kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie
Witam czy to będzie działać na jednej taśmie ,chodzi mi o nagrywanie dyskietek ? Gotek ma działać jako DF 1 .
[#2] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@komarek360, post #1

Tak to będzie bez problemu, sam testowałem.

Gorzej jak będziesz chciał mieć gotka na DF0 a stację na DF1 , to tak mi się jeszcze nie udało.
[#3] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #2

W xcopy uaktywniasz wszystkie stacje i mimo ze nie widac df1 pod systemem, mozna kopiowac.
[#4] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@Norbert, post #3

Próbowałem , i nie da rady.

Chyba że powiesz jak je uaktywnić , bo w xcopy szukałem i DF1 DF2... nic nie dało rady zrobić.
[#5] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #4

Masz to w menu obok killsys
[#6] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@Norbert, post #5

Ok jest DRIVES ON , po aktywacji mam możliwość wybrania DF1.

Ale jakakolwiek operacja na DF1 wyskakuje komunikat "No disk in drive DF1"

Stacja podłączona i ustawiona na DF1.
[#7] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #2

Podczepię się pod temat, jak to konkretnie można zrobić? Mam w tej chwili podłączoną przeróbkę teac, ale marzy mi się podłączenie oryginalnej stacji, którą mam jako tako sprawną, są zworki df1 itd.

Idzie to zrobić na jednej taśmie? Zgaduję że zasilanie już wtedy z zewnątrz trzeba pociągnąć. Co konkretniej trzeba zrobić? Starczy zwykła taśma ide z dwiema 'klamrami'?
[#8] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #7

mam gotrka jako df1 a flopa df0 w A4000 na jednej taśmie i działa
zmieniłem tylko zworkę w goteku na S1
[#9] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@JacK_Swidnik, post #8

tak to każdemu będzie działać.
to teraz zamień gotka na DF0 na flopa na DF1 i powiedz czy działa.
Bo mi z żadną amigą nie działa (500/600/1200).
[#10] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #9

Podłączyłem oryginalną stację ze zworką ds0 (inaczej nie działało) jako df0 wewnątrz i przerobioną teac na zewnątrz do tej samej taśmy z przerobionym kablem i wyciągniętą 'żyłką' z taśmy do 8 pinu w porcie df1-3.
Działa z grami ndos i xcopy, w wb też wykrywa napęd, ale wszystkie dyskietki wykrywa jako df1:bad. Nie wiem, czy to kwestia tego, że kiedy są dyskietki w obu stacjach, to podczas czytania pierwszej, w drugiej też się kręci "ten krążek od dyskietki". Na to jest rada?
[#11] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #10

W takim razie da rade na jednej taśmie poprzez goteka i xcopy skopiować dane na dyskietkę tylko zasilanie trzeba dorobić?
[#12] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@komarek360, post #11

U mnie nie działa , spróbuj u siebie i napisz.
[#13] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@komarek360, post #11

Ja dorobiłem do kabla zasilającego df0 dodatkową wtyczkę, i podłączyłem w płytę główną oba napędy, ale nie mam goteka, nie wiem, czy to inna bajka.

https://www.youtube.com/watch?v=vu2Qfr9dlOg&index=1&list=FLGn9xBmXeXDa_PcnWIFzXgg

Mnie gościu pomógł.
[#14] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #13

widze ze moj pomysl ktoś wykorzystał.
[#15] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #13

Tak samo zrobiłem w A1200 i mi nie działa.
Stacje na DF1 ustawiłem zworką na stacji, wiec odpada robienie krosa na taśmie SEL0 z SEL1.

MTRX z zewnątrznego db23 podłączyłem do stacji DF1 zamiast MTR0.

I nie ruszyło. Będę musiał pokombinować z innymi stacjami, spróbuje z oryginalną od A500.

Czy to że soft w gotku jest Cortex ma znaczenie?
[#16] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #15

Najprościej było by się dowiedzieć podłączając HxC, ale niestety jeszcze nie opanowałem żadnego goteka, w każdym razie facet na yt miał HxC, tak mi świta. Ponoć cortex jest kiepski, ale to tylko powtarzam, co przeczytałem prawie wszędzie, gdzie się na ten temat wypowiadano, bo HxC chyba jeszcze rozwijają, a cortexa już nie, czy coś, mi stacja oryginalna od amigi działała w xcopy, cannon fodder i jaguar xj220 ze zworką ds0 jako zewnętrzna, w dosie jej tylko nie wykrywało, ale poza tym działała. Teraz jest wewnątrz ze zworką ds0 nadal, na zewnątrz jakaś tam przeróbka, kabel z db23 z 8 pinu do bodaj 16 żyłki na taśmie.
[#17] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #16

Dzisiaj ponownie przerobiłem kabelek jak na filmie.
Kros SEL0 x SEL1.
Zamiast MTR0, doprowadziłem MTRX z pin9 DB23.

Niestety nie działa z A500/600/1200 z 3 stacjami.

Niewiem czy problemem jest soft cortex w goteku, ale 2 FDD na taśmie też nie chciały działać.
Z tego co wyczytałem potrzebny jest jakiś interfejs bo małe amigi 500/600/1200 obsługują tylko 1 stację wewnętrzną. Ma ktoś linka do schematu?

Przypominam ze gotek na DF1 a flopy na DF0 działa na wewnętrznej taśmie. Odwrotnie już nie.
[#18] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #17

A jakby zastosować takie coś ???

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 21:40:20 przez KRISS
[#19] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@KRISS, post #18

dzieki właśnie znalazłem to samo tutaj link


spróbuje
[#20] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #19

https://www.youtube.com/watch?v=vu2Qfr9dlOg
[#21] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@Norbert, post #14

@Norbert

udało mi się uruchomić floppa na DF1 a gotka na DF0.
Ale tak jak pisałeś tylko w xcopy po włączeniu wszystkich stacji "drives on" można nagrywać z gotka na flopa.
Czy w workbench da rady też tak jak w xcopy uaktywnić stacje df1 ?
[#22] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@maliniak, post #21

Pracowałem nad uaktywnieniem 'prawdziwej' stacji w df1, w piątek postaram się wrzucić filmik na mój kanał yt - vejin9 :)
[#23] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@vejin, post #22

Chciałbym zamontować wewnątrz Amigi normalną stację dyskietek, a na tej samej taśmie podłączyć na zewnątrz Goteka. Interesują mnie poniższe scenariusze użycia:
1. Gotek działa jako DF0, brak DF1.
2. Wewnętrzna stacja działa jako DF0, brak DF1.
3. Obie stacje działają jednocześnie, ale tylko w celu kopiowania obrazów z Goteka na prawdziwe dyskietki w XCopy.

Czy taka konfiguracja jest możliwa? Czy można byłoby zmieniać konfigurację np. wyprowadzonym na zewnątrz przełącznikiem? Zależy mi na tym, aby na codzień korzystać z Goteka, ale mieć możliwość przełączenia się na prawdziwą stację w razie potrzeby.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 10:46:41 przez poweredjj
[#24] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@poweredjj, post #23

Kiedyś widziałem opis takiego rozwiązania jak oczekujesz (dwie stacje na 1 kablu) - nie mogę tego teraz odnaleźć. Jeśli dobrze pamiętam to nie umożliwiało ono równoczesnego używania dwóch stacji. Natomiast można bez większych problemów podpiąć drugą stację na zewnątrz i dodać w A500 przełącznik DF0/DF1.
link.
Koszt niestety niemały ale da się. Jeśli masz zewnętrzną stację dysków to potrzebujesz tylko bootselektor LINK
Jeśli natomiast nie posiadasz stacji zewnętrznej to konieczny będzie jeszcze jej zakup (około 100PLN - trzeba polować) albo takie cudo link - choć przy tej cenie lepiej dopłacić i kupić stację Sakura, która też obsłuży floppy PC bez przeróbki a ma pełną metalową obudowę. Jest jeszcze coś takiego chyba także produkcji kogoś z PPA.
[#25] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@jimmy, post #24

Jeszcze jedno, bo zapomniałem dopisać: mam przełącznik kickstartów, co daje mi bootselector. Wiem że większość gier / dem wymaga startu z DF0, ale już takie XCopy z DF1 powinno ruszyć...
[#26] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@poweredjj, post #25

Informacja jest w opisie aukcji ale w skrócie - bootselector zamienia sygnały tak, że stacja zewnętrzna jest widoczna przez Amigę jako DF0 a stacja wewnętrzna jako DF1 lub normalnie (wewnętrzna DF0 a zewnętrzna DF1). Odpada wtedy problem gier uruchamianych z goteka podłączanego przez zewnętrzną stację.
Jeśli nie obawiasz się posługiwania lutownicą i obrabiania kabelków to możesz poszukać tego rozwiązania z jedną taśmą (dotyczyło chyba Ami 1200).
EDIT: Znalazłem opis tej modyfikacji LINK

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 12:49:12 przez jimmy
[#27] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@jimmy, post #26

Będę chciał przyjrzeć się temu rozwiązaniu, bo nie wymaga dodatkowych zakupów, zewnętrznych obudów itp. - a działa.
https://www.youtube.com/watch?v=VKfDjGmOi5k&t=2s
Teoretycznie nie potrzebuję dodatkowego sygnału do kręcenia silnikiem dla Goteka (bo on nie ma silnika), chyba że coś źle zrozumiałem.
Z tego co rozumiem, to wystarczy "odkręcić" przekręconą część taśmy i po prostu podłączyć do tego Goteka - ewentualnie bawiąc się zworkami DS0 DS1 na Goteku. Ale może się mylę, nie wiem...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 12:52:04 przez poweredjj

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 12:52:17 przez poweredjj
[#28] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@poweredjj, post #27

Pokombinowałem, zadziałało, opiszę tutaj gdyby kogoś jeszcze interesowało takie rozwiązanie.
Amigowa stacja dysków jest zamontowana w Amidze, stacja Gotek jest na zewnątrz. Obie przypięte jedną taśmą z dwoma gniazdami (odwrócona część taśmy została wyprostowana). Taśma zasilania z płyty głównej została wyprowadzona na zewnątrz (dłuższym kablem, niż oryginalny) i przypięta do Goteka. Zasilanie z wewnętrznej stacji zostało wyprowadzone na zewnątrz.
Scenariusze użytkowania:
1. Obie stacje mają zworkę DF0:, zasilanie stacji wewnętrznej nie jest podłączone. Gotek działa jako DF0:, stacja wewnętrzna jest wyłączona. Jedyny skutek uboczny to świecąca się cały czas lampka "drive" na obudowie (efekt taśmy sygnałowej podłączonej do wyłączonej stacji).
2. Stacja Gotek ma zworkę DF1:, zasilanie stacji wewnętrznej jest podłączone. Stacja wewnętrzna działa jako DF0:, Gotek jako DF1:. Obie stacje działają prawidłowo, można używać ich razem, kopiować obrazy na prawdziwe dyskietki itd.
3. Stacja Gotek jest odłączona, zasilanie stacji wewnętrznej jest podłączone. Stacja wewnętrzna działa jako DF0:, brak Goteka.

Po zamknięciu obudowy mam na zewnątrz dostęp do zasilania wewnętrznej stacji (można podłączyć zasilaczem molex, albo zrobić opcjonalne odgałęzienie zasilania wyprowadzonego do Goteka) oraz do zworek Goteka. Tym sposobem mogę przełączać się między powyższymi opcjami bez rozkręcania Amigi. Domyślam się że można byłoby przypiąć przełącznik do zworek DF0:/DF1: wewnętrznej stacji, ale nie mam takiego przełącznika pod ręką (może docelowo tak zrobię).

Nie musiałem też kupować bootselectora, ani stacji Sakura - jak się okazuje, nie były niezbędne. Teraz czekam na nową stację i będzie można to wszystko skręcić.
[#29] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@poweredjj, post #28

Boot selector w takiej konfiguracji nie jest potrzebny bo nie próbujesz odpalać kompa z zewnętrznego portu lub odpalać z Goteka przy scenariuszu 2.
[#30] Re: Gotek i stacja dyskietek na jednej taśmie

@perinoid, post #29

No właśnie, ale sugerowano mi zakup bootselectora i zewnętrznej stacji, mimo że opisałem wcześniej powyższe scenariusze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem