kategoria: A4000
[#1] Amiga 4000 propozycje rozbudowy
No to stało się Od dziś moja kolekcja powiększyła się o Amigę 4000 z kartą procesorową 040. Teraz czas na rozbudowę. I tutaj moje pytanie jak najlepiej dopasować konfigurację ? Na pewno przydałaby się karta graficzna. Co jeszcze ? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny. Powiedzmy że budżet nie jest sprawą priorytetową.

No o jeszcze pytanie czy mogę tą kartę procesorową 040 zmienić na 060 bez przeróbki płyty głównej ?
[#2] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #1

No o jeszcze pytanie czy mogę tą kartę procesorową 040 zmienić na 060 bez przeróbki płyty głównej ?
Tak

A co to za 40 ?
[#3] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Dorian3d, post #2

040 40 mhz z fpu i mmu tak podaje sysinfo
[#4] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #3

Ale jaki Model link
[#5] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Dorian3d, post #4

Zerknę jutro i napiszę
[#6] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Dorian3d, post #4

Karta to Commodore A3640
[#7] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #6

Jeśli budżet nie jest sprawą priorytetową, to zmień ją na jakąś inną, z własnym RAMem. Jeśli, oczywiście, uda Ci się jakąś znaleźć. A3640 kiepsko pokazuje potencjał 040, bo obsługa pamięci na płycie jest nieproporcjonalnie wolna i jest limit do 16MB. Osobiście polecam Cyberstorma MKII - solidny kawał sprzęciora, bardzo dobrze go wspominam.
[#8] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Daclaw, post #7

No wymieniać całej raczej nie chcę. Chciałbym jakąś kartę 060 albo 060 PPC kartę graficzną dźwiękową i ethernetową. Tylko kompletnie nie mam pojęcia czego konkretnie szukać. Zresztą dostępność jest jaka jest. Myślałem nad mediatorem ale raczej misi być obudowa Tower a chcę zostać przy desktopie
[#9] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #1

ja bym polecal mediatora. Będziesz miec siec, usb, grafike i muzyke w cenie ~1500zl. Zmiesci sie w desktopie.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:29:25 przez michal_zukowski
[#10] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@michal_zukowski, post #9

Dziwne bo wszędzie w sklepach piszą że mediator do obudowy Tower
[#11] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #10

No ja mam do tower bo mam A4000 w towerze, ale są też dla desktopa:
http://www.elbox.com/products/mediator_pci_4000di.html
http://eu-shop.elbox.com/en_GB/p/Mediator-PCI-4000Di-3V-MK-III/675

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 22:41:45 przez michal_zukowski
[#12] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #10

A ja proponuję grafikę ZZ9000 ma bardzo fajnie działający scandoubler, obraz z chipsetu amigi i karty graficznej na jednym wyjściu HDMI, ma także kartę sieciową LAN i port USB do przenoszenia danych pendrivem. https://shop.mntmn.com/products/zz9000-for-amiga-preorder
[#13] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Alex, post #12

Ta karta faktycznie jest interesująca i nawet cena taka w miarę. Używasz tej karty ? Jesteś zadowolony ?
[#14] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Alex, post #12

Ta karta nie ma 3D, a jakby nie brac 3d pod uwagę to pewnie Radeon pci w mediatorze zjada taką kartę na sniadanie.
1
[#15] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Alex, post #12

Ja właśnie dzisiaj zamówiłem ZZ9000, mam nadzieję, że załapałem się na batch 6, który ma być wysyłany luty/marzec.
O karcie piszą bardzo dobrze, jak tylko przyjdzie, to potestuję w mojej A4000TX.
Oczywiście fajnie byłoby, aby było tam jakieś podstawowe 3d, ale kto wie, może twórca zrobi dla niej firmware z czymś takim, karta w sumie ma spory potencjał ... tam są dwa ARMy i 1 GB RAM.
[#16] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #1

Zapytasz to każdy rabin powie inaczej.
Mediator i ZZ to chyba właściwy wybór. Chyba, bo nigdy ich nie używałem :(

No chyba że podejdziesz do sprawy bardziej ortodoksyjnie, czyli dodasz Picasso IV, Muzyczna to najlepiej jak byś wyrwał Tocattę, no i sieciowa.
Skoro już masz a4000, to obczaj czy ma wymienione kondensatory i baterię (wylewają). No i możesz sobie zrobić parę modów. 64MB Ram, PIO IDE. Najlepiej abyś miał kick 3.1 i Buster 11, obczaj czy te masz.

Co do karty procesorowej, to a3640 niby możesz podbić do 060, ale najlepiej jak masz kasę pojechać od razu w jakąś lepszą kartę z ramem (np CyberStorm + moduł SCSI).

Gratulacje zajefajnego komputera, i zapodaj zdjęcia :)
[#17] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Ralpheeck, post #16

Bateria i kondensatory wymienione.

Czy w tej karcie mogę wymienić sam procesor na 060 ? Czy wiąże się to z dodatkowymi przeróbkami ?

Co do mediatora to przeraża mnie konfiguracja, chociaż z drugiej strony mam w szufladzie voodoo 2 które ponoć chodzi z mediatorem.

Jeśli się zdecyduję na mediatora to hak to wygląda, obraz mam po rgb Amigi i przez kartę graficzną też ? Czy dema i gry potrafią obsłużyć kartę graficzną ? Jak jest ze skalowaniem obrazu itp. O mediatorze nam marne pojęcie aczkolwiek kusi mnie to rozwiązanie.
[#18] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Ralpheeck, post #16

Jak juz zastanawiamy sie nad zakupami bez sensu to nie wiem czy nie lepiej muzycznej dać Delfina, ma DSP taki jak w Atari Falconie, a nawet lepszy.
[#19] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@michal_zukowski, post #18

Witam.
Wszystko fajnie, tylko większość z tego co proponujecie jest od lat nieprodukowana i praktycznie niedostępna.
Pozdrawiam.
[#20] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@ted, post #19

Mediator jest caly czas produkowany.
[#21] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@michal_zukowski, post #20

Witam.
Napisałem większość a nie wszystko.
Zobaczmy co z Waszych propozycji do A4000 jest nadal produkowane:
Mediator - tak.
Karty graficzne PCI do Mediatora - nie, ale od czasu odczaruje można upolować, chociaż ceny idą w górę.
Karty muzyczne do Mediatora - nie, ale używane są dostępne.
Spider USB PCI - można kupić np. w sklepie Elbox.
Karty sieciowe PCI - używane, ale są w miarę dostępne.
Inne karty PCI dla Mediatora?
Ogólne to era PCI już się zakończyła.
Karty z procesorem 060 od czasu do czasu się pojawiają ale ceny są w tysiącach.
Można też kupić części i samemu polutować, choć zdobycie procesora 060 jest kosztowne.
Delfina, Cyberstom PPC bardzo trudno dostępne a jak się pojawia to ceny szybują w kosmos.
ZZ9000 jest już w produkcji i dystrybucji? jak ktoś ma to niech zrobi recenzję na ppa.pl.
Z rzeczy jeszcze dostępnych mogę polecić BigRamPlus - 256 MB na Zorro.
Można też kupić lub polutować GBAPII++.
Są tez karty USB/ sieciowe na sloty Zorro.
Jakiś wybór jeszcze jest ale szału nie ma.
Pozdrawiam.
[#22] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #17

Jeżeli masz oryginalną, Commodorowską A3640, to w nowszych rewizjach (nie pamiętam których, a którą masz?) możesz założyć 68060, tylko musisz dokupić specjalną przejściówkę z wbudowanym regulatorem napięcia 3.3 V. Jest konieczne, bowiem 68060 jest zasilany napięciem 3.3V, a nie 5V jak 68040.
Jeśli wsadzisz 68060 na miejsce 68040 bez zadbania o napięcie, to procesor się spali.

Piszę o Commodorowskiej A3640, ponieważ istnieje dosyć popularny ostatnio, ulepszony remake tej karty o nazwie A3660. Karta ta jest w wersji współpracującej z 68060, ma też przeznaczone miejsce na regulator napięcia. Więc w przypadku gdy masz tę wersję, wystarczy wlutować regulator napięcia, wymienić fizycznie procesor i voila szeroki uśmiech Ale tylko gdy masz A3660!

Należy się także upewnić co do generatora kwarcowego, dla 68060 powinien mieć taką samą częstotliwość co nominalna procesora (lub więcej, jeśli chcesz przetaktowywać).
[#23] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@wali7, post #22

Bardzo dziękuję. W sobotę wyjmę tą kartę i przyjrzę się jej dokładnie. Postaram się też wrzucić jakieś zdjęcia
[#24] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@ted, post #21

Co do kart turbo, to obecnie jest dostępny remake A3640 o nazwie A3660. Są to zupełnie nowe karty (w sensie produkcji, a nie konstrukcji), gdzie można używać 68060 (mój post powyżej). Oczywiście nie mają własnego RAMu, więc przycina ich osiągi wolny RAM na płycie, ale jako użytkownik tej karty z 68060 powiem że nie jest źle szeroki uśmiech W przypadku używania tej karty warto zrobić mod 64 MB RAM na płycie.
Mediator jest produkowany.
ZZ9000 to zupełnie nowa konstrukcja, jest to karta ZIII, ma 1 GB RAM i jej sercem są dwa procesory Cortex 9 666 MHz . Ma wbudowany flicker fixer, a obraz wyrzuca na HDMI. Podobno ma rewelacyjną jakość obrazu, tu recenzja tej karty:
http://www.retronagazie.eu/sprzet-test-karty-graficznej-mnt-zz9000-wraz-z-scandoublerem-va2000cx-dla-amigi-2000-3000-4000/
Do tego ma wbudowaną kartę sieciową i złącze USB (piszą o obsłudze pendrive, więc zapewne ma jakiś prosty soft do obsługi pendrive, a nie sterownik do Poseidona). Wczoraj zamówiłem tę kartę, wg informacji ze strony producenta, powinienem załapać się na batch 6, który ma być wysyłany luty/marzec.
Co do innych kart, to oczywiście mamy Picasso II++, ale to tylko Zorro II, do tego 2 MB RAM. Karta ma niezłą jakość obrazu (chip GD5434 ma przyzwoite parametry), nie ma wbudowanego flicker fixera, potrafi jednak przełączać obraz między produkowanym przez siebie, a natywnym z Ami. Tym obie karty górują nad Radeonami w Mediatorze, bowiem tutaj trzeba kombinować z dwoma wyjściami video (oczywiście można to rozwiązać na kilka sposobów.... ale jakoś mi się to wydaje mało eleganckie).
Reszta kart to zdecydowanie muzeum. Może na Wawelu organizują jakieś wyprzedaże kolekcji?
[#25] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Ralpheeck, post #16

Mediator i ZZ się wykluczają, no chyba, że rezygnuje się z funkcjonalności scandoublera w ZZ. W takim przypadku to chyba lepiej wstawić Radeona do medka.
[#26] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Vader_CH, post #17

Voodoo 2 raczej nie pójdzie. Mediator obsługuje Voodoo Banshe (bez 3D) lub Voodoo 3,4,5 (z 3D).
Oprócz modów 64MB i PIO2 na płycie głównej A4000 możesz też zrobić mod w A3640 likwidujący niepotrzebny "waitstate" przy dostępie do pamięci oraz prosty mod pozwalający na overclocking karty nawet do 33MHz.
Jest też mod pozwalający podkręcić krtę A3640 nawet do 50MHz.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 16:29:29 przez dolek
[#27] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@wali7, post #24

Pytanie. Do zz9000 są już drivery do ethernetu i usb?
Czy ta karta jest sprzedawana ze śledziem do slotu, czy trzeba dorabiać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 16:42:52 przez Ralpheeck
[#28] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@michal_zukowski, post #14

Jaka jest różnica szybkości blittera Radeona w stosunku do blittera ZZ9000 byłoby widać gdyby QUAD dał wyniki testu obiecanego w maju https://www.ppa.pl/forum/elektronika/38809/nowa-karta-graficzna-zz9000/3#m686384

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 17:04:54 przez Jacck
[#29] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@dolek, post #26

Jest gdzieś opis tych modów ?
[#30] Re: Amiga 4000 propozycje rozbudowy

@Ralpheeck, post #27

Są, kartę mam od niecałych 3 tygodni w sumie jeszcze dokładnie nie przetestowana z braku czasu przed świętami ale na szybko sprawdziłem, USB działa narazie jest prosty sterownik do obsługi pena do przenoszenia danych. Karty sieciowej jeszcze nie przetestowałem ale co do obrazu to jest super mam monitor 1440p i używam w ami rozdzielczości 1280x720 bardzo dobrze się skaluje tak samo flicker-fixer w rozdzielczościach pal działa dobrze. Czcionka jest równa nie poprzycinana. W overscanie też jest ok. obraz jest cały nigdzie nie przycięty i rozdzielczości laced bez mrugania. Karta jest kompletna nic nie trzeba dorabiać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem