kategoria: CD32
[#1] Reanimacja CD32 + promodule
Hej,
Po kilku latach (od czasu ostatniego uruchomienia) postanowiłem reanimować cd32+promodule.
Udało się uzyskać animację bootującą. Dysk się kręci, ale nie mam pewności że jest ok. Będę próbował zrzucić z niego dane, ale może ktoś może pomóc:
- w jaki sposób mogę przygotować dysk/kartę CF do współpracy z promodule? hdprep z dyskietki od promodule rzuca info że brak elsat.device (odpalone w emulatorze)
- czy można przygotować dysk/cf w winuae?

ew. czy ktoś mógłby zrzucić i wystawić dysk do promodule? w sumie wystarczyłaby pusta partycja, tak by móc to podmontować i zgrać dane (plik img całego dysku, zrzucony np. dd)

Mam zawartość partycji (3x500 MB) z dysku, zrzucone z 15 lat temu, ale niestety nie pomyślałem wtedy żeby zrzucić geometrię dysku - mam tylko zawartość partycji.

Oczywiście na końcu pewnie się okaże że mam walnięty konektor między promodule a cd32 (zawsze ta część była wrażliwa na podłaczenie).

Jakieś pomysły jak zacząć zabawę z dyskami?

Inne uwagi?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 18:51:30 przez sareb
[#2] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #1

Sam sobie odpowiem:
odpaliłem stary dysk. zrzuciłem dd, więc mam kopię jakby co.
teraz pytanie, czy ktokolwiek kojarzy i może pomóc:

a) jak zrzucić ten dysk na cf? mam 2 przejsciowki cf2ata, ale nie wydają się działać

b) ew. jaki dysk 2.5 lub 3.5'' mozna dorwac ktory zadziala z promodule

wierzę, że zdarzy się chociaż jedna osoba, która kojarzy temat :)
[#3] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #2

[#4] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #3

Przejrzałęm chyba wszystkie posty na forum na temat cd32. Problem w tym że są z przed wielu lat. Nie wiem czy aktualnie dostepne na rynku karty cf to ide działąją z cd32. Twarde dyski - aktualnie ciężko dostać coś poniżej 2GB. Brakuje informacji czy coś współczesnego zadziała. To że partycje muszą zajmować mniej nuż 2GB wiem. Aktualnie odzyskałem dane (ostatnie pliki z około 2002 roku :)), mam zgrane wszystkie partycje.

Po podłączeniu cd32 i promodule, nie zawsze widać dysk - menu bootowania pokazuje tylko stację dysków. Ze starym dyskiem zawsze był problem - potrzebował czasu by się rozkręcić. Dodatkowo mam wrażenie że coś nie styka na konektorze - w efekcie na kilkadziesiąt prób - raz udało się odpalić system.

Próbuję dalej. :)
[#5] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #4

Próbowałeś z przeciętym kabelkiem 1 na taśmie IDE wystartować cd32 ?
[#6] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@Norbert, post #5

Nie. I nie kojarzę tego rozwiązania. Z odcinaniem kabelków to pamiętam że podłączęnie w równoległym jakiś taki myk był. Na razie czekam na wtyczki, bo chcę spróbować z cf odpalić. Z ciekawostek - niechcący w domu znalazłem instrukcję od cd32 - nawet nie wiedziałem że to mam u siebie. :)
[#7] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #6

Jeśli masz problem ze stykami w złączu to podegnij je igłą na przykład by łącze miało lepszy kontakt. Możesz przemyć styki izopropylem i przetrzeć papierem ściernym lekko by usunąć ewentualną śniedź na stykach. Powinno to poprawić połączenie.
[#8] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@Norbert, post #5

Jak mnie pamiec nie myli to chodzi o HDD reset fix od tego jest zworka w promodule oznaczona JP4 znajduje sie zaraz obok zlacza.

A co do dyskow zycze owocnych lowow jak narazie przetestowalem dobre 10 jak nie wiecej dyskow (przedzial 20-80gb) zaden nie chcial sie z promodule zaprzyjaznic a chcialem przed sprzedaza oszczedzic przyszlemu posiadaczowi szukania...
CF2IDE probowalem 3 karty wszystkie chodza z TF330 a z promodule juz nie
SD2IDE probowalem 10 kart od 512mb do 32gb roznych firm tez zadna nie ruszyla

Co do risera to tak jak ktos wyzej napisal izopropanol + miekki pedzelek przeczysc zlacza dodatkowo tym samym srodkiem zlacze CD32, do teraz sie zastanawiam dlaczego Elsat nie dodal zaczepow jakichs bo z moim od poczatku jak kupilem w 98 czy 97 roku to diabelstwo potrafio sie zwiesic albo fiksowac przez to ze sie CD32 na nim przesunela.
[#9] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@nicus101, post #8

Dokładnie tak samo miałem, od razu po kupieniu potrafiło się zawiesić.

Co do karty CF - udało się :)
Stan aktualny:
- strary dysk zrzuciłem na karte CF (kakies 1.8GB, 4 partycje)
- bootuje z tego

Teraz próļuję spreparować kilka kart z różnymi wersjami systemu + gry - zobaczymy czy uda się kolejne odpalić. Na pewno spróbuje wyprowadzić kartę CF na zewnątrze by ułątwić wymianę i testowanie kolejnych rozwiązań.

W sumie zabawa dla zabawy, bo gry jak już chcę odpalić to na windows z amiga forever albo na RPi z amibianem :)
[#10] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #9

Mozesz podac jaka to karta CF?
[#11] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@nicus101, post #10

Dzień dobry
Przepraszam za offtop ale sprawa za krótka na nowy wątek więc podpiąlem się tu. Otóż mam dwie płyty cd32 rev.3 z romem 3.1 40.60 i po wejściu w boot menu w early startup i naciśnięciu przycisku "use" za każdym razem system się zawiesza i następuje restart. Uruchomiłem winuae i jest to samo (załadowany kick 40.60). Czy ktoś z forumowiczów - posiadaczy cd32 mógłby potwierdzić że ma taki sam objaw na swoim sprzęcie ?
Pozdrawiam i dziękuję
Krzysztof
[#12] Re: Reanimacja CD32 + promodul

@nicus101, post #10

Dawno tu nie zaglądałem, ostatni rok nie tykałem cd32. Działały mi chyba wszystkie karty 2-8GB, na które wgrywałem obraz dysku 1.8GB który miałem jako wzorcowy. Ostatnia jaką zostawiłem w promodul to jakiś noname. Okazało się, że to raczej nie ma znaczenia, problem miałem z samymi przejściówkami.

Może na dniach wrócę do tematu to zobacze dokładnie. Nie pamiętam oczywiście gdzie zgrałem obrazy dysków :(

Problemy które miałem i które się powtarzają:
- zrobienie dysku który zobaczy promodul - z poziomu winuae nie mogłem, brakowało elsat.device - Może ktoś wie jak sensownie tworzyć partycje pod kątem cd32+promodul?
- karty cf i przejściówka - tutaj problem był banalny - zasilanie przejściówki musiało być z kabla jak do stacji dyskietek, odpowiednia wtyczka załatwiła sprawę
- w przyszłości - przenoszenie danych miedzy amigą a pc - za pomocą kart cf? jakiś gotek ? (w promodule jest w środku zwykła stacja PC, ale jest wyjście na stację zewnetrzna amigową chyba)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:14:44 przez sareb
[#13] Re: Reanimacja CD32 + promodul

@sareb, post #12

Kolejne pół roku:
- cd32 po recapie
- dokupiłem TF330 MC68030/50MHz :) - tutaj chyba każda CF pójdzie, jakąś 8GB mam
- promodul - recap, czyszczenie
- w promodule - karta 2GB - mam jakiś obraz systemu - 3 partycje, karta 2GB, można tam coś dograć - pod linuxem daje się kartę podmontować i można wrzucać pliki. bootrecord jak i sama geometria karty - zczytana ze staregop dysku z promodul
- stacja dyskietek - chętnie bym wykorzystał gotek, ale niestety można tylko jak zewnętrzną podpiąć - więc albo kabel do podpięcia, albo znajdę starą stację zewnętrzną

Test - wyświetlane przez projektor za pomocą przejściówki s-video -> vga :)
2
[#14] Re: Reanimacja CD32 + promodul

@sareb, post #13

Świetnie, że się udało postawić wszystko na nogi !
Ja sam mam promodule do naprawy, ale boję się brać za układy plcc na płycie.
Działał, ale włączał się raz na kilkadziesiąt prób, no i taka "kanapka" nie jest wygodna w użyciu na codzień.
Też chcę się za to zabrać i koniecznie dorobić wygodniejszy zasilacz bo na bazarku jest wtyczka do cd32.
Do czego będziesz tego zestawu używał najczęściej?
Pozdr
[#15] Re: Reanimacja CD32 + promodul

@Mikrobi, post #14

Hej,

Działał, ale włączał się raz na kilkadziesiąt prób, no i taka "kanapka" nie jest wygodna w użyciu na codzień.
Też chcę się za to zabrać i koniecznie dorobić wygodniejszy zasilacz bo na bazarku jest wtyczka do cd32.
Do czego będziesz tego zestawu używał najczęściej?


Aktualnie - cd32 sporadycznie włączam by odpalić jakieś demo przy piwie :) albo zagrać w jakiś klasyk. Ale rzadko. Promodule poszedł do kartona - aktualnie cd32 + TF330 + jakas duza karta i to daje radę :)
Co do recap - wysyłałem do retrokliniki, trochę trwało, ale ogarnięte.
Zasilacz - ja używam z amigi 500 z dodatkowym kablem do cd32 (jeden do promodule, drugi do cd32). Ale wczoraj zaczął się dymić - więc wymieniam na inny, a ten przy jakiejś okazji rozbiorę.

Gdzieś w gratach powinienem mieć zawnętrzną stacje dyskietek amigową - korci mnie by jej poszukać, ale z drugiej strony - w chacie nie mam żadnej dyskietki :)
[#16] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@sareb, post #1

tu jest obraz dyskietki instalacyjnej CD32 do ProModule
http://cd32.horisone.com/moduly.htm

http://cd32.horisone.com/files/cd32_promodule.zip

ps.
Co to jest i do czego służy: TRANSFORMER, z tej dyskietki ?
[#17] Re: Reanimacja CD32 + promodule

@Cezarykl, post #16

Dzięki.
CD32. od roku nie odpalalem. Promodule - dluzej, w sumie od jakichs 3 lat? Po recap odpalilem, zobaczylem ze działa i jakos potem zamowilem rozszerzenie do cd32 TF330. Ciekawe czy znajde czas by ogarnac promodule i jakis dysk do tego :)

Co do transformer - ostatni raz to uzywalem pewnie z 25 lat temu, wiec moge zgadywac tylko, ze sluzylo do konwersji zwlykego dysku amigowego na promodulowy? tam jakies subtelne roznice były - bo dysk z promodule byl widoczny w innych systemach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem