kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#361] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #360

Uff, na szczęście nie używam ani scandoublera ani CyberVisionPPC...
[#362] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #360

Amiga 3000 która posiadam ma fabrycznie wbudowany
Scandoubler jak już i nie jest to emulacja to podwajanie częstotliwości i nic ponadto i aż nadto stary wynalazek , wykorzystywany wczesniej jak sam komputer amiga
[#363] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #362

EMULACJA!
[#364] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #363

I to podwojona :D
[#365] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #360

Wbrew temu co niektórzy w Vampirze piszą użycie FPGA ma więcej zalet niż wad.
Gdybyśmy sztywno się trzymali procesorów Motorolli to byśmy niestety trzymali się ich ograniczeń.

Możliwe że twórcy Vampira użyli za słabego FPGA, ale jak znam życie na taki właśnie model było ich stać tworząc ten projekt (to nie jest Sony czy Intel, które stać na stworzenie nowych procesorów od podstaw). Trzeba się cieszyć że nadal jest ktoś "komu się chce coś robić", bo niestety - jak czytam te fora to widzę że w środowiski Amigi jest całe stado ludzi co chętnie by wszystko skrytykowało i milutko dalej siedziało na dupkach kisząc się w swoim wyIMAGinowAnym świecie.
Lepszy jakikolwiek rozwój niż zastój... lepiej robić cokolwiek niż nie robić nic...
[#366] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #363

Przestań się okłamywać
[#367] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #363

Jasne, scandoubler i karta graficzna z epoki to emulacja

W mojej Amidze mam 128MB (a właściwie to 144MB FAST dzięki Cyberstorm), mogę podpiąć większy dysk (FastATA), wyjście VGA z AGA (owszem, nie jest to DVI/HDMI, ale można podpiąć nowy monitor/TV, urządzenie bodajże z 1993 CompServ), wyjście VGA z karty Zorro i slot/gniazdo na kartę SD dzięki której mogę przenosić dane wprost z PC, da się bez Vampire - da się, no i wszystko na sprzęcie z 1995-1996 roku max. Przy okazji mogę sobie wypić piwko oglądająć demka Eluge czy The Black Lotus (być może na Vampire działa YouTube więc może też się da).

Ogólnie świetna karta, tak jak napisał PWS FPGA daje ogromne możliwości, chociażby to, że chłopaki mogą cały czas pracować nad nowymi CORE które dają coraz większe możliwości. Wielki szacun, trzeba trzymać za Nich kciuki.

Osobiście nie widzę większej różnicy między emulacją programową (WinUAE) a emulacją sprzętową w FPGA, oczywiście jeśli chodzi o "feeling", ale rozumiem, że "prawdziwy Amigowiec" może czuć odrazę dotykając klawiaturę PC na którym działa WinUAE, natomiast wszystko jest ok jeśli Amiga jest de facto replikatorem portów (zresztą w coraz mniejszym zakresie - wraz z rozwojem Vampire) i kontrolerem stacji dyskietek, nikt nikomu takiego myślenia nie zabroni.

Osobiście jeśli cena nie będzie powalająca i będzie jakieś działające FPU (może być softfpu) to planuję zakup Vampire standalone.

Powodzenia Apollo Team, a bicie piany w którym tu uczestniczymy raczej poza ubiciem piany nic nie przyniesie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:04:08 przez RaNGuN
[#368] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@RaNGuN, post #367

Zanim co niektórzy zaczną ciskać gromy na Vampira że "za małą dziadowską FPGA użyli" proszę sobie uświadomić że wraz z większą pojemnością układu zwiększa się też cena, co jest chyba dość oczywiste. A Vampirka miała być w miarę dostępna cenowo. Ot normalny dylemat każdego projektanta nowego sprzętu jak sądzę. Wbrew pozorom to nie jest taka łatwa sprawa jak się niektórym "mędrcom" wydaje.
[#369] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@RaNGuN, post #367

No nareszcie jakiś normalny głos w dyskusji.

Większość "przeciwników" Vampira nie rozumie targetu tego produktu... a są nimi: Amiga 500/600/1200. To że (być może) powstanie wersja standalone jest już drugorzędnym celem.
Vampir daje tym komputerkom możliwości o których kiedyś mogł ich użytkownik tylko marzyć.
Ja nawet rozumiem bicie piany przez użytkowników A3000/4000 bo ich monopol na "fajne rzeczy" jest poważnie zagrożony... bo programy zarezerwowane dla "dużych i wypasionych" Amig będzie można odpalić (z mniejszym badź większym problemem) na tych dawniej najsłabszych konfiguracjach wyposażonych w Vampira. Różnica jest taka, że jeśli ktoś z Vampire zamarzy o jakiejś funkcji to byćmoże da się ją w FPGA dodać. I to jest zaleta otwartej architektury FPGA.

Zacytuję za Wikipedią:
"Nowoczesne układy FPGA mają możliwość przeprogramowania „w locie” poprzez zastosowanie mechanizmu częściowej rekonfiguracji[2], co prowadzi do pomysłu rekonfigurowalnego komputera czy rekonfigurowalnego systemu – czyli układów, które mogą dostosować swoją strukturę tak by lepiej sprostać zadaniom, przed którymi stoją w danym momencie."

A tego zamknięta architektura gotowego procesora nie potrafi...
[#370] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #369

"Nowoczesne układy FPGA mają możliwość przeprogramowania „w locie” poprzez zastosowanie mechanizmu częściowej rekonfiguracji[2], co prowadzi do pomysłu rekonfigurowalnego komputera czy rekonfigurowalnego systemu – czyli układów, które mogą dostosować swoją strukturę tak by lepiej sprostać zadaniom, przed którymi stoją w danym momencie."

Czyli, że co? Kolejny milowy krok ludzkiej cywilizacji, czyli sztuczna inteligencja, wyjdzie od Amigi? A będzie ta Amiga chociaż hetero, czy może kolejna lesba z KOD-u?
[#371] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #370

Nie jest moją winą brak możliwości czytania ze zrozumieniem... sorry pretansje miej do siebie.
[#372] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #344

To sobie używaj WinUAE... nikt Ci Vampira nie wciska. Bo kolego tak mącisz w temacie że aż ciężko cię czytać. Mam wrażenie że z zazdrości Ci żal odbyt ściska, że te "małe Amigi" doganiają swoich silniejszych braci...

Pytanie czy człowiek w egzoszkielecie to nadal człowiek czy już robot/maszyna? Bo Vampir jest rodzajem takiego egzoszkieletu pozwalającym Amigom 500/600 powrócić do "normalnego życia" z tym że daje mi możliwoście o jakich nawet nie marzyła za czasów świetności... zapewniam Cię że to nadal jest Amiga a nie symulator Amigi... czego masz nonstop świadomość używając WinUAE (tu jest tylko duch i idea Amigi).


raczej przeszczepu mózgu
[#373] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #369

Akurat jeśli patrzeć na roadmap Apollo Team to standalone jest w middle-termie tak samo jak V2 do A1200. Z tego co pamiętam "mówiło się" również, że standalone jest docelowym produktem, a V2 600, V2 500 i ewentualnie V2 A1200 ma pozwolić temowi na zebranie doświadczeń i funduszy na produkt docelowy - czyli standalone.

Chyba nikt nie kupuje A3000/A4000 by mieć monopol na fajne rzeczy tylko by się cieszyć fajnym sprzętem który daje radość z użytkowania. Używając A500 frajdę mam nie mniejszą niż używając A4000, raczej się cieszę, że A500 dzięki Vampirowi będzie mogła więcej, niż stresuję potencjalną "utratą monopolu na fajne rzeczy" A4000

Jeśli ktoś sobie zamarzy o nowej funkcjonalności Vampire to pewnie efekt będzie podobny do efektu tej dyskusji - czyli żaden Najpierw to "marzenie" musiał by podchwycić Team Apollo a później to zaimplementować w taki sposób żeby fizycznie zmieściło się w FPGA. Natomiast możliwość przeprogramowania FPGA jest kolosalną zaletą - o czym pisałem wcześniej - chociażby możliwość aktualizacji Vampire CORE przez end-userów. Tak jak pisał @pisklak - FPGA nie jest z gumy, nie da się upchnąć w niego wszystkich "marzeń", można dać większy i szybszy FPGA tylko wtedy cena zrobi się jeszcze większa, a już ok. 2000PLN za dopałkę do Amigi skutecznie eliminuje większość "tergetu" o którym pisze PWS.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 13:28:13 przez RaNGuN

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 13:28:43 przez RaNGuN
[#374] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@RaNGuN, post #367

Prawdziwy ortodoksyjny amigowiec za kilka następnych nie będzie już czuł żadnej ekstazy dotykająć swego klasyka-kanapki, bo przestanie mu on po prostu działać ze starości.

I wtedy wszelkie obecne Vampirki będące de facto dopałkami tworzącymi kolejną "kanapkę", będzie można wyrzucić pewno na śmietnik.

Dlatego tylko wersja będąca samodzielną płytą główną, standalone, ma sens, ot co.

Raz, że autorzy nauczą się na swoich błędach przy wcześniejszych modelach, a dwa że powstanie po prostu NOWA Amiga oparta o system 3.x, z bardzo szybkim procesorem nowej generacji i o współczesnym mniej więcej standardzie technicznym...

Howgh!
[#375] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #344

Człowiek w egzoszkielecie to maszyna. Podobnie jak torpeda albo latająca bomba z kamikaze w środku nie jest człowiekiem tylko nadal torpedą, bombą, bronią.
[#376] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #370

Ban za próbę wywołania flame'a oraz rozpoczęcie politykowania - dwa tygodnie.
[#377] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #368

Powiedz mi kolego, czy jest szansa na Amigę 68k w FPGA w oparciu o Vampira bez konieczności posiadania jakiejkolwiek płyty głównej od Amigi? Są plany jakieś terminy?
[#378] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #377

Czekam z wielką przyjemnością na takie rozwiązanie. Na początek kilka milionów sztuk sprzedawane w sieci CPC obok malinki. ...
[#379] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #377

Oczywiście że jest szansa !
O terminach niestety na dzisiaj nie porozmawiamy, ale wersja standalone jest jak najbardziej w planach. Min dlatego teraz jest "ciśnienie na chipset"
[#380] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #379

Jeśli mnie intuicja nie myli, prawnie przygotowuje się do tego włoska firma.
Żeby było jasne dla wszystkich, problemu z prawnymi galimatiasami nie powtórzą.
Wiec logika nakazuje rozwój i zarobek. Ustawiam się w kolejce po Amigę 68k, nieważne na jakim procku.
Grunt to 68k. Niektóre programy pisane pod 68k mają do 10x mniej kodu niż odpowiednik x86.
I stąd bierze sie szybkość tej architektury . Nie potrzeba aż tylu GHz.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:09:53 przez Voyox
[#381] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #380

Amiga 68k cholera co za czasy ja bede chcial emu w fpga Eniaca z 48 roku i nazwe go
Eniac 2017 w sumie kolekcjonersko to bedzie ten sam Eniac no bo emulowany w fpga takze dokladnie to samo tylko troche inne pojade z tym do muzeum i bede pokazywal ze mam nowego Eniaca , niektorzy to widze zatracili sie w obecnych czasach , kazdy wraca i wspomina Amige chce ją miec na stole taka jak miał w latach 80-90 a ci wyjezdzaja z nowymi wynalazkami i mysla ze ludzie sie tym zainteresują , jeszcze liczą sobie za kawał chinskiej elektroniki 350 euro jaja i dyrdymały do potęgi entej



Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:15:31 przez Blendor
[#382] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Z góry przepraszam za zakłócenie tej emocjonującej g***oburzy kolejnym offtopem, ale...

Mam pytanie do szczęśliwych posiadaczy V500 V2+: Kto Wam fizycznie dostarczył przesyłkę i jak długo to trwało od otrzymania maila Shipped?
[#383] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #381

A jakże trollu, Mam cały pokój w retro zlomie.
A brakuje mi jeszcze za 350 ft Amigi emulowanej.
Ty musisz zmienić forum na którym piszą o Eniacu.
[#384] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #381

a ci wyjezdzaja z nowymi wynalazkami i mysla ze ludzie sie tym zainteresują


Jestem przekonany że kolejki będą większe niż za V2.



W dziedzinie IT to nie jakaś nowość
[#385] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #365

FPGA ma zalety jak i też wady, głównie dlatego, że jest to układ służący do prototypowania, nie jest więc tak popularny w zastosowaniu jak chociażby mikrokontrolery, stąd też jego wysoka cena. Ograniczenia wydajności to druga sprawa. Chłopaki pewnie kiedyś wezmą się za ASIC, ale to chyba nie wcześniej jak za 3-4 lata.
[#386] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@doomac, post #382

Wysyłał Majsta, przyszło Pocztą Polską, mniej więcej tydzień po mailu.
[#387] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #384

Zgadzam się. Sam chętnie wyskrobię trochę kasy na standalone... fajnie by było gdyby był na jeszcze lepszym/pojemniejszym FPGA, tak by więcej "klasyków" dało się zimplementować... ale kupię i tak by wesprzeć ludzi którzy coś robią...
[#388] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Kolejny dzień, kolejne demo AGA na Amidze 600 ;)
Tym razem porównanie A1200/030/42 vs A600/V600V2/GOLD3. Simo na tapetę wziął polskie demo grupy Mystic p.t. "Dirt". Muzyka XTD leci oczywiście razem z obrazem przez HDMI za pomocą SuperPaula/Pamela, w której tworzeniu udział bierze nie kto inny, jak autor dobrze znanego EaglePlayera :) Aha, tak przy okazji to do "ficzerów" Vampire 500/600 można też dopisać "wbudowana karta dżwiękowa o jakości 16bit w 44/48/56kHz" (przy zachowaniu całkowitej zgodności z Paulą), bo chyba nikt w tym wątku o tym wcześniej nie wspominał (więcej info).

Życzymy przyjemnego odbioru :)

GOLD 3 bring-up / AGA comparison



Code+Design: MSS
Music+Design: XTD
Graphics: CIA, GUNMAN

Intel Outside '94
[#389] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #388

na razie bez sterownika ahi i tak nie ma sensu to 16bit. trzeba czekac na sterownik
[#390] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@michal_zukowski, post #389

Wlasnie najlepsze jest w tej implementacji to, ze nie potrzeba wcale AHI do 16bitowego dzwieku, bo to po prostu rozszerzenie funkcjonalnosci Pauli z zachowaniem zgodnosci na poziomie rejestrow. Oczywiscie, dla kompatybilnosci z istniejacym standardem i oprogramowaniem, sterownik AHI bedzie przydatny i wskazany, ale nie niezbedny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem