[#1] Rozmagnesowanie monitora CRT
Dziś po włączeniu monitora VGA, którego używam z Amigą, pojawiły się dziwaczne kolory, typowe dla namagnesowania kineskopu. Monitor nie ma funkcji rozmagnesowania.
Czy ktoś z Warszawy ma sprzęt do rozmagnesowania kineskopu lub zna serwis, który może to zrobic?
[#2] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #1

Jak masz lutownice transformatorową to tez możesz jej użyć do rozmagnesowania. Robisz okrągłe ruchy od środka ekranu na zewnątrz aż poza obudowę ekranu. Robiłem tak już kiedyś i bezproblemowo ekran odzyskiwał sprawność.
[#3] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #1

Niedawno Jerzy "Duddie" Dudek z Warszawy polecał serwis monitorów. Może Cię zainteresuje:
http://www.ppa.pl/forum/hyde-park/35030/serwis-monitorow-crt-lcd-i-elektroniki
[#4] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #1

Każdy monitor kolorowy CRT ma cewki rozmagnesowywujące, które uruchamiane są na chwilę podczas włączania monitora "na zimno" (a tylko w niektórych można wyzwolić je w dowolnym momencie z menu). Możesz spróbować włączyć kilka razy monitor (odczekując przed każdym ponownym włączeniem jakieś 15 minut) - jeżeli plamy nie znikną lub się nie zmniejszą, to prawdopodobnie uszkodzony jest układ rozmagnesowywujący.

PS. Sposób z lutownicą transformatorową jak najbardziej działa :)

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 12:43:10 przez gorzyga
[#5] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@gorzyga, post #4

Możesz spróbować włączyć kilka razy monitor (odczekując przed każdym ponownym włączeniem jakieś 15 minut) - jeżeli plamy nie znikną lub się nie zmniejszą, to prawdopodobnie uszkodzony jest układ rozmagnesowywujący

Wyłączyłem monitor, a następnie włączyłem go po około 30 minutach i obraz jest zdecydowanie lepszy. Tylko w lewym górnym rogu jest lekkie odbarwienie - próbować wyłączać i włączać jeszcze raz, czy może wyrówna się podczas zwykłej eksploatacji?
[#6] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #5

Sprawdź czy sobie tam nie postawiłeś głośnika w okolicy :)
[#7] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@madman15, post #6

...albo zabawki z magnesikiem neodymowym

BTW kiedyś "naprawiłem" przebarwienia za pomocą zwykłego magnesu zbliżając go w okolicę kineskopu i kręcąc biegunami w odległości około 10cm.
Nie polecam ale zadziałało jak widzę nie tylko u mnie.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 13:31:55 przez Vato
[#8] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #5

Możesz próbować wyłączyć i włączyć jeszcze raz, ale jeżeli tak bardzo Ci to nie przeszkadza to używaj normalnie - po czasie powinno zniknąć. No i jak pisali koledzy - sprawdź czy w okolicy nie ma głośnika czy innego silnego magnesu.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 13:43:13 przez gorzyga
[#9] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@PopoCop, post #5

To lekkie odbarwienie samo zniknie za parę tygodni. Nawet po rozmagnesowaniu lutownicą czasem zostaje, ale to normalny objaw i po czasie znika.
[#10] Re: Rozmagnesowanie monitora CRT

@Architect1200, post #9

Zrobiłem kolejne off/on i monitor jak nowy!szeroki uśmiech
Dziękuję za szybką pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem