kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!
Witam oraz serdecznie pozdrawiam wszystkich amigowców na forum ppa. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość ale chętnie przyjmę też wszelkie porady, krytykę itp.
Szukam pomocy, zakupiłem jakiś czas temu , na allegro M-tec T1230lc;

https://archiwum.allegro.pl/oferta/turbo-m-tec-t1230-28-lc-rtc-do-a1200-i6807476202.html

Z braku czasu karta przeleżała w pudełku parę tygodni, i gdy w końcu znalazłem chwile by ją zainstalować okazało się że moja amisia 1200 zawiesza się już przy próbie formatowania dysku twardego. Wyczyściłem złącze krawędziowe, brak efektu. Więc zainstalowałem system bez karty. Oczywiście podczas korzystania z systemu już z kartą wróciły problemy. Odpalam amisie 10-15 minut pracy z systemem lub grania i wszystko wisi. Zdemontowałem klapkę pod amisią i odniosłem wrażenie że to przedłuża czas do zawieszania się. Sprawdziłem palcem procesor podczas pracy karty i stwierdziłem że mocno się grzeje. Na tyle by nie dało się utrzymać na nim palca. Zdemontowałem kartę by sie jej jeszcze raz przyjrzeć. znalazłem dwa wylane kondesatorki, baterii brak bo zdemontował ją poprzedni właściciel. Zamówiłem takie same kondensatorki oraz mały radiator z taśmą termo przewodzącą na stronie firmy "CONRAD". Wymieniłem kondensatory, zamontowałem radiator, wcześniej wyczysciłem kartę sprejem do czyszczenia elektroniki. I dalej to samo. Na tym etapie moja wiedza się kończy. Nie wiem czym testować kartę, czym testować amige. Sprawdzałem jeszcze dysk twardy ale czy jest to klasyczny 2,5' czy karta cf efekt jest ten sam.

Moja amiga 1200 to rev.1D1 kickstart 3.0
M-Tec 1230/28 LC-RTC, z 4 MB pamięci. Pełny procesor 68030, z MMU, taktowany 28 Mhz

Proszę serdecznie o porady lub pomoc, mogę wysłać kartę komuś do testów by sprawdzić po której stronie jest problem, amigi czy karty.

Kartę kupiłem na aukcji zaskakująco tanio, ale nie chce tu rozmyślania czy była uszkodzona czy nie. Jest już moja i muszę wymyślić jak zmusić ją do działania. Jeśli sie to nie uda trudno. Próbować trzeba. Moja przyjaźń z amigą nigdy nie była łatwa ale to w końcu komputer z charakterem i duszą.

Pomocy!!!
[#2] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@drkilljoy, post #1

[#3] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@drkilljoy, post #1

Zapewne płyta amigi wymaga timing fix'a.
[#4] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@drkilljoy, post #1

uderz do stachu100. jest tutaj na forum. przywrocil zycie mojemu M-Tecowi, ktory przelezal w pudle prawie 20 lat. teraz dziala jak marzenie!
[#5] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@mmarcin2741, post #3

Miałem M-Teca, co prawda nie 1230LC (ten chyba ma wlutowane pamiątki) tylko 1230/28 z płytą rev.1D1 bez timming fixa (wtedy nawet nie wiedziałem co to jest) - zero problemów.
[#6] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@mmarcin2741, post #3

No właśnie wyczytałem, że amiga 1200 z płytą rev.1D1 takowego timing fix'a nie wymaga.
[#7] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@drkilljoy, post #6

Niektóre płyty nawet, jeśli są wylistowane jako niepotrzebujące fixa - i tak tego fixa potrzebują.

ps. Czarna Wieś Kościelna -> czy to nie Ty dawałeś ogłoszenia do Magazynu Amiga z softami nagranymi na VBS? :)
[#8] Re: M-tec T1230LC rev.1.0 Zawiesza amige. Pomocy!

@baderman, post #7

Dzięki. Dobrze wiedzieć. Stachu100 radził by zacząć od kondensatorów w zasilaczu i amidze więc do listy warto dopisać timing fix.

Ps. To nie ja. Mieszkam tu dopiero pare lat. Ale to ciekawa informacja. Zrobie rozeznanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem