[#31] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #28

, a jak się przełączy bootselector, to Gotek DF0, a wewnętrzna stacja nie pracuje. Nie wydaje mi się, żeby mogło być inaczej, bo stacja wewnętrzna nie dostaje sygnału MTRX, który jest jej potrzebny gdyby miała pracować jako DF1

Stacja mechaniczna powinna dostać MTR1(sygnał indywidualny tylko dla niej).
jest to wyjaśnione na tej stronie.
A o ile dobrze rozumiem schemat to MTR1 powinien się "zrodzić" w GARY`m z sygnału SEL1(podmieniony zamiast SEL0).


Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 22:36:02 przez snifferman
[#32] Re: BOOT selector A500

@snifferman, post #31

@snifferman: faktycznie, przeanalizowałem raz jeszcze schemat, bo wcześniej przyznaję, że pisałem "z pamięci" to co kiedyś analizowałem, a może coś przeoczyłem, coś mi się wydawało... Nieistotne, w każdym razie poprawiam się, masz rację i sygnały MTR powinny iść do odpowiednich stacji po zamianie SEL0 z SEL1, no i idą, bo sprawdziłem w swojej Amidze.

@Norbert: tu też racja, sprawdziłem przed chwilą swoją przerabianą stacje pecetową Mitsumi. Bootselector ustawiony żeby stacja zewnętrzna była jako DF0. System nie widzi stacji wewnętrznej, kickstart 3.1 też z niej nie startuje, w early setup też jej nie widać. Ale odpaliłem xcopy, następnie aktywowałem wszystkie stacje ("tools"->"drives on") i wówczas normalnie w tym xcopy działa poprawnie stacja wewnętrzna jako DF1. Sformatowała dyskietkę, odczytała dyskietkę, zapisał dyskietkę i wszystko poprawnie.

W związku z powyższym pozostaje pytanie, dlaczego system nie widzi tej stacji, ani kickstart, ani early setup?
No i skoro xcopy umie wymusić, że stację widać, po czym wszystko działa poprawnie, to może jest jakiś myk na to, żeby takie samo wymuszenie przeprowadzić "systemowo"?
Może ktoś jeszcze się pochylić nad tematem i wymyślić o co tutaj chodzi? Dodam, że temat w sumie jest o tyle rozległy, że dotyczy wszystkich bootselectorów, które posiada mnóstwo ludzi i pewnie wielu by się ucieszyło gdyby tą zagadkę rozwiązać
[#33] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #32

Nie chodzi tu o obecność sygnałów, które są na porcie drive, a nie ma ich na stacji wewnętrznej? Chciałem zrobić taki pełny bootselector, który w pełni przełącza stację wewnętrzną jako DF1. Do tego celu chciałem z portu drive użyć sygnałów do tego celu. Tylko, nie wiem czemu nie znalazłem informacji, że tak się da. Aby po przełączeniu stacja wewnętrzna była pełnowartościową stacją DF1 wykrywaną przez system tak jak by była podpięta na zewnątrz.
[#34] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #33

No ale właśnie chodzi o to, że wszystkie sygnały są tak jak być powinny, a stacja wewnętrzna jest "pełnowartościową stacją DF1", bo w xcopy po jej aktywowaniu działa już wszystko jak ta lala...
Który konkretnie sygnał masz na myśli?
[#35] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #34

Chodzi mi bardzo ogólnie o to, że standardowo na złączu drive nie kompletu sygnałów aby DF1 działała jako DF0 - za pomocą bootselectora to uzyskujemy. Czy nie jest tak, że po przełączeniu stacji wewnętrznej jako DF1 i tak nie mamy wszystkiego na taśmie wewnętrznej FDD - system na jakiejś podstawie stwierdza obecność stacji - na podstawce pod bootselectorem jest ok, a na samym złączu stacji wewnętrzne już nie - "czegoś tam brakuje" - sorry za amatorską odpowiedź, takiej konfiguracji nie analizowałem jeszcze, chociaż mam taki przełącznik stacji. Walczyłem z niekompletną stacją zewnętrzną, w której ktoś mieszał i miała kilka sygnałów pomylonych, po korekcie wszystko było dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 20:03:20 przez Adinfo
[#36] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #35

No właśnie tak nie jest. Zobacz sobie na schemacie Amigi 500. Na złączu zewnętrznych stacji masz wszystkie te same sygnały co na złączu stacji wewnętrznej.

Jeden wyjątek, to na złączu zewnętrznym jest sygnał MTRX, a na wewnętrznym MTR0. Tylko że z tymi sygnałami powyżej już opisaliśmy, że problemu nie ma, co również zostało sprawdzone organoleptycznie. W przypadku naszych bootselectorów zamieniany jest sygnał SEL0 i SEL1, co powoduje, że Gary wygeneruje nam sygnał MTR dla wewnętrznej stacji jeżeli dostanie SEL1 zamiast SEL0.

Druga różnica to oczywiście na wewnętrznym złączu jest obecny sygnał SEL0, a na zewnętrznym mamy SEL1, SEL2, SEL3. No ale to oczywiste, SEL2 i SEL3 nas tutaj nie interesuje, natomiast SEL0 właśnie z SEL1 zamieniamy bootselectorem.

Jest jeszcze jeden ostatni sygnał na złączu zewnętrznym IORESET, którego na złączu wewnętrznym nie mamy. Czy potrzebny i odgrywa tutaj jakąś rolę? Tego nie wiem, ale wydaje mi się, że nie. Ze strony podlinkowanej przez sniffermana wynika, że służy do resetu przerzutników i zatrzymania wszystkich silników stacji zewnętrznych, bo stacje zewnętrzne wykorzystują ten sam sygnał MTRX, który jest podawany równocześnie z sygnałem SEL, więc dany SEL z sygnałem MTRX uruchamia silnik danej stacji, po czym sygnał MTRX jest zatrzaśnięty w przerzutniku dla tej stacji, żeby można było operować silnikami pozostałych dwóch. Kiedy dochodzi do momentu, że stacje mają zostać zatrzymane, to sygnał IORESET zeruje wszystkie przerzutniki. Do tego momentu po prostu kręcą się wszystkie silniki, które zostały uruchomione. Tak to rozumiem.

Ale tak czy owak nic mi tu nie tłumaczy faktu opisanego przez pong777, że jednak z jakiegoś powodu stacje od A600 i od A1200 działają wewnątrz A500 jako DF1... Dziwne to dla mnie.
[#37] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #36

Nie pozostaje nic innego jak nagrać filmik pt. Teoria vs PraktykaOK
[#38] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #36

Skoro jest tak, jak pong777 opisuje, to problem nie leży po stronie amigi i bootselectora, tylko po stronie stacji Chinon od A500.

Trzeba się jej przyjrzeć.
[#39] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #38

Stacje pecetowe przerobione zachowują się tak samo. A przeróbka jest identyczna do wszystkich Amig. Stacji Chinon już nie mam, poszła z Amigą do ludzi. Swoje testy robię tylko na tych przerobionych pecetowych teraz. Ale ja tam już nie mam pomysłów. Co mogłem to sprawdziłem, zebrałem komplet informacji, może ktoś obeznany bardziej z Amigą wpadnie na jakiś pomysł, albo ma stację Chinon i taką od Amigi 600/1200 i inwencję/pomysł co i jak sprawdzić, żeby odkryć tą zagadkę...

Jest też pytanie do software'owców bardziej, w jaki sposób xcopy wymusza te stacje, bo może dało by się jakoś pod workbenchem też wymusić na starcie, wtedy stacja działała by nam może w workbenchu?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 22:08:09 przez Mq
[#40] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #39

Pamiętam, że miałem problemy także z niektórymi zewnętrznymi stacjami pod A1200. Posiadam ich kilka i gdy podpinałem więcej niż jedną, to nie wszystkie były wykrywane. Zbudowałem też interfejs do obsługi 3 stacji zewnętrznych (Bardzo amatorski, bo nie miałem wtedy stacji lutowniczej) i też nie działał poprawnie (myślałem że to wina złego lutowania). Później dokupiłem oryginalne stacje zewnętrzne i także miałem te same problemy. Kolejność podpięcia stacji również miała znaczenie (Stacja działała jako DF0 i DF1 a nie chciała jako DF2).Kilka razy zadziałały mi wszystkie na raz. Co dziwne mam dwie A1200 i problemy występują tylko w jednej(Escom z foloppy fixem).
Podejrzewam jakieś nie zgranie czasowe w sygnałach. Analizator logiczny pewnie by sporo wyjaśnił
[#41] Re: BOOT selector A500

@snifferman, post #40

Też tak mam, że wszystko działa jak na zewnątrz jest podpięta stacja DF1, DF2 ale DF3 już nie da rady, kolejność tych stacji też nic nie zmienia. Z tym, że nie podejrzewał bym tu samych stacji dysków, nawet gotek wariował jako DF3. Problem u mnie jest zarówno w A500 rev. 6a jak i 8a.1.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 07:39:59 przez Adinfo
[#42] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #41

Tu problemem może być już wydajność prądowa gniazda zewnętrznych stacji. Próbowaliście z zewnętrznym zasilaczem?
[#43] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #42

Właśnie to mi już ktoś sugerował, że spróbować zasilić je z zewnątrz, znajdę trochę czasu to zrobię testy z innym źródłem zasilania.
[#44] Re: BOOT selector A500

@snifferman, post #40

A właśnie teraz jak to czytam, to skojarzyłem, że też mam czasem tak, że zewnętrzna stacja się nie wykrywa. Przy czym jest to Gotek. Jak go podepnę na zewnątrz jako DF0 (bootselector), to działa zawsze w 100% dobrze. Ale jak wywalę bootselector i normalnie tak jak należy podepnę wewnętrzną jako DF0 a na zewnątrz Goteka jako DF1, to czasami ten Gotek jest w systemie widoczny, a czasami nie. Przy czym zauważyłem, że jak Gotek na starcie ma już zamontowaną jakąś dyskietkę, to zawsze się wykrywa poprawnie, natomiast jak nie ma dyskietki, to czasem działa a czasem nie. Przy czym jak nie zadziała, to już później nic nie daje wkładanie i wyciąganie dyskietek, a system nie widzi go i koniec. W xcopy wtedy jak się aktywuje stacje, to działa.

Natomiast jak mam przełączony bootselector i zewnętrzna stacja (Gotek) jest jako DF0, to nie ma znaczenia czy jest dyskietka czy nie ma i kiedy się ją zamontuje. Jak nie ma dyskietki, to pyka normalnie jak zwykła stacja, no więc działa w 100% zawsze poprawnie.

Najwyraźniej wygląda na to, że Amiga ma zrobione wykrywanie stacji DF1,2,3 na jakimś "patencie". Puszcza pewnie jakieś sygnały do stacji i oczekuje jakiejś zwrotki, ale nie do końca ktoś to dobrze zaprojektował i w jednych stacjach to działa a w innych nie - być może z powodu różnych timingów, a być może z powodu jakichś nieudokumentowanych zależności sygnałów, które w niektórych stacjach występują, a w innych nie występują, lub też występują w zależności od tego czy dyskietka jest włożona czy nie, albo w zależności od tego co po kolei się włączy czy coś w ten deseń...

Przydał by się taki prosty programik, który by pod Workbenchem czy tam z CLI można było odpalić i wykonał by wymuszenie takie samo jak wykonuje xcopy. Mógł by być jakiś parametr w tym programiku, którym by się określało wymuszenie konkretnej stacji. Wtedy jeśli wiemy, że mamy podpiętą stację poprawnie pod np. DF1, to odpalamy wymuś DF1 i mamy stację już widoczną i działającą w systemie.
Spróbuję poszukać czegoś takiego, może ktoś już na to wcześniej wpadł?
[#45] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #44

Ja u siebie chciałem na stałe zrobić coś takiego, że w obudowie A500/A600 będzie zwykła stacja i gotek z możliwością przełączania między sobą, tylko te problemy z wykrywaniem stacji to komplikują. Do samego nagrywania ADF na dyskietki to rozwiązanie wystarczy (X-COPY), ale bootowanie z dyskietek na obu stacjach już niestety nie. Kolejne utrudnienie - programiści nie przewidzieli w większości gier poprawnego działania jako DF1.
[#46] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #45

No tak, ale problemy występują tylko z DF1, natomiast DF0 działa zawsze poprawnie, czyli możesz bootować zarówno z flopa jak i z Goteka i sobie bez problemu je między sobą przełączać.
[#47] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #46

W sumie to masz rację, przy takim rozwiązaniu to nie będzie stanowiło problemu.
Nie wiem czy ktoś próbował zrobić zestawienie sygnałów porównując złącze FDD na płycie oraz złącze drive i przeanalizować czy każdy odpowiedni sygnał występuje w obu miejscach.
Jest jeszcze inna możliwość, której nie braliśmy pod wagę, ale trochę pracochłonna:
przełączać komplet sygnałów (oprócz zasilania) z fdd na złącze drive i odwrotnie, wtedy DF1 w środku, zastanawiam się czy da się to robić z wyłącznie użyciem "rozbudowanego bootselectora", czy trzeba jeszcze jakieś dodatkowe sygnały z płyty głównej dołożyć.
[#48] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #47

@Adinfo: patrz mój post #36. Napisałem, że na obu złączach są wszystkie TE SAME sygnały oprócz sygnałów SEL i MTR. Nie oznacza to że są takie same, tylko są dokładnie te same, linie są fizycznie połączone ze sobą. Popatrz na schemacie A500.
Ja tak z resztą tego używam: w środku mam flopa, a na zewnątrz Goteka i bootselector ten mojej konstrukcji. I wszystko śmiga elegancko, jako DF0 pracuje mi flop lub Gotek, a używam w zasadzie tylko DF0, więc nie interesuje mnie czy DF1 jest widoczne czy nie. Chodzi raczej o sporadyczne przypadki, kiedy chce się skopiować coś między flopem a Gotekiem.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 09:38:04 przez Mq
[#49] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #48

Sorry, nie doczytałem postu #36, właśnie to zrobiłem.
U mnie prawdopodobnie zrobię tak, ze zduplikuję w środku obudowy A500 port drive i zrobię przełącznik. Ten przełącznik będzie faśmę floppa przepinał bez ruszania sygnałów w podstawce tak jak to robimy bootselectorem. Na tej taśmie ponad połowa sygnałów to GND, pozostałe odpowiednio przełączę. Oprócz zasilania oczywiście, które będzie podłączone na stałe.
Czyli: stacja DF1 wpięta wewnątrz Amigi (przeniesiona zawartość obudowy zewnętrznej stacji dyskietek), przełączanie stacji i Goteka na taśmie w formie wielostykowego przełącznika lub za pomocą układu elektronicznego.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 12:54:33 przez Adinfo
[#50] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #49

@Adinfo: to nie ma większego sensu. Jak chcesz oba napędy założyć w środku, to nie dawaj w ogóle tej elektroniki od zewnętrznej stacji. Zrób sobie taśmę prostą na dwa flopy. Taśma musi mieć dwa złącza, wszystkie sygnały połączone wprost, bez żadnych krosów itp.

I teraz robisz dwie rzeczy.
Pierwsza, to sygnały SEL0 i SEL1. W Amidze na wewnętrznym złączu masz je oba. Na pinie 10 masz SEL0, a na pinie 12 masz SEL1. Jeden z tych sygnałów musi iść do pinu 10 jednego napędu, a drugi z tych sygnałów do pinu 10 drugiego napędu. Możesz je zamieniać przełącznikiem.

Druga rzecz, to sygnały MTR0 i MTRX. I tutaj masz na wewnętrznym złączu tylko MTR0. MTRX musisz sobie pociągnąć z zewnętrznego złącza lub gdzieś z płyty go poszukać gdzie będzie wygodnie. I tu tak samo jak z sygnałami SEL. MTR0 musi iść do tego samego napędu co SEL0, a MTRX musi iść do tego samego napędu co SEL1. Jeśli sygnały SEL przełączasz przełącznikiem, to ten sam przełącznik musi przełączać tak samo sygnały MTR.

I to wszystko. Bardzo prosto i będziesz miał oba napędy z możliwością ich zamiany.
Przełącznik możesz dać mechaniczny, albo zrobić na multiplekserze.
[#51] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #50

OK w sumie to by załatwiało całkowicie sprawę i mało kabelkologii by było, no i przełącznik prostszy.
[#52] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #50

Pod warunkiem że obie stacje będą ustawione na DS0.

Możesz też jedna stacja ustawić na DS0 druga na DS1.
Wtedy zamianę sel0 na sel1 robisz przed pierwszą stacja.
[#53] Re: BOOT selector A500

@Adinfo, post #51

Co więcej, bardzo możliwe, że takie rozwiązanie będzie działało lepiej niż zamienianie sygnałów przy CIA. Tu fizycznie zamienisz te sygnały przy samych napędach, więc nie zmieni się nic elektrycznie w Amidze. A jak zamieniamy sygnały SEL przy CIA, to takie zamienione sygnały idą do Garego. Zwróćcie uwagę, że w naszej analizie schematu potraktowaliśmy trochę w uproszczeniu, że sygnał SEL0 i MTR, które wchodzą do Garego powodują po przejściu przez niego, że na wyjściu mamy odpowiedni MTR (w uproszczeniu). Ale właściwie skąd wiemy czy w Garym jednak nie dzieje się coś wiecej, może jakiś jeszcze sygnał czy informacja jest brana pod uwagę przy generowaniu sygnałów MTR?
[#54] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #53

Te sygnały postaram się wyprowadzić tak aby nie demolować płyty A500, może uda się te sygnały pozbierać z podstawek i ze złącza drive lutując ewentualnie do niego połączenia. Chyba, że będzie jeszcze inne dojście to zobaczę. Zastanawiam się na ile może być niebezpieczne przełączanie tych stacji przy działającej Amidze.
[#55] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #38

Not really weird, that's why I insisted on calling it a "boot selector" rather than an actual drive switcher. As I said, this switcher is not equipped for proper drives switching (unless the internal drive happens to be a high-density FB-357A one, which rarely is the case in an A500 as it's strictly a DIY job).

The reason it won't properly swap drives is trackdisk.device unit detection.
Since ALL Amigas are expected to have a 3.5" DD unit installed as df0: at the very minimum, trackdisk.device won't bother requesting the drive type.

(with KS 2.x and 3.x which supports HD drives it actually will, but just to check if it's an HD FB-357A drive with an HD disk inserted. If a regular FB-354 or other plain DD drive is installed, trackdisk.device won't lose any sleep over lack of drive ID and (correctly, in logical terms) assume it's a DD drive.)

For the external drive however, the ID sequence is mandatory (even with KS 1.x) as it can be either a 5.25" or 3.5" (DD) drive.
Therefore all Amiga external DD drives have suitable circuitry (the circuitry is not on the drives themselves, those are bog standard mechanisms. It's on the small interfacing board every external drive enclosure has) to correctly ID themselves upon request (the ID sequence is fully detailed in the Hardware Manual). Some use a NAND gate, some use a transistor, some might use a serial shift register, but the net result is the same: a bit sequence which tells trackdisk.device "hello, I'm a 3.5" DD drive" etc.

So now you can appreciate the complexities arising from simply switching SEL0 and SEL1:
The external drive (which now responds to SEL0) does have the required ID circuitry which, incidentally, is no longer required. It still reports itself as a 3.5" DD drive, but that's what KS 3.1 would anyway have assumed.
The internal drive (which now responds to SEL1) must correctly report itself (as it's now considered an external drive), but sadly lacks the necessary circuitry (unless it's an FB-357A).
So you must re-implement the ID circuitry.

If you take a look at the A2000 schematics, the A2000 motherboard (which must internally support an "external" drive and thus incorporate the ID circuitry to keep trackdisk.device happy) uses the NAND gate approach to ID the second drive:
J301, when jumpered, passes the ID bit sequence onto the RDY line as the output of a NAND buffer, with one input being the inverted _SEL1 signal (aka SEL1) and the other input being the Q output of the motor flip-flop.
Gary outputs the motor control signal as active high (MTR0 instead of _MTR0, so MTR0 corresponds to Q').
But with some simple boolean logic we have:

SEL1 NAND Q translates to:

(here SEL1 refers to SEL0 of course, and Q' is MTR0 so Q is _MTR0)

(SEL0 * _MTR0)' = (by De Morgan's laws)

= SEL0' + (MTR0')' = _SEL0 OR MTR0

which incidentally happen to be the exact signals available on Gary.

So grab yourself a small piece of veroboard, solder an OR gate there (with appropriate decoupling cap), wire appropriately to Vcc and GND, wire 3 of the 4 gates to GND and use the 4th gate to implement
_SEL0 OR MTR0

_SEL0 is Gary pin 16
MTR0 is Gary pin 46

and wire the OR gate output to the _RDY line, which is on ODD CIA (U7) pin7.

This will provide the missing circuitry from the "switch" you bought so it fully swaps the drives.
[#56] Re: BOOT selector A500

@Mq, post #53

Zwróćcie jeszcze tylko uwagę na to, że sygnał MTRx to nie to samo co MTR1.

Aby z sygnału MTRx zrobić MTR1 potrzebna jest elektronika ze stacji. Elektronika ta jeszcze odpowiada za zgłoszenie się stacji w momencie startu amigi. Robi to sygnałem READY przy aktywnym sygnale SEL1 i nieaktywnym sygnale MTR1.
Wewnątrz garego jest właśnie taka elektronika.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 14:45:25 przez jarob
[#57] Re: BOOT selector A500

@jarob, post #56

@jarob: nie. Gary wytwarza właśnie sygnał MTRX oraz MTR0. Robi to na podstawie sygnału MTR oraz SEL0. Sygnał MTR to sygnał silników wszystkich stacji, a na podstawie SEL0 Gary decyduje czy przekazać sygnał MTR na wyjście sygnału MTR0 czy na MTRX. Reszta jest/może być załatwiana przez elektronikę zewnętrznej stacji, ale taka elektronika jest potrzebna, żeby rozróżnić stacje 1,2,3. Jeżeli natomiast chcemy z założenia użyć tylko i wyłącznie stacji 1 i używamy sygnału SEL1, a 2 i 3 nie użyjemy, to możemy przyjąć że sygnał MTRX ma sterować tylko stacją 1 i żadna elektronika nie jest potrzebna.

@Adinfo: na Ciebie to nie mam już siły Napisałem Ci, że masz wszystkie sygnały na złączu wewnętrznej taśmy, a Ty w kółko swoje. Co chcesz zbierać za sygnały? Jedyny jaki musisz "zebrać" to MTRX, a całą resztę masz na złączu wewnętrznego flopa, do którego masz podpiąć taśmę na dwa napędy i tylko na tej taśmie zamieniać przełącznikiem sygnały SEL0 i SEL1 oraz MTR0 i doprowadzony z płyty MTRX.

@polutuje: no i w końcu rzeczowe wyjaśnienie, za co bardzo dziękuję. Oczywiście rozumiem w 100% to co zacytowałeś (podziękowania dla kogoś, komu się to chciało tak dokładnie wyjaśnić). Czyli jedną dodatkową bramką można sprawić, że stacja wykryje nam się jako DF1. Jak rozumiem problemem jest w takim razie niewłaściwy sygnał RDY, no i możemy to załatwić albo na płycie Amigi, albo wewnątrz stacji, którą mamy wewnątrz Amigi, albo na taśmie wewnętrznej stacji - to już tam wszystko jedno.
Tak czy owak, żeby wykonać pełen switcher stacji 0 i 1 nie wystarczy nam jedna płytka pod CIA jak to wszyscy robią w przypadku produktu pod tytułem bootselector. Trzeba dołożyć drugą płytkę pod Garego, lub pod złącze wewnętrznego flopa.

Edit: jeszcze do @Adinfo: w tym przypadku, o którym mówię - podpięcia dwóch napędów na jednej taśmie, prawdopodobnie też by trzeba się zatroszczyć o sygnał RDY.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 15:26:00 przez Mq
[#58] Re: BOOT selector A500

@polutuje, post #55

From an "elegance" point of view, we have a kludge from Commodore here.
On the one hand they decided to implement an identification mechanism (via the RDY line) for floppy drives to accompany their whole autoconfig concept for the Amiga.
So far so good, but then on the other hand they skipped implementation of it for DF0: by reason that a 3.5" DD drive (and nothing else) will always be there, so no need to request an ID for the drive connected to the SEL0 line. In other words, the 3.5" DD floppy drive at DF0: was considered an indispensable part of a working Amiga system, so no need to question about it.

So when you swap drives the proper way (by X-ing SEL0 and SEL1), the external drive ends up as DF0: and its implemented ID mechanism is no longer required, while the internal drive ends up as DF1: and requires a (missing on the motherboard) ID mechanism, which has to be retrofitted.

But just like the surplus ID mechanism doesn't cause any problem for the external drive when in X-ed mode, the retrofitted ID mechanism won't harm anything for the internal drive when in ||-ed mode either.

The exception is if you somehow have a special Amiga HD drive as an internal unit in your A500 (Chinon FB-357A). These drives take care of ID-ing themselves, so no need to retrofit an ID mechanism in that case, in fact you must NOT retrofit it as the drive will probably lock in DD mode only.
[#59] Re: BOOT selector A500

@polutuje, post #58

Wstaw to i wczesniejsze po polsku . Dla potomnych
[#60] Re: BOOT selector A500

@Norbert, post #59

No i brakowało takich informacji. Ile ja się kiedyś naszukałem dlaczego ten wewnętrzny flop nie działa jako DF1. Ostateczna konkluzja była "bo tak", no więc po prostu przyjąłem to do wiadomości i odpuściłem temat, bo zasadniczo najważniejsze, że zawsze poprawnie działa DF0.

Teraz kiedy już wiadomo co i jak, można będzie się pokusić o skonstruowanie dodatkowej płytki do kompletu do bootselectora, która spowoduje, że będziemy mieli pełen switching DF0<->DF1.

Jako, że mam swój projekt bootselectora i temat mnie żywo zainteresował, to ja na pewno coś takiego zaprojektuję, ale raczej nie w najbliższym czasie, bo mam teraz inne projekty i prace na głowie. Ten mini projekcik jednak trafia na moją listę rzeczy do zrobienia do Amigi i czeka na swoją kolejkę

@polutuje: niezależnie od tego, że zagadkę mamy rozwiązaną, jeśli masz kontakt z osobą, która to opisała, może by warto zapytać w jaki sposób xcopy może wymusić na wewnętrznym flopie zobaczenie go jako DF1, no i czy by się dało takie wymuszenie zrobić jakoś pod systemem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 16:46:18 przez Mq
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem