[#1] Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie
Witajcie,

Dzisiaj skończyłem logistykę związaną z zamontowaniem Indivision AGA w mojej A1200. Trochę się narobiłem, być może ktoś skorzysta i co najważniejsze nie popełni moich błędów.

Oprócz Amigi 1200 i Indivision AGA do niej potrzebne będą:

1. Karta graficzna od PC/Apple z kompletnym śledziem, śrubami i portem DVI (ważne żeby port był od niezagiętej strony śledzia - mniej roboty). Ja użyłem HIS Radeon 9250 na AGP.
2. Wiertarka i wiertło do metalu średnicy 3mm (do wywiercenia otworu w przyciętym śledziu).
3. Dobre kombinerki (do przecięcia śledzia). Sado-macho mogą użyć piłki do metalu :)
4. Dobry pilnik do metalu (likwidacja zadziorów po przecięciu kombinerkami, wierceniu otworu i dopasowywania kształtu śledzia)
5. Śrubokręty do dokręcania przykręcania w tym klucz oczkowy do odkręcenia śruby mocującej port myszki do ekranu i śrub wtyku DVI.
6. Dłuższe śruby mocujące gniazdo DVI (zostaną po karcie graficznej z Ad.1)
7. Chęci do pracy .

Najlepiej zapoznać się z moją galerią z montażu wszystkiego. Na zdjęciach są opisy.
To co najważniejsze - uważajcie z przykręcaniem śrub do wtyku DVI od Indivision. Ja urąbałem je w środku wtyku i miałem zabawę wiertarką na 1,5 godziny. Oczywiście przy okazji pozbycia się ukręconych śrub pozbyłem się również częściowo gwintu. Było konieczne zastosowanie śrub o większej średnicy, a w jednym przypadku w ogóle zrezygnowałem z śruby mocującej kabel/przejściówkę na rzecz zwykłej śruby/wkrętu (patrz jedno ze zdjęć). Wam na pewno uda się ładniej OK .

Jedno co mogę powiedzieć to , że moje rozwiązanie jest bardzo solidne - tego śledzia po prostu nie da się ani wepchnąć do obudowy, ani go z niej wyjąć. Kapitalna sprawa. Testowałem wielokrotnie z wkładaniem przejściówki DVI/VGA, kabla VGA, wszystko sztywne jak w PC :) .

Galeria z montażu

Zapraszam do ewentualnej dyskusji.

Dla lubiących proste i szybkie rozwiązania jest jeszcze coś takiego:

wersja plastikowa

Pozdrawiam,

Azz
[#2] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #1

Twoja wersja metalowa zdecydowanie lepsza ok, racja
Brawo Ty OK

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 08:47:55 przez BULI
[#3] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@BULI, post #2

Buli, najważniejsza korzyść tego rozwiązania to uniknięcie wiercenia otworów w obudowie. Małe podcięcie na trzecim żeberku jest w środku i całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Na ten pomysł wpadłem przez przypadek, bo początkowo zakładałem wiercenie w obudowie. Poczułem się przez chwilę jak Archimedes szeroki uśmiech . Na zasadzie.... "zaraz, zaraz, przecież tak można by było..." .


Pozdrawiam,

Azz
[#4] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #1

A zestaw montażowy dostarczony z Indi to jest plastikowy?
[#5] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #4

Ja kupowałem w Retroami. W pudełku od Indivision jest karta z tasiemką na końcu której masz wtyk DVI. Jest jeszcze instrukcja instalacji i wszystko. Montaż to już problem użytkownika. Ten link co podałem jest do zaślepki z plastiku, którą ktoś robi na Zachodzie. Bazuje na oryginalnej zaślepce od obudowy A1200 dzięki czemu montaż jest prosty i bezinwazyjny. Jednak wadą takiej zaślepki plastikowej jest w mojej ocenie słaba stabilność (może wylecieć z obudowy podczas wkładania/wyjmowania gniazda lub przejściówki.

Pozdrawiam,

Azz
[#6] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #5

Hej.
Chciałbym się podpytać - czy czasem samo gniazdo DVI nie jest dystansem przytwierdzone do spodu obudowy?
Pozdrawiam
Zbyszek
[#7] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@zzielinski, post #6

W dolnej obudowie w miejscu gdzie jest wtyk DVI od Indi jest taki mały słupek z otworem. Projektanci A1200 pewnie mieli dla niego jakieś przeznaczenie, ale pod Indi robi za podpórkę i nic więcej. Sam wtyk DVI co najwyżej może leżeć swobodnie i ruszać się luźno we wszystkie strony. Potrzebuje coś do czego można go przytwierdzić.

Pozdrawiam,

Azz
[#8] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #1

Można też sobie wydrukować taki plastik do obudowy. Niestety nie wiem jak z jego stabilnością w obudowie. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to mogę to wydrukować i sprawdzić.
[#9] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #5

Ze strony RetroAmi mam taki opis:

Montaż gniazda DVI w Amidze 1200 odbywa się poniżej stacji dyskietek, obok portu myszki. Odpowiedni zestaw montażowy jest dostarczany razem z urządzeniem


Czyli albo nie dostałeś albo to zdanie mija się z prawdą? Przymierzam się do kupna Indi, dlatego też interesuję się tym tematem. Krashan ma taką kartę, widziałem na AmiWawa, ale nie zwróciłem uwagi jak miał zamocowane gniazdo DVI.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 11:03:24 przez Tomski
[#10] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #1

Ja poszedłem nieco na skróty i zastosowałem przyklejenie wtyku DVI do odbudowy klejem na gorąco.
Plusy są dwa:
1) Nie urobiłem się jak koń pod górę.
2) Wystarczyło miejsca na zamontowanie jednego gniazda USB. OK
I w ten sposób mam całkiem zgrabnie zrobione gniazdo USB bez cięcia obudowy.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 10:46:43 przez stachu100
[#11] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@stachu100, post #10

2) Wystarczyło miejsca na zamontowanie jednego gniazda USB.
I w ten sposób mam całkiem zgrabnie zrobione gniazdo USB bez cięcia obudowy.


Będę chciał zmieścić w tej wnęce DB25(SCSI) oraz DVI. Wiem, że na tej ściance się nie zmieszczą ale spróbuję jakoś w środku trochę schować to może wejdą dwa złącza obok siebie czy w pionie czy w poziomie. Oczywiście jeśli będzie to możliwe do wykonania i funkcjonalne.
[#12] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #11

Będę chciał zmieścić w tej wnęce DB25(SCSI) oraz DVI.

To w grę będzie wchodzić wyprowadzenie kabelka SCSI na zewnątrz zakońconego wtyczką. Czyli wtyczka SCSI będzie dyndać na przewodzie. W niczym to nie przeszkadza oczywiście.
Są co prawda wąskie gniazda SCSI zewnętrzne 50 pin, ale bez cięcia/piłowania obudowy się nie obejdzie niestety.
[#13] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #9

Krashan ma taką kartę, widziałem na AmiWawa, ale nie zwróciłem uwagi jak miał zamocowane gniazdo DVI.
U mnie wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ nie mam w mojej Amidze dolnego ekranu. Który, jak wiadomo, jest przykręcony do wszystkich portów Amigi sześciokątnymi śrubkami tychże portów. To zamocowanie stabilizuje płytę główną od tyłu.

Nie mając dolnej blachy musiałem wymyślić jakąś „tylną ściankę”, do której przykręcę gniazda. Wybór padł na laminat do płytek drukowanych o grubości 0,6 mm. Znacznie łatwiej w nim wykonać (wiertarką i małymi pilniczkami) wszystkie otwory na gniazda, niż np. w blasze. Najlepiej byłoby mieć jeden pasek laminatu na całą długość Amigi, ale to bardzo drogo wychodzi, więc złożyłem to z 3 kawałków, umieszczając łączenia między portami. Kawałki są przykręcone do obudowy Amigi na wylot śrubkami M2 z nakrętkami. Tak więc niestety rozwiązanie to nie nadaje się dla kolekcjonerów, bo wierci się dziury w oryginalnej obudowie.

Oczywiście narzucającym się rozwiązaniem mocowania DVI było przedłużenie tego patentu aż do końca prawej strony Amigi. Tym bardziej, że mając płytę 1D4 musiałem też zamocować gniazdo myszki. Laminat 0,6 mm jest na tyle cienki, że śrubki standardowej długości są w sam raz.

Kiedyś jeszcze muszę przetrzeć miedź na laminacie drobnym papierem ściernym i prysnąć na to białym matowym lakierem w sprayu. Chociaż taki miedziany tył też fajnie wygląda, ale z wiekiem będzie się utleniał.
[#14] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #9

Rzeczywiście sprawa zastanawiająca. Niestety nie znam przyczyny dlaczego tego nie ma w pudełku. Jedyny dodatek jaki był to kabelek i śrubka z nakrętką aby uziemić Indivision w obudowie tower do A1200. Myślę, że tutaj powinien zabrać głos ITU. Obstawiałbym błąd w opisie.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 13:30:42 przez Azzorek
[#15] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #9

Ja kupowałem bezpośrednio u Jensa i nie było nic do mocowania gniazda. Zrobiłem podobnie jak Stachu: klej na ciepło

Ciekawi mnie jak sobie pokonfigurowaliście tryby. Szczególnie PAL - ja zrezygnowałem z overscan i mam "natywne" 640*512. Niby fajnie, ale czasami brakuje overscan...
[#16] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@misha, post #15

A gdzie mógłbym poczytać jakiś artykuł o tym Indi? Jakiś test?
U mnie na monitorze z pieca udało się mi ustawić Super Hires z przeplotem(1280x512). Dzisiaj to jeszcze sprawdzę dokładnie jaki to jest tryb. Migania nie zauważyłem. PAL niestety nie chodzi już.
[#17] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@misha, post #15

Ja mocowanie wtyczki wykonałem metodą kombinowaną. Fragment odpowiednio cienkiego i wykrojonego tworzywa nakleiłem na fragment śledzia montażowego karty z DVI. Moja blacha z DVI ma oryginalnie odgięte fragmenty do przykręcenia płytki karty. Wykorzystałem to do przykręcenia całości do dolnej obudowy Amigi. Jest to w pełni demontowalne i jedynym trwałym śladem są otwory na spodzie obudowy.

Całość widać na zdjęciach:

https://goo.gl/photos/9tke5FqCZTAiCxpS9
[#18] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #1

przykrecalem do plastikowej zaslepki i tak samo urwalo srube ale jeszcze jej nie wyciagalem i raczej zainwestuje w hdmi złącze do tego w miejsce modulatora. fajny tutek ;)
[#19] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #16

A gdzie mógłbym poczytać jakiś artykuł o tym Indi? Jakiś test?
Piszę, ale nie wiem kiedy skończę. Używając specjalnego drivera Xtreme można pocisnąć z Indivision 1280×1024. Oczywiście PAL SuperHighRes Laced też działa i jest fajny jeżeli ktoś lubi prostokątny hiersowy piksel. Działa też zwykły PAL i można też ustawić z overscanem, co z Azzorkiem trenowaliśmy na AmiParty.

Będę miał swój sprzęt na Amigowisku, jakby ktoś był zainteresowany tematem Indivision AGA to zapraszam.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 16:38:32 przez Krashan
[#20] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #14

Ja też nic nie dostałem, prawdopodobnie jest błąd w opisie i tyle :)
[#21] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #9

niestety nic do zamontowania nie dostajesz. Gniazdo i z kablem lata sobie smętnie po obudowie.
[#22] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Stoopi, post #21

Ja dostałem komplet ze śrubką do zamocowania do obudowy Amigi
[#23] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@sebbb, post #22

A co się składało dokładnie na ten komplet? Ciekawy jestem co mnie ominęło.

Pozdrawiam,

Azz
[#24] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #23

Nic specjalnego śrubka taka jak w gniazdach Amigi
[#25] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #3

Archimedes już tu był..
[#26] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Grisza, post #25

He he, ale i tak jest satysfakcja bo sam do tego doszedłem .

Pozdrawiam,

Azz
[#27] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Azzorek, post #26

Namieszałem trochę z tym Super Hires 1280x512 i PAL'em. Wszystko działa u mnie na monitorze a to dlatego, że jest to monitor ze złączem SCRT i jednocześnie jest odbiornikiem TV(Ami podłączona jest jednocześnie przez SCART i VGA). Zatem tryby PAL'owskie działają. Tryb 640x480 już działa tylko na wejściu VGA a na SCART nie działa. Nie sprawdzałem innych trybów graficznych jeszcze, ale pewno będę to musiał zrobić przed kupnem Indi. Gdyż Indi może okazać się zbędnym drogim dodatkiem. Dobrze zatem było by gdzieś poczytać o tym scandoubler'ze. Krashan, gdzie zamierzasz zamieścić swój opis karty(jeśli nie jest to tajemnicą)?
[#28] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #27

Nie bardzo chyba rozumiem;
U mnie A1200 z Indivision Mk2 podłączona jest tylko po dvi do monitora. Wszystko od Xtreme po zwykły PAL u mnie śmiga przez Indi, w tym wymieniony Pal interlace (640x512).
Nie trafiłem jeszcze na tryb, którego nie wyświetliłbym przez Indivision.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 16:05:01 przez misha
[#29] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@misha, post #28

Nie trafiłem jeszcze na tryb, którego nie wyświetliłbym przez Indivision.
Muszę przyznać, że z DblPAL-em i Multiscanem mam przez Indivision problem. Co prawda zamiast DblPAL-a można wyświetlić PAL HighRes Laced. To ta sama rozdzielczość, o ile komuś nie przeszkadzają artefakty od przeplotu. Obciążenie AGA jest za to mniejsze.
[#30] Re: Indivision AGA (A1200) - solidne mocowanie wtyku DVI w obudowie

@Tomski, post #27

Gdyż Indi może okazać się zbędnym drogim dodatkiem. Dobrze zatem było by gdzieś poczytać o tym scandoubler'ze. Krashan, gdzie zamierzasz zamieścić swój opis karty(jeśli nie jest to tajemnicą)?
Do Indi zdecydowanie należy mieć monitor z wejściem DVI. VGA też działa, ale konfiguracja z reguły jest wtedy trudniejsza. Co do opisu to najpierw muszę go ukończyć. A potem sam nie wiem, najszybciej by było na swoim blogu, ale może do czegoś drukowanego?...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem