[#1] A1000 Savyna68k
Witam,
Udało mi się zdobyć Savyne68k do mojej A1000 - dzięki movinOK. Poniżej mała fotorelacja, a wkrótce dokładniejsze testy (nie przetestowałem jeszcze jak działa kontroler IDE - brak kabelka HDD, ale na dniach wrzucę update). Poprzednio w swojej A1000 używałem A508IDE od Kipper'a i karta CF działała bez problemów, więc powinno być ok.

Widoczna jest cała pamięć FAST jak i 1MB SLOW (przynajmniej wg Sysinfo). Aby zmieścić Savyne w A1000 musiałem zrobić customowy riser, widoczne na zdjątkach. Zresztą nie będę się rozpisywał, fotki mówią same za siebie Jak odpalę HDD dokończę testy i podzielę się wynikamiszeroki uśmiech













[#2] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #1

Gratki ale pokaż całą A1000 OK
[#3] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #1

Tam przeszkadza tylko ten słupek od obudowy, czy coś jeszcze że stosowałeś adapter ?
[#4] Re: A1000 Savyna68k

@Architect1200, post #3

Słupek nie przeszkadza. U mnie przeszkadza adapter do KS, widać to na tym zdjęciu.
http://arekneubauer.com/ppa/savyna68k/IMG_20160422_192959.jpg
Co prawda wystarczyłoby pewnie z 1,5cm podnieść całość do góry ale wygląda też, że złącze IDE by blokowało stację dyskietek.
Pomyślę, może wykombinuję coś zgrabniejszego - jakiś prosty riser w oparciu o płytkę drukowaną. Tak żeby całość poszła z 2cm w stronę tyłu obudowy, ale żeby też ominąć słupek. Jak wydziergam płytkę proto, to wrzucę projekcik
[#5] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #4

Mały update. No więc podłączyłem HDD, a konkretnie kartę CF poprzez adapter IDE->CF. WB 3.1 ładuje się bez problemu, wszystkie partycje widoczne, WHDLoad działa, jednym słowem pełnia szczęścia (gdyby jeszcze nie te 512KB chip - ale tego nie przeskoczę). Na karcie CF mam nowszę wersję SysInfo, i tym razem widać już pełne 1,5MB Slow. W kolejce do podłączenia czeka plipbox. Kartę CF, przełącznik KS 1.3/3.1 i bootselector wyprowadziłem na zewnątrz bez uszkadzania obudowy. Poniżej parę fotek:)






[#6] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #5

OK
[#7] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #4

Kipper2k ma taki riser do A1000 za $9:

http://www.kipper2k.com/cpuadapter.html

Może byłbym zainteresowany, jak sprawdzę czy w A1000 działała by taka jedna karta turbo od A500. A czy jest w sprzedaży u kippera to nie wiem, na wątku o Vampire słychać o braku odpowiedzi na maile i opóźnieniach . Strach pytać .
[#8] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #5

Gratulacje! Na takiej A1000 można już sporo zdziałać.
Jak będziesz podłączał PlipBoxa, to uważaj, bo z tego co pamiętam Amiga 1000 ma na odwrót gniazda (męski, żeński) i można pomylić port równoległy z szeregowym.
[#9] Re: A1000 Savyna68k

@flops, post #8

Dzięki za info, zwrócę na to uwagęOK
[#10] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #9

Karta CF działa Tobie bez problemów na kablu 80-pin (ATA66)?
[#11] Re: A1000 Savyna68k

@dominiqr, post #10

Też się zastanawiałem, ale nie ma żadnych problemów. Warunkiem jest podłączenie adaptera na skrajnych wtykach ide (na środkowym nie działa).
[#12] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #7

A może wystarczyłyby dwie podstawki DIP64 włożona jedna w drugą?
[#13] Re: A1000 Savyna68k

@sanjyuubi, post #12

Nie chodzi tylko o podniesienie do góry, ale też o przesunięcie... inaczej karta zaprojektowana do A500 konfliktować chyba będzie ze stacją dysków. Brzeg CPU jest prawie równo z końcem stacji dysków; więc rozszerzenia projektowane do A500 gdzie problem nie występuje, często mają wtyk do podstawki CPU "na środku" płytki, z dużym marginesem z boku CPU, który to będzie trafiał w stację.

Ale, ze swej strony najpierw muszę ta kartę od A500 spróbować włożyć i zobaczę jak będzie pasowała i czy w ogóle działa .

Jeśli zadziała, to będę szukał jakiegoś risera.
[#14] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #13

Dokładnie, nawet bym powiedział, że w A1000 gniazdo procesora jest lekko pod stacją dyskietek (jakieś 0,5cm).
W każdym razie te adaptery podesłane w linku link + 2-3 podstawki DIP powinny rozwiązać problem w A1000 - coby się nie bawić w takie "pajączki" jak ja to zrobiłem.

btw zostało mi sporo tych płytek (czarna do gniazda proca i zielona do karty), gdyby ktoś chciał sobie zrobić takiego riser'a jak ja - w A1000 się sprawdza. Generalnie mogę powrzucać po 2-3 komplety do kopert.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 14:57:52 przez Hal
[#15] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #14

Sprawdziłem w ten weekend moją kartę turbo 68030 14Mhz 4Mb RAM z A500 - działa w A1000 . Oczywiście trzeba było odkręcić stację dysków i wisi poza obudową...

Więc bez risera się nie obejdzie.

Na razie nie jestem zainteresowany tym "kablowym" riserem, ale jeszcze pomyślę .

Napisałem do kippera, ale zero odpowiedzi , tak słyszałem, że nie odpowiada na maile, więc nawet nie wiem czy są, czy może gdzie indziej (nie mailem) powinienem je zamówić...

Na razie wymyśliłem, żeby może samemu zrobić risera :). Mam stripboarda wolnego... wstępnie wymierzyłem i zrobiłem projekt . W moim przypadku wystarczy przenieść podstawkę na procesor około 6 "dziurek" w kierunku tyłu obudowy, oraz trzeba trochę w lewo, żeby zrobić miejsca na połączenia pomiędzy podstawkami.

Ale kolega HAL mnie zainspirował... może by zrobić profesjonalną płytkę, bo ze stripboarda wyjdzie mały pająk, choć będzie działał .

Z tym, że ja nie jestem elektronikiem, choć coś zlutować potrafię, więc pytanie do kolegów...: jakim oprogramowaniem zaprojektować płytkę? Jakie formaty plików przyjmują "fabryki"? Gdzie najlepiej (w sensie najlepszy stosunek jakości do ceny, bo jak tanio ale się rozleci to nie dobrze) zamówić zrobienie płytki?

To zrobiłbym sobie taką full-wypas przypasowaną idealnie .
[#16] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #15

Przy okazji, jakby ktoś chciał turbo do A1000 z A500, to zobaczyłem na Ebay nowszą werję mojej karty.

Ja mam to:

M-tec 68030

i działa .

Na ebay jest to:

M-Tec 68020i

Co prawda 020, ale z funkcją maprom. Moja 030 to starsza konstrukcja, zwana najwolniejszą kartą turbo z 030 na Amigę, prędkośc w sysinfo na screenie z ebay tej 020 jest praktycznie ta sama (może zasługanowszej konstrukcji i lepszej pamięci).

Nie wiem jak w 020, moja karta nie ma autokinfigu pamięci, dodaje się komendą, ale zostaje po resecie.
[#17] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #15

Cieszę się, że mogłem zainspirowaćOK
Do projektowania płytek używałem darmowego fritzing link. Następnie projekt wysyłałem do dirtypcbs link - ceny bardzo rozsądne, szybki czas realizacji no i wykonanie imo rewelacyjne za tą cenę (od momentu wysłania projektu, po ok 3 tyg powinieneś mieć gotową płytkę w domu).
Możesz zerknąć na mój projekt płytki pod KS do A1000 - nawet wycięli odpowiedni kształt (o ile w projekcie są odpowiednio zaznaczone kontury).
link

btw ciekawe czy ta karta turbo by działała z Savyna68k lub A508IDEpomysł Pewnie byłby konflikt pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 19:53:29 przez Hal
[#18] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #17

Jeśli chodzi o kartę z 020 to nie wiem, trzeba poszukać na sieci.

Jeśli chodzi o moją kartę z 030, to ma ona zworkę, opisaną po niemiecku w instrukcji "zostawić otwarte, chyba że nasz technik w razie problemów zaleci jej zamknięcie".

Poszperałem i na amiga-news.de w forum (też po niemiecku ) znalazłem dyskusje wyjaśniające, iż zworka ta służy do zmiany adresowania pamięci, w przypadku gdyby był konflikt z innymi urzadzeniami (pamięć dołączana z boku A500, albo urządzenia wykorzystujące te same obszary do czego innego, chyba A590/A570). Standardowo pamięć jest umieszczona w ramach tego co się mieści w przestrzeni 68K, zezworkowanie przenosi ją w inny obszar, korzystając z tego że pamięć ta jest dostępna i tak tylko z 030.

Ale fakt, jeszcze nie wypróbowałem osobiście tej zworki , choć tam na forum pokazywali screenshoty potwierdzające zmianę adresowania po zezworkowaniu .

Mam więc nadzieję, że zadziała... szukam dodatkowo jakiejś pamięci pod procesor, wystarczy mi nawet 4MB. Ta pamięć z karty 030 widoczna jest tylko w trybie 030 - a czasem 030 trzeba wyłączyć przełącznikiem, niektóre gry z nią nie działają, a przydała by się pamięć...

Na razie mam tymczasowo muzealną pamięć 1.5MB wpinaną pod procesor i też działa, tylko że... płytka zajmuje pół obudowy A1000, ma niezliczalną ilość kości pamięci :). Jako że zajmuje pół obudowy, to jest strasznie wysoko podniesiona - bo musi przejść i nad modulatorem AV, i nad złączem zasilania na płycie :). Jest tak wysoko, że ta 030 nawet jakby stacja dysków nie przeszkadzała, to i tak zawadza MC68000 o taką poprzeczną wręgę wzmacniającą góry od obudowy :). Gdyby tej wręgi nie było, to by było na styk :).

Więc szukam czegoś mniejszego niż ta muzealna pamięć... dlatego zastanawiałem się nad twoim riserem na taśmach, ale to nie ma sensu - żeby upchnąć to musiał bym chyba zastosować dwa - jeden do pamięci, a potem z pamięci do 030 :). Po drodze pewnie by się okazało że nic nie działa bo timingi się nie zgadzają bo za długie kable :).
[#19] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #18

Jeżeli chcesz mogę Ci wysłać 2 komplety tych płytek, które użyłem do swojego riser-a. Musiałbyś tylko nabyć 64 pinowę złącze IDC. Ja kupowałem na ali linkszeroki uśmiech Złącze szpilkowe i taśmę bez problemu dostaniesz w każdym sklepie elektronicznym.

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 21:14:03 przez Hal
[#20] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #19

No więc podłączyłem plipbox-a do A1000. Operacja zakończona sukcesemszeroki uśmiech Aby zmusić plibox-a do działania musiałem użyć plipbox.device w wersji 0.5, ale dalej poszło z górki. Jako TCP/IP stack użyłem Miami 32b, przeglądarka AWeb 3.1, AmiFTP-1.843.

Transfery nie powalają, 236MB plik ściągał się ~30min, jednak cel został osiągnięty






i na koniec krótki filmik
link

Dzięki Jenot za plipbox-aOK
[#21] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #20

Gratulacje , i nie przesadzałbym, to bardzo zacny transfer . Ja, gdy lata temu podłączałem amigi bez kart sieciowych do internetu przez kabel nullmodem do laptopa... to takich transferów z tego co pamiętam, nie miałem .

Też myślę o plipboxie... ale to w którymś z kolejnych kroków .

Dzięki za Frizting - przypadkiem to właśnie jego wybrałem do dłubania z projektem do stripboarda, ale muszę się jeszcze go trochę nauczyć aby projektować płytki... A jaki element wybrałeś jako podstawki / wtyk do podstawki CPU ? Znalazłem jakieś headery 32 pin, to nie to, ale ustawiłem obok siebie 2 i do stripboarda było OK...

Co do płytek, jeszcze chwile pomyślę . Kolega Architect pomaga zaprojektować "normalnego" risera, ale nie wiem czy i tak nie skończę z dwoma riserami czy coś :). Szkoda, że moje muzealne rozszerzenie pamięci jest takie ogromne...
[#22] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #20

Heh, jakbym wiedział, że chcesz to w A1000 używać to bym Ci wlutował żeńskie gniazdo DB25. A transfer normalny przy 68000 7MHz. Więcej nie da rady. Na 030 było już zdecydowanie lepiej.
[#23] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #21

Generalnie pod CPU użyłem standardowego komponentu - DIP z sekcji ICSs. Po dodaniu na schemat możesz zmienić właściwości elementu jak ilość pinów i rozstaw nóżek - dla 68000 pin spacing 900mil.
[#24] Re: A1000 Savyna68k

@Jenot, post #22

@Jenot dzięki, jak zamawiałem plipa nie skojarzyłem, że A1000 ma "inny" port równoległy. Na szczęście te wymagane piny są zgodne, więc prosty gender changer załatwił sprawę. Człowiek się uczyszeroki uśmiech
[#25] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #14

Zainteresowany kompletem płytek - również chcę podmienić Kickstart i wyposażyć A1000 w Savynę68k!
[#26] Re: A1000 Savyna68k

@voyager, post #25

@voyager nie ma sprawy, pm adres, na który wysłać
[#27] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #15

@APair pytanko, czy sprawdzałeś może swoją kartę 68030 z kontrolerem np ide68k lub innym? Pojawiła się na amibay karta M-Tec 68020i 4MB Ram, jednakże przewinął mi się wątek na ppa, że są problemy z kontrolerem ide. Zastanawiam się czy jak wyłączę fast na m-tecu, będzie współpracował z Savyną.
[#28] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #27

Tak, pisałem tobie wyżej w tym wątku o tej karcie .

Też jestem ciekaw czy to będzie działało. W innym wątku na ppa.pl kolega kataklysm buduje IDE68K, które też zamówiłem, ale jeszcze nie doszły płytki... więc nie mam jak sprawdzić.

Ja mam pamięć pod procesor, tak jak pisałem i działa razem z M-tec 68030 z włączoną jego pamięcią (tylko u mnie nie ma autokonfigu - a w powyższym M-tecu jest).

Za to w mojej karcie 030 jest zworka powodująca przemapowanie pamięci do innego obszaru, poza standardowy obszar pamięci A500/A2000/A1000 z 68000. Sprawdziłem tę zworkę w ten weekend - rzeczywiście działa, pamięć pojawia się pod innym adresem.

Nie wiem co powoduje konflikty z IDE68K, mam nadzieję, iż właśnie ta pamięć w standardowym mapowaniu, wtedy jest chyba w zakresie pamięci Zorro-II... jeśli tak, to "fajosko", z załączoną zworką powinno mi się udać korzystać z IDE68K + 68030 i 4MB (-0.5MB na mapowanie romu) fastu .

No ale ani Savyny ani nic innego nie mam - więc trzeba czekać na to aż przyjdą płytki IDE68K i kolega kataklysm je zlutuje .
[#29] Re: A1000 Savyna68k

@Hal, post #23

Hmmm... dziwne. A jaką masz wersję programu i pod jakim systemem? U mnie jak wybieram ten element i zmieniam spacing to nic się nie dzieje :(, układ pozostaje taki jak był

Nie wiem, może coś źle robię, ale jak w liście zaraz nad spacing wybieram ilość pinów, to aktualizuje natychmiast...

O kurka wodna... właśnie tam klikam, może jest jakiś bug... dotychczas patrzyłem na układ na stripbordzie, i nie zmieniał wielkości do 900mil... ale jak się przełączyłem na widok PCB to tam aktualizuje wielkość...
[#30] Re: A1000 Savyna68k

@APair, post #28

Poszukałem głębiej, obie karty na pewno działają dobrze z dedykowanym IDE od M-tec pod procesor 68K: M-Tec AT500 Megabody. Widziałem sprzedane w przeszłości zarówno Mtec 0300 jaki i 020 z tym IDE.

Fajne, autobootowalne nawet na kickstarcie 1.3... Ale mało ich się pojawia w sprzedaży, chętnie bym kupił .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem