kategoria: A1200
[#1] duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...
Na początek - użyłem wujka google i przeczytałem wszelkie poradniki dostępne w sieci na temat dużych dysków twardych w amigach itp... Ale szlag mnie trafia bo w ciągu 3 dni 11 raz przeinstalowuje system :( ale po kolei... Mam duży (40 gb) dysk twardy w amidze 1200 ( i cd rom jeśli to ma znaczenie) od kilku miesięcy system sobie hulał bez problemu miałem kilka partycji z demami, grafikami , grami whdload itp. System plików SFS wszystko robione w-g instrukcji w książce "Amiga OS 3.1 podstawy". Aż pewnego pięknego dnia po resecie system nie wstał - wszystkie partycje wzięły i poszły w pisdu... Postawiłem system na nowo, podział na partycje, aktualizacja scsi.device i systemu plików te sprawy.. Wszystko działało dopóki nie próbowałem nagrać czegokolwiek na partycje powyżej 2 GB - w najlepszym przypadku padała któraś z "dodatkowych" partycji ale najczęściej padała systemowa... Zmieniłem system plików na pfs3 i wydawało się oki do pewnego momentu - gdy przegrałem większy kilkudziesięciomegowy plik wszystko poszło w cholere. I tak się "bawię od kilku dni przegrywając np. kolekcje grafik czy modków i wkór!@#@ sie co chwila... Co jest do ciężkiego Atari??? Czy fakt że muszę mapować kickstart 3.1 przez acatune ma jakieś znaczenie ? (oczywiście sprawdziłem na innym dysku - dzieje sie tak samo...)
[#2] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@sunater, post #1

A na pewno mapuje się nowy scsi.device? Sprawdź poleceniem: version scsi.device po uruchomieniu systemu.
[#3] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@sunater, post #1

Może problem jest taki:
Partycje systemowe załóż w obszarze do 3.8 GB. Partycje kolejne od 4.2 GB. I już.
Bo chodzi o to, że jeżeli partycja na którą nagrywasz, znajduje się na tym "felernym" obszarze, a jakimś przypadkiem nie zostanie załadowany nowy scsi.device, to o wszem, będzie ona widoczna, ale nagranie na nią cokolwiek wywali ci cały twardy dysk. Jeżeli partycja będzie poza obszarem 4.2, to w przypadku niezaładowania nowego scsi.device nie zostanie wyświetlona na WB i nie dojdzie do tego problemu. Wtedy należy ustalić dlaczego scsi.device nie ładuje się za każdym razem.
No i wróć do SFS.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 10:29:54 przez Andrzej Drozd
[#4] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@Andrzej Drozd, post #3

@SuperBuster - sprawdzałem (znaczy dopóki mam partycje systemową XD) i tak ładuje sie...
@Andrzej drozd - ciekawa sugestia - zrobie tak.. Pierwszą partycje (systemową) miałem ogóle ok 2 GB - obszar ok 4 gb przypadał więc na partycje z programami... pominę więc partycje przypadającą na "felerny" obszar" i sprawdze :) Dzięki za sugestie
[#5] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@Andrzej Drozd, post #3

Dysk 40 GB może się sypać ze zwyczajnej starości. Jak z bad sectorami na nim? Ma toto SMART'a? Sprawdź czy magiczna liczba bad sectorów nie została przekroczona. Jak przegrywasz te pliki (winuae, wifi, połączenie z pc po kablu)?

Co prawda dotyczyło to karty SD, a więc innego niż Twój rodzaju nośnika, ale spotkałem się również ze stopniową degradacją file systemów, aż do momentu gdy nie dało się praktycznie nic zapisać na partycję 4GB+.

SFS ma różne wersje, 1.277 (aminet) i 1.279 (google), poeksperymentuj z obiema. A i istnieje również wersja eksperymentalna SFS2 dla większych dysków. Póki co korzystając z niej na nowej karcie SD na fizycznej amidze problemy z zapisem nie występują, pomijając sporadyczne wieszanie się systemu podczas kopiowania pod winuae.
[#6] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@mdx, post #5

Witam
też się dołączę do dyskusji - też używam dysku 40GB tyle że pod 3.9 i też czasem dziwnie się zawiesi albo zatrzymuje się ładowanie systemu przed wskoczeniem ikon pulpitu a pierwszą partycję z systemem ustawiłem na 3,8GB(na wszelki wypadek) - pytanie:
1. jakim programem przeskanować dysk pod amigą? zdiagnozować?
2. jaki file system najlepiej używać (teraz mam FFS)
pozdrawiam
[#7] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@Lukasz1977, post #6

Jest taki program pod PC. HDD Regenerator. Skanuje i naprawia bad sektory(zamienia na Delays) bez względu na zainstalowany system plików. Źródła nie podam bo to by było niezgodne z regulaminem, ale Chomik pomoże ;)
[#8] Re: duży dysk twardy w amidze - po raz nty wiem ale...

@mdx, post #5

Pliki przegrywam najczęściej z cd-romu oraz po sieci (plipbox). Dzięki wszystkim za rady - coś mi sie zdaje że jeszcze dużo reinstalek przede mną XD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem