kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#1] Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)
Wielkimi krokami zbliża się GOLD3 dla Vampire 500/600. "Teasery" poniżej prezentują natywne tryby ECS/AGA wyświetlane przez HDMI łącznie z audio z Pauli (bez AHI/RTG).

Vampire 600 V2 / GOLD3 bring-up - no more Turtle Mode



Vampire 600 V2 / GOLD3 bring-up. Audio + Video through HDMI



second preview of the work in progress of the AGA integration into the Apollo core
[#2] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Jak znam życie to official release Gold 3 będzie po wakacjach, a może jako prezent na gwiazdkę...
Ciekawe czy nadal będzie trzeba wszystko puszczać przez sterownik sAGA, czy będzie to sprzętowo emulowane i nawet gry NDOS będą wyświetlane bezpośrednio poprzez hdmi. Bo niestety jak narazie zmuszeni jesteśmy przełączać TV pomiędzy hdmi a SCART... ale kompatybilność programów i gier jest naprawdę duża.OK

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:02:09 przez PWS
[#3] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #2

Jak widzisz na pierwszym i ostatnim filmie - Workbench jest wyświetlony w najzwyklejszym PAL:High Res, a więc nie potrzeba do tego w ogóle sAGA. Wszystko realizowane jest na poziomie sprzętowym (na ostatnim filmie w 9:18 możesz zobaczyć również Boot Menu, a więc zanim system w ogóle jest załadowany). WHDLoad to ogromnej większości właśnie gry, które oryginalnie były na dyskietkach NDOS (to jest główna idea WHDLoad).

I podsumowując, myślę, że GOLD3 będzie dużo wcześniej, niż piszesz ;)
[#4] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #2

Jeszcze jeden film, który wcześniej umknął mojej uwadze :)


AGA on Apollo core

[#5] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #4

i jak dużo wolnego chip ramu :)
[#6] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Wszystko by było ładnie i pięknie, gdyby kipper raczył odpisywać na maile

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:40:09 przez tbone
[#7] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #3

Znaczy nie da się używać rozdzielczości Vampira pod WB ?
[#8] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

oglądałem ten pierwszy filmik wczoraj. Vampire rulez! OK A Amiga 1200... to wiadomo (ale nie napiszę, bo mnie zbanują)

P.S. kiedy dodacie emot wampira?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 13:45:33 przez snajper
[#9] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #7

Znaczy nie da się używać rozdzielczości Vampira pod WB ?


Takie posunięcie byłoby raczej nielogiczne. Z tego co rozumiem to jest transparetne dla użytkownika - w sensie docelowo i nowe, i stare tryby graficzne wyświetlane są obecnie przez HDMI (nie potrzeba monitora PAL podpiętego przez 23pin RGB czy composite), a dodatkowo również dźwięk Pauli idzie razem z sygnałem wideo.
[#10] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

No dobra, coraz więcej Amigi siedzi już w Vampire, ciekawe jak teraz czują się przeciwnicy "emulatorów sprzętowych" którym potajemnie taki właśnie prezent przemyca Gunnar
[#11] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #10

Mnie ciekawi, czy zrodzi się z tego coś pokroju NATAMI, co będzie działało bez starych amigowych płyt.
[#12] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #11

Wydaje mi się, że gdzieś przewinął się luźny tekst o wersji standalone, właściwie to już niedużo brakuje (klawiatura i stacja dysków?).
[#13] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #12

No to taka bezstresowa wersja chyba mnie zainteresuje. Czy ktoś może się pokusić i powiedzieć ile na dzisiaj można wyciągnąć mhz i w jakiej cenie (uwzględniając FPGA na rynku?). Przy okazji patenty SuperH wygasają i powstała wersja otwartoźródłowa może warto coś wykorzystać przy budowie rdzenia.
[#14] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #13

Renesas Ci płaci za te wrzutki z SuperH?... Bo nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć.
[#15] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #12

Wyglada na to, ze teraz priorytem jest wersja standalone, ale wedlug mnie jeszcze calkiem sporo brakuje do 100% integracji AGA, powinni testowac przede wszystkim tzw. problematyczne gry i dema, pewnie najlepiej z listy WinUAE.
BTW. Sam Gunnar jest zabawny ze swoim podejsciem do FPU, kasuje wszystko co jest nie po jego mysli na forum Apollo :) Chce zeby ktos mu napisal program w asemblerze pokazujacy "niebywale" mozliwosci FPU w wersji jaka sobie wymyslil (a moze ubzdural raczej). Nawet nie podal listy rozkazow jakie to FPU obsluguje. Najpewniej tylko podstawowe typu dodawanie, odejmowanie, mnozenie i dzielenie. Czyli cos takiego jakby to bylo drugie CPU dzialajace rownolegle do pierwszego CPU. Wystarczy, ze jakas instrukcja FPU bedzie musiala byc wykonywana przez SoftFPU i juz nici z wynikow. Chyba Gunnar chce program w stylu genialnego proszku do prania, ktory pierze wszystko idealnie. Ale w zyciu nigdy nie ma tak, ze wszystko jest idealne. To bedzie zwykla ustawka co najwyzej, a nie obiektywny program testujacy. Ktos inny napisze inny program z wykorzystaniem FPU, ktory zamuli Apollo Core, i wtedy bedzie zabawnie. Jesli targetem Apollo Core nie jest tylko Amiga to FPU powinno byc w pelni kompatybilne z 68882. No bo nikt nie bedzie razem z procesorem dostarczal SoftFPU na kazdy istniejacy system 68k, razem z opisem jak go prawidlowo zainstalowac.

To jest moj ulubiony watek o FPU na forum Apollo:
<link>http://www.apollo-core.com/knowledge.php?b=4&note=5931&z=JniEDE</link>

A tu ciekawostka jak wolne jest SoftFPU na Apollo 68EC080 wzgledem 68060 50 MHz.
<link>https://blog.alb42.de/?s=fpu</link>
Przy 68060 100MHz to juz bedzie miazga.
[#16] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #11

A co złego w starych płytach? Ja traktuję to jako tańszą alternatywę tych wszystkich kart z 060 lub ppc :( Na razie w wersji A600, ale docelowo A1200, mam nadzieję:)
[#17] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #15

A tu ciekawostka jak wolne jest SoftFPU na Apollo 68EC080 wzgledem 68060 50 MHz.
https://blog.alb42.de/?s=fpu
Przy 68060 100MHz to juz bedzie miazga.


Zapomniałeś dodać, że to samo SoftFPU odpalone właśnie na 68050/50 jest prawie 3 razy wolniejsze niż na Vampire. O czym to świadczy? Odpowiedź jest prosta - w INTEGER Vampire nie ma sobie równych, a to daje ogromne nadzieje na jakość i szybkość FPU, który właśnie powstaje. Nawiasem mówiąc - nic nie wiadomo o jakości tej emulacji FPU (nie słyszałem nigdy o użytym SoftFPU z FreePascal - zapoda ktoś link?).
[#18] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #17

Znalazłem.

https://github.com/graemeg/freepascal/blob/master/rtl/inc/softfpu.pp

A więc emulacja FPU jest napisana w Pascalu... Serio, to ma być jakiekolwiek porównanie do sprzętowego FPU w 060? No bez jaj...
[#19] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #18

Cały ten bałagan z FPU sprowadza się do tego że - NAJPRAWDOPODOBNIEJ - nie będzie FPU w obecnych kartach Vampire. Będzie za to AGA + RTG + Pamela ( w końcu ktoś ruszył amigowy dźwięk) po HDMI + kto wie co się tam jeszcze urodzi i zmieści w vampirkowej FPGA. Jednym słowem - na poczciwej A500 będzie można pograć najprawdopodobniej w gry wymagające AGA
FPU jest skomplikowane i zżera sporo LE - więc nawet jeśli już by się miało pojawić to najprawdopodobniej w jakiejś okrojonej wersji - co znowu by wywołało "gromy z jasnego amigowego nieba"...
[#20] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #19

Cały ten bałagan z FPU sprowadza się do tego że - NAJPRAWDOPODOBNIEJ - nie będzie FPU w obecnych kartach Vampire. Będzie za to AGA + RTG + Pamela


Pożyjemy - zobaczymy. Myślę, że są też inne opcje. Ja, na przykład, bym chciał mieć wybór - czy chcę mieć w rdzeniu tylko RTG i FPU, czy może AGA/PAMELA/RTG ale bez FPU. Nie widzę powodu, by nie mogły powstać różne rdzenie (w końcu to FPGA). A ponieważ upgrade/downgrade rdzenia odbywa się komendą CLI, to już w ogóle nie sprawiałoby żadnych problemów. Chcesz grać? Proszę bardzo - rdzeń AGA+PAULA. Chcesz programować, robić dema FPU+RTG? Bierz rdzeń z FPU, AGA i Paula przez HDMI jest Ci niepotrzebna. Proste!

Alternatywnie widzę możliwość dopisania wszystkich (nie tylko niezaimplementowanych) funkcji FPU w blibliotece (ładowanej przy SetPatch) jak było z 680x0.library dla 040/060. Tym samym taka 68080.library miałaby wszystko, co potrzeba (obecne karty turbo też wymagają tych bibliotek, więc nic by się nie zmieniło ze strony użytkownika) łącznie z SoftFPU (pisanym niskopoziomowym językiem, a nie przytoczonym wyżej Free Pascalem).
[#21] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #15

BTW. Sam Gunnar jest zabawny ze swoim podejsciem do FPU,


wydaje mi sie ze gunarowi chodzi o to ze obecne oprogramowanie fpu nie osiagnie wiele wiekszej wydajnosci inna metodoa niz zwiekszenie czestotliwosci zegara, bo nie jest pisane pod wielowatkowosc i w zwiazku z tym nie da sie uzywac dodatkowych rur w koprocesorze zmiennoprzecinkowym.
[#22] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #14

I tym wszystkim, którzy są skupieni wokół projektu J2. Skoro wygasają patenty, ludzie wykorzystują to i tworzą społeczność wokół projektu OpenSource to może coś z tego projektu wykorzystać, np. SIMD ? Skoro ApolloTeam coś tam z MMX mieli grzebać, to może warto wziąć coś z tego, ale nie śledzę, więc mogę się mylić.
[#23] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #19

Moze masz racje, choc watpie. Gunnar nigdy nie podal ile LE w FPGA zuzywaja poszczegolne czesci Vampira, choc ja go tez o to pytalem, bo jedna z wymowek przy trapowaniu instrukcji CPU byl brak miejsca w FPGA. Jedyne dane o zuzyciu LE jakie podal dotyczyly wersji standalone, a tam bylo jeszcze mnostwo miejsca wolnego, ponad 50% o ile pamietam, pomimo ze FPU bylo wliczone.
[#24] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #17

Porownujesz 68060 50 MHz z wolna pamiecia, z 68EC080 99MHz z szybka pamiecia i bardzo dobrym kontrolerem pamieci. To co to za porownanie? Na forum Apollo sa testy z programu z Atari ST, zdaje sie ze Kronos sie nazywa i wyniki integer sa zblizone.Wszystko zalezy od procedury testujacej.
[#25] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #21

Nie o to chodzi. Thor opisuje to lepiej na amiga.org, bo pewnie duzo czesciej ze soba pisali. Bo co to za wymowka, ze obecne oprogramowanie FPU, nie bedzie duzo szybsze? Czy obecne oprogramowanie CPU jest duzo szybsze na 68EC080 niz na 68060 przy tym samym zegarze? Jest troche szybsze, w porywach do dwa razy szybsze. Ale trzeba wziac pod uwage, ze Amigowe karty turbo z 68060 maja wolna pamiec. Wiec realna roznica jest niewielka co widac przy porownaniu z CT63 na Falcona. Dobrze stworzone FPU bedzie minimum 5 razy szybsze niz te z 68060. Gdyz moze robic 2 instrukcje naraz, instrukcje sa szybciej wykonywane niz na 68060, no i mozna jeszcze fmove zrobic za free. A jakby dodac instrukcje trygonometryczne itp, nawet w formie mikrokodu to roznica bedzie bardzo duza.
[#26] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #24

Porownujesz 68060 50 MHz z wolna pamiecia, z 68EC080 99MHz z szybka pamiecia i bardzo dobrym kontrolerem pamieci. To co to za porownanie?


No właśnie realistyczne porównanie dwóch fizycznie istniejących rozwiązań sprzętowych. Najlepsze z możliwych.

Tym samym gdyby FPU w Vampire było 1:1 tym samym, co ma w sobie 68060, to sam fakt szybkiej pamięci i bardzo dobrego jej kontrolera już dałoby mu zwycięstwo.

Sam najpierw podałeś argument, który był co najmniej niepełny (nie napisałeś nic o SoftFPU na 060). W czym problem?

Poza tym, jeśli już, to 78MHz Vampire, a nie 99MHz (nie ma publicznych rdzeni 99MHz, to potrafią tylko karty BLACK - cała reszta chodzi na zegarze x11 = 78MHz).

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 16:38:31 przez skipp
[#27] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #26

O ile wiem wszystkie nowe Vampiry od jakiegos czasu sa juz tylko Black. Zeby testowac SoftFPU na 68060 to musisz miec wersje 68EC060, bo na 68060 bedzie uzywane FPU., a takich kart turbo prawie nikt nie ma na Amidze. Wiec normalnie szybkosc mozna jedynie testowac/porownywac dla rozkazow FPU ktorych jest brak w 68060, czyli glownie trygonometrycznych. Pamietaj ze 68EC080 nie ma FPU ani MMU, wiec nie ma co tu tak naprawde porownywac. Ja tylko sie dziwie, ze Gunnar upiera sie przy najgorszym rozwiazaniu w obsludze kodu FPU, czyli trapowaniu rozkazow. A to jest najwolniejsze rozwiazanie, dla mnie bardzo amatorskie.
[#28] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #27

A czy w tym przypadku FreePascala i jego softFPU to jest testowana emulacja FPU czy prawdziwe FPU ? Akurat jesli porownujemy takie softFPU to wyniki powinny byc miarodajne tak dla 060 jak i 080 ( bo tutaj instrukcje raczej nie sa trapowane a raczej jest to cos podobnego do -softfloat z C jak sadze) chociaz tak naprawde z prawdziwym FPU to nie ma duzo wspolnego.

PS Przepraszm za brak znaczkow ale z telefonu klepie.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 21:08:24 przez pisklak
[#29] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #28

Czym innym jest zastapienie kodu FPU w programie kodem CPU, a czym innym emulacja FPU. SoftFPU to jest emulacja wszystkich rozkazow FPU, gdy wywolany jest rozkaz FPU, ktory nie jest obslugiwany przez procesor (bo brak w nim jest FPU), to wywolywany jest wektor pod ktorym jest podczepiony program emulujacy FPU. A ten program odklada na stos wszystkie rejestry, odczytuje ze stosu co go wywolalo, nastepnie rozpoznaje co to za instrukcja i na jakich rejestrach dziala, potem wykonuje emulacje tego rozkazu i przywraca stos, i wraca z przerwania. To jest bardzo wolne, mnostwo niepotrzebnych instrukcji CPU jest wykonywanych. Ale jak masz dostep do zrodla programu to mozesz zastapic w nim instrukcje FPU, kodem CPU albo odwolaniem do bibliotek matematycznych, to jest duzo szybsze (pare do parunastu razy, zalezy od instrukcji), ale i tak jest duzo wolniejsze od bezposredniego uzycia FPU z 68040 lub 68060. Wiec spowolnienie dzialania przy uzyciu SoftFPU jest bardzo duze jezeli dany program uzywa instrukcji FPU dosc czesto. Odpal sobie SoftFPU, potem odpal Quakea i zobacz czy bedziesz mial wiecej niz 3 fpsy na 68EC080.
[#30] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #29

Dokładnie wiem ile FPS ma Quake softfloat - bo robi w Teamie za swojego rodzaju benchmark szeroki uśmiech
Oczywistą oczywistością jest że żadne SoftFPU nie zbliży się wydajnością do prawdziwego FPU. Wszelkie tego rodzaju rzeczy są raczej protezą pozwalająca na używanie programów z FPU korzystających, kosztem oczywiście szybkości działania w odniesieniu do prawdziwego FPU. Chociaż można sobie odpalić np test Beachball z AIBB i porównać z wynikami prawdziwych 881/882, a w tym przypadku 080 nie wygląda wcale źle.
FPU w obecnych Vampirkach raczej nie będzie - bądź jeśli już to jakaś okrojona wersja ewentualnie. Można z tym żyć ? Moim zdaniem można ! Ale to jest oczywiście kwestia indywidualnej oceny - bo jeśli komuś (demoscena głównie chyba) FPU jest naprawdę bardzo potrzebny to musi jeszcze poczekać na "następne wynalazki" od Apollo Teamu
A jak pokazał Vamp2 - warto czekać szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem