kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mmarcin2741, post #25

Nie zamierzam grać w DOOMa na Amidze. Mogę to zrobić na tylu innych sprzętach czy systemach. Ciekawostka ile wyciska na danym configu. Procek 40 nie jest taksię już grzeje a do tego jest tylko na starych kartach.
Wektórwki które były niegrywalne staną się grywalne na 030 system się odmuli a Ibrowse do prostych Amigowych stron przy większej ilości RAMu da radę. Jak wspomniałem zawsze zostaje Vampir lub Waro ale tutaj wolę kupić już Vampire STD.
[#32] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #28

Rozumiem że mówić Scan Doubler masz na myśli produkt Indivision AGA ? Nie widziałem alternatyw. Tyle projektów kart turbo i innych dodatków a w przypadku Scan Doublera monopol i jeszcze trudno dostępne.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:12:23 przez Sventevith
[#33] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #32

Jest jeszcze GBS 8200. Nie wypowiem się co do jakości obrazu, bo nie używam, ale podobno za tą cenę jest akceptowalna.

Może na razie wstrzymaj się z zakupem turbo i pobaw się amigą. Jak cos będzie działa twoim zdaniem za wolno możesz sprawdzić pod emulatorem jaka konfiguracja cię zadowala. Zmierz potrzeby, a potem tasuj kasą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:40:10 przez snifferman
[#34] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #32

Scan Doublerów jest więcej niż Indivision, a samo Indivision to coś więcej niż tylko SD.

Co do monitora to sam korzystałem z monitora multisync na swojej Amidze 1200. Bardzo wygodnie się działało bo działały zarówno tryby 15kHz jak i tryby "double" oraz tryby na 72Hz. Osobiście korzystałem z Super72 i rodzielczości 800x600 dla ekranu WB i różnych aplikacji. Jest też hack umożliwiający korzystanie z wyższych rozdzielczości a nawet trybów HAM.

Jak byś miał problemy z dostaniem przejściówki gdyby monitor okazał się multisync, to pozostała mi ona po w.w. sprzęcie.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:46:57 przez Solo Kazuki
[#35] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #34

Zamiast SD czy nie prościej kabelek Euro do TV i ewentualnie konwerter EURO-HDMI za 150PLN jesli do monitora lub TV bez EURO?
[#36] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@orila, post #35

Tyle że jeżeli monitor okaże się multisync obsługującym tryby 15kHz, to po co mu konwerter skoro wystarczy przejściówka za 20-30PLN?

Edit: Na OLX jest kabel Amiga Video na VGA za 37PLN.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:25:14 przez Solo Kazuki
[#37] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #36

Kupiłem taki kabel Allegro. Pewnie będzie w poniedziałek.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:15:12 przez Sventevith
[#38] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@snifferman, post #22

Obejrzałem porównanie jednak brakuje mi wyników sysinfo dla ACA1221 42 Mhz. Czy gdzieś jest strona z wynikami sysinfo dla różnych konfiguracji ?

Ps. Dobra znalazłem na YT 6.6 Mipsa.


Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:31:05 przez Sventevith
[#39] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #38

To naprawde dobry wynik biorac pod uwage ze moj 030/50 wyciaga 8.71 mipsa
[#40] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mikecios, post #39

Samo rozszerzenie 8mb daje mi 2.88Mips
ACA1233n 40MHz daje mi 9.67Mips
Na początek radził bym kupić chociaż rozszerzenie praca na amidzie będzie o dużo lepsza no i rożne rzeczy już można dodać do systemu
Na golasie ciężko jest działać
[#41] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mikecios, post #39

daj kick do ramu i przetestuj,

u mnie jest 9,9Mips
[#42] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Cezarykl, post #41

Uzywam cpu fastrom
[#43] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #32

Nie widziałem alternatyw.
Jest ScanPlus AGA jednak ma tylko wyjście VGA i jak piszą twórcy, najlepiej współpracuje z monitorami VGA kineskopowymi. Ponieważ – w przeciwieństwie do Indivision – nie buforuje ramki, obraz na monitorze jest zsynchronizowany z odświeżaniem obrazu przez AGA. To duża zaleta dla graczy i koneserów demosceny. Z drugiej strony może to być kłopotem przy monitorze LCD, nie każdy zachowa się poprawnie przy 50 Hz. Dodatkowo monitory LCD pracując z sygnałem analogowym usiłują dopasować go do znanych sobie trybów VESA. Na przykład tryb 640×512 jest dopasowywany do 640×480 i często kilkanaście linii na dole jest obciętych. Ten problem nie występuje przy DVI/HDMI. Poza tym Indivision dzięki buforowi ramki pozwala na nowe tryby o dużych rozdzielczościach: 1024×768, 1280×720 i 1280×1024.

Podsumowując, do grania i scenowania ScanPlus AGA może być niezłym wyborem, zwłaszcza gdyby ktoś chciał mieć monitor kineskopowy, ale móc też używać systemu np. w trybie DblPAL. Co prawda to wciąż 500 zł (Indivision z pierwszej ręki to nieco ponad 600 zł). Ale dużo łatwiej znaleźć kineskopowy monitor VGA w dobrym stanie, niż multiscana. Do pracy z systemem, programowania i użytków wolę Indi, za tryby wysokiej rozdzielczości i perfekcyjny „piksel w piksel” obraz na monitorach LCD.
[#44] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #43

Faktycznie w sklepach indie jest do 700 pln problem w tym że nie jest dostępny.
Z drugiej ręki jest 2 rszy droższy.

Krashan czy twój fix na Gayla jest obowiązkowy dla karty sieciowej na PCMCIA ?
[#45] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #43

Jest ScanPlus AGA jednak ma tylko wyjście VGA i jak piszą twórcy, najlepiej współpracuje z monitorami VGA kineskopowymi.

Chciałbym zauważyć, że nie do końca poprawnie przetłumaczyłeś treść opisu tego scandoublera.

"Only a CRT can reproduce the real picture of the Amiga with smooth scrolling and sharp pixels."

Według mnie to zdanie mówi tyle, że tylko monitory CRT potrafią osiągnąć dobry obraz z Amigi, którego cechami są: płynny przesuw ekranu oraz ostre piksele.

Również z mojego doświadczenia LCD nie osiągną takiego płynnego przesuwu, jaki można osiągnąć na CRT, nawet ze scandoublerem.

Poza tym Indivision dzięki buforowi ramki pozwala na nowe tryby o dużych rozdzielczościach: 1024×768, 1280×720 i 1280×1024.

Na pewno jest to ogromna zaleta Indivision AGA, przy czym AGA (również OCS/ECS) umożliwia tworzenie wielu ekranów, pomiędzy którymi przełączanie jest natychmiastowe.

Ja sam korzystam z kilku blatów - 320x256x8, 640x256x4 itp.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:14:33 przez Hexmage960
[#46] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #45

Używam ScanPlus Aga i na monitorze LCD obraz jest bardzo dobry, ale faktycznie na CRT obraz robi wrażenie, jest jeszcze lepiej. Polecam do gier i demosceny.ok, racja
[#47] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #1


Polecam zapoznanie się z każda kartą turbo i wtedy sam określisz co jest właściwe dla CiebieOK
[#48] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@dezIII, post #47

O widzę tam moje Apollo060
[#49] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mwb113, post #48

już nie jeden widział tam swoją kartę..
[#50] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@dezIII, post #49

A to byĺo moje link
[#51] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@dezIII, post #47

Skoro masz wszystkie ja podam swoje oczekiwania i powiesz!mi ktora jest dla mnie.
Nie myślałes aby zrobic artykuł z testem i wynikami ?
[#52] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #51

Skoro masz wszystkie ja podam swoje oczekiwania i powiesz!mi ktora jest dla mnie.
Nie myślałes aby zrobic artykuł z testem i wynikami ?

to moje;)
[#53] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #45

Chciałbym zauważyć, że nie do końca poprawnie przetłumaczyłeś treść opisu tego scandoublera.
To nie było dosłowne tłumaczenie opisu. Mam sporą wiedzę na temat zasad działania scandoublerów i monitorów i nie zawahałem się jej użyć.

Nie zgadzam się z tym, że tylko monitory CRT mogą osiągnąć płynny przesuw ekranu, a tym bardziej z tym, że w CRT są ostre piksele. To ostatnie jest niemożliwe i wynika z budowy kineskopu. Nie da się w monitorze kineskopowym osiągnąć relacji 1:1 między pikselami generowanymi przez komputer, a elementami obrazu w kineskopie.
[#54] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #44

Krashan czy twój fix na Gayla jest obowiązkowy dla karty sieciowej na PCMCIA?
Nie. Jeżeli masz szczęście w dobrej kombinacji modelu karty i wersji Gayle to wystarczy CardPatch i CardReset w Startup-Sequence.

Zresztą CardPatch i tak warto mieć, bo poprawia błędy w Kickstarcie związane z obsługą PCMCIA. Fix sprzętowy tego, rzecz jasna, nie robi.
[#55] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #53

To nie było dosłowne tłumaczenie opisu. Mam sporą wiedzę na temat zasad działania scandoublerów i monitorów i nie zawahałem się jej użyć.

W to nie wątpię. Ale autorzy tego scandoublera również chyba mają wiedzę i to przytoczone przeze mnie zdanie z ich strony internetowej powinno być zgodne z prawdą.

Z mojego doświadczenia tylko CRT generuje płynny przesuw. Monitory LCD mimo "diabelskiej precyzji" mają filtry, które skutecznie zniekształcają barwy i strasznie rozmywają obraz. Nie lubię również obrazu na PC w przypadku niektórych takich monitorów. Może jakiś obraz z telewizji (filmy) wygląda na nich lepiej.

Pewnie Indi AGA generuje obraz DVI 1280x1024 jak żyleta na LCD, w co nie wątpię. Ale co z innymi rozdzielczościami, w tym typowe dla PAL - 320x256? Na LCD nie wpasuje się to w natywną rozdzielczość monitora, a na CRT - tak.

Ja mam z kolei doświadczenie w rysowaniu na CRT - i tam piksel to jest piksel. Na LCD zbyt rozmyte, a nierzadko dochodzą nieładne efekty białych obwódek wokół elementów i tym podobne rzeczy (ale akurat to głównie po SCART).

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 23:54:06 przez Hexmage960
[#56] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #55

Monitor CRT nie ma czegoś takiego jak „natywna rozdzielczość”. Żadna rozdzielczość nie jest dla niego natywna bo nigdy wiązka elektronów nie trafia ściśle w jedną trójkę elementów RGB. Dlatego obraz jest zawsze nieostry.
[#57] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #54

Jak to sprawdzic ? Ja mam Escoma.
[#58] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #57

Escom jest problematyczny z tego co czytam na necie
Ja mam obie Commodore więc nie będę się wypowiadał
Ale nie sprawdzisz do póki nie wsadzisz do amigi karty
Po za tym ten fix co Ci wysłałem załatwi sprawę raz a dobrze przy czym nie kosztuje wiele
Jak poszukasz to znajdziesz nawet tutorial jak zrobic to bez zakupu tego bodajże wystarczą dwa rezystory i chyba tranzystor
Dokładnie tak jak mówię fix
[#59] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Kulamario, post #58

Dzięki wyjdzie w praniu. Ewentualny fix Krashana jest łatwiejszy i nie ingeruje w płytę.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 09:12:22 przez Sventevith
[#60] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #59

A jak wyglada ten fix Krashana?
Pewnie to co Ci wysłałem z Ebay ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem