kategoria: A1200
[#61] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Krashan, post #60

Na chwile obecną też bym się skłaniał ku nowej karcie gdybym niemiał. Czytałem opinie że Blizzard to dobra karta w sensie bezproblemowa i pewnie tak jest ale co nowe to nowe. Druga sprawa dobrze jest wspierać nowe produkty nich robią chłopaki :) . Gdyby nie nowe produkty ceny starszych kart były by dużo wyższe.
Póki co mam 1230LC z FPU miał być Blizzard ale wpadło to to tanio zanim uzbierałem kasę na Blizza, jak padnie na pewno kupię ACA lub coś innego ale nówkę. Póki co nie widzę sensu zmieniać 030 na 030 do "niedzielnego" użytkowania.
[#62] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@companiero, post #61

Czytałem opinie że Blizzard to dobra karta w sensie bezproblemowa i pewnie tak jest
Bo tak jest, Blizzard 1230 to bardzo udana konstrukcja. Ale tak samo jak Amigi, ona również podlega starzeniu. Poza tym – podobnie jak przy zakupie Amigi – możemy się natknąć na sterany kolejami życia egzemplarz i zamiast stabilnej bezproblemowej pracy będzie irytacja i zdenerwowanie.
[#63] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Krashan, post #62

Szczerze mówiąc nie widać wątków typu Blizzard 1230 stwarza problemy . Jeśli ktoś w nim nie wymieniał kwarcu celem podkręcania itp to karta będzie służyć bez problemów.
Mała dygresja: rozglądałem się za motocyklem 125. Na rynku do 5000 można kupić kilkunastoletnią Hondę lub Yamahę albo nowego Rometa \ Junaka (jeden chiński pies)
Co byście wybrali ?
[#64] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#65] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#66] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#67] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@skipp, post #64

W kwestii motocykli - panowie, w życiu nie miałem motocykla, zastanawiam się nad kupnem.
Prawo jazdy mam B, ale chyba nie ma co myśleć o konstrukcjach z 125 ccm, tylko zrobić A i kupić coś mocniejszego? Tak?
Co byście polecali, chciałbym nim od czasu do czasu podjechać do roboty, chciałbym aby dało się kogoś z tyłu posadzić i żebym nie musiał wtedy motocykla pchać (dlatego nie myślę o 125 ccm). Nie zamierzam się z nikim ścigać, ale motorower Komar zdecydowanie odpada ;)
Cena oczywiście ważna, myślę o czymś używanym.

Merytorycznie - Bez wątpienia Blizzard 1230 IV jest świetną konstrukcją (miałem wiele lat), bezproblemowy, niezła wydajność (jak na 68030 50 MHz), jego klasę odzwierciedla wysoka cena. Minusem jest wiek karty - jak pisał krashan - zawsze można trafić na jakiś przechodzony egzemplarz (w sensie zimnych lutów), chociaż bardzo niewielka ilość uszkodzonych egzemplarzy świadczy o jakości wykonania.
Wszelkie karty ACA są również świetnie wykonane (mam dwie karty - jedną z 68020, drugą z 68030), mają dużo RAMu, więc odpada poszukiwanie kompatybilnego SIMMa. Minusem jest to, że niektóre modele nie mają możliwości montażu FPU (nie każdy jednak potrzebuje), do tego różne problemy z programem ACATune. Jednak porównując ceny, i wiek karty (cóż z tego że CPU na ACA są stare - 68030 sam z siebie raczej nie pada, chyba że bardzo przetaktowany), wybrałbym ACA.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 17:40:03 przez wali7
[#68] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#69] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#70] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#71] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@engine, post #70

Panowie Idźta se na PFM.PL. To jest PPA.PL.
[#72] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #1

Obawiam się że duży procent użytkowników Blizzarda i innych mega kart wcale nie korzysta z ich dobroci i spokojnie mogli by robić to samo np. na aca 1221, w mojej opinii z podkreśleniem słowa Mojej ... do fajnego grania przez whdload i rozsądnie wyglądającego WB z Dyskiem np. CF spokojnie to wystarczy.

Dla kilku gier jak Cytadela, Doom i paru demek dedykowanych na wyższe procesory nie warto wykładać takiej masy pieniędzy.

Dlatego w mojej opinii ACA 1221 jako wersja ekono i ACA 1233n jako wersja ekono plus :)
[#73] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A1200 jakie turbo wybrać
[#74] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@_arti, post #71

Emm, przepraszam:).
[#75] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Cadderlik, post #72

nie warto

Powinieneś już dawno wiedzieć, że na tym forum to stwierdzenie jest bezsensowne . To, czy warto, czy nie, zawsze pozostaje w decyzji wydającego pieniądze na Amigę czy osprzęt do niej. W Amidze nie ma czegoś takiego jak warto. Czasami kupujemy do tego komputera tak absurdalne pierdoły za tak absurdalne pieniądze, że kto przy zdrowych zmysłach argumentuje, że warto? Taki już mamy skos. Są gry, w które można zagrać w tak zwany wygodniejszy sposób na PC, a jednak większość amigowej braci woli na Przyjaciółce. Ja póki co zadowalam się Blizzardem 1220/4, ale odczuwam chwilami braki mocy i rozglądam się po cichu za czymś szybszym. Poza tym, jeden będzie chciał grać w typowo 500-kowe gry i do tego rzeczywiście nie potrzeba mocnego sprzętu, ale drugi uzna, że "warto" wydać więcej dinero na mocną dopałkę, bo chce zaznać czegoś, na co w dawnych czasach nie mógł sobie pozwolić OK
[#76] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #1

Na pewno nie PowerPC bo to destroyer portfela. Ja bym jednak zapolował na coś z 030 z demobilu. Z drugiej strony Apollo 040 o ile do dostania może samo tyle kosztować , a daje w perspektywie rozbudową do 060/80 64MB. No i pomijając dyskusję o amigowości takiego rozwiązania pozostaje future connector w formie potencjalnego Vampira1200 pewnie dającego również tryby GFX. Na prawdę trudny to wybór, ja osobiście na to co można trafić na rynku nastawiałbym się na Apollo 040 i potem ewentualne rozszerzenia przelutowawcze.
[#77] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@xtro, post #76

Najlepiej mieć wszystkie turba jakie wyszly do AMIGI i po problemie
[#78] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@dez3, post #77

Najlepiej niech sobie zbuduje swoje i będzie miał dokładnie takie jakie chce.
[#79] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@KM, post #78

Spokojnie można zacząć od ACA1221OK
[#80] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@dez3, post #79

z full kodem aca 1221 jest ok proc 28, 64 ram da się bawic
[#81] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@dez3, post #79

Dokładnie tak jak mowi Dez, calkiem przyjemna karta mimo, że zarzekalem się, że nie chce A1200 a tym bardziej z jakimś turbo
[#82] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@semthex, post #81

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i własne opinie, dzięki nim dokonałem wyboru i mam nadzieję że nie będę żałował. ACA 1233n i moduł RTC zamówione w RETROAMI. Sprawa która przeważyła szalę na stronę ACA to gwarancja i to że nie wiadomo jaki model BLIZZARDA by się trafił. Mógł by sprawiać same problemy, no i dwa razy więcej RAMu. Mam jeszcze pytanie do posiadaczy ACA1233:

1.jak korzystać z funkcji MAP ROM.
2.czy można zmapować ROM 1.3 w celu uruchomienia gier potrzebujących takiego romu.
[#83] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #82

1. Jest to opisane w dokumentacji acatune,
2. Pewnie można - jak nie pójdzie przez acatune to powinien zadziałać skick albo relokick ale niestety zwykle samo zmapowanie kicka nie pomoże. Lepiej użyć WHDLoad albo jeśli gra/demo nie ma slave'a - Amigę 500 z przełącznikiem kickstartów i goteka.
[#84] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #82

no to gratulacje i miłego amigowania
[#85] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #82

Sprawa która przeważyła szalę na stronę ACA to gwarancja i to że nie wiadomo jaki model BLIZZARDA by się trafił. Mógł by sprawiać same problemy,


Z Blizzardami (przynajmniej 1230) chyba jest raczej 0 albo 1 - jak działa, to już jest zupełnie bezproblemowy na wieki wieków, o ile mu się nie "pomoże"
[#86] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Jacques, post #85

Swego czasu mój Blizzard 1230-IV działał bardzo niestabilnie, przy najmniejszym poruszeniu wieszał Amigę. Nic nie dało czyszczenie styków ani ich dogięcie. W końcu pracowicie jeden po drugim przetopiłem luty wszystkich 150 nóżek złącza na karcie. Problem znikł.
[#87] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Krashan, post #86

Swego czasu mój Blizzard 1230-IV działał bardzo niestabilnie, przy najmniejszym poruszeniu wieszał Amigę. Nic nie dało czyszczenie styków ani ich dogięcie. W końcu pracowicie jeden po drugim przetopiłem luty wszystkich 150 nóżek złącza na karcie. Problem znikł.


+1
Też tak wyleczyłem kilka kart.
[#88] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@stachu100, post #87

Karta już wylądowała. Pierwsze testy i jak na razie jestem zadowolony a nawet bardzo zadowolony. Biorąc pod uwagę że jest to moje pierwsze spotkanie z kartą turbo w prawdziwej amidze a nie na emulatorze to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Gry 3D sprawdzone na szybko to "CYTADELA" pełny ekran idzie jak burza oraz, DOOM tutaj pełne okienko, wysokie detale i naprawdę da się grać. Sam system także dostał kopa, okienka i malowanie ikonek to teraz bajka. Kartra jest bardzo ładnie wykonana, a złącze jest wręcz idealnie spasowane, dużo lepiej niż w moim FAST RAM firmy "ELBOX". Tam żeby włożyć rozszerzenie przez klapkę to było jakieś 5 minut walki, ACA 1233n tylko przyłożyłem i już była na swoim miejscu. Co do kombinacji o których była mowa to nie zauważyłem żadnych problemów, płyta główna 1D4 bez TIMING FIXa, kick 3.1 zakupiony od użytkownika "pong777" i wszystko ładnie biega. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję za pomoc w wyborze karty a poniżej link do kilku zdjęć jak to wygląda.

link

Teraz czeka mnie szukanie jakiegoś gotowego systemu pod taką konfigurację, bo samemu raczej nie dam rady wszystkiego zrobić. Chyba że ktoś z was ma jakiś namiar na fajny gotowy system, tak żeby już miał w sobie wszystko.
[#89] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #88

Wiele osób używa wbclassic. To nie system, a szereg nakładek. Do instalacji potrzebny wb 3.0 / 3.1.
[#90] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #88

PPA w wersji papierowej do pobrania w PDF tam masz artykuł w nr 13 ClassicWB vs BetterWB powinien pomóc na początek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem