[#1] BOOT selector A500
Mam pytanie jak wykoanc boot selektor w A500 ??? Gdzie znajde jakis schemat ... pamietam ze to bylo proste .. jakas podstwaka pod scalak i przelacznik - niestety nieznam szczegółów ...

pozdr
tomek

[#2] Re: BOOT selector A500

@tomg, post #1

Odgrzeje starego kotleta ;)
W sieci znalazlem tylko takie info:
"Bend out SEL3 on your CIA B (EVEN) chip. Then bend SEL0-SEL2 sideways so that they hit the next holes in the socket."
Ale przydal by sie schemat z wlacznikiem, ma ktos takowy ?

Szukajcie a znajdziecie ;)
link

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 21:55:40 przez rs2008
[#3] Re: BOOT selector A500

@rs2008, post #2

Dokładnie. Tylko pamiętaj, że podlinkowany przez ciebie skan jest ukierunkowany raczej na A2000 z założeniem że masz 2 flopy wewnętrzne i chcesz bootować z trzeciego - zewnętrznego. Jak masz A500 z 1 flopem wewnętrznym i 1 zewnętrznym, to musisz operować na pinach 13 i 14.
[#4] Re: BOOT selector A500

@Nathanel, post #3

Celna uwaga, rozumiem ze 13b to krotkie piny w dodatkowej podstawce , a 13a to te w podstawce na plycie ?
[#5] Re: BOOT selector A500

@rs2008, post #4

Yyy, no tak, albo odwrotnie - to już nie ma znaczenia. :) Po prostu albo masz piny 13 i 14 układu CIA podłączone "na wprost" albo "po krzyżu".
[#6] Re: BOOT selector A500

@Nathanel, post #5

Kto chce sprawdzić mój boot selektor ? Najlepiej taka osoba co już ma.
Podobno nie działa jak trzeba, ja nie mam drugiej stacji do A500 i nie mam jak sprawdzić, a filozofii tu nie ma jak napisane wyżej, przełączanie tylko linii 13 i 14.



Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 22:44:15 przez Architect1200
[#7] Re: BOOT selector A500

@tomg, post #1

Ja mam najprostszy boot selector do A500 jaki można mieć i nie wyobrażam sobie dziś bez niego użytkowania Amigi 500. Z TEGO SCHEMATU Polecam, wykonanie bardzo proste.

ło takie

@Architekt1200 Mogę stestować, tylko nie licz na express bo zaczynam zaraz urlop ;)


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 23:19:23 przez zeter
[#8] Re: BOOT selector A500

@Architect1200, post #6

"Na oko" nie widzę powodów żeby nie działał Mogę sprawdzić, mam inne bootselector`y. Czy problem polega na tym, że jak stacje są zamienione (tzn. DF1 jest zamapowana jako DF0) to nie działa wewnętrzna stacja która powinna działać jako DF1?
[#9] Re: BOOT selector A500

@Architect1200, post #6

Problemem może być to, że na wewnętrznym złączu stacji dysków mamy sygnał MTR0, a nie MTRx.
[#10] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #9

Jednak po głębszym zastanowieniu ten problem nie wystąpi, bo sygnały SEL są zamieniane przed Garym, który wystawi na wewnętrzne złącze sygnał MTR1.
[#11] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #10

Mozna tez zrobić bootselector z 3 przełącznikami na DF0: DF1: DF2: DF3: link

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 07:27:06 przez robertos231
[#12] Re: BOOT selector A500

@RaNGuN, post #8

zeter w takim razie dziękuje, leci do RaNGuN i jaroba. RaNGuN podaj adres, bo do jarob-a mam.
[#13] Re: BOOT selector A500

@Architect1200, post #6

Polutowałem, zaraz test:)
[#14] Re: BOOT selector A500

@Architect1200, post #6

Podobno nie działa jak trzeba, ja nie mam drugiej stacji do A500 i nie mam jak sprawdzić, a filozofii tu nie ma jak napisane wyżej, przełączanie tylko linii 13 i 14.


Ludzie na wsi różne rzeczy sobie gadają... W każdym razie jak zawsze profesjonalny projekt i wykonanieOK
Polutowałem, sprawdziłem i działa tak jak powinno
[#15] Re: BOOT selector A500

@dez3, post #14

Dzięki Dez szeroki uśmiech
Za chęć pomocy i tak do was poleci.
[#16] Re: BOOT selector A500

@Architect1200, post #15

Trochę odkopię, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi ;)
Takie pytanie: czy działa Wam Boot Selector pod WB? Ja właśnie kupiłem i mam problem, bo mimo, że Workbench załaduje się - druga stacja dyskietek nie działa (nieważne w jakiej konfiguracji), natomiast X-COPY w ogóle się nie włącza, program wpada we "freeze", stacyjki cały czas się palą i nie można nic zrobić, po prostu program nie wykrywa stacji. Gry NDOS działają dobrze. Spotkaliście się z czymś takim, czy ja jakiś badziew kupiłem?
[#17] Re: BOOT selector A500

@shirozuki, post #16

Umnie to samo, a bootselector robilem sam. Na kicku 1.3 w wb wcale nie widac df1: jezeli jest wewnetrzna. Wiec to raczej norma.
[#18] Re: BOOT selector A500

@MariuszK, post #17

Dzięki za info. A wiesz może jak działa boot selector na kicku 2.x? Są te same problemy?
[#19] Re: BOOT selector A500

@shirozuki, post #18

Zrobiłem boot selector z dwóch zwykłych podstawek i przełącznik (pin 13 i 14, 13a 14a na jednej podstawce, 13b 14b na drugiej podstawce, przełącznik dedykowany do tego) - połączone zgodnie ze schematem. Ale czasami stacje pod WB mi wariują, pojawia się DF0 ???? i DF1 normalnie, albo ta sama zawartość na DF0 i DF1 i błędy odczytu (te błędy jeszcze sprawdzam co jest powodem). Mam Kick 2.05. Jak zaczytałem do systemu możliwość odczytu dyskietek PC0 PC1 i mam jedną np. DF1 NDOS i drugą DF1 PC1, tak samo DF0 NDOS i DF0 PC0, przypuszczam, że tak ma być?
W przypadku kiedy zewnętrzna stacja jest jako DF0 też są problemy z DF0????, która wpływa na wewnętrzną (ustawioną jako DF1). Akurat muszę zrobić rozdzielacz zasilania bo z FDD mam podpięty adapter CF, zrobię testy po jego wykonaniu.
[#20] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #19

Bootselector zrobiony w ten sposób, że zamienia miejscami "na krzyż" pin 13 i 14 działa tak, że jak mamy piny "na wprost", to normalnie widać wewnętrzną stację jako DF0 i zewnętrzną jako DF1 i wszystko działa normalnie. I to we wszystkich programach i workbenchach bez względu na wersję i w każdym kickstarcie tak samo. Jak przełączymy sobie przełącznikiem czy jakkolwiek inaczej piny 13 i 14 "na krzyż", to stacja zewnętrzna widoczna jest jako DF0, a stacja wewnętrzna nie działa wtedy. I takie jest normalne zachowanie wszystkich tych bootselectorów, które są dostępne na rynku i których schematy są dostępne w sieci. Po prostu taka jest konstrukcja i tyle.

Zachowanie, które opisałeś związane z tym, że coś tam pojawia się i znika, coś pokazuje się na dwóch flopach naraz itp. wynika wg mnie najprawdopodobniej z tego, że przełącznik, którym zamieniasz sygnały nie kontaktuje i powstaje "bałagan" w przełączanych sygnałach.

Ogólnie bootselector, w którym sygnały te ciągnięte są przez pół komputera do przełącznika, oraz mechanicznie przełączane na niepewnych stykach przełącznika jest co prawda rozwiązaniem najprostszym, ale niestety nienajszczęśliwszym i nienajpewniejszym.
Z tego powodu zaprojektowałem niedawno własny bootselector, który przełącza piny 13 i 14 za pomocą multipleksera. Po testach prototypu obecnie zmontowałem go już profesjonalnie i właściwie jest dogłębnie przetestowany, w ciągu kilku dni założę osobny wątek o tym projekcie.
Wygląda to tak:link

Zalety multipleksera są takie, że bootselector przełącza się jednym pinem podłączanym lub odłączanym do masy, sygnały z pinów 13 i 14 nie wychodzą poza płytkę, przełączać można dowolnym przełącznikiem, lub zworką, całość jest zgrabna i ładna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 19:46:09 przez Mq
[#21] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #20

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź OK Jedna sprawa, że mam to zrobione na zwykłych podstawkach, które chcąc nie chcąc mogą mieć słaby kontakt z tą w płycie A500. A tak ogólnie to "zgrabny i ładny" ten Twój projekt OK
[#22] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #21

Może niekontaktować przełącznik, ale tak jak piszesz może też niekontaktować podstawka któraś. Ja prototyp mojego projektu zrobiłem też na zwykłych podstawkach i działa w jednej Amidze bez zarzutu. Zauważyłem jednak, że w drugiej Amidze jak wsadziłem ten nowy bootselector, który ma pod spodem piny precyzyjne wpinane w podstawkę w płycie Amigi, to jak je wyciągnąłem, to zwykłe podstawki wchodzą teraz luźniej. Ogólnie piny precyzyjne są nieco grubsze niż piny podstawki lub układu CIA i rozpychają nieznacznie podstawkę w płycie Amigi. Generalnie dotyczy to zjawisko wszelkich rozszerzeń, bo wszystkie są robione na pinach precyzyjnych, a w Amidze podstawki na płycie są zwykłe a nie precyzyjne. Te zwykłe podstawki rozpychają się dość łatwo i już takie rozepchnięte pozostają. Tak samo mam z interfejsem IDE pod procesorem. Wszystko działa idealnie, ale jest luźniejsze niż było kiedyś.

Jest metoda na to: w zwykłych podstawkach można wsunąć pod każdy styk po kolei igłę i delikatnie podciągnąć styk ku górze, wtedy podegnie się on delikatnie i zrobi się z powrotem "ciasny". Trudno to opisać, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.

Co do "zgrabny i ładny", to napisałem tak, bo jak polutowałem tą czarną płytkę błyszczącą cyną, to żona powiedziała, że wygląda ekskluzywnie, jak elegancka biżuteria
[#23] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #19

Panowie działa to na stacji ale od A600 wpiętej do A500. Wtedy np. Gotek może być na zewnątrz jako DF0 a stacja wewnętrzna może być jako DF1. Obydwie widać pod systemem. Natomiast na Chicon od A500 jeśli Gotek jest na zewnątrz jako DF0 to wewnętrzna stacja nie pyka i system jej nie widzi.

UWAGA:

Jeśli zamiast oryginalnej stacji Chicon wrzucimy stację od A600/1200 to boot selector działa w obydwie strony prawidłowo.

Pytanie:

Co mają stacje od A600/1200 czego nie ma stacja od A500?

Hint:

Stacja od A500 nie działa prawidłowo jako zewnętrzna nawet bez użycia BS. Taki sam objaw jak opisany powyżej.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 20:34:48 przez pong777
[#24] Re: BOOT selector A500

@pong777, post #23

ACA500+ ma opcję boot selectora sama w sobie.

Jeśli ustawimy, że stacja zewnętrzna ma być DF0 to także ginie stacja wewnętrzna i nie jest stacją DF1 tylko system jej w ogóle nie widzi. Chodzi oczywiście o Chicon.
[#25] Re: BOOT selector A500

@pong777, post #23

Potwierdzam, problem występuje tylko z stacja Chicon z A500.
[#26] Re: BOOT selector A500

@pong777, post #24

Też potwierdzam.
[#27] Re: BOOT selector A500

@polutuje, post #26

Potwierdzam, że On potwierdza
[#28] Re: BOOT selector A500

@pong777, post #23

Sprawdziłem u siebie na trzech stacjach:
- oryginalny Chinon,
- przerobiona pecetowa Mitsumi D359T6
- przerobiona Sony MP920
Na wszystkich trzech stacjach jest ten sam efekt, że normalnie jest stacja wewnętrzna jako DF0 i zewnętrzny Gotek jako DF1, a jak się przełączy bootselector, to Gotek DF0, a wewnętrzna stacja nie pracuje. Nie wydaje mi się, żeby mogło być inaczej, bo stacja wewnętrzna nie dostaje sygnału MTRX, który jest jej potrzebny gdyby miała pracować jako DF1. Krótko mówiąc nie zakręci silnikiem, a więc nie zadziała. Przejrzałem przed chwilą schematy Amigi 500 w rewizji 6A (taką mam płytę i taki mam schemat).
Ciekawy jestem bardzo jak to jest możliwe, że stacja od A600 lub od A1200 działa w ten sposób, może ktoś to wyjaśni?
[#29] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #28

Jak w xcopy uaktywnisz wszystkie stacje to bedzie obsługa df1.
Mimo tego że system jej nie widzi.
[#30] Re: BOOT selector A500

@Norbert, post #29

Jak to zrobić w XCopy TNG?

Na 8a1 działa.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 22:12:10 przez pong777
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem