kategoria: A500
[#31] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Artu2tu, post #29

Artu2tu nie jest to możliwe niestety. Problemem jest Agnus, który obsługuje tylko 1MB pamięci. Obojętnie czy chip czy slow, łącznie może być maksymalnie 1MB (plus oczywiście fast). Ja z tego powodu ostatecznie przesiadłem się na płytę 8A1, gdzie jest Agnus obsługujący 2MB i tyle sobie zrobiłem bezpośrednio na płycie. Dlatego już nie mam nic wspólnego z tamtym rozszerzeniem 2,5MB do płyty 6A.
[#32] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #31

Z tego co pisał mi niedawno @teh_KaiN (zapodał taką fotkę jak niżej) to nawet rev. A tego rozszerzenia umożliwia uzyskanie dodatkowego 1MB pod klapkę w płycie 8A.1. Rozumiem, że to wymaga jedynie odpowiedniego przezworkowania płyty 8A.1 oraz założenie multiplexera itp. - czyli tych elementów brakujacych do pełnej płyty A500+ W takim wypadku zostawiam te rozszerzenia tak jak są z dwoma kościami.



Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:57:51 przez Adinfo
[#33] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #32

W płycie 8A1 to rozszerzenie nie ma sensu. Na płycie 8A1 wystarczy wywalić oryginalną pamięć i w jej miejsce wlutować inne kości 2MB. Dodatkowo zmienia się tylko zworki na płycie i przylutowuje dwa rezystory i diodę i mamy 2MB chip na płycie. Ale to offtop trochę:)
[#34] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #33

O tej przeróbce wiem w 8A.1, jakoś nie chce mi się grzebać przy tym w najbliższym czasie (może kiedyś), a chcę przetestować sprawność tych pod klapkę i dogadanie się tych dwóch kostek co już mam na tych rozszerzeniach wlutowane, a w 8A.1 będę je dzięki temu w stanie przetestować bez użycia podstawki pod Garego - dowiem się dzięki temu czy ten 1MB "z klapki" jest OK i czy jest stabilnie.

Albo użyję pod Garego do testów z wersji adaptera C.6 (co PCB główne jest pod kostki SOJ40).
[#35] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #31

Savyna ma taką mozliwosc: 1 MB chip, 8MB fast i na okrasę pamięć slow. Nie ma tylko 68ec020 :(
[#36] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #33

Dzisiaj zapodałem rozszerzenie z 4 kościami na PCB w rev. C.6 (SOJ40) i pod Garego z ostatniej rewizji jaka była (tej poprawnej). Amiga 500 rev. 6A - skan pamięci CHIP 512KB na płycie + 512KB na rozszerzeniu przechodzi poprawnie w Amiga Test Kit, natomiast mam problem ze SLOW.

Zależnie od ustawienia zworek pod Garym Amiga wykrywa SLOW 1MB lub 1.5MB (poprawnie).
Dodatkowo bez względu na ustawienie zworek od CHIP pod Garym Amiga zawsze widzi 1MB CHIP - nigdy 0.5MB).

Założenia:

- Amiga 500 rev. 6A (zworki fabrycznie JP3, JP7A za wyjątkiem JP2 (patrz niżej).
- zworka JP2 rozcięta i wyprowadzony pin podpięty kabelkiem do podstawki pod Garym (pierwszy pin z lewej)
- dwa przewody z rozszerzenia pod klapką podpięte pod Garego poprawnie do odpowiednich pinów pod Garym,
- próba z Kickstartem 3.1 (40.063 oraz 1.3) - te same problemy na obu,
- zworki na rozszerzeniu założone po prawej patrząc z przodu Amigi (rozcięte pod spodem ale założone zworki),

Jak skanuję za pomocą Amiga Test Kit jednym rzutem cały obszar 1.5MB SLOW to jest taki błąd (bez względu na ustawienie SLOW pod Garym 1/1.5MB):

-- Single-Region Memory Test --

00c00000 - 0d7ffff 1.50 MB

Checking 0xc00000-0xc7ffff

ERRORS:    D31..D24  D23..D16  D15...D8  D7....D0
(X=error)  76543210  76543210  76543210  76543210
32-bit bus XXXXXXXX  XXXXXXXX  XXXXXXXX  XXXXXXXX
16-bit bus                     XXXXXXXX  XXXXXXXX


- bez względu na ustawienie zworek pod Garym cały czas Amiga widzi 1MB CHIP (512KB z płyty + 512KB z rozszerzenia) - dwie zworki z lewej są na górze lub na dole,
- przy ustawieniu 1.0MB SLOW lub 1.5 SLOW (zworka z prawej na górze lub na dole) jak skanuję cały wykryty obszar pamięci SLOW - wywala się w Amiga Test Kit z takim błędem jak wyżej,

Jak skanuję osobno zakresy SLOW podane poniżej podając ręcznie zakresy nie mam błędów:
00C00000 - 00C7FFFF (0.5MB bez błędów)
00C80000 - 00CFFFFF (0.5MB bez błędów)
00D00000 - 00D7FFFF (0.5MB bez błędów)

Początkowo nie wpadłem na to i osobno każdej kości pamięci poprawiałem luty będąc przekonanym, że to ewidentna wina kości pamięci w obudowie SOJ40, ale przyczyna musi być inna bo osobno te kości przechodzą bez problemu sprawdzanie.
[#37] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #36

1. Te cztery zworki obok siebie na rozszerzeniu powinny być rozcięte i zdjęte jeśli obsadzasz wszystkie cztery kości na rozszerzeniu.

2. Zworki na podstawce Garego trzeba ustawić poprawnie. Faktycznie jest tak, że Amiga i tak widzi 1MB chip, ale źle go wtedy będzie obsługiwać jeśli źle ustawimy zworki.

3. To, ile pamięci widzi Amiga nie zależy od tego ile faktycznie tej pamięci jest, tylko od tego co robi logika. Więc jedna rzecz, to ustawienie, żeby logika była poprawnie i żeby Amiga widziała poprawną ilość pamięci, a osobna rzecz, czy ta pamięć będzie poprawnie działała bez błędów.

Problemem moim zdaniem najprawdopodobniej są te cztery zworki założone, zdejmij je na początek.
[#38] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #37

yippee piwo
Wielkie dzięki!

Zdjąłem te 4 zworki (pkt. 1 co wymieniłeś) i zatrybiło. Leci memory scan ciągiem 2.5MB i nie ma błędów.

Zdążyłem w międzyczasie przelutować w adapterze pod Garego wszystkie piny xd

pkt.2 z ciekawości to posprawdzam,

pkt.3 zgadza się z logiką, która na sztywno podpowiada ile jest pamięci - a może jej nie być wcale,

Sprawdziłem na próbę to rozszerzenie rev. B.2 z dwoma kościami SOJ42 i przy przestawieniu Garego na 512KB SLOW zworką z prawej (po zdjęciu tych 4 zworek z PCB trapdoor) A500 rev. 6A widzi 1MB CHIP i 512KB SLOW = 1.50MB RAM łącznie. Dzięki temu mam pewność przed dalszym lutowaniem kolejnych kości, że te pierwsze dwie są sprawne i działają poprawnie ze sobą.

Jeszcze raz dzięki wielkie za skuteczne podpowiedzi!

Zostaje tylko to pytanie z mojej strony - co do tych "wadliwych" adapterów z rev. 2B - one kompletnie się nie nadają (nie zakładać ich) czy w jakiejś określonej konfiguracji i obłożeniu kościami na PCB działają jednak poprawnie? - chcę się upewnić - mam na nich wlutowane tylko kondensatory i układy ale pinów nie lutowałem po tym jak wspomniałeś o tym problemie z tą rewizją.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:41:51 przez Adinfo
[#39] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #38

jakie pamięci dałeś?
[#40] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #39

Mam jedno PCB rev. C.6 z pamięciami SOJ40 (takie same kostki jak do rozszerzeń CHIP A600) czyli V53C16258HK35 i poprawnym adapterem pod Garego.

Pozostałe PCB rev. B.2 z pamięciami SOJ42 kości AS4C1M16f5-60JI (aktualnie przylutowane po dwie sztuki na PCB). Tu zobaczę co zrobić, bo te adaptery z rev. B.2 miały ponoć wadę, najwyżej użyję je jako rozszerzenia do A500 rev. 8A.1 do 2MB, wtedy zostawię dwie kości tak jak teraz.
[#41] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #38

W wątku na EAB było to dokładnie opisane. Pierwotny projekt miał płytkę pod Garego z tylko dwoma układami 74F00. Tak to pierwotnie zaprojektował autor, zrobił testy i wszystko działało poprawnie. Ale ktoś później odkrył, że w jakich specyficznych przypadkach odwołań Agnusa do pamięci poprzez DMA gdzieś tam jest wtedy jakiś problem z timingiem sygnałów i następuje błąd. Zasadniczo objawi się to pewnie w takim przypadku jakimś Guru albo coś w ten deseń, ale zależy to od oprogramowania na Amidze, to nie jest kwestia sprzętowa tego błędu. Niemniej jednak skoro jest taka ewentualność, że autor pierwszej płytki nie wziął czegoś tam pod uwagę, a następnie ktoś to rozpracował i poprawił, to należy używać jednak tej poprawionej wersji płytki z czterema układami TTL. Płytka główna rozszerzenia może być w rewizji dowolnej, więc wystarczy domówić adaptery pod Garego, tylko trzeba sobie uciąć w projekcie w Eagle lub KiCad główną płytkę, tak żeby zostawić sam adapter i wygenerować do tego gerbery. Zamówienie 5szt takiej płytki w jlcpcb to koszt 2$ plus kilkanaście dolarów przesyłka, razem wychodzi jakieś 40-50zł, więc moim zdaniem jak się już robi to rozszerzenie, i jak się z nim nawalczyło, to nie warto robić niekompletnie działającej płytki pod Garego.
[#42] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #41

Dzięki za wyjaśnienie tego problemu z tym adapterem z wczesnych wersji. Szukanie tego na zagrabanicznym forum to czasami może długo trwać.

Amiga Test Kit nie chce się wysypać na teście pamięci - leci w tej chwili 87 iteracja i żaden error nie chce się pojawić. Za chwilę biorę się za dolutowanie dwóch kostek do pustego PCB gdzie pamięci jeszcze nie mam. Wygląda na to, że na ten moment miałem szczęście z dostawą RAMów z Ali bo do tej pory odpukać wszystkie działają jak należy.
[#43] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #42

Słuchajcie, robiąc porządki znalazłem jeszcze w szufladzie płytki Gary adaptera takie jak mają być, czyli 3x74F00+1x74F74. Zapomniałem o nich całkowicie, nie wiedziałem, że je mam.
Teraz kiedy je znalazłem, to przypomniałem sobie, że ja pierwotnie też zamawiałem płytki do rozszerzenia w wersji tej starej z tylko dwoma układami i potem właśnie domówiłem te płytki pod Gary adapter poprawione.
Mam ich 16 sztuk w kolorze czarnym. To jest wersja płytki która działa na 100% poprawnie, bo właśnie ją wykorzystywałem we wszystkich rozszerzeniach, które zbudowałem, to jest ta wersja, którą zaprojektowałem do tego projektu i potem dołączyłem na forum.
Na tej płytce tylko nie działa w ogóle zworka służąca całkowitemu wyłączeniu rozszerzenia (nie jest do niczego potrzebna, po prostu tego się nie używa i nie lutuje nawet pinów).

I teraz do sedna: jak ktoś jest zainteresowany tymi płytkami, to:
- 40zł z wliczoną przesyłką paczkomatem za 4szt
- 60zł z wliczoną przesyłką paczkomatem za 8szt
- 80zł z wliczoną przesyłką paczkomatem za 12szt
- 100zł z wliczoną przesyłką paczkomatem za 16szt

Sorry, że tak, ale nie mam czasu na rozdrabnianie się po jednej sztuce.

Mowa o samych płytkach Gary adaptera, płytek głównych rozszerzenia nie posiadam.

Jak ktoś jest zainteresowany to proszę napisać tu w wątku ile rezerwuje, bo kto pierwszy ten lepszy i wtedy napiszę szczegóły w PW.
[#44] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #36

Witam posiadam takie same błędy podczas skanowania programem Amiga test kit...jak poradziles sobie z tym rozszerzeniem?u mnie zawiesza gry podczas ładowania z dyskietek lub goteka...



Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 21:56:36 przez Amaru
[#45] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #37

Siema posiadam takie rozszerzenie lecz nie działa poprawnie może problem ze zworkami? Płyta 6a...zerkniesz?
[#46] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Amaru, post #45

Zna się ktoś na tym?
[#47] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Amaru, post #46

Zna. Ale pacjenta trzeba mieć u siebie na stole. Na odległosc to wróżenie z fusów i szklana kula.
1
[#48] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Stoopi, post #47

Problem rozwiązany trzeba przeciąć 4 ścieżki na rozszerzeniu i śmiga aż miło

Dzięki za pomoc pozdro
1
[#49] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Amaru, post #48

Sorry za brak odzewu (urlop). Dobrze, że rozszerzenie ruszyło, też miałem wszędzie przecięte ścieżki i wlutowane piny na zworki.
[#50] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #49

Czy ktoś ma pomysł, co może być przyczyną błędów w skanowaniu całego obszaru Slow, pomimo przeciętych czterech ścieżek na rozszerzeniu?

- JP2 rozcięty, podłączenie do środkowego pinu,
- adapter Gary prawidłowo zmniejsza Slow o 0,5MB zworką JP3 na adapterze,
- skanowanie każdego obszaru 512kB przechodzi bez błędów.

Na rozszerzeniu są układy LGS GM71C18163CJ6, czy to one mogą być żle dobrane?
[#51] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@heman70, post #50

Tutaj masz fotke zworek jak są u mnie. Na rev6 z 0.5MB CHIPU na płycie daje w sumie 1MB CHIP i 1.5MB SLOW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem