kategorie: A500, Sprzęt
[#61] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #60

Bo TME to nie jest tani sklep niestety...

Dla zainteresowanych poskładałem listę części, brakuje tylko podstawek i rezystorów 10k, 1k i goldpinów.
[#62] Re: A500 z CPU 030

@MariuszK, post #61

Dzięki! Widzę, że w nazwie oznaczyłeś chyba jako rev 2, czy coś z tych elementów z listy się zmienił w rev 3?

Te tańsze pamięci jak sprawdzałem termin dostawy - 5 tygodni w TME.

Chciałbym zakupić programator do CPLDków, doradzicie coś? Najlepiej taki który zaprogramuje i te z TF030 i te z Proteiny i pewnie kolejnych wynalazków które będziemy składali.
[#63] Re: A500 z CPU 030

@Raybeez, post #62

Jak kupiłem ZL11PRG v.2 nowy po gwarancji (nieużywany) bodajże za 60zł z wysyłką. Nowe od 100zł chodzą. Programowałem nim machy Lattice w Protein Turbo, obsługuje też Xilinx (Wicher 500i, TF530). Jest na złączu LPT ale bez problemu ruszył mi pod Win10 x64 (tylko zakresy we/wy karty LPT trzeba sprawdzić i ustawić w programie bo są inne dla zintegrowanych LPT a inne dla kart na PCI, PCIexpress). Widziałem taki sam za 60 na olx tydzień temu. Są jeszcze z Chin na USB bo też widziałem za 80zł około, ale nie wiem czy te tanie obsługują zarówno Lattice i Xilinx.

Tu jest lista części na samym dole z TF530 rev.3
Nie ma wielkich różnic między rev.2 i 3

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 13:32:51 przez Adinfo
[#64] Re: A500 z CPU 030

@MariuszK, post #57

Jeszcze nie, wakacjuje sie jeszcze w górach. W przyszłym tyg. obczaje pincete w środku, podociskam gnaty.
[#65] Re: A500 z CPU 030

@waldiamiga, post #64

Gdzie proponujecie kupić podstawki pod CPU i FPU? ja do tej pory miałem do czynienia tylko z 68000 w standardowej obudowie jak w A500.
Pytanie do tych co mają działające TF530, na tej karcie złącze IDE kątowe jak wlutujemy to klawiatura leży normalnie i obudowa się zamyka? czy da się założyć ekran.
[#66] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #65

Podstawkę po cepa znalazłem na allegro, kosztowała 8zł z groszami plus KW. Co do podstawki FPU pytaj MariuszaK.
[#67] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #65

Podstawki PLCC68(fpu) kupowałem u majfrendów razem z podstawkami do AGNUS-a. Zapłaciłem jakieś kilka $ za 10szt PLCC68, 10szt PLCC84 i chyba z 10szt do protein. I tak czekałem na inne części, wiec nie paliło mi się wcale. A sockety CPU (PGA128), tak jak waldiamiga - na alledrogo.

Co do złącza IDE, jaki byś nie wlutował to pod klawiaturę tego nie schowasz. Potrzebny Ci będzie taki relocator/riser, o jakim jest mowa w wątku o Savynie68k. Ekranu na pewno już nie założysz, choć możesz próbować. Przy 50MHz CPU potrafi się zagrzać (solidnie), więc polecam zamontować na nim jakiś radiator...

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:19:32 przez MariuszK
[#68] Re: A500 z CPU 030

@MariuszK, post #67

Jest metoda ale niezbyt elegancka: płaską taśmę IDE wlutować bez wtyku do PCB. Tego raczej chcę uniknąć. Muszę popytać czy riser ktoś by miał na zbyciu. Złącze IDE od spodu też się raczej nie zmieści, nawet jak by goldpiny kątowe wsunąć maksymalnie w PCB to i tak ze spodu raczej nie da rady.
[#69] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #68

Nie kombinuj, popytaj o risera i tyle. znając życie pewnie ktoś jeszcze ma PCB.
[#70] Re: A500 z CPU 030

@MariuszK, post #69

Wysłałem już pytanie do sanjyuubi. Ewentualnie projekt płytki dorwać i wysłać zamówienie do majfrendów.
[#71] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #70

Risery już mam zaklepane. Znalazłem takie pamięci (tylko w tytule jest kilka typów podanych). Ktoś z Polski już zamawiał, ciekawe czy wszystkie będą kompatybilne: AS7C4096A-12TIN / TC / TI.
[#72] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #71

ja zamawiałem stąd... a przynajmniej aukcja tak samo wygladała...
W info podaj mu później, że chcesz konkretne pamięci, bo tak to Ci losowo wyśle.
[#73] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #71

Skąd masz risery jeśli można wiedzieć?
[#74] Re: A500 z CPU 030

@waldiamiga, post #73

Info poszło na priv.
[#75] Re: A500 z CPU 030

@MariuszK, post #72

Napisałem pytanie do majfrenda zanim zamówię pamięci czy może mi dać TIN zamiast TI.
[#76] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #74

Thx. Napisałem PM do tego usera.
[#77] Re: A500 z CPU 030

@waldiamiga, post #76

Czy któryś z panów byłby chętny zmontować mi TF 530? Oczywiście pokryje koszty części jak i zapłacę za robociznę....Miałem się zabierać za ten projekt jednak zupełnie nie mam na to czasu niestety. W każdym razie osoba która by mi wykonała takie zlecenie na pewno nie zostanie pokrzywdzona :) Oczywiscie jeśli nikomu się nie będzie chciało to nie ma problemu.
Czekam na info na PW jak coś.
[#78] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #58

Robiłem zamówienie w TME w poniedziałek i dziś pod tę kartę. Części są dostępne koszt w okolicach 150PLN, w poniedziałek dostałem nawet rabat i wyszło za komplet 125 PLN. ( Scalaki i trochę drobnicy, podstawek i goldpinów nie brałem) Komplet z przesyłką pocztex 48
[#79] Re: A500 z CPU 030

@KrisbA, post #78

Ja, z wielką pomocą kolegi MariuszK (jeszcze raz wielkie dzięki, bez Ciebie bym nie ruszył z tematem) nieznacznie przekroczyłem dwie paczki za całą polutowaną i zaprogramowaną kartę z procesorem EC030/40. Muszę doliczyć jeszcze 10.81 za 882 od "majfrenda".
[#80] Re: A500 z CPU 030

@FeRu, post #77

Zastanawiam się właśnie nad małą produkcją tych kart, ale chciałem wcześniej coś zmodyfikować. I poprosić autora o pozwolenie z jakąś dotacja od każdej złożonej karty, ale chwilowo mnie olał. Próbował ktoś zamówić płytkę z jakiejś krajowej drukarni? Czy ceny raczej z kosmosu są?
[#81] Re: A500 z CPU 030

@kwaku85, post #80

Chciałeś może dodać więcej pamięci?
Karta z 030 i 2MB pamięci to lekkie nieporozumienie, cały czas zastanawiam się co autor miał na myśli właściwie.
[#82] Re: A500 z CPU 030

@kwaku85, post #80

Ja bym jedną wziął, ale już zrobioną. Nie umiem lutować SMD. Modyfikacja nie jest konieczna, podobnie jak płacenie tantiem. To Open Source. Za to jakbyś chciał modyfikować, to jesteś zobowiązany opublikować informację o źródle (nie wiem, czy swoje zmiany też). Oczywiście fajnie by było jakąś kasę przelać, ale to inna sprawa.
[#83] Re: A500 z CPU 030

@Kilos, post #81

Hmm... gdzieś we wątku na EAB widziałem coś o TF534, ostatnia cyfra chyba oznaczała wielkość pamięci. Pewnie zmiany we firmware i dwukrotnie pojemniejsze kostki pamięci SRAM?
[#84] Re: A500 z CPU 030

@perinoid, post #82

Raczej chodziło mi o zmianę procesora na wersję SMD, sam nie przeprojektuję płytki żeby zwiększyć ilość pamięci. Tu by trzeba było ingerencji kogoś mądrzejszego, spidiego czy sanyubiego. Poza tym chciałem przygotować płytkę również do cdtv bo nie mogę się doczekać niczego do tego komputera. Chciałem również zrobić krawędziowe ide, żeby wtyczka nie sterczała tak do góry. A tantiemy są w tym przypadku ok, bo pozwolą autorowi na eksperymenty, dadzą poczucie że ktoś jego prace docenia i pozwoli to również wywrzeć nieco nacisku na ewentualne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 20:21:53 przez kwaku85
[#85] Re: A500 z CPU 030

@waldiamiga, post #83

Coś tam o sata również było. Uważam to za świetne rozwiązanie. Projektant wymyślił również adresowanie do Z3, więc większa ilość pamięci już tuż tuż.
[#86] Re: A500 z CPU 030

@kwaku85, post #84

Tu by trzeba było ingerencji kogoś mądrzejszego, spidiego czy sanyubiego.

Nie będę pakował mu się do projektu, to po pierwsze, a po drugie jakoś nie odpowiada mi jego open sourcowe podejście do drugiego człowieka. Żeby nie było, nie mam nic przeciwko open source.
[#87] Re: A500 z CPU 030

@spidi, post #86

Pytanie o "kanapkę" pomijając możliwość zamknięcia obudowy w A500:
czy Protein Turbo z TF530 mają szansę razem zagrać (przy wyłączonym turbo w Protein) na tym TF530 (25MHz lub więcej) czyli 8MB (z Protein) + TF530 (wyłączone 2MB).
Ewentualnie mam tę kartę z A1k 2MB zamiast Protein, tam jest możliwość ustawienia adresacji pamięci. Wtedy było by 4MB razem.

Akurat dostałem odpowiedź od majrenda w sprawie pamięci.
Pytałem o pamięci 10x AS7C4096B-12TI z oferty i o możliwość zakupu zamiennie AS7C4096B-12TIN. Majfrend wysłał to: szeroki uśmiech
Można to różnie zinterpretować.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 07:45:47 przez Adinfo
[#88] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #87

czy Protein Turbo z TF530 mają szansę razem zagrać (przy wyłączonym turbo w Protein) na tym TF530 (25MHz lub więcej) czyli 8MB (z Protein) + TF530 (wyłączone 2MB).
Ewentualnie mam tę kartę z A1k 2MB zamiast Protein, tam jest możliwość ustawienia adresacji pamięci. Wtedy było by 4MB razem.

Jeśli taka kanapka zadziała, to pewnie będziesz miał wolniejszy dostęp do pamięci na Proteinie. Pomijając sam fakt, że pamięć na Proteinie jest 16 bitowa.
[#89] Re: A500 z CPU 030

@spidi, post #88

Zobaczymy czy te 16 bitów nie będzie problemem. Ciekawe czy z kartą zadziała kanapka.
[#90] Re: A500 z CPU 030

@Adinfo, post #87

Pytałem o pamięci 10x AS7C4096B-12TI z oferty i o możliwość zakupu zamiennie AS7C4096B-12TIN. Majfrend wysłał to:

Nie wiadomo co, bo nie wkleiłeś. Potrzebujesz układów lead-free? bo to oznacza N na końcu oznaczenia.
TC i TI określa typ obudowy pod kątem zastosowań przemysłowych i komercyjnych. Wersja Industrial pracuje stabilnie w szerszym zakresie temperatur. To wszystko jest napisane w datasheet.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem