kategoria: Programy
[#91] Re: FBlit

@Lokaty, post #90

Z nie, ale obok by się chciało Czyli albo-albo, zależnie od tryby graficznego
[#92] Re: FBlit

@Jacques, post #89

Jeżeli system uruchamia się na karcie graficznej to pamięć CHIP nie powinna być ruszana, tak mam na BVision. Sterownik CGX-AGA jest dla systemu CGX (nie wiem czy działa z P96) i można go używać z kartą graficzną. W archiwum z CGX-AGA są ustawienia dla FBita, żeby to grało z kartą graficzną, a jakby co to FBilta w tle powinno dać się wyłączyć.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 18:03:29 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#93] Re: FBlit

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #92

No dobra, bo już się zamotałem. To działa ten FBlit w końcu komuś ns OS 3.1.4 lub 3.2 czy nie? Ja mam OS 3.2 i u mnie nie działa.
To samo odnośnie P96. Działa komuś na w/w OSie?
[#94] Re: FBlit

@zilog, post #93

Mnie działa P96 na wb3.2.1
1
[#95] Re: FBlit

@Amigo-A1200-040, post #94

A mozesz napisac jakie komponenty, skad sciagales i jak zainstalowac, zeby bylo jak najmniej dlubania z tym?
[#96] Re: FBlit

@zilog, post #95

Paczkę P96 ze strony icomp.de
1
[#97] Re: FBlit

@Amigo-A1200-040, post #96

Trzeba płacić a ja nie mam zamiaru, dopóki nie jestem pewien czy zadziała. Wersja 2.1 mi się wywala. Po wywołaniu w S-S komendy c:native, wszystkie ekrany intuition pokazują na ekranie krzaki, niezależnie od ustawień parametrów wymienionych w postach powyżej. Wersja 2.0 działa, ale fastu od niej nie przybywa.

OS 3.2.

Zauważyłem też, że mogę włączyć FBlit, ale jego patche działają częściowo. Okna rysują się szybciej, ale Fastu nie ma więcej. Na OS3.1 nie było z tym problemów.
Dodam, że używam Opus Magellana II w wersji 5.91, niemniej pod WB mam tak samo. Config: A1200+TF1260(128MBRAM)+Indivision AGA+2xCF4GB+OS3.2.

Ktoś ma jakieś pomysły?


Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:03:24 przez zilog
[#98] Re: FBlit

@zilog, post #97

Od 15 lat powtarzam, że soft od Hyperionu kupuje się po przeczytaniu jednej krytycznej recenzji. Nigdy wcześniej. Dziwne, że jeszcze ktoś postępuje inaczej.
[#99] Re: FBlit

@zilog, post #97

Jaką kartę graficzną masz ? , bo nic o tym nie piszesz .
Jakie sterowniki do karty.
[#100] Re: FBlit

@Amigo-A1200-040, post #99

Nie mam karty graficznej, mam Indivision AGA. Uzywam trybu 1024x768 w 64 kolorach. Jakkolwiek krzaki pokazuja sie przy kazdej rozdzialce i wszystkich ekranach na P96 v2.1. Dlatego wywalilem P96 i dalej na OS3.2 uzywam FBlita. FBlit mi dziala i powoduje ciut mniejsze zuzycie chipu (ok 180 kb wiecej zostaje), gdy przy OS3.1 bylo wiecej ok 500kb. No ale dziala.
[#101] Re: FBlit

@michal_zukowski, post #98

O w mordę, co się w tym wątku dzieje… No więc tak, do wszystkich:


OS 3.2.1 to, IMHO, bardzo dobry system, z drobnymi wyjątkami (prefsy, HDToolBox) lepszy od OS 3.9 BB2. Kolejną wersję zamierzam kupić w ciemno.

FBlit ( http://aminet.net/package/util/boot/fblit ) to brzydki hack, korzystający z prywatnych API i struktur systemu. Potrzeba dużej wiedzy, żeby go poprawnie skonfigurować. Były w nim bugi, Cosmos podobno coś tam połatał ( https://warpclassic68k.blogspot.com/p/dl_30.html ), nie wiem z jakim skutkiem. Tak, niektóre rzeczy nie będą w nim działać z nowszymi wersjami systemu niż 20-letnie, i nie ma w tym nic dziwnego. Być może niektóre z aplikowanych przez niego usprawnień są już wbudowane w OS 3.2 - nie wiem, ale wcale by mnie to nie zaskoczyło.

Współczesnym zamiennikiem FBlita jest sterownik Native ( http://aminet.net/package/driver/moni/Native ) do Picasso96. Nie wymaga on karty graficznej, instalujemy go w DEVS:Monitors (po zainstalowaniu Picasso96), skąd odpali go w odpowiednim momencie standardowy Startup-Sequence.

Picasso96 v3.x jest IMHO lepszy od wersji 2 - pod UAE miałem problemy z niektórymi programami (np. z odtwarzaniem niektórych modułów pod HippoPlayerem), w wersji 3 te problemy zniknęły. IMHO jest wart kasy, którą na niego wydałem. Dla w/w sterownika Native wersja 3 systemu Picasso96 jest BARDZO zalecana, ze względu na rozmaite poprawki. W razie wykrycia bugów w wersji 3 można je zgłaszać Thomasowi Richterowi na forum EAB.
[#102] Re: FBlit

@zilog, post #100

500kb? A moduły Kickstartu nie ładują ci się czasem do chip RAMu?
[#103] Re: FBlit

@Cedrat, post #101

FBlit nie jest idealny, ale bardzo dobrze wykorzystuje możliwości sprzętu, próbowałem Native, ale jest to rozwiązanie wolniejsze od FBlit + FText.
I wcale nie trzeba dużej wiedzy by go poprawnie skonfigurować, domyślne ustawienia są OK, wiedza jest potrzebna jak się chce w nich dopiero grzebać.
Chcę tylko podkreślić, że nawet w 2022 sprawa nie jest tak jednoznaczna jeśli chodzi o wybór FBlit vs Native.
Trzeba tylko uważać, bo FBlit się gryzie z P96, ale ja to sobie załatwiłem w S-s: przytrzymanie LPM wyłącza FBlita, a PPM standardowo wyłącza P96.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:44:25 przez Jacques
[#104] Re: FBlit

@Cedrat, post #102

Kickstart nie laduje mi sie do Chipu.
Native z P96 2.1 powoduje, to co napisałem powyżej a 2.0 nie daje pod katem oszczedności chip żadnego efektu u mnie.
OS 3.2 z tego co widzę, raczej nie zawiera efektywnej optymalizacji zużycia pamięci typu chip. Może cośtam i poprawiono, lecz w stopniu niewystarczajacym.
FBlit jak już napisałem działa, ale daje mniej dodatkowego, wolnego chipu, niż na OS3.1.
Pytanie brzmi. Czy komuś jeszcze wywala się wersja 2.1 P96?
[#105] Re: FBlit

@zilog, post #104

A masz icon.library od PeterK? To bardzo pomaga w oszczędzaniu CHIP. W archiwum jest konfiguracja dla FBlita dla systemu 3.1 i 3.1.4. Native wymaga P96 3.x do poprawnego działania
[#106] Re: FBlit

@ppill, post #105

Native wymaga P96 3.x do poprawnego działania

Hał, miał?
Native jest ze stycznia 2019, a Picasso 96 3.0 z października 2020.
[#107] Re: FBlit

@Jacques, post #106

Thor pisał, że nowsze wersje wprowadzają wiele usprawnień i poprawek w emulacji Blittera. Całą robotę robi rtg.library a nie plik monitora. Im nowsza tym lepiej.
1
[#108] Re: FBlit

@ppill, post #105

OS3.2 wymaga icon.library v47. Ta od PeterKa nie zadziała.
[#109] Re: FBlit

@Jacques, post #106

No to kółko się zamyka. Kup nowe Stery do P96, bez gwarancji, że zadziała, albo ugryź się w dupę.


Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:11:53 przez zilog
[#110] Re: FBlit

@Jacques, post #103

FText działa również ze sterownikiem Native.
[#111] Re: FBlit

@zilog, post #108

Ta od PeterKa zadziała. Użyj tej z Libs, a nie tej z Libs/68020.
[#112] Re: FBlit

@zilog, post #109

Nawet jeśli nie zadziała, to napisz do autorów bug raporta żeby to poprawili.
P96 2.x to stara wersja bez supportu, używasz na własne ryzyko. Jeśli coś nie działa to zostajesz sam ze swoim problemem.
[#113] Re: FBlit

@zilog, post #109

Stać cię na IndivisionAGA i TerribleFire 68060, a nie stać cię na 8 EUR za licencję z rocznymi aktualizacjami?
[#114] Re: FBlit

@Cedrat, post #113

Nie o to chodzi czy mnie stać, czy nie stać a o to czy będzie to działało na moim konfigu tak, jak tego oczekuję. Kwota nie ma tu nic do rzeczy.
[#115] Re: FBlit

@Cedrat, post #111

Rzeczywiscie dziala od PeterKa. I mam o 400kb chipu wiecej, uzywajac FBlita. Dziwne, bo sam autor pisze, ze nie powinna. Dzieki za pomoc. Jestes wielki.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:08:55 przez zilog
[#116] Re: FBlit

@Cedrat, post #101

Ja nie pisałem, żeby wcale nie kupować, tylko właśnie żeby nie kupować w ciemno. Nie wszystkim odpowiadają zmiany w 3.1.4 czy 3.2. Nie ma wersji demo więc nie sprawdzisz czy jest ok, szczególnie, żeby wszystko działało najlepiej na AGA trzeba kupić komercyjne Picasso96.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem