kategoria: A1200
[#1] EIDE.DEVICE
Czy ktoś używa tego pakietu z powodzeniem na A1200 (z Fastem)?

Próbowałem to odpalić przez LoadEIDE, ale mi się nie udało (eide.device jest w DEVS:).
System się zamraża zarówno pod Workbenchem jak i w CLi (start bez startup-sequence).

Jakieś porady, wymagania co do tego pakietu?
Na dysku jest Workbench 3.9, rom 3.1, nawet jak odpalę na czysto LoadEIDE zaraz po włączeniu kompa, zanim cokolwiek się załaduje to ma zamrożenie.

Chyba, że eide.device nie lubi drugiego urządzenia na taśmie (CD-ROM)?
[#2] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #1

Jak się uda to sprawdzę z A1208 wieczorem/późną nocą i dam cynka.
[#3] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #1

Eide.device działa w 4 urządzeniami na IDE.
Działa też z Fastata włączając drugi kanał IDE. Prędkości pozostaje na poziomie PIO 0.

Są dwie wersje eide.device. Która posiadasz?
[#4] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #1

A czy dobrze masz ustawione zworki . Piszesz że masz na tej taśmie dwa urządzenia?
[#5] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #1

[#6] Re: EIDE.DEVICE

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Mam tą poprawioną wersje (w paczce jest też wersja pod 060)z twojego linku:
https://mega.nz/#!Yx4QWKiQ!Q5Z_sr9ijjxBTh-l3ApeDKQpQaQ86tWVQ9tP-qgZnhc

Pytanie, czy eide zadziała z 2 urządzeniami na jednej taśmie, czy rzeczywiście trzeba urządzenia na 2 taśmiach IDE i "interface 4xIDE"?
[#7] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #6

Działają dwa urządzenia na nieprzerobionej taśmie, sprawdź sterownik dla 060, bo chyba tego używałem na A1200 z dodatkową pamięcią.
[#8] Re: EIDE.DEVICE

@Norbert, post #3

A ja miałem takie EIDE w jednym pliczku exe, bez żadnych deviców.
Działało na zwykłym rozgałęziaczu z diodkami wg tego schematu:
https://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/4908/schemat-na-4x-ide

Ta łatka przyspieszała wszystkie urządzenia tak od 20 do 50%, i umożliwiała podłączenie dwóch ekstra twardzieli na 2ej taśmie.

CD-ROM, z pakietem CacheCDFS nie potrzebował tej łatki by działać z 2ej taśmy, wystarczyło mu właściwy unit w mount liście wpisać, czyli 2 lub 3.

Oczywiście dwa urządzenia na tej samej taśmie wymagały właściwych zworek na master i slave, (bo inaczej jednego lub obu nie widział), oraz wystarczająco silnego zasilacza. Ja miałem 150W i dawał radę 4 urządzenia i 040 bez problemów.

A dodatkowa łatka do Fat16 pozwalała na czytanie takich partycji, a jeszcze inna widziała na nich długie nazwy, także na PC0 i na CD z PC.

Jak tak teraz o tym myślę to była straszna amatorka tyle osobnych łatek. Trzeba się było sporo naczytać i naszperać po różnych CD-kach, by to wszystko znaleźć i zainstalować.
[#9] Re: EIDE.DEVICE

@ZbyniuR, post #8

IDEfix
[#10] Re: EIDE.DEVICE

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Z wersją 060 mam to samo- zwiecha
[#11] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #10

Dobra, poprawiłem pewne sprawy z podłączeniem dysku i CD w mojej A1200 i sterownik eide.device zadziałał.
Wzrost transferu dla karty CF jest ogromny, bo z 1,6MB/s zrobiło się prawie 2,6MB/s OK na A1200 z FASTem ok, racja
[#12] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #11

Pięknie!
Można prosić o model karty i przejściówki?
[#13] Re: EIDE.DEVICE

@Mikrobi, post #12

Takie transfery mam na każdej karcie CF, która udało mi się zmusić do poprawnej współpracy z Amigą.
A przejściówka IDE-CF to najtańsze, najprostże na rynku typu:

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-ide-ata-na-cf-compact-flash-8759023488
[#14] Re: EIDE.DEVICE

@Mikrobi, post #12

Takie przyspieszenie na zwykłym kontrolerze.
A może na 4xide
[#15] Re: EIDE.DEVICE

@mwb113, post #14

Zwykły kontroler A1200 + fast ram- nic więcej.
[#16] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #13

Ok.
To ja mam jakąś pokrakę od kingstona..
Jest jakaś wypróbowana karta SD i przejściówka na cf do niej?
[#17] Re: EIDE.DEVICE

@Mikrobi, post #16

U mnie na karcie CF 2 GB Kingstona wyciąga w A1200 z fastem (Elbox 1200/4) 2.1 MB/s wg Sysinfo bez EIDE.device. Ciekawe ile by wyciągało z nim....



Obrazki pochodzą z Allegro, ponieważ ta Amiga jest właśnie wystawiona na aukcji :)

P.S. Możliwe, że nie będą się chciały wyświetlić, jakby ktoś był zainteresowany jak ta konkretna karta wygląda i/lub ekran sysinfo z osiągami, to mogę wysłać na maila.
A tu link do aukcji (można sobie podejrzeć zdjęcia) https://allegrolokalnie.pl/oferta/amiga-1200-4-mb-pamieci-fast-fpu-dysk-2-gb


Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:28:01 przez wali7
[#18] Re: EIDE.DEVICE

@wali7, post #17

Podejrzewam, że przy twojej konfiguracji wyciśniesz podobnie jak ja ok 2,6MB/s, bo jak podłączyłem dysk talerzówkę, to na granicy 2,6MB/s też się zatrzymałem.
[#19] Re: EIDE.DEVICE

@wali7, post #17

U mnie na fabrycznym kontrolerze A1200 wg SysInfo jest tak:
Karta CF Sandisk Ultra 4GB.
Bez EIDE 2.11MB/s z EIDE 2.78MB/s.
Partycje PFS.
Adapter IDE-CF dokładnie taki + tasiemka IDE:
link

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 19:18:24 przez Arturo
[#20] Re: EIDE.DEVICE

@Arturo, post #19

Adapter taki sam jak mój :)
[#21] Re: EIDE.DEVICE

@wali7, post #20

Testowałem różne karty CF, nic lepszego nie da się osiągnąć.
Z tym adapterem nie ma żadnego problemu z diodą HDD, to duży plus.
[#22] Re: EIDE.DEVICE

@Arturo, post #21

Jeszcze doprecyzuję... wyniki z konfigu:
- scsi.device 41.12
- ROM 3.1 - 40.68
- Apollo 060@80 64MB Fast
[#23] Re: EIDE.DEVICE

@Arturo, post #21

Mnie w A600 na karcie CF wychodzi 2.9MB/s z EIDE.
[#24] Re: EIDE.DEVICE

@tboniasty, post #23

Nie ma róży bez kolców
Moją kartę CF 15GB, eide.device traktuje jako 4GB
Jakiś pomysł jak to obejść?

PS
Mi na partycji SFS Sysinfo pokazuje 3.2MB na sekundę na A1200 z Fastem, ale nie jest to rzeczywisty wynik- faktycznie dalej jest ok 2.6MB/s na tym konfigu ok, racja
[#25] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #24

Jakiś pomysł jak to obejść?

4xEIDE'99 ELBOX link
[#26] Re: EIDE.DEVICE

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #25

Sprawdziłem IDEFix, ale daje minimalne przyśpieszenie dla karty CF (mam na nim coś około 1650KB/s).

Czy jest taki driver jak 4eide.device?
[#27] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #26

Skąd ściągnąć 4eide.device, pakiet 4EIDE?
[#28] Re: EIDE.DEVICE

@BULI, post #27

Porobiłem testy i najszybszy dla kontrolera w A1200 (z fastem) jest wspomniany eide.device.
Są 2 wersje nowsza i starsza.
Ja wyciskam 2.6MB/s na karcie SD więc jest to bardzo dobry wynik w porównaniu do wcześniejszego ok 1,6MB/s dla karty SD i 2.1MB dla dysku talerzowego OK

Największy minus EIDE.DEVICE to ograniczenie pojemności dysku/partycji do 4GB
Jednak nie dotyczy to nośników optycznych i spokojnie płyty DVD i płyty DVD DL (8.5GB) można obsługiwać (u mnie około 2.1MB/s), co bardzo ładnie sprawdza się z np filmami w formacie CDXL dla AGA_BLASTER ok, racja
Przy okazji, najlepiej z płytami DVD radzi sobie CDFScache z WB3.9 i AllegroCDFS.
Z płytami DVD DL (8.5GB) poprawnie radzi sobie już tylko AllegroCDFS ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 11:17:48 przez BULI
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem