kategoria: A500
[#61] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #55

1. movin 2szt gotowej karty opcja 1
2. Tomuś 1szt gotowej karty opcja 1+2
3. KRISS 2-5 szt sama płytka opcja 1+2+3
4. amper 1szt sama płytka opcja 1+2
5. philipo wykreślony
6. jimmy 1 szt gotowej karty opcja 1+2 (ew. 3 ale niekoniecznie).
7. marpla 3 szt sama płytka 1+2+3
8. Daniel76 - 2 szt gotowej (1 oraz 1+2+3) + 2 szt sama płytka (1 oraz 1+2+3)
9. arteq 3szt same plytki + 1 szt 1 + 2 +3
10. Ad99- 3-6 sztuk płytek(w zależności od ceny może być gotowiec) -opcja 1+3(ew. 2 ale niekoniecznie)
11. baderman - 1 szt gotowej (1+2+3, bez 3 mnie nie interesuje). Możliwe że 2 sztuki (też 1+2+3), ale to jak będzie znana cena.
12. sunater - 1 sztuka płytka (1+2+3) :)
13.bacus10 1-2 sztuk gotowej opcja 1
14. makarsky 2 sztuki (1,2 lub 3)
15. yoo_gas - 1 lub 2 sztuki w opcji 1+2+3 (oraz 1 sztuka sama płytka - w zależności od ceny)
16. hsimpson - 2 sztuki gotowca (1+2+3) - w zależności od ceny.
17. Dziubek - 2 sztuki gotowca ( jeden wersja 1+2, drugi 1+2+3)
18. charliefrown - 1 sztuka gotowej (1+2) ewentualnie +3 w zależności od ceny
19. Robertos231 - 2 sztuki płyki (1+2+3)
20. perinoid - 1 sztuka gotowca (1) na pewno + opcjonalnie 1 sztuka gotowca (1+2+3) zależnie od ceny
21.Skofrant - 1 sztuka gotowej karty w opcji 1+3
22. Cadderlik - 1 sztuka gotowca (1) + 1 sztuka gotowca (1+2+3)
23. Pocisk1982 - 1 sztuka gotowca (1+2+3)
24. Mq ------------------------- wykreślony

Ja też odpadam, mam już inne rozszerzenie .
[#62] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@movin, post #56

Oczywiście każdy projekt Amigowy może się wykluwać powoli, ale tu nie było nic do wykluwania, bo projekt wykluł się dawno temu w Australii, lista zapisów praktycznie była gotowa dwa miesiące temu, wystarczyło zamówić płytki z gotowych plików, co nie wymaga wykluwania, tylko kilku minut pracy przy zamówieniu... Jeśli ktoś się tego podjął, to mógł chociaż wrzucić jakąś informację co się z tym dzieje i na jakim jest etapie, a pomimo pytań odpowiedź taka się nie pojawiła, dlatego uznałem projekt za martwy i się wykreśliłem.

Mam płytkę w rewizji B. Moja dla odmiany jest czarna. Dziś rano polutowałem swoją płytkę, na razie w wersji podstawowej wlutowałem tylko jedną kość, kondensator, zworkę enable i złącze do wpięcia w Amigę. Potestowałem i wszystko działa elegancko, więc potwierdzam, że możecie robić, polecam.
Nie mam już czasu się tym dalej pobawić w najbliższych dniach, będę dokładał kości pamięci i budował podstawkę pod Garego na koniec lipca, to potwierdzę czy i jak to działa.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 14:02:12 przez Mq
[#63] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@philipo, post #61

Słychać coś w temacie
[#64] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@philipo, post #61

No właśnie, będą te płytki? Bo kolejka i oczekiwanie jak za mieszkaniem w PRL-u
[#65] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@AD99, post #64

Wielu doczekało sięw PRlu tego mieszkania, a dziś musisz się zadłużyć na 30-40 lat żeby mieć "swoje" kwadratowe 50m i jeszcze bulić czynsz poza ratą kredytu
[#66] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@grikas, post #65

Wielu doczekało sięw PRlu tego mieszkania
Niektórzy się potem nawet doczekali w kolejce papieru toaletowego do kibla w swoim nowym mieszkaniu. Ale tylko niektórzy, reszta była skazana na Trybunę Ludu.
[#67] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Krashan, post #66

Może za mało zaradny byłeś, bo mnie papieru do kloaki nie brakowało w PRLu. Tygodników też wychodziło więcej niż tylko Trybuna Ludu i co ciekawe niektóre nawet opisywały takie egzotyczne rzeczy jak komputery Amiga :) (Tygodnik Razem)
[#68] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Krashan, post #66

Niektórzy się potem nawet doczekali w kolejce papieru toaletowego do kibla w swoim nowym mieszkaniu. Ale tylko niektórzy, reszta była skazana na Trybunę Ludu


OK
.
[#69] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@rePeter, post #68

Na znanym portalu aukcyjnym niedawno się pojawiła taka pamięć.
[#70] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@rePeter, post #68

jako że nie ma tu pasującej emotki to taki mały rebus dla Ciebie :lb:
[#71] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@grikas, post #70

A ja się pytam co ma papier toaletowy, PRL wspólnego z nowym rozszerzeniem pod klapkę, zmieńcie tytuł.
[#72] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@KM, post #71

A ja niestety jak na razie znalazłem część wspólną pomiędzy tym wątkiem i papierem toaletowym.
Mam pytanie w związku z tym: czy ktoś z tu obecnych złożył to rozszerzenie z użyciem wszystkich 4 kości z Gary adapterem w rewizji C i działa mu poprawnie na płycie 6A?
Jeśli ktoś złożył i działa lub też nie działa, to bardzo serdecznie zapraszam na PM, bo potrzebuję wymienić doświadczenia.
[#73] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #72

Pytanie do osób, które mają już to rozszerzenie pod klapkę - podobno nie działa poprawnie na rev.8a.1 i czy da się przy Fat Agnus obsługującym 2MB CHIP uzyskać z tego rozszerzenia pamięć jako CHIP a nie slow?
[#74] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #72

Dobra. Uporałem się z problemami, mogę potwierdzić, że jednak działa to rozszerzenie z wlutowanymi 4 chipami. Gary adapter w rewicji C działa poprawnie, tylko ma mały błąd przy zworce wyłączania, więc nie da się go wyłączyć, musi być zawsze włączony. No ale to nie problem jak wszystko działa, przecież nie chcemy wyłączać pamięci
Tak że mam 1MB chip i 1,5MB slow w A500. Polecam. Gdyby ktoś miał problemy z uruchomieniem, to proszę pytać, bo ja zwalczyłem sporo problemów i całkiem sporo wiem na temat tego rozszerzenia
[#75] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #74

Witam
Ten błąd występuje na twoim pcb, czy na pcb opublikowanym na eab.
Pozdrawiam
[#76] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #74

W wątku o proteinie Jack Swidnick pokusił się o instrukcję w PDFie z większością problemów rozpisaną, za co mu chwała. Jeśli pamiętasz swoje bolączki, to może byś się pokusił o podobne opracowanie?
[#77] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@janekdrukarz, post #75

janekdrukarz: Błąd z tym wyłączaniem występuje zarówno na PCB w rewizji C opracowanym przez Mathesara, jak również w przerysowanym od niego przeze mnie wzorze PCB. Ja ten błąd znalazłem już po tym jak dostałem gotowe płytki, wcześniej tego nie analizowałem. Przekazałem informację autorom, pewnie uwzględnią to w kolejnej rewizji. Ja tam tego nie poprawiam, nie przeszkadza mi to, po prostu nie ma możliwości wyłączenia rozszerzenia, co jest raczej niepotrzebne jeśli ktoś takie rozszerzenie sobie już instaluje.

teh_KaiN: nieszczególnie mam czas na robienie opracowań. W zasadzie całość sprowadza się do polutowania wszystkiego na płytce i tyle.
Ale podzielę się tutaj tym z czym ja miałem kłopot oraz tak jak napisałem znam już trochę to rozszerzenie, więc mogę próbować pomóc jeśli ktoś będzie miał inne problemy.
Moje problemy najpierw były prozaiczne: niedokładne luty niektórych nóg chipów, nieprzecięty JP2 na płycie Amigi (to jedyna modyfikacja na płycie Amigi, którą trzeba zrobić jeśli chcemy korzystać z dodatkowej pamięci chip).
A największy problem na jaki trafiłem i walczyłem z nim cały tydzień, to niewspółpracujące ze sobą nawzajem kości. Może się tak zdarzyć i mi się zdarzyło. Nie wiem co jest powodem. Cztery identyczne kości, wylutowane z jednego SIMMa. Wszystkie działają poprawnie w pojedynkę w rozszerzeniu w Amidze. Wszystkie działają we trzy w rozszerzeniu w Amidze, a czwarta kość rzuca błędami. Jakiekolwiek inne kości próbowałem wlutować w to czwarte miejsce też wyrzucały błędy. Walczyłem z Gary adapterem, z ustawieniami na płycie itd, itp, bo nie wiedziałem, że wszystko działa poprawnie, tylko kości nie współpracują. W końcu się wkurzyłem, złożyłem kolejne rozszerzenie od zera na zupełnie innych kościach od innego producenta i wszystko ruszyło bez problemu.
Będę jeszcze próbował mieszać te kości z innymi i dobierać, żeby działały, to może wynikną z tego jakieś wnioski, to się nimi podzielę. Ale to najwcześniej za kilka dni, bo muszę nadgonić pracę zawodową po tygodniu olewania wszystkiego innego na rzecz zabawy z Amigą
[#78] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #77

Witam
Chciałbym zapytać czy możesz udostępnić swoją wersje pcb w Eagle. Z jakimi pamięciami twoje rozszerzenie ruszyło bez problemu.
Pozdrawiam
[#79] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@janekdrukarz, post #78

PCB rozszerzenia zamówiłem sobie w rewizji B, więc tutaj nie mam nic swojego. Robiłem na tej wersji płytki od autora projektu.

Natomiast wersję C Gary adaptera Mathesar, który to zaprojektował zrobił to w KiCad'zie. Ponieważ zamawiałem akurat produkcję innych płytek (z niezwiązanego projektu), które miałem zaprojektowane w Eagle, więc przerysowałem projekt Mathesara do Eagla żeby móc tą płytkę dołączyć do produkcji, którą akurat miałem do zamówienia.

Przerysowałem projekt na żywca starając się zrobić wszystko w miarę możliwości identycznie jak było u Mathesara. Tak że również błąd jest w tym projekcie powielony (znalazłem go dopiero jak już miałem płytki gotowe).

Moją przerysowaną wersję adaptera w rewizji C w Eaglu udostępniłem w wątku głównym projektu na EAB w poście nr 143 -można stamtąd pobrać.

Na drugie pytanie mogę odpowiedzieć, ale szczerze mówiąc jest w tym trochę loteria. Zasadniczo kości takich samych i tak pewnie się nie znajdzie, poza tym nie wiadomo, czy problemy, na które się natknąłem dotyczą konkretnych producentów kości, czy raczej konkretnych egzemplarzy tych kości.

Kości, które mi zadziałały bez problemu to NPN NN5118165AJ-60.
Takie jak na tym zdjęciu:

Ale taka kość wywalała mi błędy jak była podłączona z trzema innymi kościami takimi jak te LGS GM71C18163CJ6

Te drugie kości, to właśnie kości, na których miałem opisywane problemy (odsyłam do moich dyskusji w wątku projektu na EAB).
Co ciekawe te drugie kości mam 4szt identyczne wylutowane z jednego SIMMa. SIMM sprawdzany na pececie przechodził memtesta elegancko. Każda z tych 4 kości osobno działa w rozszerzeniu w Amidze dobrze. 3szt też działają dobrze dając w Amidze 1,5MB. A czwartej kości do tych trzech się dołożyć nie da, bo wywala błędy. Nie będę tu wszystkiego opisywał w szczegółach, wszystko jest w dyskusji na EAB, a walczyłem z tym cały tydzień i nie wynalazłem dlaczego tak się dzieje.
Jednak zaznaczam: nie przekreślał bym tego producenta i tych kości, bo moim zdaniem to kwestia poszczególnych egzemplarzy a nie marki czy typu.
[#80] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #79

Potrzebuję trochę czasu na sprawdzenie i spisanie SIMMów z LGS. Może wśród tych co mam może jednak znajdą się właściwe. Chociaż może się okazać, że wspomniane pamięci LGS zadziałają bo to inna seria. Czy w grę wchodzi wlutowanie podstawek np. tak jak na kartach S3 Trio/Virge? (z tym, że tam podstawki były dosyć szerokie - pomijam rodzaj pamięci w tym przykładzie).

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:18:23 przez Adinfo
[#81] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #80

No właśnie największy kłopot jest w tym, że ja mam kilka różnych kości i testuję je sobie na różne sposoby i w różnych kombinacjach, ale lutowanie i wylutowywanie tych kości w tę i z powrotem to masakra jest. To nie wymiana kondensatora
Nie wspomnę już o tym, że po kilkukrotnym takim przelutowywaniu płytki mogą już mieć dość i w końcu pady zaczną odpadać, albo coś.
No i trudno się trochę te kości lutuje, ciągle powracają tematy zwarć, albo niedolutowanych nóg.
Krótko mówiąc zmierzam do tego, że sprawdzenie większej ilości kości jest niewykonalne i trzeba liczyć na szczęście, że będą działały, bo takie sprawdzanie trwa zbyt dużo czasu.
Chociaż ja jestem pierwszy w tym temacie, który trafił na takie problematyczne kości. No ale też w sumie stosunkowo niewiele osób to rozszerzenie zbudowało.
Idealnie było by gdyby istniały podstawki (może są, bo nie szukałem), wtedy w jednym takim rozszerzeniu z podstawkami dało by się hurtowo sprawdzać te kości wszystkie i dobierać odpowiednio i dopiero wtedy lutować gotowe rozszerzenie.
Z resztą jest jeszcze inny cel tego sprawdzania: wszystkie te pamięci jak wiadomo pochodzą z odzysku ze starych SIMMów, więc już na dzień dobry nie wiemy czy są sprawne. Ja swoje sprawdzałem najpierw w starym pececie, ale to kolejny kłopot, a poza tym w pececie działały, a w Amidze są kłopoty. Szybciej by było po prostu wylutować, wsadzić w podstawki i sprawdzić od razu w Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 21:05:59 przez Mq
[#82] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #81

Idealnie było by gdyby istniały podstawki (może są, bo nie szukałem)
Są, szukaj w Google "SOJ-40 socket".
[#83] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Krashan, post #82

Już przed chwilą szukałem i słabo. To nie chodzi o SOJ-40 tylko o SOJ-42... Idzie niby coś tam dopasować i znaleźć, ale nie ma takich zwykłych, tylko wszystko ZIF-y (czy jak one się tam zwą) i kosmicznie drogie.
[#84] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #83

Trzeba pytać właściwe osoby
[#85] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Architect1200, post #84

Niestety w S3 Trio/Virge są pamięci w obudowach SOJ40, szerokość podstawki prawdopodobnie taka sama jak by miała SOJ42. Jak sprawdzałem wymiary podstawki SOJ40 to niestety podstawka wystawała by po za pady z każdej strony, bez przeprojektowania PCB takie podstawki co mam w S3Trio zakrywają C2, C5, C8 itd.
Przy C1, C4, C7 powinny się zmieścić. 3 podstawki obok siebie też może być ciężko, ewentualnie boki podstawek można by przeszlifować.

Znalazłem SIMMy z takimi pamięciami (nie sprawdzałem jeszcze pojemności):
LGS GM71C18163BJ6
LGS GM71C18163CJ6
TMS418169DZ-60
H.tec TBS6416B4C50
Toshiba THM3610B5BSG-60
TMS418169DZ-70
Siemens HYB51181659SJ-60
HY5118164B
M6M418165CJ-6
VG2618165BJ-6

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 08:54:01 przez Adinfo
[#86] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #85

Potrzebne były by podstawki SOJ-42, ale takich chyba w ogóle nie ma, były SOJ-44, ale też nie bardzo da się dostać.

Co do SOJ-40, to przymierzyłem właśnie. Mam kartę graficzną jakąś starą, na której są przylutowane dwie obok siebie i są dokładnie w tej samej odległości, co na płytce rozszerzenia, więc w tą stronę się zmieszczą.
Na długość z kolei nie stanowią problemu, kondensatory C1, C4, C7 zmieszcą się bez problemu. Kondensatory C2, C5, C8 można przylutować najpierw, a w podstawce wyżłobić plastik pod spodem dla tych kondensatorów. Można też w ogóle ich nie lutować, bo są to kondensatory odseparowujące każdy scalak i na płytce przewidziano po trzy takie kondensatory do każdego scalaka, a w zasadzie wystarczy po jednym.
Tak sobie myślę, że może dla jednego prototypu do testowania tych pamięci można by użyć podstawek SOJ-40, uciąć im cały jeden bok i jakoś dorobić tylko te ostatnie nogi...

A tak właściwie, to wracając do tematu przewodniego tego wątku, czyli produkcji masowej: kto się tu zajmuje tą całą produkcją itd.?
[#87] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Mq, post #86

ale takich chyba w ogóle nie ma


W "przyrodzie" nie występuje takie słowo jak nie ma:)

42 PIN SURFACE MOUNT

[#88] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Architect1200, post #84

Trzeba pytać właściwe osoby
Zapytałem właściwą osobę ;) zobaczymy.
Czy ktoś z Was użył do tego projektu jakieś z tych pamięci co wypisałem?

W odpowiedzi na #87:
9,99 US + KW (13.25 US). To cena za 15 sztuk (QTY = 15).

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 09:43:18 przez Adinfo
[#89] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #88

Z listy pamięci co wypisałem sprawdziłem - na pewno nie podejdzie Toshiba THM3610B5BSG-60 (1x36). Wpisałem wcześniej z błędem: M6M418165CJ-6 miało być M5M418165CJ-6 - ta oraz pozostałe z listy to 1Mx16. Innych parametrów jeszcze nie sprawdzałem.
[#90] Re: Amiga 500 nowe rozszerzenie pod klapkę

@Adinfo, post #88

Z opisu wynika, że za 15szt. ta cena.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem