kategoria: Sprzęt
[#1] A500 czarny ekran - help
Hej,
po odpaleniu zasilacza, monitor dostaje sygnal od amigi bo przelacza sie na AV ale ekran jest czarny i cisza, zadnej pracy stacji, zadne diody sie nie swieca - za jednym wyjatkiem, moment przelaczenia zasialacza na ON i na chwile zapala sie dioda capslocka

potem tak postoi ta amiga wlaczona, i po jakis 45sek, minucie zapala sie dioda zasilania, stacja zaczyna krecic (swieci sie dioda drive) - nie jest to cykanie jak w sprawnej amidze tylko szum obracajacego sie silnika
po chwili znow dioda power zgasnie, a silniik pracuje i dioda drive dalej swieci

co moze byc przyczyna?

i dodatkowo - rozkrecilem ja, i jest jakis dziwny kabelek tutaj? to w originale tak jest?

i jakos tak pusto na tej plycie, to jakas wersja pierwsza amigi?













Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 16:58:47 przez ami2019
[#2] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #1

Niezbyt dobrze widać czy klawiatura jest dobrze wpięta. Włącz Amige bez podłączonej klawiatury albo podłącz klawiaturę odwrotnie do płyty.
[#3] Re: A500 czarny ekran - help

@Stoopi, post #2

tak wypialem wszystko, klawe i flope zarowno tasme jak i zasilanie od flopa wypialem.

ten sam efekt...

dziwne ze po czasie zapalaja sie diody i cos rusza?

a co daje podpiecie klawiatury odwrotnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 19:17:33 przez ami2019
[#4] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #3

Amiga się nie uruchomi przy podpiętej odwrotnie klawiaturze. Możesz sprawdzić porównując obrazki na necie czy któryś scalak nie jest odwrotnie włożony i tyle. Jeśli niemasz scalakow na podmiane to w sumie tyle co możesz zrobić. Sprawdź napięcia w zasilaczu jeszcze.
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 19:32:12 przez Stoopi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 19:33:35 przez Stoopi
[#5] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #1

Hej
Naprawdę ładny stan Amisi. Czy dobrze widzę rev 3 z klaw. mechaniczną?
Na drugim zdjęciu widać czyjąś naprawę ktoś EMI wymienił na sam rezystor.
Choć to nie powinno mieś destrukcyjnego wpływu warto wstawić poprawny element.
To wiekowy sprzęt po pierwsze sprawdź czy na złączu Video też jest tylko czarny obraz, następnie powyciągaj układy z podstawek i włóż je z powrotem zaczynając od kikstartu, warto przemyć podstawki ipa lub innym "kontaktem". Fabryczne "fixy" te kabelki, są czymś normalnym.
Tak wygląda płyta A500, w nowszych wersjach jest mniej układów(4 kości ram a nie 16)
I oczywiście kondensatory, jedna z moich płyt A500 zaczęła wyświetlać obraz po wymianie kondensatorów, choć okazało się że to dopiero początek napraw.



Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 19:43:20 przez MarekG1
[#6] Re: A500 czarny ekran - help

@MarekG1, post #5

Klawisze wyglądają jak Mitsumi nawet nie Samsung, na NMB za ciemne nadruki. Tak strzelam :)
[#7] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #1

Miałem podobne objawy na Rev8a.
tutaj masz mój wątek.

U mnie problemem był brak sygnału zegara.
To jest inna rewizja płyty, więc nie wszystko będzie wyglądało jak u mnie.
[#8] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #3

Podłącz inny sprawdzony zasilacz, u mnie były podobne objawy-okazał się wadliwy przełącznik ON/OFF.
[#9] Re: A500 czarny ekran - help

@AD99, post #8

tak, ta klawiatura to mitsumi, to cos nie tak? w niej moze byc problem?

mam kilka sprawnych zasilaczy, na kazdym to samo

nie wiem jaka to rev, bo na plycie wogle nie ma oznaczenia, chyba ta amiga to jakas podroba :D

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 07:56:50 przez ami2019
[#10] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #9

Hej
Nie panikuj, te szczegóły typu rev 3, klawiatura mechaniczna są na plus z punktu widzenia kolekcjonera lub pasjonata, to jedna z najstarszych serii Amig. Oznaczenie rewizji będzie w prawym "dolnym" rogu, poniżej stacji.
Pomimo tego że płyta wygląda wzorowo, tak jak pisałem wymiana kondensatorów plus poprawienie kontaktu układów specjalizowanych. To drugie może zrobić każdy kto nie ma dwóch lewych rąk.
I daj zdjęcie całej płyty w większej rozdzielczości, dużo ludzi na forum potrafi wyszukać naprawdę drobne usterki z samego zdjęcia.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 08:39:26 przez MarekG1
[#11] Re: A500 czarny ekran - help

@MarekG1, post #10

nie panikuj, nie panikuj... :) nie panikuje, pytam czy cos moze byc problemem - np mitsumi ma jakas specyficzna przypadlosc i moze w tym problem itd, choc kierunek bylby zly, bo testowalem tez z odpieta klawa i flopy

w dolnym prawym rogu nie ma oznaczen, jest zolta naklejka z napisem A500 87rok, pod nia zadnych oznaczen...

zrobie fote calej plyty wieczorkiem.. i wkleje,

dzieki!!!
[#12] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #11

nie ma oznaczenia pod naklejka...
zdjecia plyty:








Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:56:03 przez ami2019
[#13] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #12

Z tego co widzę to A500 rev.5 (chociaż rev. 3 jest podobna - trzeba by szczegóły posprawdzać porównując między sobą).

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:59:11 przez Adinfo
[#14] Re: A500 czarny ekran - help

@Adinfo, post #13

z tylu jest oznaczenie - rev3. i do tego jakis kabelek przylutowany, ale sie trzyma ok, nie wiem czy to rzezba czy tak robili czasem na produkcji, ekran w stanie idealnym, nawet jest tektura w stanie bdb, bez przebarwien itp... wiec nic zalane nie bylo ani styrane...

[#15] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #14

To na 100% rev 3 tu masz zdjęcia porównawcze http://amiga.resource.cx/photos/a500,1
Wszystkie fixy są fabryczne.
Niestety musisz szukać po omacku lub poszukać kogoś z oscyloskopem.
Poza Agnusem reszta układów jest taka sama lub 100% kompatybilna w wszystkich 500.
Jak dysponujesz inną amigą to warto poprzekładać, niestety jednym z powodów czarnego ekranu jest właśnie padnięty Agnus.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 21:19:19 przez MarekG1
[#16] Re: A500 czarny ekran - help

@MarekG1, post #15

ok, a ew. przelozenie chipow do mojej innej a500 rev6? one zadzialac powinny.
[#17] Re: A500 czarny ekran - help

@MarekG1, post #15

Sygnał zegrara jest? Jak nie masz oscyloskopu, to chociaż sprawdź jakie napięcie masz na 12 i 13 pinie U33 (74F04?). U33 jest niedaleko oscylatora
[#18] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #16

"Poza Agnusem reszta układów jest taka sama lub 100% kompatybilna w wszystkich 500."

Możesz spokojnie przełożyć wszystkie chipy z rev3 do rev6, lub na odwrot, nawet Agnusa - dopiero rev8 miało Agnusa 8375 z innym pinoutem.
Jeśli masz ekstraktor do agnusa to sprawdz
[#19] Re: A500 czarny ekran - help

@watman, post #18

hej snifferman, w tej plycie oscylator jest gdziestam po lewej stronie kosci ram a u34 jest po drugiej stronie, sprawdze to napiecie.

jak sobie jeszcze poradzic bez oscyloskopu - tylko co moge to pomierzyc napiecia na chipach, dalej chyba juz nic nie zrobie chalupniczo...
[#20] Re: A500 czarny ekran - help

@ami2019, post #19

hej snifferman, w tej plycie oscylator jest gdziestam po lewej stronie kosci ram a u34 jest po drugiej stronie, sprawdze to napiecie.


!!!U33!!!. Sprawdź czy to jest 74F04, bo nie wiem, czy mam poprawny schemat rev3
[#21] Re: A500 czarny ekran - help

@snifferman, post #20

hej,
pozamienialem wszystkie scalaki oprocz pauli i cia even
i caly czas czarno

na u33 pin12 - 1,17v na pin13 - 0,8v

potrzymalem wlaczone zasilanie i po jakis 15min
wszystkie scalaki cieple oprocz garego i kik tez nie jest cieply


Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 14:45:58 przez ami2019
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem