 z 030 jest mapa 8 i pamiętam że na A1200 z Blizzardem 4 też była mapa 8.
[#50] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #49

To trochę sugeruje, że mapa o rozmiarze 8 jest dostępna dopiero od procesora 030, a ten przecież nie jest o wiele szybszy od 020.
[#51] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #50

Może nie jest szybszy ale gra może mieć zaszytą blokadę, jeżeli nie wykryje procesora wyższego niż 020 to nie pozwoli na ustawienie mapy większej niż 7.
[#52] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #50

Dużo szybszy może nie ale te dodatkowe cache może umożliwiają szybsze obliczenia wymagane w grze.
Mogło też wynikać to ze sposobu myślenia twórców gry - 020 była kojarzona raczej z eco020 14Mhz z gołej A1200, a 030 - z 030 25Mhz + Fast w A3000 - i tu już różnica w wydajności była :) - kto wie.

W sumie może emulator się przyda i na nim można by sprawdzić jak się gra zachowuje z 020 i 030 :) - ktoś coś??

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 23:22:28 przez RokiS
[#53] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #52

No ja mam właśnie Blizzarda 4 w zasadzie prawie od początku posiadania Amigi 1200, więc nie zauważyłem.

Ale mapa 7 to też jest ogromna.

Ciekawym jak to jest u ludzi z 68000 i FAST RAM, czy tam jest jakieś dodatkowe ograniczenie?

Bo wiem, że jak się ma tylko dyskietki to max. mapa to 5.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 23:28:11 przez Hexmage960
[#54] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@Hexmage960, post #53

A600 2MB chip + 4MB fast
The Settlers zainstalowane na HD
Max map size = 5
[#55] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #43

[#56] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@movin, post #54

Witam mam pytanie w temacie, zastanawiam się nad zakupem karty turbo - Furia EC020 rev 2 ale zastanawiam się czy brać wersję "standardową" czy dołożyć do wersji OC - Amisię używam do gier pod WHDload - frontier, tornado ids itp
[#57] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@AD99, post #55

Tak.
Widziałem już to info w instrukcji na lemonamiga, niestety moja Amiga (a może raczej nieoryginalna wersja gry) nie przyjmuje tych argumentów

mike100 - ja brałbym podstawową.
Powinna być chłodniejsza i w teorii bardziej stabilna.
Obie mają procki 25MHz tyle, że różnie podkręcone.
[#58] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@mike100, post #56

Ja mam wersję OC -przeskoczyłem na nią z wersji podstawowej - ładnie stabilnie chodzi, zimna bo chłodzona cichym wentylatorem.
8.38 Mipsa i 1.15MFlopsa w Sysinfo4.3; przy sofcie 12.8
8.41 i 1.15 w Sysinfo3.24 ; przy sofcie 12.8 (wyniki w sysspeedzie po 24:00 mogę podać ).
Przy najnowszym sofcie 13 trochę mniej MFlopsów ma, i troszkę wolniejsza w operacjach w pamięci Chip jest ( sysspeed ).

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 22:08:01 przez RokiS
[#59] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #58

(wyniki w sysspeedzie po 24:00 mogę podać ).

Furia wersja OC - SYSSPEED 2.6:
MIPS 13.23
MFLOPS 0.89



A600 2MB chip + 4MB fast
The Settlers zainstalowane na HD
Max map size = 5

Czyli na 68000 mapa w Settlersach ograniczona jest do rozmiaru 5 :)

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 00:50:08 przez RokiS
[#60] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@RokiS, post #59

Ja sprawdziłem na A2000
68030 50mhz
64MB fast
0,5MB chip

Settlersi zainstalowani na HDD(SD)
max map size = 8
brak muzyki bo tylko 0,5MB chip
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem