[#1] CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?
Chciałbym wyposażyć Amigę 1200 w napęd CD. Poszukuję informacji, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretów. Czy ktoś z was wie jakiej maksymalnie prędkości napęd CD-ROM obsługiwałaby Amiga 1200? Wiem tylko tyle, że wymagane jest gniazdo IDE i ATA. Ale nie potrafię znaleźć nic na temat prędkości, np. czy musi być to napęd x8, x16, x24 i czy napędy z prędkością powyżej x24 będą działać poprawnie. Zastanawiam się również czy napęd DVD-RW będzie akceptowany czy tylko CD-ROM. Czy może ktoś mnie w te tematy wtajemniczyć?
[#2] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Axel90s, post #1

Ja mam podpięty napęd DVDRW DL i działa bez problemu.
[#3] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Amigo-A1200-040, post #2

Najlepiej DVD większa pojemność, osobiście mam x48 LG rw.
Na amidze tez przecież płytkę wypalisz.
[#4] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mwb113, post #3

Plecam naped dvd, jak się ma zamiar coś nagrywać to nawet DVD-rw, choć na klasycznej ami DVD nie nagrywałem, to klasyczna Ami odczytuje dvd 8gb.
Z doświadczenia najlepiej u mnie działają napędy LG
[#5] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Axel90s, post #1

Prędkość i rodzaj napędu nie mają znaczenia.
[#6] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Amigo-A1200-040, post #2

A ja mam napęd dvd który czyta płyty dvd a dvd dl już nie. I gdzie przyczyna?
[#7] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@luzik, post #6

Wystarczy przeczytać specyfikę napędu DVD i sprawdzić jakie odczytuje płyty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 14:43:44 przez Norbert
[#8] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Risc, post #4

choć na klasycznej ami DVD nie nagrywałem

Ja nagrywałem DVD-RW programem Frying Pan i nagrało się bez problemu.
Co do DVD-DL, to nie wszystkie napędy je obsługują i trzeba sprawdzić czy dany napęd je wspiera.

Nie wiem też czy wszystkie napędy są kompatybipne z Amigą, bo mam takie, które nie były wykrywane. Testowałem na A1200.
[#9] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@snifferman, post #8

Napęd to nie wszystko, potrzebny jest tez odpowiedni filesystem.
Z moich doświadczeń wynika, że pod Amigą z płytami DVD DL (8.5GB) rodzi sobie poprawnie tylko AllegroCDFSok, racja

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 11:21:33 przez BULI
1
[#10] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #9

A sprawdzę i napiszę. Radę Norberta też smith
[#11] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #9

ja mam Idefixa i dl targa.
1
[#12] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mikecios, post #11

O widzisz- IdeFixa akurat nie sprawdzałem OK

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 09:14:31 przez BULI
[#13] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #12

Też zawsze urzywam idefix .
Działa bardzo dobrze.
[#14] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mikecios, post #11

Idefix nie jest cd_filesystemem
[#15] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

No właśnie jakiego Filesystemu używa IdeFix?
CacheCDFS?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:06:18 przez BULI
[#16] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

True, mowie ze używam idefixa ale cdfs tez chyba mi w ami siedzi, musze sprawdzić bo dh0 i jego zawartosc siega 96 roku.
[#17] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mikecios, post #16

W L: mam
Cachecdfs
Cdfileststem
Czyli cdfs

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:09:28 przez mwb113
[#18] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mwb113, post #17

No to mam identycznie bo wlasnie zerknalem.
[#19] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@mikecios, post #18

Ok, czyli wychodzi na to, że filesystem to właśnie CacheCDFS.
CacheCDFS jest też częścią Workbencha 3.9 i sprawdzałem na tej wersji i DVD odczytywałem bez problemu, ale płyty DVD DL już nie.
Może to wina device.
Już teraz nie pamiętam czy to był scsi.device czy atapi.device, ale na AllegroCFS płyty DVD DL poszły na tym samym device od strzału.

Zaraz zaraz to był chyba EIDE.DEVICE a on ma ograniczenie dla dysków do 4GB, więc to by mogło tłumaczyć dlaczego nie działały płyty DVD DL (8.5GB), tylko wychodzi na to, że z z AllegroCDFS to jednak działało
Sprawdzę dokładnie na jakim device działałem.
[#20] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #19

Hmmmm ja mam mix Tzn stary os3.1 i na niego położony 3.5. Dodany do tego idefix i dvd mam na atapi.device
[#21] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #9

No i sprawdziłem w taki sposób: wymontowałem napęd z mojego PC który czytał płyty DVD DL bez problemu i zamontowałem w amidze. Zainstalowałem najpierw asimcdfs. Przy DVD DL z grą z peceta miałem komunikat CD0: niezainicjalizowany. Inna płyta z PC DVD DL została odczytana i mogłem wyświetlić zawartość np. w DOpusie. Z ciekawości zainstalowałem później z oryginalnej płytki AOS3.9 "CD-ROM-driver" i okazało się że nic się nie zmieniło. Wniosek taki że to nie była wina samego napędu DVD tylko formatu w jakim została nagrana płyta. ASIMCDFS potrafi odczytać płyty DVD DL tak samo jak "CD-ROM-driver" z AOS3.9. Mam nadzieję że to się komuś przyda i dziękuję za rady.
[#22] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@luzik, post #21

Możliwe, że wszyscy mają rację, czyli zarówno AsimCDFS, CacheCDFS i AllegroCDFS czytają DVD DL, ale z moim driverem eide.device (najszybszym dla kontrolera IDE na płycie A1200) popranie współdziała tylko AllegroCDFS ok, racja
[#23] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@BULI, post #22

To też zalezy w jakim formacie nagrana jest płyta DVD.
Akurat AllegroCDFS rozpoznaje najwięcej
1
[#24] Re: CD-ROM a DVD-ROM do A1200 - czy ma to znaczenie? Czy prędkość napędu również?

@Norbert, post #23

To nie jest wykluczone ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 13:46:21 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem