kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #30

No wiem ale jeśli to jest różnica np. 2-3 lat to warto dodatkowo nim pomalować.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 09:50:00 przez _arti
[#32] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@_arti, post #31

No ja bym nie malował, bo czas szybko mija. za 2-3 lata sprzęt będzie żółty, a ze względu na lakier nie będzie można już z tym nic zrobić i na dodatek nie będzie to oryginalna powierzchnia.

Dlatego bardziej mnie interesuje na ile lat średnio wystarcza jeden zabieg i jaką ich wielokrotność można przeprowadzić na tym samym materiale bez ryzyka uszkodzenia go.
[#33] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #32

No, i teraz wszystko wiem. Dzięki.
[#34] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@_arti, post #33

A ja czekam właśnie na informację ile razy można się w to bawić.
Nie chciałbym żeby po piątym wybielaniu obudowa C-64 zaczęła się np. kruszyć albo wyszła w łaty
[#35] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #34

Tego jeszcze w zasadzie nikt nie wie. Obserwacje procesu żółknięcia mamy od jakichś 40 lat, natomiast obserwacje po wybieleniu od góra 10. Żeby to rzetelnie zbadać, ktoś by musiał np. wybielać co 2 tygodnie i po roku ocenić stan plastiku. O takich badaniach nie słyszałem.

Co prawda mówi się o tym, że wybielanie nadtlenkiem wodoru zwiększa porowatość powierzchniowej warstwy plastiku, ale właśnie, mówi się. Nikt tego jednoznacznie nie wykazał. Dodatkowo utrudnia sprawę to, że plastiki w różnych sprzętach (a nawet w seriach tego samego sprzętu) różnią się składem i inaczej reagują na wybielanie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że czym innym jest wybielanie samym roztworem perhydrolu, a czym innym kremami fryzjerskimi, które zawierają szereg dodatkowych składników.

Jak dotąd nie natknąłem się na żaden opis osłabienia plastiku wskutek wybielania.
[#36] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Krashan, post #35

Osłabienie plastiku może nastąpić wskutek użycia chlorowych wybielaczy.

Chlor jako pierwiastek bardziej reaktywny w grupie fluorowców wypiera brom.
Tylko atomy chloru (liczba atomowa 17) są niemalże o połowę mniejsze od atomów bromu (liczba atomowa 35) więc gdy Br jest zastępowany przez Cl to powstają "dziury" w plastiku, których chlor dobre nie wypełnia.
Dodatkowo podobnie jak brom, również może się utleniać zmieniając barwę - choć powinna ona być mniej intensywna niż w reakcji z bromem.

Dlatego nie zaleca się stosowana wybielaczy, mimo dobrego efektu na pierwszy rzut oka.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:25:20 przez lekarz_med
[#37] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@_arti, post #31

Jaki to jest czas to nikt nie odpowie bo to zależy od konkretnej partii produkcyjnej plastiku.

Jak pisałem zmiana barwy jest wynikiem utleniania bromu.
Brom w plastiku bierze się z opóźniacza palenia - substancji chemicznej stosowanej jako dodatek do tworzyw sztucznych i innych materiałów w celu ograniczenia ich palności lub zmniejszenia szybkości ich spalania - ponieważ plastik ABS sam z siebie jest dosyć łatwopalny.

W latach 80/90 popularnym środkiem tego typu był tetrabromobisfenol A (TBBPA) o wzorze sumarycznym C15H12Br4O2.
Jest on w mieszane całego plastiku, nie tylko na powierzchni.
Cząsteczki TBBPA mają 2 właściwości, które nas interesują:
1) pod wpływem promieniowania UV zachodzi reakcja utleniania
Br2 + UV -> 2Br
2Br + O2 -> 2BrO
2) druga rzecz to taka, że mniejsze cząsteczki powstałe z rozpadu TBBPA np wolne atomy Br "migrują" na powierzchnię plastiku z jego wnętrza.

Więc nawet po wybieleniu czyli reakcji redukcji Br po jakimś czasie wypłyną na powierzchnię nowe atomy, które znów się utlenią oraz już zredukowane z powrotem zaczynają się utleniać.

Dlatego następuje ponowna zmiana barwy.

Tempo tych zmian jest nie do przewidzenia bo w różnych proporcjach ten związek był dodawany do różnych partii produkcyjnych plastiku (nie mówiąc o różnych producentach - Amiga/Atari/Apple) oraz w różnym tempie zachodzi reakcja chemiczna.

Stąd niektóre obudowy z tamtych lat dziś potrafią być wręcz brązowe a inne są białe jakby dopiero co wyszły z fabryki.
Podobnie jest z ponownym żółknięciem po wybielaniu - u jednych po miesiącu już widać pierwsze ślady a inni po latach dalej mają białe obudowy.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:56:49 przez lekarz_med
[#38] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@lekarz_med, post #37

Po prostu facet z filmu nie pomyślał żeby poczytać tylko chemie na nowo odkrywa .Cienko to widzę bo tu bez podstaw za daleko nie zajdzie. Brak wiedzy to jak ślepota. Ja zastosowałem inny zabieg ,ciut bardziej inwazyjny , obudowę zjechałem papierem sciernym wodnym bardzo drobnym ,potem pasta i maszyna polerska ,ale ostrożnie żeby plastiku nie spalić potem jeszcze 2h normalna metoda opisana powyżej przez lekarz_med (konkretnie jak z biznesem :) )i efekt białego lustra.
[#39] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@JaraB, post #1

Kolega z filmu to chyba przysypiał na chemii a google tylko do obrazków używa ;)

Jak zaczął mówić o cieple, liczyłem na coś w stylu katalizy np poprzez pogrzanie wybielanego plastiku (zanurzenia worka w gorącej wodzie itp) a tu pitu pitu ciepło (bo reakcja egzotermiczna to coś mu tam dzwoni) pitu pitu światło

Jako lekarz_med napisał - TBBPA i O2 + wysoka entropia składu tworzyw ;) Można pokusić się jeszcze o eksperyment z komorą z O3 jak ktoś ma dostęp.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 14:15:23 przez hackssh
[#40] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Adamza, post #38

no ale faktura plastiku zniszczona - chyba nie o taki efekt nam chodzi
[#41] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Cadderlik, post #40


no ale faktura plastiku zniszczona - chyba nie o taki efekt nam chodzi

dlatego nie wybielam bo nie ma mi znanej metody nieingerującej w fakturę. jeśli taka by istniała / istnieje to mógłbym próbować.
[#42] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Cadderlik, post #40

tak oczywiście faktura plastiku zniszczona ...jest nowa faktura ...jedni lakierują inni co innego robią ...moja wersja jest teraz taka :) jeśli chodzi o efekt wizualny to jest ładnie .
[#43] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Adamza, post #42

wstaw zdjęcie
[#44] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@JaraB, post #1

5h Na słońcu
















[#45] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Dorian3d, post #44

Worek pomaga na UV:)
[#46] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Dorian3d, post #44

5h w słoiku:


[#47] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Fest3r, post #46

Na zimie OK
[#48] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Fest3r, post #46

Co tam masz za roztwór w tym słoiku i w jakich proporcjach?
[#49] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Umpal, post #48

woda utleniona płyn

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 23:09:04 przez Dorian3d
[#50] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Umpal, post #48

Perhydrol 50/50 ze zwykłą wodą.
[#51] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Fest3r, post #50

Dzięki. A perhydrol bywa różny, czy wszystkie mają to samo stężenie?
[#52] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Umpal, post #51

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadtlenek_wodoru#Zastosowanie

Z tego wynika że zarówno woda utleniona jak i perhydrol to roztwory (mieszanki) tych samych substancji (czyli nadtlenku wodoru z wodą), tyle że utleniona ma zaledwie 3% nadtlenku a perhydrol aż 30%. A roztwory powyżej 70% są już bardzo niebezpieczne i używane do paliw rakietowych.
[#53] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Umpal, post #51

https://pl.wikipedia.org/wiki/Perhydrol. Kupiłem tutaj http://www.envolab.pl/sklep/nadtlenek-wodoru-30-detail. Aaa i bez rękawiczek gumowych to lepiej się do tego nie zbliżaj

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 08:41:50 przez Fest3r
[#54] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Fest3r, post #53

Dzięki za edukację, chłopaki OK
[#55] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Fest3r, post #53

W ostatni weekend wybielałem mocno pożółkłą obudowę do A600. Użyłem zgodnie z sugestiami wody utlenionej w kremie (12% - nie mieli 18%) + wcześniejsze wymycie płynem do naczyń. Parę godzin na ostrym słońcu + oczywiście ciągle spryskiwane wodą, żeby nie wyschło. Z wyjątkiem paru smug (nierówno nałożyłem krem) obudowa odzyskała swój pierwotny kolor. Klawisze potraktowałem tak samo (przykryłem folią,żeby nie poginęły). Efekt też dobry choć w tym wypadku pewnie lepiej by zadziałała kąpiel w rozcieńczonym perhydrolu zamiast w kremie. Trudniej nałożyć to równomiernie na klawisze, żeby nie było smug.
[#56] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@jimmy, post #55

A sposób z ozonem ktoś testował?
Temperatura zamiast UV też przyśpiesza proces. Przynajmniej w teście
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem