kategoria: A1200
[#1] Karta Turbo A1200
Panie, Panowie...

Pozwoliłem sobie zrobić przechadzkę po sklepach z elektroniką dedykowaną dla Ami. Niestety z racji absencji na forum przez parę lat kompletnie się zagubiłem i nie wiem, gdzie szukać. Ktoś pod postem dotyczącym Apollo Team i Raptora napisał, że rynek wypełniony jest sprzętem konkurencji.

Stąd pytanie:

Gdzie dzisiaj mógłbym kupić nową kartę turbo do Amigi 1200.

Dziękuję.
[#2] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #1

https://icomp.de/shop-icomp/en/produkt-details/product/aca1221lc.html
1
[#3] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #1

Ogólnie problem jest z nowymi kartami 030/040/060. Co do Warp1260 to musimy mieć własny procesor 060. Na Vampira V1200 poczekasz około roku jak złożysz zamówienie. Jeżeli interesuje Cię karta z 020 to chyba tylko
tu: https://icomp.de/shop-icomp/de/shop/product/aca1221lc.html
A karty z 030 to tylko z drugiej ręki jak się jakaś trafi.
1
[#4] Re: Karta Turbo A1200

@Alex, post #3

Gdzie tego V1200 można zamówić?
Co do ACA - chyba nie będzie wyboru. Pamiętam, gdy się pojawiły kupiłem najmocniejszą wersję. Już nawet nie pamiętam, co tam było na pokładzie.
[#5] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #4

https://www.apollo-accelerators.com/#wheretobuy
1
[#6] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #1

zawsze można uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kartę TF 1230, Chucky wspominał coś o cenie 80-100 EUR za gotową kartę z prockiem.
1
[#7] Re: Karta Turbo A1200

@charliefrown, post #6

Też stałem przed tym problem - zdecydowałem się zdobyć cpu z pewnego źródła i dołączyć do kolejki po Warp1260. Będzie szybko i prawie, jak to tu mawiają, koszernie :)

Dlaczego Warp? Nasze, Enterprise latał na Warp, tak samo trzeba czekać jak na inne konstrukcje, ciężko upolowac blizzy adekwatne do ceny. No i nasze, bo polskie :)
1
[#8] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #1

Nowego obecnie to powyżej 020 nic nie ma. Poczekaj na Warp 1260 od CS Lab.
1
[#9] Re: Karta Turbo A1200

@Santyago , post #7

Będzie szybko i prawie, jak to tu mawiają, koszernie

Czemu "prawie"? Ja w tej karcie nie widzę nic "niekoszernego"

Jest prawdziwy procesor 68060, układ Paula można podpiąć pod wejście miksera karty dźwiękowej, zespół pracuje nad scandoublerem z flickerfixem żeby podpiąć AGA do wejścia karty graficznej, można używać wszystkich złącz (łącznie z IDE i PCMCIA) oraz nie używać tych z Warp (USB, HDMI). ok, racja
Jedynie co może być problem z clockportem chyba, ale tutaj muszą się inni wypowiedzieć bo ja go nie używam obecnie.

Brawa się należą autorom projektu że zamiast się wygłupiać w emulowanie układów specjalizowanych chcą je połączyć z kartą Warp! OK
2
[#10] Re: Karta Turbo A1200

@amikoksu, post #8

Powiedz mi proszę, gdzie mógłbym złożyć preorder. Byłbym też zobowiązany za specyfikację. Dzięki!
[#11] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #10

spec: http://www.amigawarp.eu/

nie ma oficjalnej drogi do zamowienia jeszcze niestety, tylko nieoficjalna z powodu ograniczenia w produkcji (brak czesci). pewnie wkoncu to ruszy z kopyta i wtedy nie bedzie z tym problemu
1
[#12] Re: Karta Turbo A1200

@juen, post #11

Dzięki! Oby to nie były mrzonki 😉.
[#13] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #12

Jest kanał WARPa na Discordzie, sporo osób ma już kartę. Jak masz pytania to warto zajrzeć.

link
[#14] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #12

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy wykorzystasz moc tej karty, do czego ją będziesz stosował i czy jest sens wydawać kilka tysięcy po to, by obejrzeć kilkanaście dem pod 060 tudzież pograć w Dooma (podczas gdy i tak lepiej będzie działał na starej Toshibie za 50 zł).
No chyba, że należysz do grupy "chcę mieć, ale nie wiem po co" ;)
Do codziennych zastosowań spokojnie wystarcza 030.
5
[#15] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #14

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy wykorzystasz moc tej karty, do czego ją będziesz stosował i czy jest sens wydawać kilka tysięcy po to, by obejrzeć kilkanaście dem pod 060 tudzież pograć w Dooma

Kolejny negatywnie nastawiony do rozszerzeń Amigi jak mantrę powtarza oklepany już frazes o demach i Doom, podczas gdy na Warp ~100MHz nawet Quake działa dobrze. Portów jest pełno i ukazują się nowe (choćby ostatnio Shadow Warrior czy Exhumed/Powerslave), na dodatek są także gry tylko na Amigę wykorzystujące lepszy procesor (Np Tales from Heaven, Payback, czy choćby Foundation które w Hi-Res nawet na AGA działa bardzo dobrze).

Ogólnie mam obecnie kilkadziesiąt gier (w tym sporo portów a nie tylko Doom) które wykorzystują lepszy procesor niż 030 i nie narzekam. Ale kwestią jest jak do tego podchodzisz.

(podczas gdy i tak lepiej będzie działał na starej Toshibie za 50 zł).

Jak również postawić UAE i sprzedać Amigę. Będziesz miał "piniondz" i więcej miejsca!
Podchodząc w taki sposób najlepiej jest zrobić jak napisałem powyżej, bo sprzęt u Ciebie nie pokazuje pełnego potencjału i się tylko marnuje.

No chyba, że należysz do grupy "chcę mieć, ale nie wiem po co"

No ty zdecydowanie nie wiesz po co...
Ja kupiłem Warpa i nie mam problemów żeby znaleźć do niego coraz to nowsze zastosowania.ok, racja

Do codziennych zastosowań spokojnie wystarcza 030.

No ja miałem i mi nie wystarczała, ale widocznie mamy inne "sprzętowe ambicje"
2
[#16] Re: Karta Turbo A1200

@Solo Kazuki, post #15

Kolejny negatywnie nastawiony do rozszerzeń Amigi


No nie. Szanuję pracę twórców Warpa, ale granie w xx-letnie gry "bo szybciej chodzą"/"bo wykorzystują lepszy procesor" zakrawa na fanatyzm.

Ogólnie mam obecnie kilkadziesiąt gier (w tym sporo portów a nie tylko Doom) które wykorzystują lepszy procesor niż 030 i nie narzekam. Ale kwestią jest jak do tego podchodzisz.


Doom to tylko przykład, musisz czytać między wierszami. Ile jest NOWYCH gier na 060?

Jak również postawić UAE i sprzedać Amigę.


Nie dość, że fanatyk to jeszcze ekstremista .

Ja kupiłem Warpa i nie mam problemów żeby znaleźć do niego coraz to nowsze zastosowania.


Cieszę się. Mam nadzieję, że zaowocuje to nowymi demami/muzyką/softem :)

widocznie mamy inne "sprzętowe ambicje"


To na pewno. Mógłbym tłumaczyć, ale sądząc po sposobie, w jaki piszesz widzę, że nie ma sensu/szkoda czasu :)

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:44:30 przez Drakon
4
[#17] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #1

Karta 030 z fastem to najlepsze co możesz mieć do amigi 1200. Jeśli przeskoczysz ten etap, wszystko lepsze co kupisz będzie potężnym rozczarowaniem.
Jeśli ci się spodoba masz drogę otwartą na amizabawę. Jeśli nie, zostajesz z super maszynką do 99,9% gier wydanych na amigę lub sprzedasz bez strat lub nawet z zyskiem.

W amigowaniu przeżyłem 2 szoki.
I gdy do a1200 kupiłem kartę z 030 i fastem (z gołej amigi).
II gdy kupiłem bvision do karty ppc i pożegnałem się z agą w systemie.
Innych potężnych doznań sprzętowych nie zauważyłem. A miałem wszystkie możliwe konfiguracje "koszerne".
Jasne 060 ppc w amidze 4000 jest fajne. Ale to musisz zaliczyć wpierw punkt I i II bo nie poczujesz różnicy lub nawet się rozczarujesz.
Turbo z fastem i kiedyś karta graficzna.
Pozdrawiam.

Ps.
No jeszcze szokiem był twardy dysk. Ale dziś w epoce prawie darmowych kart SD temat jest oczywisty.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:03:53 przez pawelini
[#18] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #16

"bo szybciej chodzą"/"bo wykorzystują lepszy procesor" zakrawa na fanatyzm.

Mam dwa PC, na jednym nawet Win10 i głównie ich używam. Amigę rozkładam od okazji do okazji, bo mam z korzystania z oryginalnego sprzętu lepszą frajdę niż z korzystania z emulatorów. Do fanatyka mi daleko, a nawet bym stwierdził że są chyba fanatycy "przeciw rozbudowie" którzy chyba uczą się na pamięć frazesów jak...
Doom to tylko przykład, musisz czytać między wierszami.

Między wierszami czytam że poza "damemi i Doomem" nic nie mogłeś oryginalnego wymysleć i powielasz jak przez kalkę wręcz stereotypową wypowiedź.

Ile jest NOWYCH gier na 060?

Więcej niż na 030, choćby wymienione już przeze mnie porty. Poza tym jak dobrze jest aplikacja napisana, to ta wymagająca 030 pójdzie na 060, a jak jest w drugą stronę? Niech zgadnę: "od tego jest emulator"?

Nie dość, że fanatyk to jeszcze ekstremista

Tak, taki fanatyk ekstremista który kiedyś sprzedał Amigę i postawił UAE.
Niestety dla mnie emulacje nie była wystarczająca i naprawiłem błąd który popełniłem.

Cieszę się. Mam nadzieję, że zaowocuje to nowymi demami/muzyką/softem

Pokaż mi to palcem gdzie ja coś pisałem o tworzeniu rzeczy przez ciebie wymienionych. I co to ma do posiadania Warpa?

To na pewno. Mógłbym tłumaczyć, ale sądząc po sposobie, w jaki piszesz widzę, że nie ma sensu/szkoda czasu :)

A ja po tym co powyżej napisałeś widzę że masz racje że nie ma sensu. Jedynym twoim argumentem jest "bo nie potrzebuję" (czytaj "szkoda kasy") i uważasz że to "jedyne słuszne poglądowo" podejście. Klepiesz oklepane formułki jak te dema i Doom i uważasz że ktoś kto ma inny pogląd to fanatyk.

Wytłumaczyłeś już w poprzedniej wypowiedzi i wiem jakie masz podejście. Ty mojego podejścia zupełnie nie zrozumiałeś i zasłaniasz się oskarżaniem o fanatyzm. Ale jakoś mi nie zależy żebyś zrozumiał, więc jak już pisałem zgadzam się z tobą, bo rzeczywiście nie ma chyba sensu prowadzić tą dyskusję. Za bardzo się różnimy w poglądach.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:22:13 przez Solo Kazuki
[#19] Re: Karta Turbo A1200

@pawelini, post #17

Owszem tylko że z Warp masz:
III Masz Amigę z fastem, najszybszym procesorem 68k, kartą graficzną i dźwiękową, kartą WiFi, złączami USB, bardzo szybkim złączem IDE i slotem na karty SD. Nie musisz się z niczym żegnać bo w planach jest sprzężenie oryginalnych układów z Warpem.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:20:29 przez Solo Kazuki
1
[#20] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #14

060 w a1200 to must have, mamy mnostwo swietnych demoscenowych produkcji, a wychodza kolejne. ja nie moge zrozumiec jak mozna miec a1200 i stwierdzic, ze nie bede chcial odpalic "paru dem"...
[#21] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #14

Wreszcie jakiś głos rozsądku. Brutalna prawda jest taka, że do 90% gier 2D i lowpoly wystarczy w istocie podkręcone 020 takie jakie znajdziemy w ACA 1221 i starych Blizzardach/Apollo, a więc moc stockowej A3000. Jeżeli ktoś nie zamierza rzeźbić w LightWave, instalować BSD czy bawić się fpsami, nie wykorzysta nawet potencjału takiej 030, no chyba że zależy mu na tych kilku demkach, które wymagają czegoś lepszego niż 5 MIPS a obligiem nie jest 060.

Dla mnie zachętą do wyposażenia Ami w 060 byłyby nowe tytuły, korzystające z tej mocy, a tych poza portami fpsów (Exhumed) nie widać w ogóle w zapowiedziach/planach wydawniczych.
[#22] Re: Karta Turbo A1200

@charliefrown, post #21

jeszcze raz uslysze stwierdzenie, ze demek jest pare to skisne :P

ale faktycznie, kiedys amigowcy dzielili sie na lamerow (graczy) i na scenowcow (nie graczy). moze Ci pierwsi nie maja pojecia o ilosci produkcji jakie wychodzily kazdego miesiaca przez lata
[#23] Re: Karta Turbo A1200

@juen, post #22

A ja mam prośbę o niezaśmiecanie tego wątku. Ktoś chce kupić kartę turbo, liczy na poradę, a już się robi syf. I najlepsze , że zaraz będzie wojna 060 vs 030, już jak widać nie starcza wojna z fpga, arm i innymi.
[#24] Re: Karta Turbo A1200

@Solo Kazuki, post #18

"przeciw rozbudowie"


Nic takiego nie napisałem :).

nic nie mogłeś oryginalnego wymysleć


Mogłem, ale liczę na to, że ktoś umie posługiwać się szarymi komórkami. Być może się mylę...

naprawiłem błąd który popełniłem


Gratuluję.

gdzie ja coś pisałem o tworzeniu rzeczy przez ciebie wymienionych


Znowu przeinaczasz. Nic nie pisałem, że masz tworzyć. Napisałem, że mam nadzieję. Czy czujesz tę delikatną różnicę?

czytaj "szkoda kasy"


Również nic takiego nie napisałem.

Klepiesz oklepane formułki jak te dema i Doom i uważasz że ktoś kto ma inny pogląd to fanatyk.


Bzdura.

Wytłumaczyłeś już w poprzedniej wypowiedzi


Nie tłumaczyłem nic, bo nie ma takiej potrzeby.

PS Na pewno jesteś niezły w odwracaniu kota ogonem. Natomiast na jałową dyskusję na poziomie gołębi brak mi czasu, naprawdę. :)

Cieplutko pozdrawiam. OK
[#25] Re: Karta Turbo A1200

@JakubH_, post #23

Ja już się nie udzielam.

Miłego dnia! :)
[#26] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #24

Na razie piszesz frazesy i nic od siebie sensownego nie napisałeś. Ja przytoczyłem ci sporo kontrargumentów, które się odnosiły do twoich "argumentów", ty nie napisałeś żadnych i tylko próbujesz obrażać. Więc ocenę kto ma większe problemy z logicznym myśleniem pozostawię innym gdyż w przeciwieństwie do Ciebie nie będę tego oceniał w swojej dyskusji.
W obracaniu kota ogonem do Ciebie się nawet nie umywam, jak i również w braku wyczucia ironii.

Ogólnie to zdrówka życzę. OK
2
[#27] Re: Karta Turbo A1200

@charliefrown, post #21

A analogii samochodowych:
Z mocą procesora jest jak z mocą silnika w aucie - lepiej mieć niż nie mieć. Nawet jeśli praktykujesz spokojną jazdę, możliwość wyprzedzenia zawalidrogi w kilka sekund, zamiast żmudnego rozpędzania muła, jest nie do przecenienia. Na dodatek, szybszy procesor nie jest droższy w eksploatacji.
[#28] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #24

Ja posiadam WARPA do A1200 i go nie rozpakowałem nawet jeszcze. Leży w pudełku od 2 miesięcy . Nawet nie wiem czy działa

To są przecież nasze zabawki. Jak jest czas to się można pobawić. Użyteczność ma tu mniejsze znaczenie. Bardziej chodzi o hobby i kolekcjonowanie (przynajmmiej u mnie).
Są tu osoby co zakupiły WARPA i jest to ich kolejna karta 060.

Autor wątku chce pyta o nowe turbo, to dajemy możliwości jakie są na rynku.

To prawda. 030 wystarcza do dobrej zabawy, ale ludzie chcą więcej. Jak ich stać to czemu nie?
2
[#29] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #28

Dziękuję za tą wypowiedź. O to w tym wszystkim chodzi. Nasze Panie chodzą do Galerii na shopping, a my inwestujemy w nasze pasje. Ja totalnie wypadłem z obiegu, dlatego nadrabiam stracony czas. Kartę turbo bardzo chciałbym kupić. Sam miałem ACA 1232/40MHz 128MB i ta karta z zupełności by mi wystarczyła, ale że nie ma jej na rynku... szukam innych rozwiązań. Ten WARP to jakiś szybcioch czy średniak? Nigdy nie przeszedłem Breathless, na mojej ACA'y chrupał niemożliwie i wykluczał ukończenie choćby pierwszego levelu.
[#30] Re: Karta Turbo A1200

@Drakon, post #14

No chyba, że należysz do grupy "chcę mieć, ale nie wiem po co" ;)


A z tego można się jakoś wyleczyć? :)
Chcę mieć dla czystej satysfakcji... Same posiadanie Amigi to wybór wyłącznie emocjonalny. Próżno szukać tutaj intencji pragmatycznych. Kartę z 030 też kupiłbym. Jakość wykonania ACA'y bardzo mi podpowiadała i mocno żałuję, że nie ma reedycji tych kart bo nawet bym się nie zastanawiał.


do czego ją będziesz stosował

Chcę skończyć Breathless :)... Taka ambicja życiowa ;)...

Nie oceniaj - wspieraj :)

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:30:07 przez wilkwcieniu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem