kategoria: A1200
[#31] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #28

Dlatego dobrym rozwiązanie byłoby puszczenie przez producenta jednej karty w obieg testowy, żeby ludzie wyrobili sobie zdanie na temat przydatności takiej zero-sześćdziesiątki (sam zatrzymałem się w apgrejdach na Apollo 1240). Tak, jak kiedyś koledzy Des i Pampers uczynili z Miniakiem i instalką MorphOSa. Amigowcy to podobno uczciwi ludzie, co mogłoby pójść nie tak? szeroki uśmiech
[#32] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #29

Warp 060/105Mhz. Najszybsza klasyczna karta turbo + masa dodatków. Nie wiem co dla Ciebie oznacza średniak lub szybcioch. YouTube nie odpalisz....
[#33] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #29

Ten WARP to jakiś szybcioch czy średniak?

Do Breathless wystarczy ;)
A tak na serio to jak pisałem nawet Quake nieźle działa, i to na AGA (!), więc sobie radzi. Z rozwiązań nie idących w implementację na FPGA jest to obecnie najszybsza karta dla Amigi. Polecam obejrzeć nagrania które się pojawiają na PPA.
1
[#34] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #29

Nigdy nie przeszedłem Breathless, na mojej ACA'y chrupał niemożliwie i wykluczał ukończenie choćby pierwszego levelu.


030 Jest za słabe. Mam podkręconą ACA1233@50Mhz (11.98Mips) i na pełnym ekranie ADoom mam 9-10 klatek
[#35] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #34

030 Jest za słabe


To zależy co się chce robić na tej Amidze, jak się chce grac w Dooma, Quake czy inne hexeny/heretiki to faktyczne za mało. Dema pisane pod 040/060 tez nie pójdą.

Ale cała reszta? Szybkie 030 to świetny procek do A1200, od ponad roku używam ACA 1233/55 z Indivision MK3 i trybami HighGFX i ani razu nie miałem poczucia że brakuje poweru, nie pamiętam tez kiedy jakieś GURU oglądałem.
No ale ja ani nie gram ani nie jaram się demami, wiec pewnie nietypowy ze mnie Amigowiec.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:55:37 przez vojo
2
[#36] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #35

Za słabe do Breathless. Tego oczekuje zainteresowany.

Do "reszty" poniżej progu 3D taka ACA1233 nawet 40mhz wystarczy z nawiązką.
Nie mówię tu o demach pisanych pod 060. To inna liga

Ps. Ile mips ma taka ACA 55Mhz? Jak podasz wynik to podaj też jaka wersja sysinfo.

Chciałem zwykłą ACA1233 40Mhz przekroczyć 12Mips ale niestety zatrzymałem się na 11.98. Może kiedyś sprawdzę czy przelutowanie ramu na szybszy da radę przekroczyć 50Mhz, ale to historia na inną okazję
1
[#37] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #35

Warto mieć na uwadze, że architektura 32-bitowych Amig jest skrojona pod 030. Dlatego te procki są takie bezproblemowe, bezobsługowe i, jak się nad tym głębiej zastanowić, wysoce koszerne. ok, racja
2
[#38] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #36


Ile mips ma taka ACA 55Mhz?


Nieco ponad 12, nie wiem czy dałoby radę wyciągnąć więcej, mi wystarcza :)
Co ważne dużego kopa dostaje też wbudowany kontroler IDE, dostęp do dysku przestaje być wąskim gardłem.

Przy ACA tak naprawdę chciałoby się szybszego CHIPu, szkoda że zapowiadana płyta A1200Reloaded nie wyszła, byłaby rewelacyjna A1200.


[#39] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #38

Ale to jest wynik z kontrolera na płycie A1200?
Na czym polega mechanizm aż takiego jego przyspieszenia?
Nigdy nie wiedziałem więcej, niż około 2,9 MB/s, nawet na topowych kartach 040/060.
[#40] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #28

To są przecież nasze zabawki. Jak jest czas to się można pobawić. Użyteczność ma tu mniejsze znaczenie


Tutaj kolega trafił w samo sednoszeroki uśmiech Nie traktujmy tego jaka karta jest lepsza jako komputerowe być albo nie być. To nic innego jak hobby i już dawno Amiga przestała być poważnym kompem do pracy na codzień ( czyt wołem roboczym) od tego jest pecet.
Ja mam dwie karty z 060 i wątpie żebym wykorzystywał choćby 50% ich potencjału, ale jestem szczęśliwy że mam Ami o jakiej marzyłem w latach 90tych. Czekam na warpa żeby poprostu zobaczyć do czego jeszcze mogę zmusić moją Amiszeroki uśmiech. To nie są poważne decyzje życiowe o które warto się kłócić.
[#41] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #38

Ostatni raz uruchamiałem 060 w 2016
Ale jak zobaczę w TV, że leci na nas kosmiczna skała, to na pewno włącze ten ostatni raz

Moja ACA1233 z przelutowanym prockiem i taktowana na 50Mhz
[#42] Re: Karta Turbo A1200

@Daclaw, post #39


Ale to jest wynik z kontrolera na płycie A1200?
Na czym polega mechanizm aż takiego jego przyspieszenia?
Nigdy nie wiedziałem więcej, niż około 2,9 MB/s, nawet na topowych kartach 040/060.


Tak, to szybkość karty SD na na wewnętrznym kontrolerze na płycie A1200. To taki ficzer nowych kart ACA, nazwany IDE Speeder. A te moje niecałe 4.5 MB/s to jeszcze nic, szybkie twarde dyski wyciągają dużo więcej, na stronie Icomp karty ACA1233n jest screen gdzie jest 10MB/s:

https://icomp.de/shop-icomp/en/produkt-details/aca1232_1220_cpu/68030.55+/product/ACA12xx.html


The ACA1233n-55 features our IDE speeder technology that accelerates the internal IDE port. Other than competing products, this IDE speeder does not require opening the computer or even removing chips from their socket. The IDE speedup to PIO mode 4 is activated with a software setting and reaches a raw data transfer rate of 11.3 MBytes per second, which results in every-day performance of 5.5MBytes/s with fast CF cards. Fast harddrives with cache may exceed 10MBytes/s performance




IDE Speeder jest też na budżetowej ACA1221lc, na stronie jest też polski opus IDE Speeder:

https://retroami.com.pl/index.php?id_product=198&controller=product&id_lang=6

Pamiętam że gdzieś czytałem że nie wszystkie karty/dyski będą działać bez błędów w tym trybie, ale ja po roku pracy na karcie SD w FFS nie mam błędów.
[#43] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #42

Zastanawiam się, jak to zostało uzyskane. Bo przecież kontroler z 1990 roku nie jest dowolnie skalowalny. Pamiętam, że było coś takiego, jak DynamiCache - dawało pyszne liczby w SysInfo, ale słabo to się miało do rzeczywistych osiągów. Czy te wyniki są porównywalne z kontrolerami SCSI albo FastATA, tak organoleptycznie?
[#44] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #42

4.5 MB/s to jeszcze nic, szybkie twarde dyski wyciągają dużo więcej, na stronie Icomp karty ACA1233n jest screen gdzie jest 10MB/s

Wow...słyszałem o tym idespeederze na karcie aca1233n ale nie sądziłem że potrafią aż tyle wyciągnąć.
Pewnie odczuwasz spore przyśpieszenie?
[#45] Re: Karta Turbo A1200

@Daclaw, post #43

Zastanawiam się, jak to zostało uzyskane.
Sygnały na interfejsie IDE generuje Gayle. Można go jednak sprzętowo zmusić do skrócenia cyklu odczytu/zapisu, o ile dysk jest odpowiednio szybki.
[#46] Re: Karta Turbo A1200

@Daclaw, post #43

Trudno mi porównać do SCSI czy FastATA, ale jest ok 2x szybciej niż na standardowym IDE, i to po prostu czuć.
Zrobiłem na szybko real test, polegający na kopiowaniu pliku o rozmiarze 51,5MB z RAM do DH0: i z powrotem.
Karta SD z FFS jako dysk, cpu na 55Mhz, kopiowanie za pomocą c:copy

Default IDE:
- z RAM: do DH0: 41 sekund, ~1,32 MB /sek
- z DH0: do RAM: 47 sekund, ~ 1,09 MB /sek
- Sysinfo: 2,160,527

IDE Speeder (PIO Mode 4+):
- z RAM do DH0: 19 sekund, ~2,71 MB /sek
- z DH0: do RAM: 22 sekundy, ~2,34 MB /sek
- Sysinfo: 4,032,984

Widać że Sysinfo zawyża, albo mój test jest jakiś niemiarodajny, ale wydaje się że kopiowanie jednego dużego pliku lepiej oddaje przepustowość interfejsu.
Co ciekawe zapis (kopiowanie z RAM na kartę) w obu przypadkach jest szybszy niż odczyt, na logikę powinno być odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 22:25:42 przez vojo
[#47] Re: Karta Turbo A1200

@vojo, post #46

Co ciekawe zapis (kopiowanie z RAM na kartę) w obu przypadkach jest szybszy niż odczyt, na logikę powinno być odwrotnie


Pewnie, kiedy to napisałem, o moich prędkościach na Efice, czytelnicy pomyśleli, że pomyliłem zapis z odczytem
https://www.ppa.pl/forum/morphos/31853/efika-i-instalacja-morphos-3-7#m457229


Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 01:45:39 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#48] Re: Karta Turbo A1200

@Solo Kazuki, post #19

Owszem tylko że z Warp masz:
III Masz Amigę z fastem, najszybszym procesorem 68k, kartą graficzną i dźwiękową, kartą WiFi, złączami USB, bardzo szybkim złączem IDE i slotem na karty SD. Nie musisz się z niczym żegnać bo w planach jest sprzężenie oryginalnych układów z Warpem.


I docenią to rozwiązanie jedynie fanatycy, którzy znają możliwości klasycznych amig w klasycznych konfiguracjach i którym jeszcze czegoś do szczęścia brakuje. Wszyscy inni będą boleśnie rozczarowani "portami gier na 060". Dla przeciętnego użytkownika, który nie liznął "małej" amigi, jest to rozwiązanie zupełnie pozbawione sensu. Edit: Oczywiście za te pieniądze, bo mieć a nie mieć nic to zupełnie inna dyskusja.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:20:21 przez pawelini
[#49] Re: Karta Turbo A1200

@pawelini, post #48

Rozczarowani mając 060 i mogąc uruchomić całą bazę oprogramowania powstałego dla Amigi (oprócz PPC)?
Amiga to nie Atari Falcon z CT6x, tu naprawdę jest co odpalać na 060, tak jeśli chodzi o dema, gry czy np. emulację Maca, posłuchać sobie MP3 w tle coś dłubiąc w systemie też jest przyjemnie.
Nie trzeba być fanatykiem by chcieć żeby Amiga była możliwie najlepsza i najszybsza z możliwych w miarę posiadanych środków, 030 jest świetne, sam mam i się nigdy nie pozbędę Blizzarda 1230-IV, ale ostatecznie nie pozwala się tak do końca nacieszyć nawet rdzennie amigowym oprogramowaniem, choćby takiego AB3D II docenić można dopiero na czymś szybszym. Oczywiście jeśli chodzi o 2D i WHDLoad starcza aż nadto i może o to w tym wszystkim chodzi, czy ktoś chce czegoś więcej ponad to czy nie.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:41:21 przez Jacques
[#50] Re: Karta Turbo A1200

@pawelini, post #48

Nie bardzo rozumiem, o co (z kim?) walczycie...

W czasach świetności Amigi karty 020/030 kupowało się, bo były opcją niskobudżetową. Tylko dlatego. NIKT NIGDY nie powiedziałby wtedy, że nie chce 040/060 wyłącznie z obawy, że nie wykorzysta ich potencjału.

Dziś, kiedy za takiego Blizzarda IV potrafią wołać parę tysi (nie wspomnę o dostępności) - to chyba nie ma o czym w ogóle gadać.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:11:01 przez Daclaw
[#51] Re: Karta Turbo A1200

@Daclaw, post #50

>>Dziś, kiedy za takiego Blizzarda IV potrafią wołać parę tysi (nie wspomnę o dostępności) - to chyba nie ma o czym w ogóle gadać.

dokładnie,
dziś za parę tysi można kupić dużo pamięci ram, np 128gb DD4 :D

Mimo posiadania kilku amig, decyduję się jednak na np 128gb DD4
:D


Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:26:22 przez Cezarykl
[#52] Re: Karta Turbo A1200

@Cezarykl, post #51

Ale trafiają się jeszcze okazje z 060 (nawet niech to będzie rev.1 to i tak na 66 MHz poleci) za niewiele ponad 2 tysiące PLN-ów, jasne że to konstrukcje z epoki i do takiego Warpa startu nie mają z dodatkowymi ficzerami ale z drugiej strony są od niego tańsze i w podstawie swojego działania (najmocniejszy procek) zapewniają to samo (ekstremalne oc pomijamy)
[#53] Re: Karta Turbo A1200

@Cezarykl, post #51

Porównywanie współczesnych wydatków użytkowych do hobby/pasji w ogóle nie ma sensu - argument o wyższości jednych świąt nad drugimi.
Za parę lat ten współczesny RAM będzie kosztować grosze, a póki żyje społeczność amigowa, sprzęt amigowy będzie w cenie, najpewniej rosnącej.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:23:16 przez Jacques
1
[#54] Re: Karta Turbo A1200

@Jacques, post #53

Poprawka. Współczesny ram (no może taki ok 5 letni) nic nie kosztuje leży na sobie na elektrozłomie. Starego laptopa nie upchniesz nawet za darmo do domu dziecka bo roblox skacze. Prawda jest taka ze obecny sprzęt wynosząc z salonu traci na dzień dobry 50% wartości.
Co do amigowania i karty turbo do 1200 nie slyszalem o reedycjach blizzardow 1230 wiec nabiera to jedynie wartości. Za 10 lat wymienię na Teslę.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:37:19 przez Bociek78
[#55] Re: Karta Turbo A1200

@Bociek78, post #54

Prawda jest taka ze obecny sprzęt wynosząc z salonu traci na dzień dobry 50% wartości.

Z tą prawdą to akurat grubo przejaskrawiłeś, oczywiście współczesny sprzęt traci na wartości dość szybko, ale nie aż tak
1
[#56] Re: Karta Turbo A1200

@Jacques, post #55

współczesny sprzęt traci na wartości dość szybko, ale nie aż tak


Już nie. Pomijając zapewne gry, 10-letni komp jest nadal całkiem użyteczny i ma fajniejszą wersję Windowsa. Nie to, co w latach 90-tych.
[#57] Re: Karta Turbo A1200

@Daclaw, post #56

Moja karta graficzna akurat zyskała na wartości :)
[#58] Re: Karta Turbo A1200

@snifferman, post #36

BTW - właśnie zalogowałem się na swoje stare kontro na RetroAmi...


Panie Boże, jak ja bym chciał, żeby te karty wróciły do oferty.
Individual Computers to żyje jeszcze?
[#59] Re: Karta Turbo A1200

@wilkwcieniu, post #58

Żyje , ale ceny poszły zdecydowanie w górę, kart na stanie brak...

link
[#60] Re: Karta Turbo A1200

@JakubH_, post #59

Sprawdziłem witrynę. Szlag... Szkoda :(...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem