kategoria: Programy
[#61] Re: FBlit

@nostrum666, post #60

Wiem, że odkopuje dawny temat, ale. W opisie do FBlita napisano, że ten program potrafi dac nawet 1,9 MB wolnego CHIP-RAM. U mnie jest tylko 697, w porywach 700, a nawet nie mam żadnego podkładu pod oknami i blatem. Mam 16 MB RAM i A4000 z 3640/060. Podaję swoją sekwencję startową. Zaznaczę, że wywalenie LoadModule niczego mi nei zmieniło, więc to raczej nie to żre CHIP. System mam (co może być ważne), w trybie Multiscan, 640 × 480 i 256 kolorach, OS 3.9. Wiem, że FBlit nie zastąpi karty GFX, ale czy naprawdę nie da się wyciągnąć więcej?

S-S:
; $VER: Startup-Sequence_HardDrive 45.2 (19.1.2001)
; Startup-Sequence for AmigaOS 3.9
C:MakeDir RAM:T RAM:Clipboards RAM:ENV RAM:ENV/Sys
C:Copy >NIL: ENVARC: RAM:ENV ALL NOREQ
FailAt 21
SYS:C/LOADRESIDENT >NIL: DEVS:card.resource DEVS:trackdisk.device L:KingCON-Handler
FailAt 20
SYS:C/LoadModule >NIL: DEVS:vdisk.device DEVS:scsi.device L:FastFileSystem L:RAM-Handler L:Shell-Seg LIBS:dos.library LIBS:icon.library LIBS:workbench.library REVERSE NOREBOOT FAST
SYS:C/SetPatch NOROMUPDATE SKIPROMMODULES console,filesystem,icon.library,ram-handler,scsi.device,shell,workbench.library QUIET
Resident >NIL: C:Assign PURE
Resident >NIL: C:Execute PURE

Assign >NIL: ENV: RAM:ENV
Assign >NIL: T: RAM:T
Assign >NIL: CLIPS: RAM:Clipboards
Assign >NIL: REXX: S:
Assign >NIL: PRINTERS: DEVS:Printers
Assign >NIL: KEYMAPS: DEVS:Keymaps
Assign >NIL: LOCALE: SYS:Locale
Assign >NIL: LIBS: SYS:Classes ADD
Assign >NIL: HELP: LOCALE:Help DEFER


C:Fblit
BindDrivers
C:Mount >NIL: DEVS:DOSDrivers/~(#?.info)

C:LoadMonDrvs

SetEnv Language "english"
SetEnv Workbench $Workbench
SetEnv Kickstart $Kickstart
UnSet Workbench
UnSet Kickstart

C:AddDataTypes REFRESH QUIET
C:IPrefs
C:ConClip

Path >NIL: RAM: C: SYS:Utilities SYS:Rexxc SYS:System S: SYS:Prefs SYS:WBStartup SYS:Tools SYS:Tools/Commodities

SYS:System/REXXMast >NIL:

SYS:c/MakeLink RAM:disk.info ENVARC:SYS/def_RAM.info SOFT

IF EXISTS S:User-Startup
Execute S:User-Startup
EndIF

Resident Execute REMOVE
Resident Assign REMOVE

C:LoadWB
EndCLI >NIL:


Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 10:30:22 przez OSH
[#62] Re: FBlit

@OSH, post #61

256kol. ? Wow , sprawdź na 128 i 64 a fblit wrzucaj i się nie zastanawiaj ;) sam zobaczysz różnicę.
[#63] Re: FBlit

@mikecios, post #62

Nie, FBlit jest stałym składnikiem systemu odkąd się tylko o nim dowiedziałem, ale zastanawiam się, czy i na A1200 miałem tak mało CHIP. Muszę sobie zrobić testy porównawcze...
[#64] Re: FBlit

@OSH, post #63

A on dziala Ci że tak spytam ? W instrukcji stało że po dodaniu do ss należy go wywołać przez dwukrotne wywołanie w shellu i wtedy zapisać ustawienia o ile dobrze pamietam.

Ps. Sprawdzilem u siebie na os3.5.
64kol - 1575chip
256kol - 1430chip.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 10:45:56 przez mikecios
[#65] Re: FBlit

@OSH, post #63

Uruchom swój system w 2 ,4,8 itd kolorach i porównaj pamięć.
Zrób testy tez na PAL.


Nie masz przypadkiem za dużo uruchomionych sterowników w devs monitors i dosdrivers ?
Sterownik do cdrom może mieć ustawiony duży bufet i dlatego znika pamięć.
[#66] Re: FBlit

@Norbert, post #65

Cholera. Wywaliłem wszystkie sterowniki monitorów poza Multiscanem i PAL-em, w DOSDrivers mam tylko VNC, VNR, AUDIO, PIPE i SPEAK. Nawet nas High-Res PAL 640 × 256 i 2 kolorach udało mi się maksymalnie uzyskać 980 KB CHIP. Co gorsza, po uruchomienie bez S-S i komendzie AVAIL widze 970 KB CHIP! Czyżbym miał walnięte pół CHIP-RAM?
[#67] Re: FBlit

@OSH, post #66

Masz wb na dyskietkach ? Albo awaryja dyskietke z 3.9 ? Albo zaladuj wb przez early srartup control bez ss i zobacz ile masz chip, powinno byc oo 1936000.

Ps.ok widzę... odpalales bez ss...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 11:27:44 przez mikecios
[#68] Re: FBlit

@OSH, post #66

Wygląda jakby bufory dyskowe się ładowały do CHIPu.
Uruchom Amigę bez S-S, wykonaj komendę:
Addbuffers DH0: -10000
(gdzie DH0: to partycja na Twoim dysku), powtórz dla każdej partycji, wykonaj komendę
Avail
i podaj co wyszło.
[#69] Re: FBlit

@madman15, post #68

To samo. 963 KB wolnego. Teraz tak: Mam Amigę w wersji B. Powyjmowałem sobie wszystkie SIMM-y, zostawiłem tylko kość w banku CHIP. Kość ma 4 MB. PO uruchomieniu bez S-S komenda Avail wskazuje...

Type Available In-Use Maximum Largest
chip 167640 864552 1032192 166752
fast 0 0 0 0
total 167740 864552 1032192 166752

Po dołożeniu drugich 4 MB:

Type Available In-Use Maximum Largest
chip 963560 68632 1032192 963448
fast 3347272 847032 419304 3346376
total 4310832 915664 5226496 3346376

Po dołożeniu kolejnych 4 MB zwiększa się już tylko pamięć FAST.

I co Wy na to?
[#70] Re: FBlit

@OSH, post #69

To jakiś problem z Amigą, może wkładanie SIMMa 4MB do gniazda "chip" nie jest zbyt dobrym pomysłem... Zakładam że SIMMa 2MB nie masz? :)
[#71] Re: FBlit

@madman15, post #70

Włóż SIMMa 8MB do slotu Chip i pewnie będzie 2MB
[#72] Re: FBlit

@waldiamiga, post #71

Ciekawe czy ma znaczenie w tym przypadku czy simka jest jedno lub dwustronna.
[#73] Re: FBlit

@mikecios, post #72

Wszystkie są jednostronne i zaczynam mieć wrażenie, że poprzedni właściciel w sumie nie dbał o to, jaki SIMM powinien być w jakim slocie (bo miał kartę GFX), bo się doczytałem, że w slocie CHIP powinna być kość 1 albo maks. 2 MB, a nie 4, i nie powinno być też kości 16 MB!
[#74] Re: FBlit

@OSH, post #73

Pewnie jest tak jak mówisz.
[#75] Re: FBlit

@mikecios, post #74

Sytuacja się wyjaśniła i napiszę, co mi powiedziano na EAB:
Slot CHIP RAM jest przeznaczony na pamięci maks. 2 MB czyli typu „dual rank”. Kości 4 MB są zazwyczaj „single rank”, co oznacza że w takim przypadku widoczna jest tylko połowa pamięci (2 MB). W połączeniu z właściwościami slotu CHIP – komputer widzi tylko 1 MB. Włożyłem tam 8 MB (podwójne), poza tym do 3 slotów po 4 MB i do jednego 16 MB. Efekt jest taki, że wreszcie mam pełne 2 MB CHIP i 16 MB FAST.
@waldiamiga – miałeś rację. :)
[#76] Re: FBlit

@OSH, post #75

No dobra, do sedna ;)))) temat walkowany w 2 wątkach, ile masz chip po załadowaniu systemu ? ;)
[#77] Re: FBlit

@mikecios, post #76

1,79 CHIP i 14 MB FAST w trybie MULTISCAN Productivity 640 × 480 i 256 kolorach. :)
Ale od zakupu Mediatora nie ucieknę...
[#78] Re: FBlit

@OSH, post #77

Bardzo dobry wynik przy 256kolorach.
[#79] Re: FBlit

@mikecios, post #78

Ja wiem. Ale to wciąż proteza. No cóż. I tak jest znacznie lepiej niż było, dziękuję za pomoc. Czas składać kasę na Mediatora i Radeona. Dobrze, że przynajmniej ich ceny nie są podbite przez górników. A potem może na Sonneta...
[#80] Re: FBlit

@wolf1128, post #1

A ja mam pytanie o użycie FBlita w systemie 3.x (u mnie 3.5), gdzie jest zainstalowane Picasso 96 (z RTG Warpa 1260).
Wiem, że kategorycznie nie powinno się łączyć używania FBlita z kartą graficzną, ale dopóki nie używam trybów CGX, to chyba nie ma problemu? Na razie sobie zrobiłem warunek w S-s na przycisk myszy, żeby nie uruchamiać FBlita gdy zamierzam używać CGX, a nie AGA, ale może jest jakieś sprytniejsze, bardziej eleganckie i wygodniejsze rozwiązanie by połączyć używanie AGA z CGX?
[#81] Re: FBlit

@Jacques, post #80

Według moich doświadczeń, powyżej 020+Fast gra nie jest warta zachodu - stabilność systemu zauważalnie spada, trzeba się napocić aby podobierać odpowiednie łatki. Gdy przeskoczyłem na 040+AGA, wyłączyłem to w cholerę.
[#82] Re: FBlit

@Lokaty, post #81

Stabilność to osobna kwestia, FBlit powala bardzo zaoszczędzić CHIP-RAM... No chyba, że jest inny sposób?
1
[#83] Re: FBlit

@Jacques, post #82

Moje wnioski były następujące:
- dla 020+Fast -> CGX-AGA + FBlit
- dla 040 -> FBlit + BlazeWCP

Dla mocniejszej konfiguracji nie widziałem zysków z używania CGX-AGA, jedynie spadek stabilności OSa.
Potem przestałem sobie zawracać tym głowę bo podłączyłem BVision i potrzeba odpalania systemu pod AGA spadła praktycznie do zera.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:13:51 przez Lokaty
[#84] Re: FBlit

@Lokaty, post #83

Nie zaprzeczasz sobie trochę w ostatnim i poprzednim wpisie? (FBlit dla 040)?
Piszesz, że powyżej 020 FBlita nie używałeś, a potem że jednak dla 040?

Ja używałem dla 030, teraz się zastanawiam jak najlepiej to ożenić z używaniem czasem AGA, a czasem Warpowej karty graficznej z Picasso 96
I nie zastanawiam się CZY, tylko JAK mieć w systemie FBlita i Picasso96, żeby móc używać FBlita dla trybów AGA i mieć wyłączonego dla karty graficznej.


Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:46:45 przez Jacques
[#85] Re: FBlit

@Jacques, post #84

Napisałem, że powyżej 020+Fast, CGX-AGA nie używałem. FBlit z tego co pamiętam, jest obligatoryjny aby uruchomić tryby CGX-AGA.

I nie zastanawiam się CZY, tylko JAK mieć w systemie FBlita i Picasso96, żeby móc używać FBlita dla trybów AGA i mieć wyłączonego dla karty graficznej.


Na to pytanie sobie odpowiedziałeś częściowo w jednym z postów powyżej - rozdzielne sekwencji startowych powinno to umożliwić. Chociaż dłużej P96 nie używałem (a pod 68k już wcale), więc mogę być w błędzie.


Edit:
Czytam twoją wypowiedź i w sumie nie wiem czy pisząc CGX miałeś na myśli kartę graficzną i Picasso96 czy podsystem graficzny CyberGraphX (w skrócie CGX)... jeżeli to pierwsze to nie było dyskusji, tutaj nie mam wiedzy (istnieje coś takiego jak CGX-AGA i wymaga FBlita oraz pakietu CyberGraphX).

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:18:22 przez Lokaty
[#86] Re: FBlit

@Lokaty, post #85

Ach, przepraszam za nieścisłość, pisząc CGX, miałem na myśli tryby graficzne Picasso96 z kartą graficzną Warpa, bo tak widnieją na liście w ScreenMode.
Myślałem, że może jest jakiś sposób, żeby dało się wyłączać/włączać FBlita "w locie" podczas włączania/wyłączania trybu Picasso96/AGA, a nie tylko poprzez S-s.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:33:11 przez Jacques
[#87] Re: FBlit

@Jacques, post #86

Żaden problem, zwyczajnie żeśmy się nie zrozumieli - obaj użyliśmy skrótów myślowych jak widać. ;)

Mi niestety nie jest znane żadne narzędzie, które by umożliwiało takie "manewry" i prawdopodobnie nigdy takie się nie pojawi. Zaszłości AmigaOSu najprawdopodobniej na to nie pozwolą, aby w locie sobie wybierać AGA lub P96/CGX i "paczkować" lub nie (chyba, że FBlita można zdegradować, nie mniej z tego co zapamiętałem, zwykle grzebanie w okolicach graphics.library kończyło się spustoszeniem i rychłą "śmiercią" OSa ;) )

Może znajdzie się tu osoba, która lepiej pamięta/próbowała przerobić ten temat. Nie mniej, mając do dyspozycji P96 nie widzę podstaw do tego, aby korzystać z FBlita. W takim przypadku, rozumiem, że system na AGA będzie odpalany do konkretnych celów, tak?
Ogólnie rzecz biorąc, nie widzę w takiej konfiguracji większego sensu - nie wiem co uzasadniałoby korzystanie z systemu pod AGA (do tego łatanie tegoż) mając P96 do dyspozycji.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:59:36 przez Lokaty
[#88] Re: FBlit

@Lokaty, post #87

A to nie jest tak że już samo P96 patchuje funkcje blittujące? Jak się w to wrzuci jeszcze FBlitt to czy system nie zacznie działać mniej stabilnie?
[#89] Re: FBlit

@pisklak, post #88

Nie wiem czy coś patchuje sama instalacja P96 podczas korzystania z trybów AGA, natomiast bez FBlita CHIP-RAM jest zjadany przez otwieranie okienek jak szalony, a przy FBlicie nie.
[#90] Re: FBlit

@pisklak, post #88

A to nie jest tak że już samo P96 patchuje funkcje blittujące? Jak się w to wrzuci jeszcze FBlitt to czy system nie zacznie działać mniej stabilnie?


Domyślam się, że P96 oraz CGX patchują którąś część systemu odpowiadającego za rysowanie, natomiast nie jestem aż tak obeznany aby w szczegółach się wypowiadać.
FBlit z tego co mi wiadomo był po to, aby przenieść funkcje rysowania na CPU (w konsekwencji zwalniając pamięć CHIP), więc pewnie zasada jest podobna P96/CGX tyle, że przerzuca się to na układ graficzny i/lub CPU.
Stąd też stosowanie FBlita z P96/CGX to proszenie się o problemy.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:09:45 przez Lokaty
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem