[#1] zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania
Czy ktoś spotkał się bądź potrafi wytłumaczyć przyczynę wiesząjącego się systemu podczas operacji kopiowania plików na dużą partycję SD (14GiB) pod SFS'em w WinUAE? Problem występuje po chwili od rozpoczęcia operacji w róznych momentach.

Po pewnym czasie od rozpoczęcia kopiowania pod DOpus'em lub NTP operacja kopiowania zawisa, z możliwością manipulowania ekranami, przeglądania menu w WB ale bez jakichkolwiek możliwości włączenia innych aplikacji, uruchomienia funkcji WB czy z interakcji z file manager'em. Wygląda to tak jakby dalsze działanie systemu było wstrzymane przez jakąś wiszącą operację I/O.

Karta SD znanego producenta i została zawczasu sprawdzona pod kątem spójności zapisywanych danych. Czytnik kart jest sprawny, nie miał wcześniej problemów z odczytem i zapisem.

Dwie Patrycje: OS 3.1 - 1GiB oraz Work - ok 14 GiB. OS 3.1 spatchowany NSDpatchem. Dla obsługi dużych partycji wgrałem scsi.device w wersji 43.45.

Obie partycje zostały utworzone pod HDToolBox'em, zgodnie z regułami sztuki z tego poradnika. Jedyną różnicą jest zastosowanie file system'u SFS w wersji 1.277. Na 1.279 (również testowałem) występuje ten sam problem.

Parametry obu partycji są takie same: Maxtransfer 0x1FE00. Bufor: od 100 w zwyż, zmiana na wyższy nie ma wpływu.

W najnowszym WinUAE standardowa A1200 z włączonym JIT'em.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 21:02:02 przez mdx
[#2] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #1

Jak dla mnie mask ewentualnie maxtransfer.
Na ile masz ustawiony ?
mask = 0x7ffffffe
maxtransfer = 0x1fe00
[#3] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Risc, post #2

Dokładnie tak, sprawdzałem 2 razy.
[#4] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #1

Czyli Ty to masz pod WinUAE?

Ja mam dokładnie takie same objawy (zwisa tylko IO, reszta działa, czas do zwisu jest losowy - czasem kilka sekund a czasem godzin)
na prawdziwej A1200 z PFS-AIO, z tym że dotyczy to kart CF 8, 16 i 32GB. 4GB karta działa. Ta Amiga nie miała zmienianych kondensatorów i nie miała timing-fixa ale właśnie zostało to w niej zrobione i jak odbiorę od Alta to sprawdzę czy coś się zmieniło.

Te same karty działają bez zwisów na mojej drugiej A1200 by Escom. Dlatego podejrzewam kondensatory/timing-fix.

Tym bardziej dziwi mnie że masz to emulatorze, w dodatku na innym filesystemie.

EDIT: punktem wspólnym może być scsi.device, testowałeś na innych wersjach? Ja chyba nie.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 21:09:22 przez Davka
[#5] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #4

Tak, pod WinUAE, jeszcze nie sprawdzałem na fizycznym sprzęcie. Ale skoro u Ciebie występuje na sprzęcie, to może to nie jego wina. Następnym podejrzanym jest faktycznie sterownik scsi.device.

A z jakiego narzędzia do przenoszenia danych korzystasz? Wydaje mi się że ten punkt wykluczyłem, próbując dwóch różnych.

Zwiechu po paru sekundach nie zauważyłem, częściej występuje po paru minutach. Przy operacji przenoszenia danych (czyli kopiuj i usuń) problem również występuje.

Dane źródłowe pochodzą z wystawionego katalogu z PCeta.
[#6] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #5

Głównie DOpus 4.x ale u mnie zdarzają sie takie przywieszki również przy otwieraniu okien, przy wgrywaniu gry WHDLoad itd. Po takiej przywieszce system już nigdy się nie "odwiesza" ale jak pisałem te okna które ją są załadowane do pamięci to można nimi manipulować itd.

Przetestowałem też jeden ważny aspekt: na tych kartach które powodują problemy założyłem tylko 1 partycje <4GB. Przywieszki też wystąpiły.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 21:29:14 przez Davka
[#7] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #6

Protestuję z innymi sterownikami SCSI.device.
[#8] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #7

Zmiana scsi.device nie przyniosła poprawy. Zasadniczo korzystałem z wersji 43.46, obsługującej dyski do 128GB. Nieco inaczej było z wersją 46 Don_Adan, tu po pewnym czasie WB wyrzucił błąd w zapisie ale nie doszło do zwiechy systemu.

Żeby wykluczyć uszkodzenie filesystemu przez którąś z poprzednich wersji scsi.device za każdym razem robiłem format i od nowa wgrywałem dane.

Przetestowane wersje:
- 43.24
- 43.2 (Doobrey)
- 46 (Don_Adan) - błędy I/O w WB
- 43.46/47(Cosmos) - wg. readme 4GB+ tylko na PFS'ie

Nietestowane:
- 44.10
[#9] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #8

A dasz rade zrobić taki test?
Zrób obraz karty SD za pomocą WinUAE i zamontuj obraz zamiast prawdziwą kartę - czy wtedy też masz takie objawy?
[#10] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #9

Słuszna uwaga, wykluczy to problem z samą karta lub czytnikiem.

W międzyczasie sprawdziłem PFS3 i niestety występują te same objawy.
[#11] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #10

Sprawdziłem również obraz dysku (zrzut całego urządzenia za pomocą dd uruchomiony jako format hdf) i niestety system się zawiesza po transferze pewnej ilości danych na większą (8GB+) partycję sfs.

Nie ma znaczenia, której wersji scsi.device używam - 43.45, 43.24 czy 43.46. Przy 46 od Don_Adan'a dodatkowo zauważyłem, że chwilę po zawieszeniu się postępu w transferze (w Opus'ie) oraz zaniku aktywności zapisu (diody dysku USB z wyłączonym buforowaniem zapisu), system jeszcze przez chwilę umożliwia otwarcie nowych okien czy wpisywania poleceń w cli (komenda ulega zawieszeniu). Jest to jednak moment i po takiej zwiesze nic już nie możemy zrobić poza bezskutecznymi próbami manipulacji widgetami systemu.

Korzystam z najnowszej wersji WinUAE 3.2.2 a sam sprzęt to standardowa A1200 (+32MB Z3 Fast RAM, z włączonymi opcjami JIT, More Compatible oraz Fastest as Possible). Kick 3.1 40.68, identyczny z fizyczną A1200.
[wyróżniony] [#12] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #11

Mam te same objawy pod WinUAE nieważne czy plikopartycja czy karta SD w PFS3. Szczególnie uciążliwe gdy chcę przerzucić kolekcję gier WHDLoad z podmontowanego folderu z PC a ona ma ponad 4 GB do tego demka 2 GB.

Nie reaguje na:

1) czy emulujemy A600 czy A1200,
2) na system 3.1 czy 3.9,
3) czy partycje są FFS czy PFS,
4) czy partycje były robione HDInstToolem czy HDToolBoxem,
5) czy partycje były formatowane systemowo czy PFSFormat,
6) na maxtransfer i maskę,



Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 02:57:03 przez pong777
[#13] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@pong777, post #12

No proszę, a więc to nie tylko moje przywidzenia.

Co ciekawe, zauważyłem częste wieszanie się podczas przenoszenia katalogu z większą ilości plików (+1000). Ja przerzucam dema pod WHDLoad, sporo z nich duplikuje się i będzie tego ze 2GB+ w całości.

Co udało mi się wykluczyć:

1) Wersja scsi.device (43.24, 43.45, 43.46). Problem występuje na każdym sterowniku.
2) Przenoszenie (czyli kopiowanie+usuwanie) oraz kopiowanie. Przenoszenie nieznacznie opóźnia wystąpienie problemu, ale może być to błąd statystyczny albo związane z dwiema operacjami w jednej.
3) Zastosowanie SFS bądź PFS.
4) Zastosowanie karty SD bądź obrazu urządzenia.

A sprawdzałeś może ilość buforów na urządzeniu? Ja bym sprawdził 300/30/3000. Z moich obserwacji jest wszędzie podobnie.

Jeśli problem nie występuje podczas przenoszenia na fizycznej amidze, np. po sieci albo karta CF w PCMCIA->CF/SD na IDE, podejrzewałbym WinUAE.
[#14] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #13

ja u siebie mam to samo, niezaleznie czy karta sandisk czy kingston. jezeli chodzi o paczke gier whdload to kopiowalem po 2-3foldery. wiecej powodowalo zwieche. a foldery z duza iloscia gier to zrzucalem po czesci na kilka razy. u siebie obstawiam jakis problem z czytnikiem. tak jakby albo sie usypial i przez to amiga juz dalej nie ruszala
[#15] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@eross, post #14

Nie wiem, czy było napisane, w jaki sposób to kopiujecie, ale zapytam: Używacie jakiegoś menedżera plików - jeśli tak, to jakiego i z jakimi buforami kopiowania - czy metodą drag & drop pod Workbenchem?
[#16] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Umpal, post #15

Próbowałem DOpus'a i NTP (taki amigowy Norton). Drag & drop pod WB ma tę wadę, że nie widać dokładnie, kiedy przenoszenie zawisa.
[#17] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #16

To polecam jeszcze na dopełnienie testów użycie File Mastera (od 2.0 do 3.1). Obaj z pongiem777 dostarczyliście sporo informacji w tej kwestii i moglibyście ją uzupełnić o ten szczegół, który może się okazać istotny... Albo też będzie kolejnym gwoździem do drewnianej skrzyni
[#18] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #4

Niestety po wymianie kondensatorów i zrobionym timing-fix problem nadal występuje.

Zaznaczam że w moim przypadku:
1. Mówie o fizycznej A1200 nie o WinUAE, ta sama karta uruchomiona pod WinUAE nie spowodowała jak do tej pory takiego problemu.
2. Nie musze kopiować by problem wystąpił, wystarczy używać IO.
3. Obserwuję coś w stylu "ładowania się/narastania" czegoś co wywoła problem, czyli świeżo po uruchomieniu Amigi wszystko jest OK i często potrafi wytrzymać kilkadziesiąt minut. Dziś np bawiłem się w systemie, otwierałem foldery z dużą ilością ikon itd, a potem grałem sobie w Lemmingi z 1,5h, przy wychodzeniu do WB od razu lampka HDD zawisła w stanie zapalonym i już nic poza przesuwaniem okien nie dało się zrobić. Reset z klawiatury działa ale po resecie zwis następuje tak szybko że nawet nie zdąży się załadować WB, zwis następuje już na etapie S-S. Próbowałem 10 razy i ani razu nie wytrzymało do załadowania WB. Krótkie wyłączenie zasilania też nie bardzo pomaga, trzeba wyłączyć na minutę lub dłużej.
[#19] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #18

Bez karty turbo, też masz takie przygody ?
[#20] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Norbert, post #19

Odpal snoopdos'a albo inny program monitorujący aktywność i spróbuj zreprodukować problem.
[#21] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #20

SnoopDOS to był pierwszy strzał, zrobiony zanim napisałem jakiegokolwiek posta w tym temacie. Niestety nie występuje żaden konkretny event wtedy. No chyba że SnoopDOSa da sie skonfigurowac tego pokazywał odwołania do konkretnych funkcji SCSI/ATA ale z tego co wiem to aż tak głeboko nie sięga.

Bez turbo też tak jest.

Przypomnę że karta 4GB działa bez problemu :) Tylko większe nie.

Następny mój krok to będzie testowanie tej karty w A600 i WinUAE (na dłużej, bo może za krótko testowałem)

Jeśli macie karty 8, 16 lub 32GB działające w A1200/A600 to podajcie jakich producentów :)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:39:19 przez Davka
[#22] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Umpal, post #15

Robiłem testy za pomocą FM3 oraz WB drag'n'drop.
[#23] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Davka, post #21

Używam 16GB SanDiska, cat 10. Snoop ma domyślnie wyłączone śledzenie rożnych zazwyczaj zbędnych wywolan systemowych.
[#24] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #23

I znalazło się jakieś rozwiązanie kopiowania?
Walczę od wczoraj z kopią whdload zwisy co kilka katalogów. Przy ffs uszkadzała mi się partycja, przy pfs podczas zwisu i restartu znikały tylko katalogi ostatnio kopiowane.
Na a600 wszystko grało, aż do teraz gdy popiołem pod winuae, straciłem pfs pokazuje DH1:NDOS. Już sam nie wiem czym potraktować kare SD aby była stabilna.
[#25] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Sidroff, post #24

Ja także mam problem z kopiowaniem plików, tyle że u mnie zwis występuje tylko podczas kopiowania z lub na kartę CF w slocie PCMCIA. Kopiowanie między partycjami karty CF podłączonej pod IDE śmiga aż miło. Transfer 2,1 MB/sec. Moja konfiguracja to A-1200 ELSAT 1204 bez FPU, kickstart 3.0. Zwis następuję w różnych odstępach czasowych czasami zaraz po rozpoczęciu kopiowania a czasem nawet dojdzie do minuty. Jak już zawiśnie to dioda od HD świeci i system wisi, wtedy pozostaje tylko POWER OFF. Nawet na próbę podłączyłem jako dysk systemowy starego CONNERA 250 MB i to samo. Nie wiem czy to jest wina komputera, jestem jego właścicielem dopiero od tygodnia i trochę się martwię. Mam jeszcze A-600 i na niej także próbowałem kopiować pliki, tam z kolei nie wiesza się komputer ale po jakimś czasie i to nie zawsze zaczynają wyskakiwać błędy kopiowania, momentami nawet wyskakuje komunikat „Please insert CF0: In volume” tak jak by straciła komunikację z kartą CF w spoci PCMCIA.
[#26] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@basto, post #25

Wyjmij ta kartę Elsat i wtedy sprawdź. Miałem Kiedyś taka tylko 8 MB ze zworkami do konfiguracji. Pamiętam że nawet przy ustawieniu 4MB ( wówczas nie powinno blokować Pcmcia ) i tak były zwieszki.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 18:18:04 przez Jacenty
[#27] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@Jacenty, post #26

Na pewno sprawdzę bez ELSATu. Jeszcze przy okazji chciałem zapytać czy ma ktoś opis do czego służą te wszystkie zworki na tym rozszerzeniu?
[#28] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@mdx, post #1

Lepiej ustawic Mask z koncowka "c" czyli "7ffffffc" ewentualnie zamiast 7 dac f - "fffffffc"
max transfer zmniejszyc do "fe00" bez 1 na poczatku.
To powinno poprawic stabilnosc na karcie sd przy przenoszeniu duzych porcji danych.
[#29] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@basto, post #27

podaj maila to podeślę Ci opis karty wraz z opisem zworek
[#30] Re: zawieszanie się WB3.1 podczas kopiowania

@lekarz_med, post #28

"lekarz_med" dzięki jutro na pewno sprawdzę czy to pomogło, „nostrum666” mail poszedł na PW.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem