kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#211] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #209

To też, ale jeszcze lepszy jest do niego komentarz Daclawa:
Tu nie gimnazjum - nie musisz mieć Mamby jak Jola ani fidget spinnera, żeby nie być przegrywem.

Haha
[#212] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@R-Tea, post #183

Chyba po to, by w końcu cała Amiga była w FPGA i wtedy NATAMI stanie się "ciałem".

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:07:13 przez KM
[#213] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)
Sama świadomość że posiadam 1kg samych procesorów x86 daje mi do myślenia że są mniej warte niż Turbo do Amigi 1200 np. Blizzard IV 030/50 MHz.
Wiec w tym kontekście wszelkie PC to złom nawet w dniu sprzedaży.
Oglądałem Vampirka w akcji na youtube i wart jest zakupu. Ba znika każda sztuka jak się pokaże.
I to jest miarą sukcesu. A będzie jeszcze lepiej. 68k powraca ..... OK
[#214] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)
Zabrzmi jak tekst adwokata. Ale Ty wiesz, że w teorii jakby zapłacili licencję to taki Vampire mógłby chyba mieć sprzętowe dekodowanie tego rodzaju filmów, albo po prostu mieć osobną kartę na Zorro(tak jak jest muzyczna do Amigi). Z tego co się orientuję płatne implementacje w bodajże FPGA istnieją.

Oczywiście chodzi o filmiki w relatywnie niskiej jakości(HD, aczkolwiek nie zdziwiłbym się jakby powstały implementacje nawet wyższych rozdzielczości), bo jakbyś chciał patrzeć po współczesnym sprzęcie to obowiązuje przynajmniej 8K, pomijając próbe sprzedaży starej technologii jako nowej(4K).

Spróbuj to zdekodować na sprzęcie przeciętnego użytkownika, czyli najtańszym nowym lub wolnym starym smartfonie z Androidem.
[#215] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

[#216] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Duracel, post #162

Z tym że, amigowanie jest terminem tak rozległym, że samo w sobie nic nie znaczy, a jedynie podpowiada o jakimś związku z światem Amigi, do którego istnienia Vampire potrzebny nie jest. Na razie Amigowanie na Vampire niewiele się różni, od ekscytacji z Windows 3.11 zainstalowanego na i7.
[#217] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #216

Na razie Amigowanie na Vampire niewiele się różni, od ekscytacji z Windows 3.11 zainstalowanego na i7.


A probowales osobiscie "amigowania na Vampirze", czy tylko tak Ci sie wydaje na podstawie relacji z tzw. drugiej reki? Pytam, bo to moze byc kolosalna roznica w odbiorze. Oraz, czy faktycznie probowales instalowac Win 3.1 na i7? Bo ja osobiscie o to doswiadczenie jestem ubozszy.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 18:42:45 przez skipp
[#218] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #217

Ja mam Vampira... jestem zadowolony, jednak czekam na Gold3 by Amiga od razu działała przez HDMI oraz w trybie sAGA anie poprzez sterownik i ciągłe przełączanie TV pomiędzy scarts-video a HDMI (nie wiem czy bawi cię takie przełączanie pomiędzy "trybami" gfx, no chyba że lubisz klikać w kolejny pilot).
Poza tym gra na WHDLoad nadal odbywa się przez scart...
No nie jest to może windows 3.11 na i7, ale może coś koło windowsa XP... do win10 jeszcze trochę nam brakuje... ale jest progres i właściwy kierunek (tylko nie popadajmy w skrajności euforię czy totalną negację).OK
[#219] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #218

Jest też inne rozwiązanie do czasu wydania GOLD3 a mianowicie adapter HDMI-VGA oraz scandobler, oba wyjścia VGA do AutoMonitorSwitcha i podłączasz tylko jeden monitor/TV po VGA no i obraz przełącza się sam z karty graficznej na ECS i odwrotnie.
[#220] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #31

Tak jeszcze a propos SoftFPU:
apoll-core/forum
Nigdy nie mialem FPU, ale wydaje mi sie, ze 2 MFlopy to wiecej niz mieli moi znajomi z dolozonymi koprocesorami.
[#221] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #215

Gdyby taką moc miała Amiga 1200 w dniu premiery, to było by coś pięknego na tamte czasy
[#222] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@thetdr11, post #220

Nigdy nie mialem FPU, ale wydaje mi sie, ze 2 MFlopy to wiecej niz mieli moi znajomi z dolozonymi koprocesorami.


Wedlug tego bloggera softfpu w vampire jest nadal 10-20 razy wolniejszy niz fpu w 68060 50MHz:

https://blog.alb42.de/?s=to+fpu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 07:04:58 przez mschulz
[#223] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@thetdr11, post #220

Tak, tylko że te 2MFlops Masz kosztem praktycznie całej mocy CPU głównego, ponieważ kod FPU wykonywany jest przez CPU a wątpię żeby podczas testu FPU benchmark znacząco obciążał też CPU, natomiast w większości zastosowań FPU i CPU są równolegle obciążane, a szczególnie w przypadku dem gdzie wyciskane są "ostatnie soki" ze sprzętu i jak już koder wykorzystuje FPU to wątpię żeby pozwolił w tym czasie "nudzić się" CPU.
Nie wiem jak by się rozłożyło obciążenie, ale średnio to Masz połowę wydajności 68080 + FPU 1MFlops czyli tyle co 68882/50MHz w moim B1230MK4
[#224] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@mschulz, post #222

Wedlug tego bloggera softfpu w vampire jest nadal 10-20 razy wolniejszy niz fpu w 68060 50MHz:


Ten temat był już poruszany w tym samym wątku - spójrz, Szuler, tutaj: [17] oraz [31].

Pomijając SoftFPU napisany w Pascalu (!) ten sam bloger udowodnił, że jakkolwiek wolne to jest na Vampire, to i tak jest szybsze od 68060@50 (w emulowaniu koprocesora) i to średnio ponad dwukrotnie (3.81s vs 9.53s, 13.37s vs 23.72s w tescie Mandelbrot). Wczytując się w te same wyniki FPU vs SoftFPU mamy 9.53s vs 0.12s i 23.72s vs 0.15s (na jednym i tym samym 68060). Innymi słowy: 68060 emulujący FPU jest od 79 do 158 razy wolniejszy od "własnego" FPU. Jest dość wcześnie rano, nie piłem jeszcze kawy i nie wiem, czy dobrze to policzyłem, ale taka jest mniej więcej skala - dla Vampire vs FP60 to byłoby odpowiednio od 32 do 89 razy.

A tak na marginesie zresztą to tak naprawdę najważniejsze jest to, że wpis tego blogera pojawił się z końcem maja, podczas gdy Gunnar wkleił rezultat wczorajszych osiągnięć nowego człowieka w Apollo Team, czyli Jarpa - on pisze nowy, własny SoftFPU dla Vampire (nie w Pascalu ;)).

Myślę, że jak na takie wczesne stadium rozwoju tego projektu (ma zaledwie kilka dni), wynik 2.08 MFLOPS w SysInfo, czyli więcej niż 68882@50 jest bardzo obiecujący.
[#225] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@UJP, post #223

No i jak przewidywałem, minęło kilka dłuższych chwil i już mamy kolejne rezultaty tego bardzo młodego projektu:


A tu "video evidence":
First SoftFPU tests with GOLD2 core



I w tym momencie dygresja - wydaje mi się, że bardzo przydatne mogą okazać się te "obce" i "niepotrzebne" elementy ostatnio dodane do Apollo Core - czyli gunnarowy AMMX oraz HT. Wydaje mi się, że owe technologie mogą okazać się kluczowe właśnie w SoftFPU dla 080 (ale mogę się mylić).

Patrząc na postępy tego niezoptymalizowanego kodu w ciągu krótkich kilku dni, uważam, że możemy być spokojni o FPU na istniejących kartach (Vampire 600 V2/500 V2/500 V2+). Jak to będzie wyglądało w wersji Stand Alone - czas pokaże, ale wydaje mi się, że tam Gunnar planuje o wiele lepszą wersję FPU, niż 68882/FP40/FP60, ze względu na to, że jest więcej miejsca w FPGA i nie trzeba emulować tegoż poprzez soft-float.

PS.
w większości zastosowań FPU i CPU są równolegle obciążane, a szczególnie w przypadku dem gdzie wyciskane są "ostatnie soki" ze sprzętu i jak już koder wykorzystuje FPU to wątpię żeby pozwolił w tym czasie "nudzić się" CPU
- tak, zgodzę się z tym - FP40 i w mniejszym stopniu chyba FP60 potrafi równolegle wykonywać kod IU i FPU, a rezulaty będą widoczne dopiero w praktycznych zastosowaniach, bo AIBB i SysInfo to mocno syntetyczne benchmarki (jednakże bardz mocno oparte o standardy - proponuję poczytać n/t Dhrystone) i dopiero gry, dema i intra 060/FPU/AGA(RTG) dadzą jakieś pojęcie na temat jakości SoftFPU (mniemam, że raytracing w programach 3D jak Lightwave czy Cinema4D jest praktycznie równie syntetyczny co benchmark AIBB czy SysInfo).

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 09:57:45 przez skipp
[#226] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #217

Wystarczy spróbować Amigowania na WinUAE z pełną możliwą prędkością 68060 i już wiadomo, że nie ma praktycznie nic, lub prawie nic, co pozwoliłoby wykorzystać ten nadmiar mocy, w tym kontekście, nie różni się to Amigowanie wiele niż na 030 50MHz lub mniej, ponieważ dalej tkwimy w oprogramowaniu i systemie operacyjnym sprzed połowy lat 90-tych. Może i różnica w odbiorze jest, są kolorki i ikonki się szybciej przesuwają, ale na razie to tyle, podkreślam NA RAZIE.

Nie próbowałem instalować, ale czy muszę? Chyba nie trzeba być geniuszem, by zrozumieć aluzję, że używanie WB3.1 jest na Vampire jak używanie Win3.1 na i7 (a może powinienem powiedzieć pentium 3), nie jesteś w stanie wykorzystać potencjału (na razie).

Osobiście uważam, że powinna powrócić linia linuksa na 68k (to by wymagało MMU), ułatwiłoby to podsunięcie Apollo (już jako jednostka standalone) użytkownikom nie związanym w ogóle z naszym światem.
[#227] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #226

Wystarczy spróbować Amigowania na WinUAE z pełną możliwą prędkością 68060 i już wiadomo, że nie ma praktycznie nic, lub prawie nic, co pozwoliłoby wykorzystać ten nadmiar mocy


Znaczy nie rozumiem, jak to nie ma nic, co pozwoliło by wykorzystać nadmiar mocy ?
Chodzi Ci o to że, przy pewnej mocy wszystko zasuwa tak szybko, że aż za szybko ?
eee
[#228] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #226

A z mojej osobistej perspektywy nie istnieje żaden OS tak elastyczny i przyjazny (nie mówię o systemie, który robi wszystko za użytkownika włącznie z podcieraniem tyłka) niż AmigaOS 3.x. Uprzedzam, to nie jest ami-owcze beczenie ani rulezowanie. Chodzi mi obiektywnie o to, w jaki sposób użytkownik może przejąć kontrolę nad systemem, napisać bibliotekę, patch czy handler. Ba, może nawet dopisać jakiś moduł do ROMu. Nie znam żadnego innego systemu, który umożliwia to w tak łatwy sposób. Mi osobiście nie zależy na klonowaniu tego czy innego Windows / OS X / Android / Linux. Nie zależy mi również, by Amiga miała być jedynym komputerem (i tym samym zmuszona do "nadążania" za wszystkimi standardami mainstreamowych systemów), bo zbyt mocno lubię różnorodność. Ale z wszystkich systemów, z którymi miałem styczność, najbardziej lubię właśnie klasyczny AmigaOS. A że wymaga to trochę więcej zaangażowania w poznanie maszyny i technologii lat 90-tych? Tym dla mnie lepiej.

Z mojej perspektywy Analogia Win3.1+i7 do AmigaOS3.x+080 jest bardzo nietrafiona, ale nie będę się zagłębiał w to już dłużej, bo nie ma to sensu.

Co masz na myśli mówiąc "dalej tkwimy w oprogramowaniu i systemie operacyjnym sprzed połowy lat 90-tych"? Oczywista oczywistość - oryginalny system operacyjny wtedy powstał i został wdrożony. Ale ostatnia jego wersja to przecież 3.9 (z roku 2000), która ostatnie poprawki otrzymała bodajże w roku 2014. Jeśli chodzi o oprogramowanie to na Aminet wrzucane jest do dziś i nic nie zapowiada, żeby miało to się zmienić. Czas nie zatrzymał się w połowie lat 90tych. System (512kB ROM + 6 dyskietek) to jedno, ale równie ważna siła to właśnie oprogramowanie "third party". Jak pisałem wyżej - system jest na tyle elastyczny i otwarty, że każde przedsięwzięcie typu Apollo Core czy VA2000 czy cokolwiek innego jest w stanie dostarczyć nowej jakości na bazie tego starego systemu.

OLD. NOT OBSOLETE.
[#229] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #226

Zainstaluj sobie amikita. Pod tymże amikitem odpal mp3 i netsurfa. A potem wróć i napisz jeszcze raz o Win3.1 i i7 :P.
[#230] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #228

brawo! OK
[#231] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #229

A bo to nie ma przeglądarki czy odgrywarki mp3 pod Win 3.11? Chyba że chodzi Ci o multitasaking...
[#232] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@recedent, post #231

Chodzi mi o ...
nie ma praktycznie nic, lub prawie nic, co pozwoliłoby wykorzystać ten nadmiar mocy
... ten cytat. Wampir jest szybki, ale bez przesady. Moja A600 działa tylko nieco żwawiej niż stojąca obok A1200/060.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 11:06:04 przez fazior
[#233] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #227

Chodzi o to, że mając więcej mocy chciałoby się robić poważniejsze rzeczy (a w zasadzie, to całkiem zwyczajne w dzisiejszych czasach). Na przykład zmontować jakiś filmik z materiału nakręconego choćby i komórką, w HD i mp4. Poskładać panoramę ze zdjęć, obrobić bitmapę - skan z formatu A1, 300DPI. Czym miałbym to robić? MainActorem po skonwertowaniu materiału video do anim5? ImageFx-em? Ciekawe, jak by zareagował na próbę wczytania pliku ważącego 0.5GB...

Moc to nie wszystko, gdy oprogramowanie ma wąskie gardła i obsługuje tylko formaty sprzed ćwierć wieku. A żeby dalej bawić się w PAL, anim5 i 8svx to przecież żadnej wielkiej mocy nie potrzeba. W każdym razie nie większej, niż ćwierć wieku temu.
[#234] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #233

Chyba przydałoby się stworzyć po prostu stronę z listą życzeń, albo wręcz bounty na oprogramowanie na Vampire. Sporo programów ma wersję open-source, więc być może uda się to przekonwertować.

Ale cały problem jest taki, że o ile robiąc coś pod Linuxa wystarczy ściągnąć system i kupić/mieć odpowiedni komputer to Vampire tak sobie się nie da wejść do sklepu i kupić...
[#235] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #233

No i tam w jakimś stopniu możesz mieć rację. Ale nie zmienia to faktu aby kupić karty z ćwierć wieku które dorównują V2 to jest 4k PLN a V2 250-300 Euro.

Już nie chodzi oto czy ta moc jest czy jej nie ma. Ale jedno jest pewne nie ma jak na razie Nowych Kart 060. I Vampire wypełnia tą lukę i wiele innych.

A do tego jak ktoś już zrobi to nowe 060 to ciekawe czy będzie szybsze od tych starszych. Wtedy zobaczymy czy już w Świecie 68k zostało już wszystko powiedziane czy nie.

Bo jak widzimy 68k w FPGA jak na razie ma jeszcze dużo do powiedzenia.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:21:58 przez TechNineWonder
[#236] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pgru2, post #234

Chyba przydałoby się stworzyć po prostu stronę z listą życzeń, albo wręcz bounty na oprogramowanie na Vampire. Sporo programów ma wersję open-source, więc być może uda się to przekonwertować.


Oczywiście. Zobacz ile programów opensource udało się przeportować na systemy NG w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
[#237] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hellena, post #227

Znaczy nie rozumiem, jak to nie ma nic, co pozwoliło by wykorzystać nadmiar mocy ?


A co takiego mamy, co mogłoby tę moc wykorzystać? Możesz sobie w dooma pograć albo Duke nukem 3D, to aż dwie pozycje nie stanowiące nawet 1% amigowego dorobku do którego w 90% potrzebujesz aż 68000 7MHz.


Chodzi Ci o to że, przy pewnej mocy wszystko zasuwa tak szybko, że aż za szybko ?


Możesz się zdziwić, ale tak właśnie jest, nie jesteś w stanie dostrzec różnicy.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:35:42 przez sanjyuubi
[#238] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #229

Twoja riposta całkowicie mija się z znaczeniem słów, które wypowiedziałem, ja piszę o stosunku prędkości sprzętu do użytego na nim oprogramowania w celach poglądowych, a ty się doszukujesz jakichś ideologii i pierwiastków flame'ogennych porównujących AOS do WIN3.1.

Brawo!
[#239] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #232

Twoja A600 korzysta z Vampire tylko z cześci kompatybilnej z 68k i w dodatku, oprogramowanie nie jest skompilowane pod Apollo i jego "ficzery" wykorzystujące fuzję i inne bajery, połowa, albo i więcej jego mocy leży odłogiem.




Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:44:01 przez sanjyuubi
[#240] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #237

to aż dwie pozycje nie stanowiące nawet 1% amigowego dorobku do którego w 90% potrzebujesz aż 68000 7MHz.

Bredzisz, chłopie... gdyby tak było, to ŚP Commodore nie wypuściło by nigdy A1200 z 020, A3000 z 030, A4000 z 040... 68000 to może dobre jest do gier na A500 z Kickstartem 1.3. Zresztą już nawet na tak durny argument to nie mam słów i szkoda mi czasu się w ogóle wypowiadać dalej, ręce mi opadły.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem