kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#91] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #85

Czyżbyś się przekonywał do "KrashCore", które sugerowali kiedyś niektórzy? Byłoby ciekawie.
[#92] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #91

Tez uważam że było by ciekawiej !
Chociaż z tego co wiem założenia Kra$hcore nie są aż tak ambitne jak 080, to byłby to naprawdę fajny projekt - a już na pewno ucieszyłby inne osoby które z różnych przyczyn nie chcą używać Apollo.

Taki np. EvilJ byłby zachwycony jak mniemam ...
[#93] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@KM, post #91

Czyżbyś się przekonywał do "KrashCore", które sugerowali kiedyś niektórzy?
Ja jestem cały czas przekonany, tylko zdaję sobie sprawę z ogromu czasu, jaki przyjdzie mi poświęcić na taki projekt. Bo pieniądze nie są tu problemem, ale właśnie czas.
[#94] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #93

oł-pen-sors! oł-pen-sors!

Może pora spróbować przestać prowadzić projekty amigowe w pojedynkę, bo pula projektów nadających się na solo coraz bardziej się kurczy.

Można by wziąć jakąś płytkę rozwojową fpga zaadaptować co by wlazła w slot procesora A500 lub na proc A600 lub jakkolwiek się to robi na A1200. Potem ustanowić cele i głównego koordynatora projektu i jazda.

Ja bym się na to pisał, ale totalnie nie mam czasu żeby non-stop nad tym siedzieć to raz, dwa że mam tylko podstawową wiedzę z VHDLa i widziałbym się tu tylko jako osobę do adekwatnego do umiejętności zakresu pomoc, przynajmniej dopóki bym się nie podskillował podglądając lepszych.

Dodatkowe punkty dla takiego projektu byłyby za to, że to społeczność by skopała cztery litery Gunnara, ta sama której on rzekomo nie słucha. A nawet jak by nic z tego nie wyszło, to byśmy się chyba nieźle przy tym bawili.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:11:37 przez teh_KaiN
[#95] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #90

Sony unika kompatybilności z dwóch powodów.

1. Chcą by posiadacze nowszej konsoli kupowali droższe wersje gier na takowe, zamiast tańsze (lub co gorsza używane) na poprzednią generację.
2. Przeskok planowanej mocy w następnej generacji jest tak duży, że nawet najnowsze generacje stosowanego poprzednio procka nie dawały rady.

A te nowe moto-procki mają robić do przodu tylko kroczek, a nie skok który by wymagał pisania wszystkiego od nowa. A Amigowy świat nie ma rzesz zapalonych (bo dobrze opłacanych) programistów. Jak się skończyło olewanie kompatybilności na rzecz poprawy osiągów już wiemy - ColdFire.
Przy dostatecznie dużym przeskoku mocy poprzednika można emulować szybciej niż on sam działał, a przy mniejszym nie warto się przesiadać.

Nadal się dziwię że nie próbuje się tworzyć nowej Amy na ARMie.
Tani i mocny już jest, a co roku kolejne mocniejsze procki będą taniały nawet jeśli śmiesznie mało tych Amig się sprzeda. Zamiast się męczyć z projektowaniem można skorzystać z gotowych Malinek. Emulatory Amig już są. Tylko dorobić do Andka parę mechanizmów aby fani WB/MOS nie musieli zmieniać przyzwyczajeń. A wtedy już tylko klawisze i obudowy i nie nadążacie z pakowaniem tyle zamówień (bo taki dobry i tani jak Amigi za starych dobrych czasów). No ale Amigowcy mają porażkę w genach, jak Homer Simpson który musi wiele razy sprawdzić że to nie był przypadek że wypróbowana już metoda boli i nie działa.
[#96] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@ZbyniuR, post #95

Był już jeden geniusz biznesu, który brał standardowe bebechy od PC, instalował na tym Linuxa Mint ze skórką i sprzedawał (nawet z naklejką!) jako Amigę (firma CommodoreUS). Jakoś nie złapało. Jak to możliwe? Może nie nadążyli z pakowaniem i utracili płynność finansową?

Każdy uważa, że wie czego będzie chciał rynek. A ja przeciwnie, uważam że nie wiem. Płyniemy na fali fluktuacji rynkowych, a nie mamy Jobsa z miliardami, który nam takie fale wykreuje. Kilka lat temu gdyby ktoś powiedział "ludzie rzucą się na klasyki" to większość popukałaby się w czoło. Dziś to jest fakt, ale jak długo się utrzyma? Nie śmiem zgadywać.

Dla każdego kto dziś mówi: "To super pomysł, to się sprzeda, nie rozumiem czemu ktoś nie robi tego i owego" mam dobrą radę: "Jesteś taki pewien? To zainwestuj w to swoje pieniądze". Albo czas, tylko że czas to też pieniądz, szczególnie czas fachowca.
[#97] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@teh_KaiN, post #94

dwa że mam tylko podstawową wiedzę z VHDLa
Nie używam VHDL-a przy programowaniu układów FPGA. Wolę podejście schematowe. Łatwiej jest wykorzystać gotowe bloki konkretnego układu. Np. Spartan 6 ma gotowe układy szybkiej generacji przeniesienia i układy mnożące.
[#98] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@recedent, post #96

to większość popukałaby się w czoło. Dziś to jest fakt, ale jak długo się utrzyma? Nie śmiem zgadywać.


Jak możemy zauważyć, większość nie przestałą tylko puka się dalej. Ile to będzie trwało? Dopóki ktoś nie zrobi czegoś lepszego niż Amiga 68k. Powrót ludzi do przyszłościowej pięcsestki wynika z tego że nie ma lepszej alternatywy od pierwowzoru.

Zaznaczę że MorphOS to system a Mac to nie Amiga, w tym równaniu brakuje MorphOS ładowanego z dyskietki na Amige 500 512+512.

Tak samo jest z Vinylami, ludzie dalej ich słuchają bo nie ma niczego lepszego. I z Amiga jest podobnie nie ma niczego lepszego o Amiga 68k. A to że nie ma świeżych produkcji ludzie sięgają po stare.


NG to jest ten krok dalej , którego większość wracająca do Amiga 68k nie chce robić.
[#99] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #98

Mam wielu znajomych, którzy "doskonale wiedzą" co to była Amiga. Kiedy pytam ich jakich programów używali to robią wielkie oczy, a na dźwięk słowa "system operacyjny" albo "Workbench" zaczynają nerwowo przebierać nogami i szybko kończą dyskusję, rzucając w biegu że czekają na bardzo ważny, międzynarodowy telefon.

"Wracająca do Amigi 68k większość" to nie jest "target" ani dla Vampira ani dla NG. Dla tych ludzi strzałem w dziesiątkę byłoby wydanie dyskietkowych reedycji klasycznych gier.
[#100] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@recedent, post #99

"Workbench" zaczynają nerwowo przebierać nogami



I właśnie to może być furtka, dla Morpho68k aby pokazać że i na gołej A500 512+512 może być żwawo i przyjemnie. Taki łady motylek zamiast "łapki" i swetaśny Ambient na A500. Na pewno mogło by szokować. Co niektórych.

to nie jest "target" ani dla Vampira ani dla NG


Rozumie że rozmawiałeś z tym ludźmi, czy to dogmaty snute przez userów NG. Jako tych bardziej ogarniętych "no wiesz NG". My wiemy lepiej?

A tą dyskietkową edycje gier trzeba odpalić jeszcze na jakiejś dyskietkowej Amidze.
[#101] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #100

Rozmawiałem z różnymi ludźmi i widzę jakie pytania ci ludzie zadają na forum PPA. Wbrew pozorom nie pytają jak i gdzie kupić Vampire GOLD 3, tylko jak nagrać gry na dyskietki i jak podłączyć telewizor po HDMI do Amigi 500 (tu akurat nowy "rdzeń" Vampira punktuje, tylko stosunek koszt/efekt trochę nie teges).

To nie jest tak, że "my NG jesteśmy ogarnięci, ho ho, elyta". Przecież Vampir dla statystycznego "powracacza" jest tak samo egzotyczny jak PPC. Zakładam, że nie po to wgrywacie Core GOLD3, żeby gry z dyskietek lepiej chodziły?

Gdyby zrobić Vampira w wersji "standalone" w dziesiątkach tysięcy, w ASICu, zapakować go do zgrabnej obudowy nawiązującej do "małych" Amig i wydać z pakietem gier - wtedy byłby to produkt dla typowego "Cześć, jestem Jasiek Kowalski po latach wracam do Amigi gdzie kupić dyskietki".
[#102] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@recedent, post #101

Tylko nie na dyskietkach. Jeśli już to coś jak Amiga Forever w zestawie, na CF/SD/HDD.
[#103] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #92

Apropos przywoływanego w tym temacie FPU.

Fajnym przykładem jest Mini Metal Slug. Exec skompilowany przez Artura Jarosika pod FPU jest wyraźnie szybszy od wersji CPU na 060 50mhz ok, racja

Również TFX w wersji pod FPU jest grywalny na A1200 z fastem i fpu! Podczas gdy normalna wersja pod Cpu jest grywalna dopiero na 040 ok, racja

Więc przy dobrym kodowaniu nawet słabiutki 68882 daje radę ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 14:32:59 przez BULI
[#104] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #88

Mozliwe, ale stworzenie rownie szybkiego procesora 68k raczej nie jest latwe, i na pewno sporo czasu by zajelo. Niestety Gunnar jest uparty i raczej bardzo trudno mu wytlumaczyc, ze sie myli. A tu wystarczy przeciez jeszcze 68040 MMU i 68882 FPU dodac, i raczej nikt nie bedzie juz wtedy marudzil. Mi tam AMMX nie przeszkadza, bo jest on dodany w dosc czysty sposob. Ortodoksyjny koder moze go traktowac jakby go po prostu nie bylo.


no to widze niewiele ci brakuje bys z implementacji apollo byl wlasciwie zadowolony. ciekawe wogole jaki produkt na swiecie odpowiada w rzeczywistosci ponad 80% procentowej czesci wymogow klienta.
[#105] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@teh_KaiN, post #94

że to społeczność by skopała cztery litery Gunnara


ciekawe skad sie bierze chec "nakopania do czterech" liter facetowi albo grupie ludzi ktorzy faktycznie cos robia i zadowalaja tym znaczny zakres oczekiwan spolecznosci, ktotej jeden z podstawowych atrybutow polega na gadaniu po proznicy. powiem kurtuazyjnie: moze raczej tobie by sie nalezalo?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 15:13:19 przez wawrzon
[#106] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@teh_KaiN, post #94

Próbowałem kiedyś rozpocząć taką współpracę z kimś ale nie znalazł się żaden chętny. . Ja jestem zdania "po co na nowo odkrywać koło " skorzystajmy z gotowych rozwiązań które już są jak np. Wf030 gotowy Core 030 trzeba by go przetestować dodać SDRAM a jak coś będzie nie tak to coś w nim pozmieniać.
[#107] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #97

Nie używam VHDL-a przy programowaniu układów FPGA. Wolę podejście schematowe. Łatwiej jest wykorzystać gotowe bloki konkretnego układu. Np. Spartan 6 ma gotowe układy szybkiej generacji przeniesienia i układy mnożące.


nie sadzisz ze uzalezniasz sie w ten sposob zbyt od platformy tzn konkretretnego modelu fpga? wydaje mi sie ze vhdl, jak jezyki wysokiego rzedu, ma sens z punktu widzenia portowalnosci. kiedys bedziesz sie chcial przesiasc na szybszy scalak, albo niedajboze robienie asicow tak potanieje ze kazdy to bedzie mogl zamowic z domu i bedziesz musial zaczynac projekt od poczatku.
[#108] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #106

Wf030

prosze o link!
[#109] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #108

prosze o link!


Tu w katalogu 68K30L i wcale tak źle to nie wygląda. Oczywiście jest jeszcze potrzebny nakład pracy, ale podstawa jest.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 15:31:33 przez spidi
[#110] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@spidi, post #109

dokładnie o to mi chodziło .. próbowałem kiedyś to wcisnąć w V1 ale sam rdzeń zajmuje z tego co pamiętam ok 18k LE i się nie mieści
[#111] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@lukzer, post #79

Widać ze nie rozumiesz o czym piszesz.
Hyper treading. MMX wielordzeniowosc. I inne bajery oczywiście pochodzą z intela AMD itd.
Ale w apollo core działa to w logice 68k.
Przecież to jest procesor 68k bo taki kod przetwarza.
Czy myślisz ze Gunar żywcem przeniósł intelowskie jednostki do Apollo Core?
To tylko pomysły przystosowane do 68k.
Zapewnie kolega nic nie kuma w temacie.
Hyper Treading wykorzystuje wolne jednostki cpu które w danym momencie nic nie robią aby działały jak dodatkowy rdzeń.
I to bez problemu można wykorzystać w każdym CPU. I na pewno nie jest to intelowski Hyper Treading.
[#112] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@BULI, post #103

I to jest wlasnie dobry przyklad na to, ze ladowanie piwa do koszyka dwiema (CPU i FPU ) rekami jest szybsze niz tylko jedna (CPU) reka. A do tego to jest skompilowany kod, bez tuningu w asemblerze, wiec mogloby to dzialac pewnie szybciej na 68040/68060.
[#113] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Krashan, post #93

Trzymam kciuki, żebyś znalazł czas. W sumie to mógłbyś być takim "wodzem projektu", może jak sugerują niektórzy wspólnie z innymi zacząć coś dłubać. Dobra organizacja pracy, silne przywództwo, jasno określony cel i może się udać.
[#114] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@wawrzon, post #104

Mi tam nie przeszkadzaja wynalazki typu AMMX czy hyper threading, bo po prostu nie trzeba ich uzywac jak ktos nie chce. Zreszta zdaje sie ze instrukcje typu cas/tas sa do obslugi czegos w stylu hyper threadingu przystosowane oryginalnie przez Motorole a to bylo jakies 40 lat temu. Co ciekawe mialo ich nie byc w Apollo, a tu prosze Gunnar sie chwali, ze sa i ze dzialaja na Amidze. Zeby jeszcze dal sie przekonac do normalnego (najlepiej pelnego) 68882 FPU i normalnego 68040 MMU, to bylby komplet jak dla mnie.
[#115] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@recedent, post #101

Ale nad Vampire nadal trwają prace. I Statyczny gracz Amigowy który poczuje nostalgie po 30 latach nie potrzebuje Gold 3. Dla niego wystarczyło by Lite 1. 020 FPU. Może RTG.

Tylko na na razie V2 nie idzie w tym kierunku i nie ma targetu w zadowalaniu nostalgików.

Bo czemu nie ma Reload albo są jakieś problemy z zaadaptowaniem AGA. Bo w schematach nie ma wszystkiego. I coś nie działa.

Albo zobaczymy mobo z FPGA i miejscem na AGA którą możemy sobie wlutować sami i utracić tym samym gwarancje. A do FPGA będą wgrywane Core odpowiadające za grafikę etc dźwięk jakieś CPU. A coś szybciej będzie w CPU Slot. I płyta będzie kosztować 500 euro.


Dobrze że jest Apollo Team i dobrze ze ludziom się coś nie podoba bo może dzięki temu zobaczymy alternatywy. I na pewno każdy by na tym zarobił.

Bo i System i karty znalazły by pewnie kilka tysięcy odbiorców.

A co do tego jak pytasz kogoś jak wspomina Amigę to kiedyś nikt obok niej nie miał szybkiego PeCeta. I było albo to albo to. Dzisiaj statyczny user może sobie pozwolić na kilka platform:) I nie smak z tamtych lat polegał na tym bu u Franka to chodzi lepiej i na miał wszystko a Ja PAL i dyskietki.

Po za tym kiedyś nie było TOSEC.
[#116] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #114

no widzisz ;)
[#117] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@BULI, post #103

Do czego jest wykorzystywany jest FPU w platformówce 2D? Tam trzeba aż takiej precyzji?
[#118] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@sanjyuubi, post #117

Nie znam żadnych "technikali", ale sam exec pod FPU jest u mnie szybszy OK
O szczegóły warto spytać autora tego portu Artura Jarosika ok, racja
[#119] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@BULI, post #118

To nie FPU przyspiesza, gra chodzi za szybko na Vampirze więc musiałem ją spowolnić. Wersja 060 nie jest spowolniona.
[#120] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Artur Jarosik, post #119

Chyba się rozejrzę za Amiga 600.
To była moja pierwsza Ami. Żałuję że się jej pozbylem.
Pierwsze zakupy były najbardziej trafne. ...
Teraz ten Vampirek wymiata w 68k a będzie jeszcze lepszy. .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem