kategoria: A500
[#1] A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy
Cześć,

Mam taką kartę rozszerzeń +2MB z zegarem RTC. Z Amigą 500 ze stockowym 0.5MB chip, finalnie powinno dać mi 1.0MB Chip i 1.5MB Slow. Maksymalnie co wyciągam z tej karty to 1MB Chip i 1MB Slow. Przepada gdzieś 0.5MB :/

Drugi problem to zegar RTC - jest wykrywany, ustawioną datę trzyma, ale stoi w miejscu.

Ma może ktoś z Was taki setup? Foto: https://ibb.co/Dr11mZL

Mobo: rev 6A
Agnus: 8372A
Jumper JP2 przeicięty, adapter do środkowego pada
Jumper JP7A połączony (przecięty nic nie zmienia)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 16:24:09 przez Santyago
[#2] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #1

Zegar ma prawo stać w miejscu, gdyż masz tam układM6242 który wymaga rezonatora kwarcowego 32,768kHz
[#3] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #1

Tutaj
znajdziesz przydatne info.
Może porównaj jak są u ciebie ustawione zworki.

Co do zegara, to jak już wyżej wspomniano, brakuje ci układu rezonatora.
Możesz również wymienić układ zegara na EPSON 72421, który ma go zintegrowanego.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 19:20:29 przez snifferman
[#4] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #3

Ok z zegarem pewnie tak jest. Sprawdziłem inne rozszerzenie z M62X42B i ten faktycznie ma wewnętrzny oscylator.

Dalej jednak nie mogę dojść do ładu z tym 1MB Chip + 1.5MB Fast, przekopałem wątek, który podałeś i wszystkie zworki mam tak samo. Być może kupiłem trefne rozszerzenie - konfiguracja zworek na module Gary w ogóle nic nie zmienia w podziale pamięci. Będę kopał dalej - dzięki za sugestie
[#5] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #1

Miałem podobną sytuację. U mnie różnica wynikała z kickstartu. Na 1.3 też nie było pełnej pamięci. Na 2.0 było już wszystko ok.
[#6] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@nostrum666, post #5

O kurdę - biegnę sprawdzić!
[#7] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #6

A jednak nie, na Kick 2.0 dalej to samo
[#8] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@nostrum666, post #5

Jakiego masz Agnusa?
[#9] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #4

Sprawdziłem inne rozszerzenie z M62X42B i ten faktycznie ma wewnętrzny oscylator.

Tak, M62X42B ma wbudowany oscylator i możesz go włożyć do tego rozszerzenia. Będzie pasował i zegar powinien ruszyć.

Na kicku 1.2 wykryje tylko 1MB slow. Na 1.3 u mnie takie rozszerzenie na rev6 daje 1,5MB slow.

tutaj jest wątek na EAB o tym rozszerzeniu. Może znajdziesz jakieś przydatne info.
Możliwe, że twoje ma uszkodzony jeden układ pamięci.

Daj fotkę spodu rozszerzenia. Jest tam czwarta kość pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 03:30:11 przez snifferman
[#10] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #9

Składam aktualnie takie same rozszerzenia, od 2017 leżą mi 3 sztuki PCB w rewizji B2 niestety (różnica w adapterach pod Garego między nowszą rewizją). Do przylutowania zostały mi jeszcze: gniazdo kątowe żeńskie, układy pamięci w obudowach SOJ-42. Mam też dylemat odnośnie poprzecinania ścieżek między niektórymi pinami gdzie będą jumpery - w razie czego wrzucę fotki bo rewizja B2 miała niektóre rzeczy trochę inaczej niż kolejne rewizje. Dodatkowo widzę, że nie wszystkie kondensatory od spodu inni lutowali, mają być puste miejsca na PCB.

RTC mam 62421A, z tego co sprawdzałem to ma wewn. oscylator (oscylatory też kupiłem w razie czego).

Kości nakupiłem trochę więc wystarczy na wszystkie PCB i po 4 kości wlutować.

Jak będę tak daleko z wlutowanymi pamięciami i złączem to wrzucę fotki. I listę pytań, wolałbym uniknąć niepotrzebnego kombinowania, lepiej wszystko wyjaśnić przed montażem rozszerzenia.

Odnośnie cięcia ścieżek pod jumpery:

1) w Internecie widziałem jak inni przed wlutowaniem pinów mieli je przecięte (ścieżki między nimi):
CAS1L - ..L
CAS1V - XCASV
CAS2L - XCASL
CAS2V - XCASV

2) nie wiem czy przy układach pamięci należy przecinać połączenie - zanim wlutuję piny:
U1 (RASV1 - RAS1)
U3 (RASU3 - RAS1)
U4 (RASV3 - RAS1) - pady smd między którymi jest ścieżka

3) w opisie tego rozszerzenia pisze, że wlutować C19 lub C13 (ale nie oba)

4) z listy elementów, które podobno nie mają być wlutowane (puste miejsca) to:
C3, C6, A9, C11, , C14, C15, C23,

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:35:35 przez Adinfo
[#11] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #9

Tak jest czwarta kość, kick 1.3, agnus 8372

Fotki z bliska

https://ibb.co/5TMvPr6
https://ibb.co/KztYPVN
https://ibb.co/FsBdfnW

Spróbuję na EAB. Co ciekawe, zmiany zworek na adapterze nie zmieniają układu pamięci
[#12] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #11

Sprawdź jeszcze pod jakimi adresami masz wykrytą pamięć, to będzie wiadomo, którego fragmentu brakuje.
Sam składałeś tą kartę? Wszystkie układy pamięci są sprawne?
[#13] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #12

chip 00000000 - 000fffff
slow 00c00000 - 00cfffff

kupne na allegro - ponoć sprawne - jedyne włożyłem stary RTC z innej karty
[#14] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #13

Brakuje Slow D00000 - D7FFFF (trapdoor, RAS1, A20:A19 is 10)
JP2 przecięty i zweryfikowany miernikiem?
[#15] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #14

Na mur beton, sprawdzone miernikiem, plus kiedy odepnę z pada przewód, amiga nie wstaje. Może jednak kość, pytanie która
[#16] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #15

To już musisz pytać u źródła.
Wiem, że nasz kolega z forum Mq dołożył cegiełkę do tego rozszerzenia, więc może by go przywołać do tablicy.
[#17] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@snifferman, post #16

na eab już napisałem i sobie czekam, spróbuję PW do mq - dzięki
[#18] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Santyago , post #17

Już trochę nie pamiętam, bo dawno to było, a obecnie nawet już nie mam takiego rozszerzenia...

Ale: mi to rozszerzenie na takich samych kościach TI nie działało poprawnie. Pamiętam, że największą robotą w budowaniu tego rozszerzenia było dobieranie kości pamięci w grupy po 4szt, które działały poprawnie. Ważne było, żeby lutować po jednej kości, przestawiać odpowiednio zworki na Gary adapterze i testować po jednej kości po kolei. Dużo kości zachowywało się w taki sposób, że pojedynczo działały dobrze, a jak się dokładało kolejne, to już nie działały. Również takie przypadki, że ostatnia kość czwarta nie działała miałem. Co ciekawe jak się je zamieniało miejscami, to nadal był efekt taki sam, więc na pewno wiedziałem, że kości same w sobie wszystkie miałem sprawne, ale nie wszystkie działały w tym rozszerzeniu. Nalutowałem się tego na jednej płytce co nie miara w te i wew te, aż się wkurzyłem i zrobiłem sobie jedno takie rozszerzenie z podstawkami i testowałem potem kości i dobierałem w grupy po 4szt tak żeby działały i dopiero lutowałem. Dobrałem w ten sposób 10 kompletów, polutowałem te 10 rozszerzeń i powiedziałem sobie, że nigdy więcej:)
Jeśli chodzi o podpowiedź na jakich kościach działało, to już z głowy teraz nie powiem, ale na zdjęciach w przytoczonym wątku umieszczałem te rozszerzenia i tam widać jakie kości używałem.
Nie twierdzę, że na pewno będzie u Ciebie przyczyną dobór kości, ale wspominam o tym, bo była to spora bolączka przy budowaniu tego rozszerzenia.

Przy okazji: C14 i C15 to są kondensatory do oscylatora (22pF lub 33pF), to raczej nie ma znaczenia, bo nie masz nawet oscylatora wlutowanego, ale widzę, że wyglądają podobnie jak wszystkie pozostałe, więc nie wiadomo czy wlutowałeś odpowiednie. Ta cała reszta masowo, to są 100nF? Nie potrzeba ich aż tyle, wystarczy po jednym przy każdym scalaku, one mają blokować zakłócenia generowane przez scalaki z powrotem do zasilania.

Tak że powodzenia, ale niewiele chyba więcej pomogę.
[#19] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #18

Jestem w podobnej sytuacji bo mam 3szt. PCB w rev. B.2, aktualnie mam wlutowane po dwie kości na dwóch sztukach i złącze kątowe, teoretycznie mógłbym w tym tygodniu zacząć to testować, ale jak piszesz o tym dobieraniu pamięci tak jak się to robiło we wzmacniaczach lampowych z lampami EL34 to mnie ciarki przechodzą. Z drugiej strony już na tyle obcykałem lutowanie, że wykorzystam kupione kiedyś u jednego z naszych kolegów z forum 4 podstawki pod SOJ42, które po odpowiednim przycięciu powinny podejść na to PCB bez kombinowania, ewentualnie zworki obok podstawek będę lutował od spodu na padach w otworach.

Czy jak dobierałeś i np. dwa układy ze sobą chodziły, to potem jak by po jednym już tylko wymieniać to wtedy te 4 też działały razem? (chodzi o to, że jak dwie się dogadały, a potem zmieniłeś jedną i gadała z tą kolejną - to te 3 już razem też gadały?).

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:13:43 przez Adinfo
[#20] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #18

Wielkie dzięki!

No to posiedzę nad tym trochę i chyba dam sobie spokój - uzyskanie tego brakującego 0.5MB to już chyba tylko sztuka dla sztuki w A500 do typowego zastosowania
[#21] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #19

Zaraz, żeby nie wyszło, że wprowadzam w błąd.
Może trochę źle się wyraziłem. To "dobieranie", to w sumie bardziej polega na tym, żeby znaleźć kości z firmy i w typie, w którym działają. Najlepiej patrzeć w wątku tym moim na zdjęciach jakie kości dawałem, te które dawałem na zdjęciach chodziły w czwórkach zawsze. To nie jest takie dobieranie "parametrów" jak z lampami EL34, chociaż to też kiedyś robiłem:) Bardziej chodzi o to, że niektóre kości (typy i producenci) nie działają w ogóle jak się ich wsadzi kilka, i tak miałem kości, które działały tylko jako pojedyncze rozszerzając pamięć o 512kB, miałem też takie, że działały tylko pojedynczo i po dwie, a wsadzenie trzeciej już sypało błędami, miałem też takie, że działały pojedynczo, we dwie, we trzy, a dołożenie czwartej powodowało albo błędy, albo nie było w ogóle tej pamięci widać właśnie podobnie jak to opisane w tym wątku. Jedno takie rozszerzenie udało mi się złożyć, że dobrałem dwie kości inne i dwie inne i też działało, ale to tylko jedno tak zrobiłem, a potem jak zobaczyłem, że działają bez problemu te kości, które macie na moich zdjęciach w tamtym wątku, to już do reszty rozszerzeń ładowałem tylko takie i chodziło wszystko bez problemu.
[#22] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #21

Nie no, spoko. Dzięki bardzo, że wspomniałeś o problemach z dopasowaniem i działaniem tych kości, bo tak to bym kombinował a problem byłby taki jak napisałeś. Tych kości nakupiłem trochę. Mam pewien pomysł, bo i tak chcę zamówić te płytki PCB, tylko chcę je zmodyfikować, chodzi mi o odsunięcie w bok układów na PCB (od jumperów i kondensatorów), aby dało się bez cięcia przylutować podstawki SOJ42 (mam 4 sztuki na stanie), wtedy to będzie inna robota bez ryzyka, że muszę coś wylutowywać.

Wczoraj odpaliłem testowo dwie płytki PCB z dwoma pamięciami, niestety na ten moment nie mam podstawek pod Gary skończonych, dlatego udało się sprawdzić poprawne działanie RTC i pierwszej kości pamięci w A500 rev. 6a - 512KB jako SLOW. Pamięć była wykryta. Poniżej aktualny stan zworek na rozszerzeniu i na płycie głównej. Rozumiem, że aby pamięć na rozszerzeniu była wykryta jako CHIP (pierwsze 0.5MB z pierwszej kostki) to muszę przezworkować płytę. Teraz pamięć wykrywana jest jako SLOW przy założonej białej zworce, po jej zdjęciu nie jest wykrywana (podobno w 8a.1 aby pamięć była jako CHIP musi być zdjęta ta biała zworka). Wyszło na to jeszcze, że kupiłem dziwne podstawki pod RTC - mają blaszki tylko od środka, przez co miałem dziwne objawy z RTC, po dogięciu nóżek do środka we wszystkich układach RTC zegary zaczęły działać poprawnie (a już chciałem zgłaszać problem do majfrendów).

Dodatkowo kombinuję do czego służą te piny obok nieprzylutowanego układu U3 i przy C3 (pod PCB opisane jako SWITCH).







Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:35:26 przez Adinfo
[#23] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #22

Na tych płytkach jest masa niepotrzebnych rzeczy. Zworki różne są niepotrzebne, kondensatorów nadmiarowa ilość, równolegle w dwóch miejscach zworka włączania i wyłączania rozszerzenia, chociaż w ogóle nie jest to do niczego potrzebne, bo niby po co wyłączać rozszerzenie? Tak że ja pamiętam, że dla pamięci wystarczyło wlutować scalaki i przy każdym scalaku po jednym kondensatorze 100nF, a poza tym przy drugiej kości pamięci trzeba było zworkę połączyć, bo pozostałe miały połączenie już zrobione ścieżką. I przy tych ośmiu pinach trzeba było porozcinać połączenia, bo tam nie wiem po co były zrobione ścieżki też łączące te piny.
[#24] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #23

Czy przypadkiem te 4 zwarcia są po to, by karta działała bez Gary adaptera?
[#25] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Artu2tu, post #24

Chyba tak, tylko wiesz, tą płytę to się montowało po to, żeby zrobić w A500 pamięć 2,5MB, bo żeby zrobić rozszerzenie 512kB, to nie potrzeba aż takiej płyty wielkiej i skomplikowanej:)
[#26] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #25

Zastanawiam się jaka była ta różnica między rev. B.2 (ona ma tylko dwa układy 74F00 na sobie) a B.6 cztery układy (3x 74F00 i jeden 74F74) - w takim razie ile z jakiej wersji "wycisnę pamięci"?

Dodatkowo na B.2 jest po środku zworka JP2, na B.6 jej nie ma.

Co do tych czterech zworek to muszę sprawdzić czy je trzeba zdjąć jak mam adapter pod Garego.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 19:24:43 przez Adinfo
[#27] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #26

Płytka pod garego z dwoma układami 74F00 była błędnie zaprojektowana i źle obsługiwała rozszerzenie pamięci w jakichś tam specyficznych odwołaniach Agnusa (coś tam z DMA). Nie należy tej płytki w ogóle używać, bo powoduje błędy. Płytka z 74F74 i 3x74F00 jest płytką poprawioną z poprawną obsługą i tej należy używać.

Pierwotne płytki były projektowane w Eagle, a ta poprawiona płytka przez kogoś innego była potem zrobiona w KiKad. Mój wkład w ten projekt był taki, że przeniosłem płytkę z KiKada (przerysowałem ją od nowa) do Eagle, żeby była razem z główną płytką rozszerzenia w jednym projekcie. Jakiś drobny błąd był na tej płytce związany ze zworką z boku do wyłączania rozszerzenia i to nie działało (choć nie było nigdy do niczego potrzebne), a ja to razem z tym błędem przerysowałem wtedy w Eagle. Nie wiem czy później ktoś to poprawił, ale nie miało to znaczenia dla samego rozszerzenia.
[#28] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Mq, post #27

Dobrze wiedzieć co do tej płytki pod Garego z rev. B.2 - czyli te płytki do utylizacji.

Co do głównego PCB w wersji B.2 powinno normalnie (poprawnie) współpracować z poprawioną wersją tego pod Garego z wersji B.6.

Muszę w takim razie poszukać tych graberów (przydały by się też same adaptery pod Garego to bym je osobno zamówił). Oprócz tego chciałem w takim wypadku zamówić nowe komplety rev. B.6, a te z B.2 używać tylko jako rozszerzenia o 512KB, albo 1MB do 8A.1 (skoro i tak będą włożone same bez adapterów pod Garego).

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:13:30 przez Adinfo
[#29] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #28

Na dniach będę podchodził do tematu ozenienia tego rozszerzenia z ośmioma megabajtami fastu, zależy mi na tym, by uzyskać łącznie 1 MB chip, 8 MB fast i chociaż 512 KB slow. A500 6a, przezworkowana tak, by pamięć na płycie głównej i pod klapką widziana była łącznie jako 1 MB chip. Czy jest to możliwe?
[#30] Re: A500 i karta pamięci +2MB/RTC - problemy

@Adinfo, post #28

Główna płytka rozszerzenia może być w dowolnej rewizji. Od początku wszystkie rewizje działają poprawnie, nie mają błędów, różnice tam są kosmetyczne, poprzesuwane kondensatory, jakiś kondensator dodany, inny wyrzucony, zmienione numerki elementów i inne podobne drobiazgi. Zmiany większe dotyczyły części płytki z zegarkiem, bo dodano tam footprint pod wersję scalaka w smd, ale to też bez większego znaczenia.
Tak jak pisałem wcześniej: jeśli chodzi o samą pamięć, to wystarczy wlutować same kości pamięci, tamten dekoder 74F137 (chyba?) i przy każdym scalaku jeden kondensator 100nF na zasilaniu w miejscu najbliższym scalaka. No i piny przy tym dekoderze do połączenia z płytką garego. A, i zlutować zworkę przy drugiej kości pamięci i rozciąć tamte 8 pinów, i zlutować zworkę enable. Nic więcej nie potrzeba i tak samo będzie na wszystkich rewizjach tej głównej płytki.
Nie ma chyba osobnych gerberów dla płytki garyadapter. Ja w ogóle nie miałem gerberów, tylko ten projekt w eagle, który udostępniłem na EAB. Ja swoje rozszerzenia robiłem z tamtego właśnie projektu, znajdziecie go w wątku na EAB. Gerberów nie miałem, zamawiałem płytki wtedy w dirtypcbs, a oni łykali bez gerberów projekt Eagle bezpośrednio. Najlepiej otworzyć sobie samą płytkę w Eagle i usunąć część głównej płytki zostawiając tylko samą płytkę garego, dorobić tylko krawędź i już. No trzeba to trochę obrobić, bo chyba nie ma odrębnego projektu, chyba że ktoś później jeszcze coś zrobił, nie wiem, nie śledziłem dalszych losów tego projektu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem