kategoria: A500
[#1] A500 nowy nabytek i problem.
Witam,
nabyłem niedawno Amigę 500, chcę ją uruchomić.
Niestety jest uszkodzona, zielony ekran i mrugająca dioda power na klawiaturze.
Szukam kogoś kto fachowo naprawi płytę główną.

Moja płyta to rev8A.1, na płycie dolutowane są cztery kości pamięci na "pająka", do amigi mam rozszerzenie A508 z podstawką pod procesor i podstawką pod Garry. Zielony ekran jest z i bez zamontowanego rozszerzenia.
[#2] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #1

Napisz skąd jesteś, a zielony kolor to uszkodzona pamięć CHIP
[#3] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Amigo-A1200-040, post #2

Mieszkam w Zabrzu, przekopałem tonę postów na tym forum. Podejrzewam właśnie te kości pamięci, które są wlutowane na pająka. Jednak u mnie słabo w temacie lutowania.. chcę ratować 500tkę a nie ją jeszcze bardziej uszkodzić.
[#4] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #3

Odłącz stacje dysków i klawiaturę i zobacz co się dzieje.
[#5] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Stoopi, post #4

Po odłączeniu stacji i klawiatury to samo.
[#6] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #5

probowales docisnac agnusa?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 21:58:23 przez bacus10
[#7] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@bacus10, post #6

Może wstaw jakieś zdjęcie, może co wypatrzymy
[#8] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@bacus10, post #6

Próbowałem dociskać wszystkie układy, nawet wyjmowałem, czyściłem styki nic nie pomogło. amiga po włączeniu zasilania od razu wyświetla zielony ekran, na klawiaturze miga dioda power. Kości pamięci wlutowane na pająka to TI Z44400 (Texas Instruments?), chyba ktoś próbował zrobić 2Mb Chip, zworki na płycie są zlutowane: JP2 dwa dolne, JP3 wolne, pod U32 obie górne zlutowane, mogę dać foto.
[#9] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #8

jak jest układ U32 to zworki powinny być rozlutowane
[#10] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Amigo-A1200-040, post #9

Nie ma układu U32, w jego miejscu są zlutowane zwory jak pisałem wyżej... jutro dodam zdjęcia płyty.
[#11] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #10

Ja mam zrobione właśnie na takiej płycie rev8a 2Mb CHIPu ze starych simów 4Mb.
[#12] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Amigo-A1200-040, post #11

Dodaję zdjęcia płyty:

link
[#13] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #12

Na bank jest gdzieś jakieś zwarcie przy takim montażu układów , bardzo niedbale jest to wykonane. Ja mam też takie układy ale na płyteczce z gold pinami dwustronnymi.
[#14] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Amigo-A1200-040, post #13

Sprawdziłem multimetrem część płyty z pamięciami, przejścia od U19 do U20 są, zwarć nie ma.
Czy te kości TI Z44400 DJ będą działać z tą płytą?
[#15] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #14

Być może któraś kość jest uszkodzona.
[#16] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #14

Ja tak miałem i się okazało że któraś kostka była walnięta, po wymianie zaczęło działać :)
[#17] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@QUAD, post #16

Tak tylko prawdopodobnie trzeba bedzie pojedyńczo wymieniać i sprawdzać, albo wymienić wszystkie odrazu.
[#18] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Amigo-A1200-040, post #17

Obawiam się, że sam nie dam rady polutować tego lepiej niż jest w tej chwili.
[#19] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #1

Gwoli ścisłości, REV8A.1 to jest A500+
[#20] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #12

U20, U21, U22 i U23 wyglądają paskudnie.. kto to lutował!? Tam bym szukał problemu w pierwszej kolejności.
[#21] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #1

PS. Zielony ekran świadczy o uszkodzonej pamięci CHIP.

http://wiki.classicamiga.com/Amiga_boot_error_code_colours

Tak więc moim zdaniem to właśnie te układy U20...U23.
[#22] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@skipp, post #21

Próbowałem odświeżyć (rozgrzałem lutownicą) piny w miejscach gdzie zostały przylutowane kości pamięci od spodu płyty. Teraz amiga się nie uruchamia.. czarny ekran, diody klawiatury się lekko żarzą. Proszę o kontakt kogoś kto się na tym zna i naprawi FACHOWO moją płytę.
[#23] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #22

Teraz się nie uruchamia bo być może zrobiło się zwarcie.
Mógłbym na nią luknąć :)
Przypuszczam że lepiej by było wymienić wszystkie te układy.
[#24] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Arturo, post #1

Ja chcę się podpiąć pod temat - też mam te same objawy, po włączeniu zielony ekran i miganie diody zasilania(płyta rev 6A). Amiga niestety leżała długo w szafie, a za szafą wilgoć. Spróbuję jeszcze dobrze wyczyścić wszystko i wtedy zobaczę.
Jakie możecie ewentualnie polecić nowe (lub używane) kości pamięci do A500 rev 6A i jaką mogę wlutować pojemność ( czy takie same, czy też mogę podmienić o większej pojemności, a będzie ich mniej)?
[#25] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@AD99, post #24

Do Rev 6 możesz tylko dołożyć 4 kości w wolne miejsca i bedziesz miał 1 Mb. Najprostsze i najpewniejsze rozwiazanie. A zielony ekran to problem z Agnusem albo z pamięciami. W oryginale masz pamięci o organizacji 256 KB x 4 bit i w zasadzie każda pamięć o tej organizacj bedzie pasować. Jeśli nie dostaniesz takich to możesz wlozyc kości 1Mb x 4 bit stosowane starych pamięciach od PC lutowane na pająka albo na specjalnych adapterach. Te adaptery sprzedawał jeden z kolegów na forum. Jeśli nie czujesz sie na siłach aby ja naprawić to możesz mi ja podesłać.
[#26] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Marcin74, post #25

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze wszystko sprawdzę.
Tak mnie zastanawia, czy ten zielony ekran nie jest czasem spowodowany tym, że kiedyś miałem rozszerzenie pamięci Elbox 2MB z podstawką pod układ GARY i może po wylutowaniu go coś przestawiłem(jakąś zworkę)?
Od czasu sprzedania tejże pamięci Amiga nie była włączana, więc może to było powodem?

https://zapodaj.net/dbd505d10453a.jpg.html
https://zapodaj.net/878c34e9ef24a.jpg.html


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 13:51:44 przez AD99
[#27] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@AD99, post #26

Z tego co pamietam w rozszerzeniu z podstawka pod Garego nic nie trzeba było na płycie przelutowywac tak wiec po demontazu tego rozszerzenia Ami chodziła bez żadnych przeróbek
[#28] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Marcin74, post #27

Płyta naprawiona przez kolegę Marcin74.
Amiga działa bez problemu, widzi 2MB Chip.
Piękna fachowa robota - dzięki!

Mam jednak mały problem z moim rozszerzeniem A580. W żadnej konfiguracji przełączników nie chce działać prawidłowo. Ciągłe resety lub krzaki na ekranie.
Może ktoś, coś?
Poniżej załączam zdjęcia.

link
[#29] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Marcin74, post #27

No właśnie trzeba było, i to w różnych miejscach (w zależności od płyty).
Mam to rozszerzenie, więc wiem :D

** Skopiowane z neta **

INSTRUKCJA MONTAŻU ROZSZERZENIA PAMIĘCI ELBOX RAM 2 MB (A701B.zip) v2.5 Istnieją dwie możliwości instalacji rozszerzenia pamięci w Amidze: - Instalacja uproszczona, po której Amiga zgłasza obecność 2.3MB pamięci w konfiguracji 0.5MB CHIP, 1.8MB FAST. - Instalacja pełna, do wykonania której trzeba posłużyć się lutownicą. Amiga zgłasza obecność 2.5MB pamięci, którą mo na konfigurować od 0.5MB do 2.5MB. Jeśli zdecydowałeś się na instalację uproszczoną opuść wszystkie czynności oznaczone *. 1) Wyłącz Amigę z sieci i odłącz wszystkie urządzenia podłączone do Amigi: zasilacz, monitor itp. 2) Odwróć Amigę spodem do góry. Odkręć trzy śrubki przy górnym brzegu Amigi i trzy śrubki przy dolnym brzegu. 3) Zdejmij pokrywę kieszeni rozszerzeń i załóż na złącze płytkę rozszerzenia pamięci. Załó pokrywę kieszeni. 4) Odwróć Amigę z powrotem i zdejmij wierzchnią pokrywę. 5) Odłącz klawiaturę, odkręć cztery śruby mocujące metalowy ekran i zdejmij go. Uwaga: Zapamiętaj kierunek podłączenia złącza klawiatury. 6)* Odczytaj numer wersji płyty Twojej Amigi. Znajduje się on w rogu płyty pomiędzy stacją dysków a kieszenią rozszerzeń pamięci. Odczytaj numer układu AGNUS. Jest to jedyny kwadratowy układ scalony w Amidze. Uwaga: JeŻeli numer wersji Twojej płyty jest niższy niż REV 6 lub układ AGNUS ma numer ni szy ni 8372, to opuść wszystkie czynności z literą "a". 7) Znajdź układ 5719 GARY na płycie Amigi. Znajduje się on w środkowej części płyty. Ostro nie wyciągnij go z podstawki poprzez delikatne podważanie go płaskim śrubokrętem. Uwaga: Zapamiętaj kierunek ułożenia układu GARY. 8. W miejsce układu GARY włóż płytkę z podstawką pod układ GARY tak, aby kabelki wychodziły w stronę układu 8364 PAULA. 9) Włóż do płytki z podstawką układ GARY. Uwaga: Jeżeli płyta Amigi jest ułożona tak jak przy normalnej pracy z komputerem, to napisy na układach muszą być do góry nogami. 10) Na dwie górne szpilki znajdujące się w rogu płytki rozszerzenia (oznaczone literą A) załó zworkę połączoną kabelkiem z punktem A podstawki pod układ GARY. 11)* Znajdź zworę JP8 na płycie Amigi. Zwora JP8 jest zworą 3-punktową i znajduje się za układem 8520 ODD CIA(A) tu za drabinką rezystorów RP501. Odsłoń końcówkę kabelka JP8R (oznaczenie na płytce z podstawką pod układ GARY) i przylutuj ją do prawego punktu zwory JP8. W przypadku posiadania płyty REV 5 końcówkę kabelka przylutuj do punktu lutowniczego znajdującego się pomiędzy napisami EMI519, EMI521 tuż za drabinką rezystorów RP501). 12a)* Odsłoń końcówkę kabelka JP8L (oznaczenie na płytce z podstawką pod układ GARY) i przylutuj ją do lewego punktu zwory JP8. 13a)* Znajdź zworę JP2 na płycie Amigi. Znajduje się ona po prawej stronie mikroprocesora 68000. JP2 jest 3- punktową zworą, której dwa punkty są połączone. Przetnij delikatnie połączenie między tymi dwoma punktami. Odsłoń końcówkę kabelka JP2 (oznaczenie na płytce z podstawką pod układ GARY) i przylutuj ją do środkowego punktu zwory JP2 na płycie Amigi. 14) Przykręć śrubami metalowy ekran, podłącz klawiaturę, załó wierzchnią pokrywę i zakręć śruby na spodzie Amigi. KONFIGUROWANIE PAMIĘCI AMIGI. Możliwe są następujące konfiguracje pamięci: 1) 0.5 MB CHIP, 0 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi są naciśnięte lewy klawisz myszy i przycisk FIRE joystick'a jednocześnie. 2) 0.5 MB CHIP, 1.8 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty przycisk FIRE joystick'a. 3) 1 MB CHIP, 0 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty lewy klawisz myszy. 4) 1MB CHIP, 1.5MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi Żaden klawisz nie jest naciśnięty. Uwaga: Posiadacze Amigi z Agnusem o numerze niższym niż 8372 nie mogą korzystać z trzeciego i czwartego sposobu konfiguracji. Uwaga: System operacyjny Amigi jest tak skonstruowany, e sprawdzanie konfiguracji po załączeniu zasilania odbywa się tylko wtedy, gdy w pamięci dynamicznej nie ma już informacji o stanie Amigi przed wyłączeniem. Aby uzyskać taką pewność Amiga powinna być wyłączona na dłużej ni 20 sekund. Uwaga: Zapamiętywanie przez układy adresujące Amigi konfiguracji pamięci odbywa się nie tylko podczas załączania zasilania, ale równie po resecie z klawiatury. Oznacza to, e je eli chcemy zachować zgodność konfiguracji układów adresujących z informacją w systemie operacyjnym, należy przy resetowaniu z klawiatury nacisnąć tak przyciski myszy i joystick'a jak zapamiętał je system operacyjny po załączeniu zasilania. Rozszerzenie pamięci A701B.zip umożliwia symulację rozszerzenia 0.5 MB. Aby korzystać z tej opcji konieczne jest zamontowanie przełącznika zewnętrznego połączonego dwoma kabelkami do punktów 2M i GND płytki z podstawką pod układ GARY. Zwarcie przełącznikiem tych dwóch punktów powoduje następującą konfigurację pamięci rozszerzenia: 1) 0.5 MB CHIP, 0 MB FAST, je eli w trakcie załączania Amigi są naciśnięte lewy klawisz myszy i przycisk FIRE joystick'a jednocześnie. 2) 1.0 MB CHIP, 0 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty przycisk FIRE joystick'a. 3) 0.5 MB CHIP, 0.5 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty lewy klawisz myszy. 4) 0.5 MB CHIP, 0.5 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi Żaden klawisz nie jest naciśnięty. ZEGAR Rozszerzenie może być wyposażone w zegar podtrzymywany akumulatorem. * Do odczytu zegara słu y instrukcja Amigi SETCLOCK LOAD. * Do zabezpieczenia zegara przed przypadkowym zapisem słu y zworka WR. Je eli zworka WR jest zwarta, możliwa jest zmiana czasu, je eli jest rozwarta, nie można zmienić ustawionego czasu. * W wypadku konieczności zmiany daty lub godziny należy komendą DATE ustawić aktualny czas oraz podać komendy SETCLOCK RESET i SETCLOCK SAVE. Opis działania tych rozkazów znajduje się w instrukcji do komputera Amiga.
[#30] Re: A500 nowy nabytek i problem.

@Tom Rain, post #29

Czy dodanie na płytę demultipleksera rozwiąże problem? Chciałbym uzyskać z A580 pamięć fast lub slow.





Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem