kategoria: A4000
[#1] FastATA MK-II A4000 problem
Witam,

Mam A4kD os3.9 i ostatnio wpadł mi w rece właśnie FastATA MK-II.
Zapiąłem dyskiem 140GB na secundary bo na primary mam systemowy.
I oczywiście podzielił mi go na partycje 4GB.

W fastATAprefs dysk pod d primary jest ustawiony na NO SPLIT a secundary na SPLIT.
Przełączam go na NO SPLIT biore SAVE i po ponownym uruchomieniu jest znowu na SPLIT.

Sterowniki do fasta mam jakieś najnowsze ze strony ELBOXu FastATA4000v3.1a3.9
Innych nie mogę znaleźć .

Czy ktoś miał taki problem?

Pozdrawiam.
[#2] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #1

Nie ważne co pokazuje , ważne jak hdtoolbox (i podobne) widzi dysk. Po 4gb czy cały.
Zamiast SAVE daj USE
[#3] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #1

Sproboj wpierw kliknac use uruchom drugi raz i kliknij save. Wczysne wersje fastata mialy z tym problem.
[#4] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Norbert, post #2

hdtoolbox widzi po 4 a dokładnie po 3.9GB.
A ostatnią jakąś partycje widzi 68GB.
[#5] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #4

W fastATApref robie tak jak kolega mówi :
- NO SPLIT i USE
-później SAVE
i w
hdloolbox faktycznie pojawił mi sie 140GB

Robie install drive i przechodzę do partycjonowania a tam już wszystko ładnie podzielone na 1500 kawałków.
usuwam partycje i robię przykładowo dwie.
później save i reset.

Po resecie wszystko od nowa , dysk podzielony w kawałki :(
[#6] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@superbonio, post #3

W fastATApref robie tak jak kolega mówi :
- NO SPLIT i USE
-później SAVE
i w
hdloolbox faktycznie pojawił mi sie 140GB

Robie install drive i przechodzę do partycjonowania a tam już wszystko ładnie podzielone na 1500 kawałków.
usuwam partycje i robię przykładowo dwie.
później save i reset.

Po resecie wszystko od nowa , dysk podzielony w kawałki :(
[#7] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #6

Troche poćwiczyłem ten problem i wydaje mi się że ten dysk 140GB nie podchodzi kontrolerowi.

Zapiąłem inny, co prawda 80GB ale jest ok.

Dzięki za rady.
Jak uda mi się zmusić tego 140GB to dam znać.

Pozdrawian
[#8] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #7

Podłącz go do PC, załóż na sztukę partycję i potem z powrotem w amidze odpal sterownik do fastaty, ustaw no-split, załóż partycję na amidze i poustawiaj wszystko tak jak trzeba, maxtranfer, maskę itd. i będzie działać. W zależności jaki użyjesz system plików przeczytaj dokumentacje od niego aby sprawdzić w danym systemie jaki może być największy rozmiar partycji.
[#9] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #1

daj fastATA na sam dół w Zorro
[#10] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #7

Jak uda mi się zmusić tego 140GB to dam znać.


Może HDToolbox z 3.9 pokazuje fochy? Wypróbuj HDInstTools z Aminetu.
[#11] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #7

Może adresowanie w FastATA kończy się na 128 GB.
[#12] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@hrw, post #11

http://www.ppa.pl/forum/amiga/35829/dyski-128-b#m547116
link
[#13] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Andrzej Drozd, post #10

@Andrzej
HdToolBox z OS3.9 nie jest gorszym narzędziem niż HDInstTools.

@hrw
To może mieć znaczenie w trybie SPLIT. W przeciwnym wypadku obsługą wielkości zajmuje się filesystem.

@owner1
Jak wyżej napisałem - jeżeli korzystasz z trybu NO SPLIT to pierwsza partycja musi mieścić się w obszarze ~4GB, a cała reszta musi się mieścić w obszarze 128GB per partycja jeżeli używasz SmartFilesystem (wg redmine SFS z aminetu).
[#14] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Lokaty, post #13

ok.

Dzięki wszystkim za porady.
W weekend będę walczył, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Na pewno dam znać jak mi poszło.

Pozdrawiam
[#15] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #14

No to jeszcze koniecznie zwróć uwagę na to, aby partycja startowa była w obszarze do 3.9 GB (Vato podał link do poprzedniej dyskusji).

Druga sprawa. O ile dobrze pamiętam (a nie używam WB 3.9), to WB 3.9 ma własne sterowniki SCSI na których zadziała FastATA i odpali się nawet port Secondary, ale tylko na PIO 0.

W startup-sequence powinieneś mieć linijkę ze sterownikiem do FatATA - c:ata3driver.
Jeżeli nie wykasowałeś sterów z WB3.9 to być może one ci "paczują" ata3driver i stąd te problemy?
[#16] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Andrzej Drozd, post #15

@Andrzej

Przy FastATA jak wykonasz sterownik w złej kolejności to wywali Ci system, albo zacznie checksumami sypać. Niech kolega sobie bazowo sprawdzi co z tym dyskiem bo z tego co pisał to jest z nim problem, a nie z konfiguracją sprzętu, czy systemu. Poza tym jak źle poukłada odpalanie sekwencji to amiga może wpaść w bootloopa, a nic o tym nie wspomniał.
[#17] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Lokaty, post #16

Panowie, za dużo informacji na raz.

Ja w zasadzie jestem początkujący jeżeli chodzi o A4k i takie dodatki jak fastATA.
Nie mam po prostu doświadczenia w instalowaniu takich kart.

Amigą się bawiłem w lata 90-tych, była to najpierw A 500 później A 1200.
Nie dawno udało się kupić A4k i chcę pomału ją rozbudować.

Będę analizował Wasze pomysły co do tej mojej usterki, zobaczymy co z tego wyjdzie.

A jeszcze pytanie co do fasta i cd-romu.
Jak uzyskać do nie go dostęp?
W fastATAprefs jest widoczny napęd ale z pod WB po włożeniu płyty nic się nie dzieje.
Jak to powinno być?

Dodam że pod standardowym kontrolerze było ok. Po włożeniu płyty pojawiała się ikona CD-Romu.
[#18] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #17

Przemiel sobie na spokojnie.

Odnośnie cd-romu, najpierw trzeba ustalić jak masz podłączone.
Jeżeli "jedziesz" na jednej taśmie z HDD to:

1. Musisz ustalić jakiego sterownika używasz, czyli
- najpierw wchodzisz w ścieżkę System:Devs/DosDrivers
- szukasz czegoś na wzór CD0 (zakładam, że skoro używasz OS3.9 to tam będzie) - jest to tzw. mountlista dla napędu CD

... ale skoro Ci się nie odpala to zapewne masz podłączoną inną taśmę pod złącze SECONDARY w FastATA, wtedy

2. Musisz wiedzieć czy urządzenie pracuje jako MASTER czy jako SLAVE (to powinno też być wypisane w ATA3Prefs)

W obu przypadkach taki plik otwierasz sobie np. w systemowym EditPadzie i szukasz dwóch zmiennych, UNIT oraz FILESYSTEM

Jeżeli nic nie podmieniłeś w systemie to pierwsze powinno być UNIT = 1 a drugie FILESYSTEM = L:CacheCDFS

(pisze z pamięci więc potencjalnie mogłem się pomylić)

Daj znać co tam masz resztę napiszę jak się z tym zapoznasz.
[#19] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Lokaty, post #18

Jeżeli kolega ma FastATA, to należy mu się AllegroCDFS i tego filesystemu należy używać z napędem CD.
Należy poszukać dyskietek które były w komplecie z FastATA. O ile dobrze pamiętam, to powinien być tam instalator, a użytkownik zmienia tylko Unity w samej ikonce (nie w pliku tekstowym).

I tak, jeżeli na porcie Primary jest HDD i CDROM, to CDROM musi mieć zworkę na Slave i Unit=1.
Jeżeli CDROM jest jako jedyny w drugim porcie (Secondary), to zworka powinna być na Master i Unit=2.
Jeżeli CDROM jest drugim urządzeniem w Secondary to zworka na Slave i Unit=3.
Jeżeli w Amidze nie ma HDD ( ) i CDROM jest jedynym urządzeniem, to musi mieć zworkę na Master i Unit=0. Wtedy bootujemy z dyskietki.
[#20] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Andrzej Drozd, post #19

I tak wszystko zależy od tego jak podłączymy - nie mieszaj chłopowi Andrzej. Poza tym AllegroCDFS nie jest ani gorszy ani lepszy od CacheCDFS - pierwszy pozwala na dostęp do ścieżek raw, drugi ma obsługę wielu sesji, więc wybór i tak zależy od potrzeb. Niech chłop się połapie najpierw o co chodzi, a potem dobierze do siebie. Jak będzie chciał skonfigurować AllegroCDFS to też dostanie informacje przecież. ;)
[#21] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Andrzej Drozd, post #19

Ciekawe, że mam AllegroCDFS w wersji 3.4 a na stronie ze sterownikiem dla FastATA A4000 jest już wersja 3.9. Czekamy na wsparcie Bluray... wypalanie płyty 25GB na A1200 z FastATA czas 5h OK

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 13:10:41 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#22] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Lokaty, post #20

ok.
Dzięki za podpowiedzi.
Biorę się za testowanie Waszych sugesti .

Co do konfiguracji to:
Na taśmie primary mam zawieszone dwa dyski- systemowy oraz dodatkowy
Na taśmie secundary tylko CD-ROM.

Jako że chcę amige dostosować do montażu video to zastanawiałem się czy nie lepsza była by konfiguracja taka:
primary był dysk systemowy i Cd-Rom
secundary dysk dodatkowy- na tym dysku bym przechowywał pliki ze strumienia video

Co sądzicie?
[#23] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #22

Nie będzie różnicy. Ale wtedy lepiej zainteresuj się jakimś kontrolerem SCSI. FastATA obciąża procesor.
[#24] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #22

Tak więc Panowie.

Tak jak doradzaliście, znalazłem muntliste CD0.
I okazało się że musiałem odkomentować linijkę UNIT-2.
A to zapewne że kontroler fastATA dodałem już do istniejącego (zainstalowanego) systemu.
Gdybym zrobił odwrotnie to zainstalował by mi się sam z odkomentowaną linijką .
Dodam że tak jak któryś z kolegów zaznaczył CD-ROM podłączony secundary port , master UNIT-2.

Ale ok.
Po tej operacji od razu pojawił się napęd :)

Jako że system os3.9 zmęczyłem swoimi naprawami i testami (poznikały mi jakieś biblioteki )
postanowiłem zrobić reinstal.

To teraz mam nowy problem z CV64.
Po zainstalowaniu sterowników i odpaleniu 800x600 8bit to jak wchodze na dysk czy jakąś partycję to amiga się wiesza.
Ale to temat chyba na inny post.
[#25] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #24

Prawdopodobnie biblioteki uległy podmianie przy re-instalacji
link
[#26] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@arkarc, post #25

Tylko ja mam CV64 bez 3D.
Ale znajde do CV64 i spruję.
[#27] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #26

Witam ponownie.

Co do tego cdrom to po instalacji allegroCDFS w Dosdrivers mam CD2.
W ikonie po przez zaznaczenie ikony i wyboru z górnego menu information wyswietla mi sie menu. przechodze na zakładkę icon i tam mam UNIT=2

Moje podłaczenie to

CDROM jest jako jedyny w drugim porcie (Secondary), zworka jest na Master i Unit=2.
PIO-0
A cdromu nie odczytuje.

I co teraz z tym fantem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 12:10:10 przez owner1
[#28] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #27

Rozumie, że w ATA3Prefs napęd jest widoczny?
[#29] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@Lokaty, post #28

Oczywiście.
[#30] Re: FastATA MK-II A4000 problem

@owner1, post #29

A jak inicjujesz ATA3.driver?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem