kategoria: CDTV
[#1] Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!
Ha.

I teraz część forumowiczów mówi pod nosem - "przecież to nawet formalnie nie jest Amiga, tylko (sic!) Commodore. A w najlepszym wypadku pięćseta plus z wbudowanym CD". Druga część mówi - "no może... przynajmniej można postawić ją na szafce pod telewizorem i żona nie wyrzuci przez okno przy pierwszej okazji (CDTV/męża). Większość za to zgodnie rzeknie, że "może to i fajno jest ale rozbudować to to - to się nie da". A nieprawda... ;)



Trochę tu na forum było o problemach, trudnościach, a czasami wręcz niemożliwości solidnej rozbudowy. Czytałem też, że na wbudowany dysk w zasadzie nie ma miejsca. A jednak da się, co chciałem przedstawić (... czyli pochwalić się ;)) na własnym przykładzie.

Pamięć

Z pamięcią zawsze problem - jej nie ma :). Wbudowany 1MB CHIP RAM po części jest konsumowany już przez samą CDTV. Jest na to panaceum - przyznam kosztowne.



DKB MegAchip i podobne rozwiązania - kosztują krocie i nie da się tego przeskoczyć. Sam, w pogoni za potrzebą - zakupiłem stosowną kość, za jakieś nieprzyzwoite (nawet nie chcę pamiętać jak bardzo) pieniądze. W końcu CHIP RAM'u mam 2 MB.

Ale nie samym czipramem, amisia żyje. Zawsze można się zaopatrzyć w FAST RAM. Tu możliwości jest kilka. Płytki Kippera na ten przykład. Trochę kosztują ale mają wbudowane interface'y IDE. Ja wybrałem inne... chyba nawet bardziej zgrabne rozwiązanie:







Na takie oto coś, wkłada się procesor...



... i to łone umieszcza się w jego miejscu...



Do tego, pod Garego, trzeba wsadzić kolejną płytkę, która wygląda tak:



To płytka, która "paczuje" kontroler, dzięki czemu możemy z CDTV wycisnąć więcej niż fabryka dała.



Efekt, to ponad... 12MB pamięci FAST RAM!!!





Śpieszę z wyjaśnieniem, że obie płytki, to autorski projekt amigowego Wikinga rodem z Norwegii chyba:

link

Części nie są drogie (jakieś 200-300zł), ale złożenie tego do kupy jest BARDZO trudne i wymaga doktoratu w zakresie biegłej obsługi urządzeń grzewczych, znanych potocznie jako lutownica ;). Ale da się. Ja złożyłem :).

Zanim kupimy dysk...

Zanim kupiłem (z sentymentu - na powrót) CDTV, wiedziałem , że będę chciał mieć dysk, system i WHDLoad. A do tego, trzeba się uzbroić w kilka przydatnych gadżetów.

- Kickstart wyższy niż 1.3. W sumie nie wiem, czy to wymóg ale do WHDL chyba tak...



Jak wyższy Kickstart, to koniecznie trzeba zmienić kości BootROM. Tu nie było łatwo, bo oryginalne do zdobycia są niemal nie możliwe. W końcu - znalazłem wsady w sieci, kupiłem puste kości na "jednym z portali aukcyjnych" i znalazłem pana, który mi je zaprogramował. BootROM mam w wersji 2.30.



... i tak trzeba będzie kupić kontroler...

Pierwszy problem, to kontroler. Na "jednym z portali aukcyjnych" kontrolery np. TOMS'a kosztowały krocie. Już prawie byłem zdecydowany, aż w końcu trafiłem na to:

link

Zamówiłem, złożyłem i działa! Karta wsuwa się głęboko w slot z tyłu CDTV i nie zabiera dużo miejsca.

... aż w końcu kupimy dysk

Pierwszy wybór padł na standardowy dysk SCSI 3,5". To nie prawda, że się nie mieści w CDTV. Wystarczy zdemontować (w zasadzie bezużyteczny) czytnik kart i w środku, między zasilaczem i CD, robi się sporo miejsca. Taśmę SCSI można pociągnąć pod napędem CD i przełożyć do tej luki. Jeszcze tylko rozgałęzić kabel zasilania MOLEX i jest! Działa!

Miałem dysk Fujitsu 540 coś mega. I nawet nie o pojemność chodziło... Dysk, jak chyba wszystkie konstrukcje z tej epoki (1995), chodził jak odkurzacz! Pani Domu, powiedziała stanowcze - NIE!

A może nie dysk...

Dręczyło mnie to niezmiernie... Aż w końcu jeden z forumowych kolegów (nie wiem czy mogę wspomnieć który) podsunął rozwiązanie idealne:

link


Adapter IDE2SD! Bez ryzyka padnięcia wiekowego dysku. Bez dźwięków startującego MIGa 25. I to nie koniec. Po przerzuceniu danych, zastanawiałem się - "jak i gdzie to przymocować". I wpadłem na pomysł iście szatański:





Płytkę adaptera, przymocowałem do kawałka plastiku. Prostokątne, czarne tworzywo, posłużyło mi nie tylko jako izolator ale też jako stabilizator, mocujący ją w miejscu, w którym dokładnie chciałem.



Dzięki temu - po zdjęciu zaślepki gniazda kart - mam bezproblemowy (prawie... ;)) dostęp do karty microCD, która w tym momencie jest moim dyskiem twardym. W każdej chwili mogę ją wyciągnąć, wrzucić w PeCeta, dograć soft, którego potrzebuję i zainstalować z powrotem. Mam też dostęp do gniazda microUSB, które służy do update'u/przeprogramowania kontrolera. Idealnie!

Z pomniejszych modyfikacji

MC68k10, który razem z pamięcią, zrobił tak:



i wymiana wentylatora z fabrycznego, na cichy. Tak, żeby luba nie rzucała talerzami, a sąsiedzi nie stukali miotłą w sufit, kiedy odpalam CDTV ;).

Last one thing...

... jak mawiał śp. SJ. "Skąd ta niebieska dioda w pierwszym zdjęciu?" Otóż, po dłuższym kombinowaniu nad diodą, która sygnalizowała by pracę dysku - wymyśliłem, że nie ma co Amisi kaleczyć. Niebieską diodę wsadziłem między dwie (?!) pomarańczowe, sygnalizujące pracę napędu CD (trzyma ją ta aluminiowa blaszka przykręcona od tyłu panelu). Kabelek, od diody, do kontrolera, poprowadziłem bokiem płyty głównej (na zdjęciu - to czerwone po lewej):





Reasumując

Da się :). Do pełni szczęścia brakuje mi jakiegoś akceleratora (Zeus68K - jeśli kiedykolwiek wyjdzie/ Vampire 500?) i... klawiatury, której do tej pory się nie dorobiłem (???!!!)

W razie pytań, służę pomocą!

Pozdrawiam
Tomek Pupiec

P.S. Jak by miał ktoś klawiaturkę do CD

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 22:37:24 przez DonVitoPuppone

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 22:49:34 przez DonVitoPuppone

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 22:53:33 przez DonVitoPuppone

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 22:55:54 przez DonVitoPuppone
[#2] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?
Fajne tylko jakoś tych fotek nie widać .
[#3] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?
nie widać obrazków...
[#4] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@Dziadziomiecio, post #2

Pracuję nad tym... ;)
[#5] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@DonVitoPuppone, post #4

Wrzuć na jakiegoś Dropboksa, czy inne Google. Coś, co nie tworzy pseudo-linku do strony HTML z obrazkiem zamiast samego obrazka.
[#6] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@_arti, post #5

OK zaraz wrzucam jeszcze raz. Trochę głupio, ze po 20 minutach nie można edytować... :/
[#7] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@DonVitoPuppone, post #4

wrzuć na www.imgur.com jeden z najlepszych hostingów jakie znam.

p.s. też myślę, że to zajefajna Amiga! (Amiga - bo ma na stacji dysków tak napisane) :D

ja będę tam wrzucał 030 z czasem, a może i Vampirek od A500 podejdzie - pisałem do Majsta, żeby o nas nie zapomniał przy projektowaniu!!!
[#8] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@zmiennik, post #7

Dupa. Próbowałem w nowym wątku z linkami z dropboxa i nie ładuje :/
[#9] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@DonVitoPuppone, post #8

Zły URL. Skąd ci się tam wzięło /home/ w adresie?
[#10] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@_arti, post #9

Może z pośpiechu coś wrzuciłem... :(((
[#11] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@DonVitoPuppone, post #8

Boszzz w nowym wątku!
Masz podgląd zanim wyślesz!
Masz Ctrl+P do wrzucania url obrazka
[#12] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@Vato, post #11

Pszepraszaaaam... Oszołomka trochę z mojej strony

Ale w końcu się udało Ten wątek chyba do kasacji :/
[#13] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #1

Piękne. Ja będe swoją budował po wakacjach. Na razie leży golutka u alt_'a OK
Mychę na irdzie i trackballa szukasz? Co z monitorem?
[#14] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@_arti, post #13

Za monitor służy telewizor LG 42 cala :). I o dziwo - nic nie mruga, nic nie przeszkadza - obraz jak żyleta, po kablu RGB.

Myszka na irdzie, to marzenie odległe, bo wszystkie jakie widziałem, nie kosztują poniżej 700 stów (a ja staram się tak na raty... rozsądnie kupować ;)).

Na razie nie mam nawet klawiatury, więc pilot+myszka standardowa mi muszą wystarczyć ;).
[#15] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #14

To git. Ja spokojnie czekam na swoją kolej na Savynę. SCSI + adapter SD sobie złożę. Do tego jeszcze najnowszy BootROM i może Kick 3.1. Na 2MB CHIP się nawet nie porywam. Swoją drogą, powstaje masa rozszerzeń Fast do małych Amig... ale jakby ktoś zrobił te głupie 1MB CHIP za te marne 200PLN... Eh, marzenie

PS: ale myszkę albo chociaż trackbala muszę dorwać
[#16] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@_arti, post #15

To to, wydaje się dużo prostrze do złożenia, bo lutowanie nóżek 0,5mm w odległości 0,5mm (i kondensatorów w obudowach 0603 i 0805) do najprzyjemniejszych nie należy ;).

Są adaptery SCSI2SD do samodzielnego montażu? Ja za to zapłaciłem 350 zł z przesyłką... Nawet nie dobijaj.

Co do 2MB fast - widziałem kiedyś jakiś schemat - na Aminecie chyba nawet jest. Ale nie wiem czy będzie działało z CDTV i nie wiem czy da się to w ogóle złożyć. Sam wtyk pod Agnusa kosztuje z 500zł.

P.S. Myszka z irdą jest na amibay - 140 funtów :/
link

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 23:20:27 przez DonVitoPuppone
[#17] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #16

Nie, nie adapter. Kontroler SCSI można złożyć samemu.
Odnośnie myszki - był gdzieś ostatnio do kupienia trackball CDTV za 40 Euro. Zawsze to coś
[#18] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@_arti, post #17

Aaaa. Nie zrozumieliśmy się. Taki właśnie składałem:). Dobrze, że są takie projekty i ktoś jeszcze myśli o użytkownikach CDTV.

Trackball - nie koniecznie. Myszka - może kiedyś. A po nocach się śni... CDTV-CR. Ale to tych samych, co o wygranej w totka ;).
[#19] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #18

CR - stoi w mojej głowie, na półce zaraz obok A3000T i A4000T by Commodore
Ale CDTV to piękna i niedoceniona maszyna. Dziś, odpowiednio zaaranżowana w salonie, prezentuje się wyjątkowo.
[#20] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@_arti, post #19

I to jest też moje stanowisko. Jeszcze tylko jakiś akcelerator by się przydał... :)

P.S. Jak będziesz swoją rasował - polecam trick z diodą. Kontrolka dysku to fajna sprawa. Wystarczy niewielką diodę z odpowiednio długim kabelkiem, wsadzić pomiędzy dwie pomarańczowe od CD (jest tam takie przeźroczyste, prostokątne cuś) - mieści się. Jedyna wada - jak pracuje i CD i HDD - palą się i pomarańczowa i zainstalowana np. niebieska - wygląda to tak se. Ale raz, że rzadko używa się obu urządzeń na raz, a dwa - zabieg jest całkowicie odwracalny i nie ma żadnej stałej ingerencji w sprzęt. Żadnego cięcia, klejenia, wiercenia i innych cudów. A niebieska dioda wygląda naprawdę fajnie :)
[#21] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #1

Dawno nie widziałem tak pięknie, ciekawie i dokładnie opisanej modyfikacji.
Brawo za wytrwałość, chęci i poświęcenie!
Ja nigdy nie miałem CDTV bo mnie nie przekonywała... teraz jednak widzę, że warto szeroki uśmiech

PS. masz tam literówkę ale się tym nie przejmuj
........dostęp do karty microCD
SD

Ogólnie szczere gratulacje!!! +100 do AmiManiatwa!!! OK

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 00:16:07 przez Vato
[#22] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@Vato, post #21

Dzięki!!!
[#23] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #1

Pogratulować. Przyłożyłeś z grubej rury !
[#24] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@Vato, post #21

Również gratuluję rezultatu!

W szoku jestem jak ładnie można CDTV podkręcić.

A u kolegi Vato też zauważyłem literówkę :P
[#25] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #1

... aż w końcu kupimy dysk

Pierwszy wybór padł na standardowy dysk SCSI 3,5". To nie prawda, że się nie mieści w CDTV. Wystarczy zdemontować (w zasadzie bezużyteczny) czytnik kart i w środku, między zasilaczem i CD, robi się sporo miejsca.


Hm, kto w ogóle twierdzi, iż w CDTV nie zmieści się dysk ?

U mnie w rodzinie, na początku lat 90-tych kupiliśmy CDTV, oddaliśmy na chwilę do firmy TOMS, a wróciła z paroma przeróbkami typu przełącznik trybu pracy i kickstartów: CDTV/A500 1.3/A500 3.0, interfejsem z gniazdami na 2 joye (oraz chyba był wybór przyciskiem czy myszka zwyczajna na porcie od joya 1, czy myszka CDTV), oraz.. oczywiście kontrolerem SCSI i dyskiem twardym 3.5" .

Nie pamiętam dokładnie... ale TOMS niczego jak czytnik kart nie usunął. To chyba była jakaś elegancka blaszana ramka/uchwyty na dysk, przykręcone wewnątrz obudowy gdzie była odpowiednia ilość miejsca aby zawiesić dysk.

Mógłbym tę CDTV odkopać, rozkręcić i sprawdzić - aczkolwiek nie jestem pewien czy ramka nadal jest w środku... z biegiem czasu i nowymi Amigami, CDTV został głównie playerem CD, a dysk powędrował do nowej Amigi; więc ramka pewnie gdzieś jest ale trzeba poszukać.
[#26] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@DonVitoPuppone, post #12

Na jednym zdjęciu z imprezy w Amsterdamie (z okazji 30lecia) widać wszystkie Amigi razem wzięte. A na czarnym stosiku widać Casablancę, CDTV i jeszcze jedną czarną podobnej wielkości maszynkę ze CD w szufladce (a nie Caddy) i wbudowanej FDD, i z wyświetlaczem bardziej kwadratowym a nie taki jak w CDTV. Ma też znaczek C=. Czy to jest inna wersja CDTV?
[#27] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@_arti, post #5

A można było wrzucić do naszego Graffiti. W ten sposób grafiki będą zawsze a z serwerów zewnętrznych za jakiś czas znikną i będzie na forum straszył wątek bez zdjęć...
[#28] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@APair, post #25

A gdzieś tak czytałem i sam byłem zdziwiony, jak Ty teraz :). Ramka - fajna sprawa. Ale jak się nie ma takiej ramki, by dysk "wisiał" nad czytnikiem, to czytnik musi wylecieć ;)
[#29] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie?

@ZbyniuR, post #26

To CDTV-CR. Następca CDTV na bazie A600, wybudowany tylko w kilku prototypowych egzemplarzach. Święty Graal dla fanów CDTV ;)
[#30] Re: Dlaczego CDTV to najlepsza Amiga na świecie? i DA się ją rozbudować?!

@DonVitoPuppone, post #28

No pewnie, trzeba sobie jakoś radzić . W sumie aż mnie to trochę zaintrygowało, tylko nie wiem gdzie ta ramka leży . Ale jak odnajdę to wyślę zdjęcie - myślę, że nie było by niemożliwym skombinowanie samemu takiej ramki z elementów dostępnych w sklepach z jakimiś kątownikami, blaszkami montażowymi itp.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem