kategoria: A500
[#91] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@jarob, post #90

Czyli wychodzi około 6,5zł za sztukę.
[#92] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #91

Gdyby ktoś zamawiał, to chętnie przygarnę 4szt tych podstawek partycypując w kosztach, jeśli cena będzie rzeczywiście około 6,5zł za sztukę.
[#93] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #92

Podsumowując: 9,99 + 13,25 KW = 23,24 * 3,55 (kurs średni - ja wcześniej liczyłem 4,2zł - myślałem, że dolar lepiej stoi). 82,5 US / 15 szt = 5,5 zł wychodzi z podzielonym na sztuki kosztem przesyłki. Niestety muszę czekać do wypłaty i jeżeli zamówię, to dopiero pod koniec miesiąca.

Bez tych podstawek aby nie katować PCB i mieć pewność co do działania 4 kostek się nie obędzie.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 10:40:56 przez Adinfo
[#94] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #93

Eee, to wycofuję się, nie chcę podstawek. W sumie to ja nie mam dużo tych kości do sprawdzania, a nim to przyjdzie z Chin, to ja już się uporam ze wszystkim "na piechotę"
[#95] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #94

Nowe info.

Polutowałem RTC na tym rozszerzeniu. Wszystko śmiga aż miło. Trzeba tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz: w schemacie w projekcie Eagle są inne niektóre elementy niż trzeba wlutować naprawdę. Autor rozszerzenia w wątku na EAB wypisał listę elementów. Proszę na to zwrócić uwagę. Prawidłowa, potwierdzona przez autora i działająca u mnie lista elementów jest tam w poście nr 100.

Druga sprawa, testowanie pamięci. Po wczorajszych dyskusjach na temat podstawek nie mogłem wytrzymać, więc posprawdzałem parę rzeczy i zrobiłem sobie taki prowizoryczny tester na razie na jedną kość, żeby sprawdzić czy się da. A zrobiłem to tak, że wziąłem podstawkę SOJ40 ze starej karty graficznej. Wyciąłem jej jeden bok, żeby się zmieścił dłuższy układ pamięci SOJ42. Ostatnie dwie nogi układu zostają w powietrzu. Zwróćcie uwagę, że te ostatnie dwie nogi to zasilanie. Kości te mają też zasilanie po drugiej stronie i zasilania te są połączone wewnętrznie w kościach. Tak, że można na potrzeby takiego prowizorycznego testu zostawić je niepodłączone i pamięć działa bez problemu. Przetestowałem w ten sposób 6 kości, które miałem luzem pod ręką i wszystko śmiga. Nie mam więcej czasu w tym tygodniu, ale jak znajdę czas, to zamierzam w ten sam sposób wlutować trzy pozostałe podstawki i wtedy będę mógł pokompletować sobie zestawy pamięci do rozszerzeń. Mam tych rozszerzeń do zrobienia chyba z sześć, bo na tyle mi zostało płytek i kości pamięci, więc wolę najpierw przetestować i dobrać kości, a dopiero lutować je ostatecznie.

Aha, jedna z kości LGS dawała mi żółty ekran. Teraz już się pogubiłem w tych kościach, ale możliwe, że to ta, która na czwartej pozycji pierwszego rozszerzenia robiła losowe błędy. Tak sobie myślę, że może miałem pecha i trafiłem pod rząd 2-3 kości uwalone, a reszta tak naprawdę działa i nie jest to jednak kwestia doboru kości współpracujących, tylko po prostu muszą być sprawne. Muszę jeszcze to dokładnie sprawdzić, ale resztę kości błędnych mam polutowanych, więc muszę najpierw wylutować itd. - jak mówiłem: czas, czas...
[#96] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #95

Mam już zaklepane 4 podstawki SOJ42 (ostatnie sztuki). Dzisiaj przyszło 3xPCB do tego rozszerzenia. Potem czas kompletować części. Nie patrzyłem jeszcze jaki tam jest układ zegara, to ten sam co w starych rozszerzeniach do A500?
[#97] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #96

Tak, może być ten sam co w starych rozszerzeniach. Ja takie miałem, więc dałem MSM6242B. Do tego trzeba kwarc tzw. "zegarkowy" i parę drobiazgów, ale patrz ten post 100 w tamtym wątku głównym na EAB jakie to elementy mają być.

Jest druga opcja i wydaje się być lepsza. Pisali w tamtym wątku, że jest jakiś drugi układ, który jest zgodny pinowo i nie potrzeba do niego kwarcu i kondensatorów, bo ma w środku już w sobie. To o tyle lepiej, że mniej elementów potrzeba, ale nie testowałem, nie wiem też jak jest z dostępnością tego drugiego układu.
[#98] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #97

Jest druga opcja i wydaje się być lepsza. Pisali w tamtym wątku, że jest jakiś drugi układ, który jest zgodny pinowo i nie potrzeba do niego kwarcu i kondensatorów, bo ma w środku już w sobie. To o tyle lepiej, że mniej elementów potrzeba, ale nie testowałem, nie wiem też jak jest z dostępnością tego drugiego układu.


Ja sobie przerobiłem już na nowszy RTC72423, tak jak miałem tu.
http://retro.68k.pl/2015/07/12/a601rtc-amiga-600-1mb-chip/p1140924/
[#99] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Architect1200, post #98

Witam
Nowe zmiany na pcb:
info ze strony EAB - KLIK
Pozdrawiam
[#100] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@janekdrukarz, post #99

Ciekawe czy można sobie poradzić z błędami na istniejących PCB i nanieść poprawki jakoś.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:14:03 przez Adinfo
[#101] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #100

Istniejące PCB głównej płytki w rewizji B nie mają błędów. Nowa rewizja dodaje opcjonalnie drugi układ RTC - jak kto woli ten inny. I kilka drobnych zmian kosmetycznych zrobiono, wg mnie niepotrzebnie.

Natomiast ważniejsza rzecz, to podstawka pod Garego. Ta z rewizji B jest w ogóle niedobrze zaprojektowana i nie działa poprawnie. Ona działa tylko z pamięcią slow, a nie działa z chip.
Poprawnie działająca podstawka pod Garego to nowy projekt w rewizji C zrobiony przez Mathesara w KiCadzie. Ja osobiście tą podstawkę przerysowałem do Eagla, żeby można było ją połączyć z główną płytką. No i ta przerysowana wersja jest dołączona przez autora projektu do obecnej rewizji B3. Dodatkowo w rewizji B3 został poprawiony drobny błąd, który nie pozwalał na wyłączenie podstawki z rewizji C.
[#102] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #101

Uwaga, mam dla wszystkich info. Otóż z tego co się zorientowałem, temat jest martwy tak jak myślałem. Jest sobie lista, ale tak naprawdę nikt wedle mojej wiedzy tego rozszerzenia nie przygotowuje dla osób z tej listy.
W związku z powyższym, ponieważ nikomu się w interes tym nie wcinam, chciałbym poinformować, że będę miał za około tydzień do sprzedania 6szt gotowego rozszerzenia.
Obecnie mam dwa działające już rozszerzenia w swoich Amigach, kończę budować tester pamięci, żeby dobrać kości do tych rozszerzeń na sprzedaż i pozostaje je polutować, bo wszystko potrzebne mam.

Nie robię kilku wersji, nie sprzedaję samych płytek itp. Wszystkie rozszerzenia będą równe. Na każdym będą 4 kości RAM i RTC. W komplecie płytka rozszerzenia, podstawka pod układ Gary, kabelki do połączenia obu płytek oraz kabelek do połączenia do płyty głównej.

Rozszerzenie wkłada się w trapdoor, podstawkę pod Garego, podłącza kabelki. Jest wymagana też mała ingerencja w płytę główną. Trzeba przeciąć JP2 i przylutować jeden kabelek lub pin do środkowego pada JP2, żeby połączyć kabelkiem z płytką Garego. Jak dokończę robić całość, to zrobię zdjęcia tego co jest do sprzedania, oraz jak wygląda zamontowane w komputerze i działające.

Rozszerzenie zadziała na płycie 6A oraz 5, ale przy 5 musi być Agnus, który obsługuje 1MB chip.
Dodam tu, że ja rewizji 5 nie posiadam, rozszerzenia testuję na dwóch płytach rewizji 6A, ale raczej nie ma powodu, żeby na 5 coś było nie tak.

Z rozszerzenia uzyskujemy dodatkowe 2MB pamięci, tak że mamy 1MB chip i 1,5MB slow.

Cena 165zł plus 10zł koszt wysyłki priorytetem.

Ponieważ lista jest sprzed kilku miesięcy, więc proszę się zgłaszać od nowa. Zasady są takie:
Zgłaszać się można do czasu, aż będą gotowe rozszerzenia (około tygodnia). Jeśli zgłoszą się te same osoby, które były na liście, wtedy kolejność decydująca jest taka jak była na liście, bo nie będziemy tu robić wyścigów. Przy czym nie ma znaczenia jaką wersję ktoś zamawiał na tamtej liście (teraz mamy tylko jedną słuszną wersję). Może się zgłaszać więcej osób, jeżeli ktoś się nie załapie na tych pierwszych 6szt, to będzie w kolejce oczekujących. Być może ktoś się wycofa, a jeśli nie, to być może będzie kolejna partia.
W momencie kiedy będą gotowe rozszerzenia, dam tutaj znać i wtedy osoby zainteresowane wpłacają pieniądze i niezwłocznie wysyłam przesyłki. Nie ma żadnych rat, kredytów, odroczeń itp. Jak ktoś chce później, to przechodzi na kolejną pozycję listy, a przepuszcza następnego, który chce od razu.
Koniec zasad, zapraszam.
[#103] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #102

No to ja się zgłaszam.
1. Dziubek

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:20:28 przez Dziubek
[#104] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Dziubek, post #103

1. Dziubek
2. snifferman

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:29:26 przez snifferman
[#105] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Dziubek, post #103

Aha, zapomniałem dodać. Na razie można wziąć po jednej sztuce, ponieważ ilość jak wspomniałem początkowo jest mocno ograniczona, a poza tym zależy mi bardzo, żeby tych pierwszych 6szt zostało dogłębnie przetestowanych przez pierwszych 6 osób. Musi być pewność, że wszystko dobrze działa każdemu i że wszyscy są zadowoleni

Aha2: wysyłka 10zł priorytetem jest na terenie Polski. Koszty i sposób ewentualnej wysyłki za granicę trzeba ustalić indywidualnie.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:40:50 przez Mq
[#106] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@janekdrukarz, post #1

Płytki dostępne na giełdzie PPA.
[#107] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #105

Trochę mi się wydłużyła budowa rozszerzeń, bo miałem problemy z uruchomieniem testera pamięci, który w tym celu sobie zbudowałem. Tester nie chciał działać Wczoraj w końcu go uruchomiłem, mam i działa, tak że testuję i dobieram kości. Jak wygląda mój prowizoryczny tester i jak testuję pamięci można zobaczyć na zdjęciu w wątku na EAB - mój post nr 202.
Polecam budowę takowego jeśli ktoś ma do zbudowania kilka rozszerzeń, a nie chce się zalutować na śmierć mając niepewne kości.
[#108] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #107

Witam,

czy to poprzednia wersja tego rozszerzenia?
link
[#109] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@madness77, post #108

Tak. Szczególy doczytaj w wątku na EAB, tam jest wszystko.
[#110] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #109

Zamówione rozszerzenia dla osób zapisanych na listę są gotowe. Do dziś zapisały się tylko dwie osoby. I dobrze. Te dwie osoby dostaną rozszerzenie w cenie jaką obiecałem 165zł+10zł przesyłka.
I listę zamykam.
Korzystając z okazji informuję, że to były ostatnie rozszerzenia w takiej cenie. Jest z tym naprawdę kupa roboty i zachodu, nie spodziewałem się, że aż tyle. W związku z tym nie jestem w stanie robić takich rozszerzeń więcej w takiej cenie.
Jeżeli ktoś jeszcze będzie chętny, to mogę mu takie rozszerzenie zrobić na zamówienie, w nowej lepszej cenie 200zł + wysyłka. Jak ktoś będzie chciał, to zapraszam, ale już na PM.

Dziubek, snifferman: wysłałem Wam informację na PM.

Tyle w kwestiach formalnych. Przejdźmy do opisu rozszerzeń, bo mi się mnóstwo ludzi dopytuje o różne rzeczy, to postaram się przedstawić jak to się buduje.
Tutaj mamy zdjęcia uruchomionych dwóch rozszerzeń:
pierwsze
drugie

Oba rozszerzenia identyczne, na takich samych kościach, różnią się chyba tylko koszykiem baterii, bo takie akurat miałem.

W każdym ze zdjęć jest kolejno:
- płytka rozszerzenia,
- Gary adapter (ten sam w obu linkach, bo zrobiłem jedno zdjęcie - są identyczne)
- widok Workbencha z pokazaną pamięcią i zegarkiem w rogu
- widok testu bezpośredniego pamięci, który przeszedł powyżej 100 rund bez błędów (kilka godzin)

Teraz montaż.
Podaję link do widoku jak to wygląda na płycie głównej: link
Na tym zdjęciu jest inne rozszerzenie, na którym jest tylko 1.5MB i tak też są ustawione zworki na adapterze Garego, ale to bez znaczenia, zdjęcie ma pokazać co gdzie podłączyć:
- wpinamy rozszerzenie pod klapkę
- wpinamy Gary adapter pod Garego
- podłączamy podwójny kabelek między Gary adapterem a płytką rozszerzenia
- podłączamy dodatkowy kabelek między Gary adapterem a środkowym padem zworki JP2 na płycie głównej
UWAGA: najpierw przecinamy połączenia między padami JP2 i sprawdzamy miernikiem czy ponad wszelką wątpliwość trzy pady są rozłączone. Następnie albo przylutowujemy PIN do środkowego pada tak jak ja to zrobiłem na mojej płycie (taki PIN dałem w komplecie wraz z kabelkami), albo możemy uciąć kabelek i go tam przylutować bezpośrednio.
Jest jeszcze trzecia możliwość: można w miejsce padów przylutować wszystkie trzy piny, wtedy po odłączeniu rozszerzenia można wsadzić tam zwykłą zworkę i przywrócić łatwo stan fabryczny. U mnie by się to nie zmieściło.
Ja wybrałem rozwiązanie z przylutowaniem jednego pinu, w dodatku przylutowałem go na leżąco ustawionego ku górze, bo mam u siebie 4 kickstarty, kontroler IDE z przejściówką i kartą CF pod procesorem i po prostu nie mam miejsca żeby tam cokolwiek innego zrobić. Na potrzeby zdjęć wyjąłem kickstarty i kontroler z procesorem i kartą CF, bo by nic nie było widać.
Tutaj zdjęcie zbliżenia jak to u siebie przylutowałem: link
[#111] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #110

Super. Jutro z rańca zrobię przelew. Niestety nie przetestuję od razu, bo wszystkie moje Amigi w Świdnicy się naprawiają. Jak tylko będę je miał z powrotem sprawdzę (nawet Wichra jeszcze do tej pory z folii nie wyjąłem). Właśnie, z Wichrem to będzie współpracować czy będą się gryźć?
[#112] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Dziubek, post #111

Dziubek: To jak ktoś Ci naprawia Amigi, to może niech od razu fachowo przetnie Ci przy okazji tego JP2 i przylutuje goldpina. Jak i tak ma płytę na biurku i lutownicę gorącą, to minuta roboty, a będziesz już miał na gotowo i rozszerzenie tylko wepniesz jak przyjdzie.
[#113] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #110

U mnie też będzie mały poślizg z testami. w każdym razie sprawdzę i dam znać w tym wątku co i jak. Wicher też czeka jeszcze na testy. Świat amigi przeżywa ostatnio renesans :D
[#114] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@snifferman, post #113

Dziubek, snifferman: przesyłki wysłane. Szczegóły na PM.
[#115] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #110

Takie pytanie... czy zamiast "psuć" dobre ramki to nie lepiej byłoby wtawić podstawkę pod simm 72-pin? Jak np. w Elsat E1208? Bardzo by to zmieniało całą płytkę za wyjątkiem oczywiście poprowadzenia sygnałów do podstawki tam gdzie trzeba? Jak to działa w Elsacie?
[#116] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #114

Do mnie paczka juz dotarła. Jeszcze tylko przemyt do DE i przetestuje. Pozdrawiam
[#117] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@madness77, post #115

Po sprawdzeniu wyprowadzeń SIMM z np. z czterema układami pamięci dało by się dopasować sygnały i PCB przerobić, tylko kwestia ustawienia (orientacji pamięci w obudowie oraz jej wysokości i długości podstawki pod SIMM) - pomysł bardzo dobry i warty sprawdzenia. Tylko z tego co pisał Spidi - są różne pamięci SIMM i niektóre nie mają wyprowadzonych wszystkich "sygnałów" na złączu, nie wiem jeszcze jakie to może mieć znaczenie w przypadku tej karty, bo w przypadku Protein Tutro bardzo duże - sporo SIMMów nie ruszy również z tego powodu mimo właściwej pojemności.
[#118] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #117

Ogólnie można by pewnie zaprojektować rozszerzenie, które działa z SIMMem. Jak również można zaprojektować milion innych różnych rozszerzeń z wykorzystaniem różnych kości pamięci, SIMMów itd. Ale każde takie rozszerzenie będzie odrębnym projektem. Trochę nie rozumiem rozważania czy można by przerobić płytkę żeby wsadzić SIMM, bo to zmienia całkowicie projekt na zupełnie inny, więc można też to zaprojektować od zera. Opisany w tym wątku projekt to rozszerzenie na konkretnym typie kości pamięci. Kości te można kupić oddzielnie, ale można też pozyskać ze starych pamięci SIMM. Przy czym można pozyskać je z różnych SIMMów - 2MB, 4MB, 8MB, 16MB. Kończąc trochę ironicznie i żartobliwie: SIMM 16MB zawiera 8 takich kości jakie tutaj potrzebujemy: można zatem sobie wyobrazić zbudowanie jednego rozszerzenia do dwóch Amig naraz: jedna Amiga wykorzysta połowę kości, a druga drugą połowę
[#119] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #118

Witam. Polecam użytkownika Mq - po kontakcie w 3 dni zlutował, przetestował i wysłał rozszerzenie pod klapkę i podstawkę pod Gary'ego.

Zestaw do mnie dotarł dziś rano, priorytetem dobrze zabezpieczony ( folia bąbelkowa, kartonowe opakowanie, każda część zestawu w foliach anty-statycznych ).

Instalacja rozszerzenia jest prosta i nawet taka lama jak ja sobie poradziła.
Zamiast lutować jeden goldpin do środka JP2... przylutowałem 3 goldpiny do JP2, jeden na każdy pad. Co prawda wyszło trochę pod skosem, ale jak kiedyś mi się odwidzi to nie muszę lutować ze sobą padów, tylko łączę zworką.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 23:24:08 przez argon
[#120] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@argon, post #119

Ha, ja też polecam tego usera, jest rzeczowy, mam jego jakiś gadget i jest mega profesjonalnie polutowany, jeszcze nie mialem sposobności go sprawdzić ale musi działać ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem