kategoria: A1200
[#61] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@ZbyniuR, post #23

Breathless spokojnie chodzi na 030/50, a że Aca ma lepsze wyniki niż stare karty z 030 to pograć można i to w tych wyższych ustawieniach tylko nie na pełnym ekranie tylko ciut mniejszym. Tak też robie z moją leciwą kartą i jest naprawdę ok.
Doom chodzi, mój ulubiony sieczkowaty Gloom, Nemac IV i przede wszystkim Genetic Species :>
Pewnie że wolalbym 040/060 ale 030 daje radę w wiekszosci gier nawet takich jak Napalm.
A cała reszta gier z epoki to aż nadto czuje się zadowolona z obecnosci tego procka.
Workbench z wszelakimi dotatkami - bez probemu i slimaczenia się.
Ibrowse do tego co da sie jeszcze przez niego odpalic - bez problemu.
Mody kilku kanałłowe digibooster xm, s3m - bez problemu.

Jedynym kryterium jak dla mnie byłaby cena i róznica miedzy karta 030 a 060.
[#62] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mikecios, post #61

Cena nowego aca 30/50 to 1800 + scandubler i cena robi sie duza.Zobaczymy za ile befzie Vampir i Warp ktore beda mialy scandoubler i rtg.
[#63] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Krashan, post #56

Ja czytałem, że kolorowy crt posiada w pewnym sensie swoją natywną rozdzielczość.

Color CRTs are different. Classic color CRTs have a mask in front of the phosphorus, with holes in it. Beneath each hole there's a triad of RGB phosphorus dots on the actual screen. In this sense, their resolution is fixed in both directions (horizontal and vertical), and they have "pixels" almost like a modern color screen.


Nie wchodzę w szczegóły, bo nie jest mi to do niczego potrzebne.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 19:26:01 przez mmarcin2741
[#64] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #62

Cena nowego aca 30/50 to 1800 + scandubler i cena robi sie duza.

Panie, przecież nie musi Pan tego od razu kupować. Załatw dobry kabel Scart - podłącz do telewizora jaki posiadasz, albo jakiegoś "multisync" i ciesz się swoją Amigą.

Potem spokojnie rób ew. dodatkowe zakupy - twardy dysk, pamięć FAST ew. scandoubler.

P.S. Tak jak pisałem, Blizzarda 1230-IV/50MHz kupiłem za 700 złotych na amibay.com z pierwszej ręki! Polecam.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 06:23:00 przez Hexmage960
[#65] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@mmarcin2741, post #63

Ostrość CRT mi osobiście wystarcza do pracy. Technologie CRT i LCD są bardzo od siebie odmienne. Dla mnie osobiście obraz z CRT jest trochę przyjemniejszy, aniżeli LCD/LED, szczególnie na Amidze.

Chyba kolega Krashan dawno nie używał CRT, bo ja tam widzę piksele - na moim Herculesie szczególnie - i są dość ostre.

Mój Hercules ma też naprawdę ładne i żywe kolory.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:13:41 przez Hexmage960
[#66] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #65

LCD na matrycy IPS i jedyny mankament to rozdzielczość natywna. Aczkolwiek CRT również posiadają swoją natywną rozdzielczość to ich praca w innych trybach nie jest tak rażąco inna szczególnie w tych niższych rozdzielczościach. Coś za coś, weź teraz taki CRT 24 cale postaw sobie na biurku. Chyba, że na retro mamy oddzielny duży pokój czy inne pomieszczenie to można się tak bawić. Niestety ja obecnie nie wyobrażam sobie gapienia się w ekran 14 czy 15 cali gdy mam do dyspozycji 24 czy 27.
[#67] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@KAN2000, post #66


Aczkolwiek CRT również posiadają swoją natywną rozdzielczość

Niezupełnie.
Błędem jest mówienie, że monitor CRT ma natywną rozdzielczość.
Kineskop wyświetla ileś tam linii poziomych. A ilość tych linii zależy od źródła sygnału (no. karta graficzna).
Nie od monitora CRT.
I może się zmieniać o 1 linię np. 600, 601, 602 603, itd.

Ile pikseli jest w stanie wyświetlić kineskop w danej linii zależy od jakości analogowych wzmacniaczy w całym torze video (pasmo przenoszenia) i od jakości kabla sygnałowego.
[#68] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@stachu100, post #67

Pod koniec pojawiły się cyfrowe telewizory crt. Taki sony wega
posiadał wejście hdmi i rozdzielczość 720p.
[#69] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@stachu100, post #67

Niezupełnie.
Zalezy też od technologii kolorowego ekranu CRT.
Monitor CRT kolorowy z pionowymi szczelinami nie wyświetli w poziomie wiecej pikseli niż liczba pionowych szczelin.
Ekrany Trynitron miały co prawda otwory co drugiej kolumny przesunięte w pionie o połowę wysokości "piksela" ale realnie powodowało to możliwość poprawy rozdzielczości pionowej ale nie poziomej i dawało efekt antyaliasingu analogowego kiedy wiązka elektronów trafiała raz w górna a raz w dolna cześć "piksela".
Monitory z kwadratowymi szczelinami miały ograniczenia takie ze albo wiązka musiała przechodzić przez środki pikseli albo 2x przez górne i dolne połówki pikseli jeśli było to możliwe, więc miały jakieś natywne rozdzielczości poza którymi obraz był bardziej rozmyty lub czasem może któraś wiązka trafiała w maskę zamiast w szczelinę, jeśli sterowanie pozwalało na dowolną rozdzielczość.
[#70] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@orila, post #69

więc miały jakieś natywne rozdzielczości poza którymi obraz był bardziej rozmyty lub czasem może któraś wiązka trafiała w maskę zamiast w szczelinę,

W kolorowych kineskopach z maską 3 wiązki elektronów ZAWSZE trafiają w maskę.
3 promienie elektronów (3 kolory) zawsze są "ciągłe" - w końcu kineskop jest urządzeniem analogowym lampowym.
I ile zapalonych i wygaszonych pikseli może wiązka wyświetlić w linii zależy od pasma przenoszenia.
Szczeliny (lub otwory) w masce są po to, aby elektrony z danego działa (katody) trafiały jedynie w swój luminofor i nie pobudzały innego koloru do świecenia.
W kineskopie kolorowym na luminofor trafia ok. 20-40% elektronów. Reszta trafia na maskę rozgrzewając ją.
Odnośnie technologii Trinitron:
Te same fizyczne rozmiary luminofora były w TV Sony 9" co 32". I obydwa wyświetlały ten sam sygnał PAL (lub inny) pochodzący z tej samej anteny.
Obraz siłą rzeczy był bardziej szczegółowy na 32" (więcej otworów w masce), ale mały TV też dawał radę.
Dotyczy to zresztą każdego analogowego kineskopu.
[#71] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@orila, post #69

Musze sie trochę poprawić, bo z pamięci pomyliłem monitory.
Pionowe szczeliny to Trynitron.
A przesunięte co drugie szczeliny to IL, PIL.
[#72] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@stachu100, post #70

Tak, chodziło mi tylko o przypadek kiedy dla nietypowej pionowej rozdzielczości i maski Delta (albo ani Trynitron ani IL) jakąś wiązka w całości trafia w maskę bez trafień w luminofor, jako ograniczenie z punktu widzenia rozdzielczości.
Po prostu uważam rodzaj maski jako czynnik ograniczający dostępne rozdzielczości.
Najlepszy jest chyba Trynitron zależnie od gęstości pionowych linii .
[#73] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #64

Możesz mi powiedzieć po co ma podłączać do telewizora, skoro zamówił monitor (prawdopodobnie) multisync?
[#74] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #73

A kto mówił o telewizorze?
A zresztą czy to nie to samo z dokładnością do tunera?
[#75] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #73

Okazało się że mam lcd Della w domu ktory daje rade z 15Hz. Czekam na kabel.
[#76] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #75

Jak masz wtyczkę i jakiś stary przewód VGA sam rób na necie schemat jest
[#77] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #73

@Solo Kazuki
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem w tamtym poście.

Panie, przecież nie musi Pan tego od razu kupować. Załatw dobry kabel Scart - podłącz do telewizora jaki posiadasz, albo jakiegoś "multisync" i ciesz się swoją Amigą.

Napisałem albo telewizor albo multisync.
[#78] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@orila, post #74

Pisałem do kogo innego... patrz post #64
[#79] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #77

A ja pytam ponownie: po co telewizor, skoro jest multisync?
[#80] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #79

O jejku, po prostu odpowiedziałem na wypowiedź autora wątku, który narzekał na ceny rozbudowy Amigi - i dlatego poleciłem zwyczajny telewizor ze SCART, który nie wymaga duzych nakładów (kabel SCART). Przypomniałem sobie wówczas, że posiada monitor LCD łapiący 15kHz, więc dodałem notę o "multisync".

Czy to wyjaśnienie jest wyczerpujące?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 14:27:05 przez Hexmage960
[#81] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #1

Kabel przyszedł obraz bardzo fajny na Dellu. Jednak pojawiły się problemy. Amiga bardzo długo wstaje do ekranu powitalnego +30 sekundach. Podczas startu i po pojawieniu się dyskietki stacja nie pyka. Udało mi się po kilku resetach aby się zaświeciła i zaczytała dyskietkę z grą Wizz ale podczas wczytywania się zawiesiła. Przy kolejnym restarcie który zawsze trwa długo i kolejnych 30 sekundach stacja zapykała zaświeciła się i zgasła raz ale po włożeniu dyskietki nic się nie działo.

Jakieś pomysły co to może być ? Czy podczas startu oraz po pojawieniu się ekranu powitalnego stacja powinna sprawdzać czy jest dyskietka cały czas ? Wiem że Escom miał problemy z czytaniem dyskietek ale to chyba co innego skoro stacja nie sprawdza obecności dyskietki oraz nie wczytuje dyskietek z zestawu.

O długim czasie poczytałem tutaj:
http://eab.abime.net/showthread.php?t=51453

Jednak nie wyjaśnia to czemu stacja dysków działa dziwnie.


Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 10:20:27 przez Sventevith
[#82] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #81

No właśnie. Sam doczytałeś że to tak jest z KS3.1. Jak podłączycz jakiś HDD to ten czas powinien się skrócić, nawet jak będziesz miał dyskietkę w stacji (czyli bootował z dyskietki).

Co do obrazu, polecam się zastanowić nad postawieniem systemu w jakimś trybie ~30kHz. Poza "nie migającym" obrazem w wyższych rozdzielczościach dostaniesz dodatkowo możliwość odtwarzania dźwięków w częstotliwościach do około 56kHz (!).

A w sprawie stacji dysków, spróbuj po prostu najpierw przeczyścić stację. I nie przejmuj się że "nie klika" przy starcie, niektóre stacje dysków mogą tak mieć. Poza tym nie wiem czy w KS3.1 nie ma "no click" (patch żeby właśnie nie klikała stacja dysków) w standardzie.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 10:36:57 przez Solo Kazuki
[#83] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Solo Kazuki, post #82

Problem że raz czy dwa na boot screenie jednak zaklikała i zaściwła się dioda stacji, ale generalnie po włożeniu dyskietki nie startuje wczytywania.
[#84] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #83

Oddaj Amigę do przeglądu.
Dział Giełda.
[#85] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #83

Długi czas startu to rzecz normalna. Jednakże po ukazaniu się ekranu startowego stacja powinna czekać na włożenie dyskietki do napędu - i z niej zabootować.
[#86] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Hexmage960, post #85

A moja escomowska (również bez turbo/fastu, i nawet bez stacji dyskietek) rebooci przy pojawieniu się screena z dyskietką, też ciekawe...
[#87] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@stachu100, post #84

Mam rewizję płyty 1D.1 i tam widzę jakieś druty na płycie czy tak wyglądała wersja z fabryki ?
Na Amiga Hardware też widzę te druty:
http://amiga.resource.cx/photos/photo2.pl?id=a1200&pg=3&res=med&lang=en
[#88] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #87

Tak
[#89] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Sventevith, post #87

A stacja oryginalna czy jaką masz ?
Bo tak jak mówiłem wcześniej escom jest kapryśny
[#90] Re: Amiga Magic A1200 - Mam i ja - i co dalej.

@Kulamario, post #89

A niby czemu kapryśny? Escom montował stacje pecetowe i przelotkę. Ja mam rev. 2B oryginał z Escom. Niektóre chipy mają nadruk Amiga-Tech zamiast Commodore. Ale pewnie wrzucali różne płyty jakie były pod ręką. Kondensatory pewnie z 92 roku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem