kategoria: A1200
[#1] CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400
Witam koledzy! Tydzień temu kupiłem sobie komputerek raspberry pi 400 z zamiarem emulowania a1200. Wszystko ładnie pięknie , jednak dokupiłem sobie jeszcze napęd optyczny na USB i za cholerę nie widzi go na żadnym emulatorze.Dodam jeszcze że system raspberry widzi go normalnie. Pomóżcie co mam zrobić żeby emulator Amigi go widział. Z góry dziękuję za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 21:51:54 przez Grysia
[#2] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #1

Nie jestem pewny, ale chyba nic nie zdziałasz. W WinUAE nie ma z tym najmniejszego problemu, ponieważ do napędu można uzyskać dostęp po przez uaescsi.device, oraz można wyłączyć automontowania i wykorzystać w tym celu mountliste. Możesz spróbować w konfiguracji UAE zamontować napęd CD jako dysk, podobnie jak w przypadku pendrive'a. Ale najlepiej nich się wypowiedzą znawcy Amibiana.
[#3] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Ponki1986, post #2

Jak nie zadziała metoda "na pendrive", to pozostaje znalezienie sposobu aby CD-ROM był widoczny jako obraz ISO płyty z odpowiednim rozszerzeniem z nazwy pliku.
[#4] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #1

Podepnij go jako blockdevice w miejsce dysku i tyle.
Będziesz widział zawartość.

A tak btw, które emulatory sprawdzałeś...?
[#5] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #4

Świetnie. Tylko napisz mi jeszcze "Łopato logicznie" jak to zrobić.
[#6] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #5

Sprawdź przez lsblk jaka ścieżkę ma ten podpięty cdrom. Zrób do niego symlinka gdzieś w systemie np jako cdrom_usb.iso, a później tego symlinka podepnij w amiberry jako plik ISO.

W AmigaOS zrób sobie mountliste (albo zmodyfikuj istniejącą) żeby używała odpowiedniego sterownika (device, może to być uaescsi.device). Zainstaluj filesystem do obsługi nośników (AllegroCDFS/AmiCDFS co Ci pasuje) i dane z fizycznego napędu powinny być widoczne na blacie.

Ja bym to zrobił właśnie tak...
[#7] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #6

Czy mógłbyś mi wysłać na maila dokładna instrukcję jak to zrobić. Lub zrobić obraz dyskietki .adf która załatwiła by problem.
[#8] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #6

Zrobiłem jak napisales idefix widzi urządzenie : 0 UAE SCSICD0 dev 1.0 kliknąłem use widzi CD0 w filemasterze ale jak kliknę na CD0 wywala no disk present in device CD0:. W idefix exec device :uaescsi.device. Gdzie jest ta mountlista i plik uaescsi.device bo w devs go nie ma. Co mam kliknąć w amiCDFs żeby zainstalować system plików CD0 mam amicdfs240

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 20:26:57 przez Grysia
[#9] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #8

Gdzie przypisałes obraz płyty CD w emulatorze ?
Pokaż jak wygląda mountlista CD0.
Zobacz co jest wpisane w ikonkę CD0 w tooltypes.
[#10] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Norbert, post #9

Obraz płyty przypisałem tam gdzie było napisane cd drive nie tam gdzie dyski
[#11] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #10

System mi się właśnie posypał. Będę próbował to zrobić na emulatorze FS uae. Tym który jest dodawany do systemu fabrycznego raspberry pi 400. Od razu proszę o pomoc jak zrobić żeby emulowana Amiga widziała CD-ROM na usb.
[#12] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #10

To wejdź do ikony CD0 i popraw wpis przy DEVICE na uaescsi.device i UNIT na 0. czyli
DEVICE = uaescsi.device
UNIT = 0


Jeśli nie ma, to dopisz.
Wpisy w ikonie są ważniejsze niż ustawienia w mountliscie.
[#13] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Norbert, post #12

Dziękuję za podpowiedź, jutro się tym zajmę.
[wyróżniony] [#14] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #13

Tu masz link do gotowej dyskietki
Przygotowana jest na uaescsi.device i UNIT 0.
Są trzy różne cdfilesystemy po jednym na mountliste.
TESTUJ
[#15] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Norbert, post #14

Mam pytanie, bo jeden z kolegów napisał że mam zrobić symlinka do ścieżki CD ROM u. Czy muszę to zrobić,tzn czy muszę w amiberry podać obraz płyty
[#16] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #15

Nie jestem pewny czy amiberry obsłuży fizyczne urządzenie tak jak chcesz to zrobić, dlatego napisałem żebyś zrobił dowiązanie.

W tedy w amiberry będziesz mógł wybrać "udawany ISO" który będzie, tak naprawdę twoim podłączonym na USB napędem.
[#17] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #16

Amiga widzi na pulpicie CD0???
[#18] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #17

A jak klikam ikonkę cd0 to wywala device cd0 is already mounted
[#19] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #18

A jak klikam ikonkę cd0 to wywala device cd0 is already mounted albo w filemaster no disk in drive
W idefix też jest widoczny jako uaescsi device cd0
[#20] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #19

[#21] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@mikecios, post #20

No niby tak ale dlaczego amiga widzi że napęd CD0 jest podłączony. Nie widzi płyt . I pisze driver is already mounted. Np w filemaster jest CD0 ale jak kliknę to no disk on drive. Malina z systemem oryginalnym normalnie czyta płyty

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 18:26:07 przez Grysia
[#22] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #4

Jak to zrobić ten blackdevice proszę napisz mi najprościej jak to zrobić
[#23] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Norbert, post #14

Nic z tego. System widzi napęd bo gdy kliknę CD 0 to wyrzuca device i already mounted. W filemasterze też jest widoczny ale jak kliknę to daje komunikat że nie ma płyty w napędzie.
[#24] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #23

Masz w katalogu devs:dosdrivers plik CD0.
Wszystko co jest tam wpakowane uruchamia się podczas startu systemu.
Nie możesz teraz jeszcze raz zamontować tego samego.
Wyciągnij CD0 z tego katalogu do innego.

Uruchom Amige z adf z linku wyżej.
Tam są trzy mountlisty do CD-ROM i działają na 100%.
Włącz w emulatorze uaescsi.device i dodaj plik ISO

Mogę nagrać filmik z telefonu i uae4arm.
Zobaczysz co mam ustawione i jak to działa


Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:41:32 przez Norbert
[#25] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Norbert, post #24

Prześlij mi ten filmik. Jak mi go prześlesz
[#26] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@Grysia, post #22

Sprawdzałem wczoraj na fs-uae i niestety nie zadziała to tak jak myślałem.
O ile napęd się montuje to jest dokładnie to co ty masz. Brak nośnika w napędzie. Widać obsługa fizycznych napędów jeszcze mocno kuleje w fs-uae/amiberry.
Ale... jak chcesz odpalić grę CD32, to można ją zamontować bezpośrednio z napędu USB.
Płytę z danymi w sumie też, ale nie miałem czasu żeby szukać przyczyny dlaczego widzi ją jako NDOS na blacie.

lsblk - pokaże Ci nazwę urządzenia pod jaką widać napęd CD w systemie (debian). U mnie było to np /dev/sr0
W terminalu piszesz sobie wtedy
ln -s /dev/sr0 cdrom.hdf

Zrobi Ci to dowiązanie do napędu jako plik cdrom.hdf. Ten plik cdrom.hdf wskazujesz jako kolejny dysk twardy w amiberry. Jako obraz ISO nie działa (taka ułomność emulatora). Po uruchomieniu emulacji w Early Boot Menu powinieneś widzieć ten cdrom jako dysk twardy podpięty przez uaehf.device np uaehf-1
Musisz wtedy zmodyfikować mountlistę (np w SYS:Storage/DOSDrivers) CD0 i podać jej poprawny device id (1), sterownik (uaehf.device) i filesystem (CDFilesystem/CasheCDFS/AmiCDFS/AllegroCDFS/...).

Po następnym resecie, powinieneś już widzieć zawartość płyty na blacie.
[#27] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #26

Używam dietpi amiberry. Skąd wezmę filesystem
[#28] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #26

Jak włączyć early boot
[#29] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #26

Jak edytować mountliste? Trzeba kliknąć CD0 i wybrać u góry informatorom?
[#30] Re: CD ROM USB na emulatorze Amigi 1200 raspberry pi 400

@MariuszK, post #26

Ale ja chyba nie będę miał CD0. Mam system 3.1 Ale nam dyskietkę adf gdzie jest find device i ikona CD0, czy mam ją przegrać na dysk?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem