[#1] Amiga do wspomnień :)
Witam Panie i Panowie. Przeglądam oferty i zamierzam kupić jakąś Amigę do pogrania w stare gry :) SuperFrog, SuperCars, CanonFolder i te sprawy. Co polecacie ? Czy do tego nie była by fajna Amiga CD32 ? Czy może pójść w tradycyjną 500 lub 1200. Czy CD32 odpali płyty CD z CDA czy AmigaMagazyn, czy muszę to być płyty dedykowane do CD32 ? Generalnie znalażłem oferty, które mnie interesują:

https://www.olx.pl/oferta/amiga-cd32-commodore-CID99-IDgLZHx.html#73f0388ff1
https://www.olx.pl/oferta/amiga-600-plus-gotek-CID99-IDgA0Mj.html#3ca0bdc483
https://www.olx.pl/oferta/amiga-1200-sprawna-100-bardzo-ladna-CID99-IDiddHR.html#73e98e00f0

Co polecacie ? Z góry dzięki za pomoc.
[#2] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #1

Generalnie wszystko zależy od tego co chcesz robić na Amidze. Jeżeli chcesz Sobie tylko pograć to bez sensu według mnie pakować grube pieniądze w A1200 czy CD32, ale pewnie znajdą się i tacy, którzy powiedzą inaczej. Do samego grania wystarczy Ci zwykła A500 z rozszerzeniem pamięci i może Gotekiem dla wygody. Gdybyś się zdecydował na tę CD32 to nie zapomnij zapytać co jest w zestawie bo jeżeli jest goła to czeka Cię jeszcze inwestycja w zasilacz, pada/joya i kabel do tv.
[#3] Re: Amiga do wspomnień :)

@nostrum666, post #2

A co myślisz o tej Amidze 600 z linka powyżej ?
[#4] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #3

Do pogrania wystarczy bez problemu, tylko trzeba będzie dokupić myszkę i ok.
Jeżeli w ogóle chodzi o A600 to obejrzyj dział giełda, jest tam wystawiona A600 za 200 zł a to spora różnica. Co prawda bez goteka i zasilacza, ale może w lepszym stanie, kto wie.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 20:33:17 przez nostrum666
[#5] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #1

Chyba cię tu z 5 lat nie było.
Ja oczywiście jak zwykle polecam Amigę z AGA i jakimś fastem, choćby 4 MB. Ale tego sprzętu już nie kupisz tanio. A500 też drożeją, a na horyzoncie dla A500 już widać Vampire (które będą mieć za jakiś czas obsługę AGA).

Bierz co popadnie.OK
[#6] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #1

Sprzęty które podlinkowałeś albo mają nie pełne opisy albo są to same amigi bez osprzętu, jedynie a1200 to zestaw ale na allegro poszedł podobny za ~ 900 zł... Za pada do cd32 też musiałbyś zapłacić z 80 zł. Więc lepiej szukać zestawu niż kompletować bo może Cię to więcej wynieść i kasy i czasu.
[#7] Re: Amiga do wspomnień :)

@Andrzej Drozd, post #5

Chyba cię tu z 5 lat nie było.


Chyba raczej z 10 lat... Pytanie czy to ten sam Mleko, który chciał kupić na raty Pegasosa jako swój jedyny komputer, ale rodzice się nie zgodzili?
[#8] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #1

Do pogrania w gry, prosta kalkulacja:
CD32 - zagrasz w gry z 1200,500 o ile zaopatrzysz się w specjalne "składanki" wypalone na płycie. Joye wystarczą do wszystkich gier oprócz tych dedykowanych na więcej przycisków.
1200 - o ile flop będzie w dobrym stanie lub zamienisz go na jakiś emulator flopa to zagrasz w gry 1200/500, trzeba było by wyposażyć ten sprzęt w cdrom żeby pograć w gry z cd32
500 - nie zagrasz w gry dedykowane Aga 1200/cd32. Powyżej podobnie, o ile flop sprawny to jeszcze ok. Potem do Cdromu i HD potrzebne będą dodatkowe urządzenia nie mówiąc już o modulatorze do kolorowego obrazu na monitorze.

"Większe" amigi i rozbudowane konfiguracje to raczej zostaw dla "koneserów tematu".
Ja bym brał gołą CD32 z joyem i sprawnym CDromem, albo gołą 1200 z HxC (1300zł za gołą 1200 to "lekkie" przegięcie... ale kto bogatemu zabroni ). Może bardziej 1200tkę z HxC. Do wymienionych gier powinno w zupełności wystarczyć.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 21:57:33 przez Koyot1222
[#9] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #1

Jak ma być tanio to A500 1MB + gotek.

Jak ma być trochę drożej (ale nadal nie drogo) to jak napisano w poście #5: "Amigę z AGA i jakimś fastem, choćby 4 MB" oraz CF z WHDload. W podobnej cenie by wyszła A600 z akceleratorem Furia, chociaż nie pójdą wtedy gry na AGA.
[#10] Re: Amiga do wspomnień :)

@recedent, post #7

Brak słów....
[#11] Re: Amiga do wspomnień :)

@Koyot1222, post #8

Czyli 1200 rozsądniejsza opcja tak jak myślałem... pozostaje obserwować olx bo póki co sensownych ofert brak.
[#12] Re: Amiga do wspomnień :)

@Andrzej Drozd, post #5

PPA to od czasu do czasu obserwuje. Amigi brak, człowiek zapracowany i jakoś tak wychodzi....
[#13] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #12

Nie marudz.Odpal emulator na pc/raspberry/androidzie i zobacz czy to wszystko ci sie jeszcze podoba.
Potem ew. za jakis czas pomyslisz o amidze.Trzymam kciuki OK
[#14] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #10

Czyli co ? Ten sam czy nie ?
[#15] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mikrobi, post #13

...i wtedy za jakiś czas będziesz się zastanawiał którą kupić.
Pięćsetkę za 1500 zł czy może A1200 za 4 koła
[#16] Re: Amiga do wspomnień :)

@Vato, post #15

OK
[#17] Re: Amiga do wspomnień :)

@Vato, post #15

Co Ty, Panie. Nerka albo mózg.
[#18] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mikrobi, post #13

Mam AmiKit i się podoba ;) ale to nie to samo.
[#19] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #18

Za mało koszerne, masz rację że to nie to samo, jak siedziałem na UAE to mnie tak bardzo nie bawiło
[#20] Re: Amiga do wspomnień :)

@QUAD, post #19

mleko.... jeszcze 5 tyg.temu miałem ten sam dylemat, niestety chcąc poszarpac na Amidze 1200 musisz szykować 900zl z osprzętem 1000zl jeśli nie masz takiej kasy to nawet nie masz co szukać, ja od miesiąca dzień w dzień poluje na Amigę a od 5 lat przymierzam się do jej zakupu, miałem taką 20 lat temu i mnie również wzięło na wspomnienia i zabawę w retro, w kraju nic nie kupisz co dobre to za grubą kasę idzie, ja kupiłem 2 sztuki 1200setek za granicą przynajmniej wiem za co zapłaciłem., tutaj nic nie znajdziesz ciekawego , wszystko po 1000zl a z turbo to już rzadkość i kosztuje jeszcze więcej. szukaj jak coś a1200. do tego gotek tak jak koledzy podpowiadają ale jeśli chcesz naprawdę poczuć klimat retro to jak nie usłyszysz dźwięku dyskietek i przerzucania ich na zmianę to tak samo jak byś grał na emulatorze. ja kupiłem ok 500 dyskietek do takiej właśnie zabawy. i nareszcie będę to miał już w niedzielę.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:49:08 przez magnatt

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:53:04 przez magnatt
[#21] Re: Amiga do wspomnień :)

@Mleko, post #12

Cześć. Po znaczku/avatarze widzę, że to ten sam. Jak tam Alfa masz jeszcze? Kupuj Power Maka, będziesz miał fajny sprzęt, cena licencji MorphOSa spadła. W klasyka inwestować tyle kasy tylko dla gier nie warto. Pograsz sobie na UAE. No i nie będziesz musiał kondesatorów wymieniać. Poznaliśmy się na AmiWigilii, chciałeś wtedy mieć PC z postawionym systemem tak żeby startował jako Amiga (to chyba na Linuksie idzie i co udało się, używałeś?)Tu Ender gdybyś nie kojarzył. A co do Pega to dobrze, że nie kupiłeś, Maki są lepsze.
[#22] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #21

On chce "Amigę do wspomnień". Dał nawet linki do sprzętu.
A Wy polecacie mu emulator... jak tak można?
[#23] Re: Amiga do wspomnień :)

@Vato, post #22

Po prostu więcej Amig zostanie dla nich ;)
[#24] Re: Amiga do wspomnień :)

@Vato, post #22

Dla wspomnień nie warto ładować się klasyka. Odpalisz i będzie rozczarowanie, że to nie takie ładne jak 20 lat temu.
No i te jazdy z klasykiem bezcenne, patrz ostatni post Krashana

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 09:29:28 przez KM
[#25] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #24

O ile się orientuję to właśnie Krashan po wielu latach korzystania z kompa z morphosem przerzucił się na klasyka. Zapewne nie dla wygody, a właśnie "dla wspomnień" i dla klimatu.
[#26] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #24

Jazdy z klasykami? I dajesz link do tematu o internecie i kartach sieciowych pcmcia.


Ja kupiłem klasyka kilka lat temu i nie miałem rozczarowania a wręcz przeciwnie.
Nie używam w nim nowoczesnych rozwiązań tylko po prostu dysk twardy i kartę Blizzarda.
Wszystko działa jak trzeba i jest pięknie!

Uruchamiam coś na Amidze przynajmniej kilka razy w tygodniu. Zazwyczaj pogram sobie w coś. Ale najlepsze są wyjazdy z Amigą na zloty ok, racja



Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 10:48:21 przez Vato
[#27] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #24

Jestem elektronikiem, więc te, jak to nazywasz, "jazdy" to element klimatu. Poza tym to jest kolejna okazja do zaprojektowania sprzęcika i sprzedania kilku sztuk .
[#28] Re: Amiga do wspomnień :)

@Krashan, post #27

A jak ktoś nie jest elektronikiem, to te jazdy mogą go skutecznie zniechęcić. U mnie tak było. Fajnie, że odnalazłeś swoją niszę na klasycznej Amidze, ale nie każdy może mieć tyle szczęścia i będą tematy w stylu: coś tam nie działa, świeci na żółto itd.
[#29] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #28

"coś tam nie działa, świeci na żółto itd" To najfajniejsze w retro zabawie Jak już się człowiek napoci i upora z problemami to okazuje się, ze było to (rozkminianie) zabawniejsze niż stare gierki
[#30] Re: Amiga do wspomnień :)

@KM, post #28

A jak ktoś nie jest elektronikiem, to te jazdy mogą go skutecznie zniechęcić. U mnie tak było.
Nie ma przymusu zajmowania się klasykiem...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem