kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#61] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #55

to moze ktos wytlumaczy po co ppaint potrzebuje fpu


PPaint ma szereg filtrów, podejrzewam że właśnie do nich ?
[#62] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #61

U mnie PPaint działał na 030 bez FPU. Z tym że było to kilka dobrych lat temu, nie była to ta najnowsza wersja tylko stary 7.1 bodajże.
[#63] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@madman15, post #62

7.1 działa normalnie bez FPU
[#64] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@QUAD, post #63

7.1 działa normalnie bez FPU


to znaczy o ile pamietam 7.1 to byla ogolnoddostepna wersja, zanim aeon zakupil ten program, zazadal usuniecia go z aminetu a jeden z fanow os4 zaczal go "poprawiac"?
[#65] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #64

to znaczy o ile pamietam 7.1


Dokładniej to 7.1c i ona nadal jest ogólnodostępna za darmo.
[#66] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #65

Dokładniej to 7.1c i ona nadal jest ogólnodostępna za darmo.


tak, ze strony aeon.
no wiec jakby nie bylo jest to wersja oryginalna. nie znam detali ulepszen ktore wprowadzil programista aeonu ale zdaje sie ze jest to nowa paleta pedzli i jakies drobne bugfixy ktore powodowaly ze program krzaczyl pod os4, prawdopodobnie alokacja pamieci. zdaje sie ze jest tez bufer 24 bit, chociaz moze byl i przedtem, wiec moze jakis filtr potrzebowac fp, choc malo prawdopodobne. filtry powinny byc pluginami i jesli sa wystarczy je usunac i zobaczyc czy dziala bez fpu. ale to musi zrobic jakis posiadacz, bo ja nie bede kupowal tego programu do testow.
[#67] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #66

mam PPaint i działa bez FPU
[#68] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sebbb, post #67

Ale którą wersje ?
[#69] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #68

sprawdzę w domu mam go zainstalowanego na dysku twardym
[#70] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #58

procent programow korzystajacych z fp jest na amidze maly a wymagajacych fp jeszcze mniejszy. ponizej 1%. co nie znaczy ze nalezy rezygnowac z fpu, ale trzeba ocenic priorytet (implementacji)


Dokładnie... ten 1% to pewnie i tak kilkadziesiąt (kilkaset?) razy więcej, niż tych potrafiących skorzystać z AMMX.
[#71] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Cedrat, post #70

a teraz mamy jeszcze HYPER-THREADING w Vampire
klik

ciekawe MMX , HYPER-THREADING, a potem to już prawie jak INTEL ...
.. hmm właściwie Vamipre to już INTEL ...

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 22:15:46 przez lukzer
[#72] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Cedrat, post #70

Dokładnie... ten 1% to pewnie i tak kilkadziesiąt (kilkaset?) razy więcej, niż tych potrafiących skorzystać z AMMX.


masz oczywiscie racje, ale co ja mam na to powiedziec. oni tam maja swoj jakis plan i widocznie to ich kreci, podobnie jak ten hyperthreading, czy raczej prawdopodobnie simultanes multithreading, jesli nie siegac do intelowej terminologii. w przeciwienstwie do zwyklego strzepienia mordy na forach robia jednak ta swoja robote a my mozemy z tego albo skorzystac albo nie.
[#73] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #72

No to jest jakieś sensowne podejście szeroki uśmiech
Bo w sumie to mamy szczęście że Gunnar zajmuje się akurat 68k i Amigą hobbystycznie - równie dobrze mógłby robić jakiegoś ARMa bądź czy ja wiem MIPSa. Ludzie się dziwią że on dodaje to czy tamto i ma z tego radochę, a on przecież jest z wykształcenia i powołania CPU designerem ! Robi to na czym się zna - i ma przy tym frajdę ! Czy nie o to chodzi w HOBBY ? A dodatkowe funkcje Apollo będa (mam nadzieję) wykorzystywane z czasem. To nie dzieje się szybko ale mam nadzieję nastąpi wraz z popularyzacją Vampira wśród developerów nazwijmy to mniej oldschoolowych
[#74] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #71

Hmm... a to że "to już Intel" to dobrze czy żle ?
No tylko że taki 68k Z jednaj strony zazdrosnym okiem spoglądamy na x86 czy nawet niech będzie zombie PPC, z drugiej lepiej nie tykać 68k...
Och jak łatwo zapomnieć że wydajność współczesnego x86 wynika po części z tego MMXa czy SMT... no ale chciało by się przecież taką "Motorolkę".
Ja rozumiem że nie wszyscy chcą - i nie mam z tym problemu. Nie rozumiem tylko ich marudzenia w stosunku do tych którzy chcą.
[#75] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #74

Cieszył bym się gdyby np. wyszła nowa Amiga na i7.
Dla mnie ważne by system był typowy dla Amigi i przez to środowisko rozwijany..
Mac juz dawno poszedł w te stronę. .
Intel mi osobiscie nie przeszkadza ... tylko pamiętam czasy wojen PC z Amiga i sloganu "INTEL OUTSIDE".. los jak widać przewrotny jest..
[#76] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #75

A w którym miesiącu będzie 30 lecie od pojawienia się A500 ?
[#77] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #75

Amiga na i7 nigdy nie powstanie. Po co komu kolejny pecet. Wystarczyłoby przepisać Amiga OS na x86.
Ale to i tak nic nie da. Bo po co.
Ludzie chcą zrobić 20 lat do tyłu i zacząć od nowa. Czyli rozwój 68k. Ten to rozwój udowodni ze ta architektura była bardziej wydajna i logiczna. Ale wygrały uklady i pieniądze.
Dla mnie osobiście apollo i rozwój 68k to najlepsza droga do sukcesu i dużej klienteli.
Marzy mi się jakiś komputerek ala Rassbery Pi. Tylko w oparciu o system Amigi i Apollo Core.
Wiem ze to by rynek podchwycił.
Nigdy nie lubiłem monopolistow. ....
[#78] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #73

Tak, moze nastapi popularyzacja. Ale Gunnar swoim postepowaniem (swoja wizja 68k) raczej zniecheca koderow do tworzenia nowych gier i dem na Vampire, niz ich zacheca. Jedynym znanym mi i naprawde dobrym koderem jest Buggs (wspolautor EaglePlayera). Jest paru dobrych programistow w C/C++, ale oni sa ograniczeni przez kompilatory, ktore nie obsluguja (na razie ?) wynalazkow Gunnara. Wedlug mnie dopoki Gunnar nie zrozumie tego, ze wszystkie nowe rzeczy powinny byc dodane w czysty sposob do Apollo, to bedzie mial przeciwko swojej wizji koderow jak Toni Wilen, meynaf, Stingray, Matt Hey itd. Lamanie kompatybilnosci z linia 680x0 i 6888x jest bez sensu, bo stwarza tylko problemy. Dotyczy to komend CPU, FPU i MMU. Zawsze mozna dodac nowe jednostki (Units) do Apollo Core bez lamania kompatybilnosci (czyli bez uzywania zajetych juz opcodow na nowe instrukcje lub dzialajace inaczej instrukcje). Na pewno mozna dodac MPU w taki sposob, zeby MMU z 68040 dzialalo. To samo dotyczy nowego FPU, chce ja dodac Ok. Niech ja nazwie np. GPU (od Gunnar a nie graphics :)) Ale 68882 FPU powinno dzialac tak samo jak oryginal, czyli w 80 bitow.
[#79] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #77

Rozwój 68k ? MMX i Hyper Treading to przepraszam z czego to jest jak nie z x86.?
Linia 68k umarła i cały świat się z tym pogodził tylko tzw. "Klasykowcy" nie .. choć
sami nie wiedzą co jest klasykiem ... nie jeden wątek na forum potwierdza ze Amigowcy nie potrafią sami dojść w tym temacie do porozumienia . CPU Apollo nic szczególnego nie pokazał jeżeli chodzi o wydajność i zgodność z 68k osiąga to co osiągal 060 . Wiadomo że jak się wykorzysta AMMX i HT to pokaże dużo więcej ale to już nie jest droga 68k tylko tego co Intel juz dawno pokazał. .

A Apollo Team nie jest monopolista póki co ?
[#80] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #78

le Gunnar swoim postepowaniem (swoja wizja 68k) raczej zniecheca koderow do tworzenia nowych gier i dem na Vampire, niz ich zacheca.


mimo wszystko istnieja koderzy ktorzy wspolpüracuja zamiast skarzyc sie po forach. wydaje sie ze tych pierwszych jest nawet wiecej.

Jest paru dobrych programistow w C/C++, ale oni sa ograniczeni przez kompilatory, ktore nie obsluguja (na razie ?) wynalazkow Gunnara.


nie musza. wspolczesne kompilatory c/c++ na ogol nie obsluguja amigi w ogole. i nie jest to na przyklad przeszkoda nie do przejscia dla arosa68k albo portu gcc6.3 na amige. intensywne petle moga byc kodowane w assemblerze i vasm przynajmniej juz rozszerzenia apollo popiera.

Toni Wilen, meynaf, Stingray, Matt Hey


czterech facetow, z ktorych dwoch znam ze wspolpracy a trzeciego z forum. tak, matt ma swoja wizje, ale nie w kontekscie planow gunnara, coraz bardziej zreszta ewidentnych. podobnie toni, ktory jest tu najbardziej znaczaca postacia, a dla ktorego najwazniejsze jest wspierac emulacja fakty dokonane. bez sarkazmu, bo to jest fachowiec i robotnik idei w jednej osobie, cierpliwy i efektywny we wspolpracy z amatorami.

wiec co? mam wymienic jeszcze faceta o ksywce kev na eab, ktory rzuca sie tylko z nieartykulowanymi wyzwiskami po forum? albo kolle ktorego od tygodni prosze o log problemu ktory zglasza (wyslalem mu nawet binarki z debugiem) ktory mimo wszystko ma czas na dasy, ale nie ma czasu odpalic swojego mista? no, panowie..


Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 21:18:38 przez wawrzon
[#81] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #79

Jak na razie to rozwój 68k polega raczej na doganianiu ze 30 lat zapóźnień w stosunku do x86 i reszty. No chyba że przez rozwój 68k rozumiesz zupełnie nowe rewolucyjne technologie nigdzie indziej jeszcze nie spotykane... tak to dopiero było by chyba takie "amigowe" i .N
No i programiści by nie narzekali....
[#82] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #81

i w pełni się z Tobą zgadzam .. dla mnie właśnie najpierw trzeba dogonić "świat" a potem można go prześcigać ...
[#83] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #77

W obliczu zalewu minikomputerów na ARMie, raczej rynek by tego nie pochwycił, a to ze względu na to, Amiga OS i to co oferuje wygląda naprawdę mizernie w kontraście do wszechobecnego i rozwijanego od X czasu linuksa, na którego masz prawie wszystko czego chcesz. Czym chcesz konkurować na tym rynku? Zastosowanie tego procesora widzę jedynie albo jako mikrokontroler, albo serce nietypowych konstrukcji lub konsol do gier. Na poletku zajętym przez x86 i ARM sobie nie powalczysz.
[#84] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #81

Jak na razie to rozwój 68k polega raczej na doganianiu ze 30 lat zapóźnień w stosunku do x86 i reszty.


Hmm, jak na razie dobór tych idei dla Vampirka kosztem już istniejących rozwiązań w 68k budzi we mnie mieszane uczucia- ale ciągle trzymam kciuki za projekt, chociaż na razie Vampirka nie zamawiam- pożyjemy, zobaczymy.

Szansą na jakiś tam sukces, choćby w naszym amigowym światku (chociaż widzę, że ambicje są większe np Atari itp) jest zalanie nas "dobrym softem"!
Tak, żeby nie płakać nad "nie pełną" kompatybilnością i móc ślinić się do tytułów dotąd nieosiągalnych. Stanie się tak?
[#85] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #78

Ale Gunnar swoim postepowaniem (swoja wizja 68k) raczej zniecheca koderow do tworzenia
Bardzo dobrze, w ten sposób zwiększa pole manewru
[#86] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #80

Ja jestem zbyt leniwy, zeby pisac po forach, bo wole inne rzeczy robic. Ale naprawde duzo wiecej osob bylo przeciw pomyslom Gunnara: Britellite, AJCopeland, koder z ST nie pamietam ksywy itd. Gunnar kasuje wszystko co mu nie odpowiada na forum Apollo, wiec nie ma tam zadnej krytyki, chyba ze masz szczescie ja przeczytac nim ja zdazy skasowac. Gunnar naprawde mial/miewa(l) glupie pomysly, nie wiem czy nikt mu o tym nie mowil/pisal, czy po prostu on te teksty tak szybko kasowal. Z tych glupich pomyslow, ktore ja pamietam to:
1.trapowanie instrukcji CPU i niektorych trybow adresowych.
2.dodanie rejestru A8
3. dodanie 8 (o ile dobrze pamietam) rejestrow danych
itd na szczescie nie sa skasowane jego stare teksty na EAB, wiec tam mozna sie zorientowac jakie kiedys mial pomysly w sprawie CPU. Procesor robi/ulepsza sie dla koderow/programistow po to zeby zwykli uzytkownicy mogli na nim bez problemu odpalic prawie kazdy program. A nie po to zeby dodac cos co bedzie prawie w ogole nie wykorzystywane, szczegolnie w sposob, ktory lamie kompatybilnosc. Gunnar jest inzynierem, tamci to programisci/koderzy. Dla kogo/czego niby ma byc ten procesor? Dla slawy czy do uzywania przez koderow /programistow po to zeby zwykli uzytkownicy mieli co nowego uruchamiac na nim?
Jak na razie to raczej dla slawy, chyba widzialem cos takiego: Apollo 68080 AMMX. A instrukcje AMMX wykorzystuje chyba tylko Buggs, ktory jest naprawde bardzo dobrym koderem, ktory sie zna na MMX. Bez Buggsa pewnie bylyby one zupelnie niewykorzystywane. Tak, wiec jest RiVA, nowy EaglePlayer i chyba to wszystko jesli chodzi o AMMX. Moze jakis device jeszcze.
[#87] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #85

Ja uwazam ze pieknie izoluje cala scene 68k od jego wizji przez co tworzy swoja platforme. Kwestia czy ta nowa platforma bedzie miala tyle rozpedu zeby miec za soba srodowisko. chcialem w tym momencie napisac PPC! ale to byloby zbyt oczywiste:)
[#88] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #85

Mozliwe, ale stworzenie rownie szybkiego procesora 68k raczej nie jest latwe, i na pewno sporo czasu by zajelo. Niestety Gunnar jest uparty i raczej bardzo trudno mu wytlumaczyc, ze sie myli. A tu wystarczy przeciez jeszcze 68040 MMU i 68882 FPU dodac, i raczej nikt nie bedzie juz wtedy marudzil. Mi tam AMMX nie przeszkadza, bo jest on dodany w dosc czysty sposob. Ortodoksyjny koder moze go traktowac jakby go po prostu nie bylo.
[#89] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #88

Mozliwe, ale stworzenie rownie szybkiego procesora 68k raczej nie jest latwe, i na pewno sporo czasu by zajelo.
Fakt, trochę już zajęło.
[#90] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #88

Cała trudność stworzenia takiego procesora jest taka, że my chcemy by on był w 100% wstecznie kompatybilny (tzn. by działały na nim wszystkie gry i programy stworzone na Amigę te 30 lat temu), a to jest prawie niemożliwe.
Jako analogiczny przykład dam Ci firmę Sony która posiada niewspółmiernie większe środki finansowe i zasoby ludzkie niż team Apollo. A jednak sony porzuciło sprzętowe kompatybilności wszteczne i tak wypuszcza kolejne konsole pod tą samą nazwą z kolejnym numerkiem, a tak naprawdę są to zupełnie inne konfiguracje i sprzęty (kompatybilność wstsczną pozostawiają fanom, którzy tworzą emulatory programowe).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem