kategoria: A1200
[#1] A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami
Cześć,

Mam problem z uruchamianiem paru gier, programów na mojej świeżo zdobytej A1200:
[*] Workbench 3.1 Cloanto - read error na bootable, ale się jakoś odpala po Cancel
[*] Lotus 3 - Software Failure / Error 8000 0004 (kopia)
[*] SWOS - czarny ekran podczas ładowania drugiej dyskietki (miał być oryginał, dostałem pirata)

Każde z powyższych z różnego źródła i ten sam problem, nie działa.

Za to Workbench z innego źródła czy też oryginalna gra która dostałem z Amigą wchodzą bez problemu.

Wszystkie problemy znikają po włożeniu rozszerzenia Wicher 1211 do Amigi.
Takie samo zachowanie tych dyskietek na innym egzemplarzu Amigi.

Czy to oznacza, że wymienione pozycje nie działają na podstawowej konfiguracji i wymagają rozszerzenia?
Da radę jakoś to sprawdzić przed nabyciem?
Czasy się zmieniły i może rozszerzenie to teraz standard i podstawowa konfiguracja :)

Gierki to stare tytuły, więc jestem zaskoczony. Z drugiej strony nie są to raczej oryginały.

Takie samo zachowanie na innej A1200 sugeruje jednak, że to nie problem mojej A1200 czy tego drugiego egzemplarza.

Dziękuję za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:48:54 przez aguyngueran
[#2] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #1

Z autopsji pamiętam, że Lotus3 u kolegi z A1200 nigdy nie trybił, nawet jak włączał kickstart 1.3. Na lotusa trzeciego chyba potrzeba WHDload na Twojej amidze i dodatkowy ram... Albo Amigi CD32 i tamtejszej wersji.
Sensible Soccer czy SWOS na A1200 chodził bardzo dobrze, nie dam sobie ręki odciąć, ale coś tam więcej na ekranie mogło się dziać (ciągle wyświetlany zegar lub jakiś znaczek).
Jeszcze bym spróbował pobrać SWOS2020/2021 adf z tej stronki: https://www.sensiblesoccer.de/swos-2020
i może tamta wersja ruszy...
[#3] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #1

Czasy się zmieniły i może rozszerzenie to teraz standard i podstawowa konfiguracja :)


W obecnych czasach używanie gołej A1200 jest strasznie siermiężne.
Tak naprawdę, żeby nie psioczyć to minimum 8MB fast pod klapkę i jakaś karta CF czy SD w adapterze do złącza IDE.
1
[#4] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@nekroskop, post #3

W obecnych czasach używanie gołej A1200 jest strasznie siermiężne.
Tak naprawdę, żeby nie psioczyć to minimum 8MB fast pod klapkę i jakaś karta CF czy SD w adapterze do złącza IDE.


Rozumiem i taki mam plan. Rozszerzenie już zamówione.
Próbuję tylko upewnić się, że z moją Amigą wszystko ok.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 08:43:02 przez aguyngueran

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 08:43:51 przez aguyngueran
[#5] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #4

Read error to błąd na dysku po prostu. Co do Lotusa i SWOS to może być wiele powodów, także błędy odczytu. Tak jak kiledzy napisali -fast ram, karta cf i jedziesz z whdload, ewentualnie podmiana stacji na goteka.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:54:42 przez twardy
[#6] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@nekroskop, post #3

8 MB fastu do Lotusa? Powariowaliście. U mnie Lotus 2 i 3 działały bez problemu zarówno na gołej A1200 jak i z turbo 030, z dyskietek lub z instalki na twardzielu, bez żadnych kikstartów. Po prostu macie skopaną wersję z jakimś lamerskim crakiem lub intrem które jakiś amator napisał na A500 + 512 slow. Tak to jest jak sie ktoś zaopatruje u 500kowca zamiast u kogoś kto miał nowszą Amę. Założę sie że w necie nie trudno o dobrą wersję. :)

Zresztą zdaje sie że dobra wersja była na którymś ACSie. Bo nigdy nie miałem dyskietkowej jedynki ani pirackich CD, a miałem na twardym wersję 123 razem.
[#7] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@twardy, post #5

Read error to błąd na dysku po prostu. Co do Lotusa i SWOS to może być wiele powodów, także błędy odczytu. Tak jak kiledzy napisali -fast ram, karta cf i jedziesz z whdload, ewentualnie podmiana stacji na goteka.


Niby tak, ale read error nie mam po włożeniu rozszerzenia i błąd występuje na różnych floppach, przekładaliśmy dwie inne działające stacje FDD i ten sam efekt na obu płytach.
Zasilacze też były różne sprawdzane.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 11:48:58 przez aguyngueran
[#8] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@ZbyniuR, post #6

8 MB fastu do Lotusa? Powariowaliście. U mnie Lotus 2 i 3 działały bez problemu zarówno na gołej A1200
jak i z turbo 030, z dyskietek lub z instalki na twardzielu, bez żadnych kikstartów


Też pamiętam granie w SWOS na A600 bez rozszerzenia i problemów u kumpla.

Na chwilę obecną potrzebuję wyeliminować problem sprzętowy i liczę po cichu, że te kopie SWOS oraz Lotusa 3 są po prostu spartaczone.

Workbench 3.x od Cloanto jest oryginalny i tutaj nie wiem co może być problemem, nie widzę wymagań powyżej 2 MB.

Sprawdzane wszystko było na oryginalnych kickach 3.0 oraz tym 3.x Cloanto.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 11:47:52 przez aguyngueran
[#9] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #8

Może jakiś tester pamięci uruchom albo spróbuj zapełnić RAM-dysk pod WB...
[#10] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@ZbyniuR, post #6

8 MB fastu do Lotusa? Powariowaliście.


Mi chodziło o to, że w obecnych czasach szkoda się obijać dyskietkami na golasie.
8MB, karta CF/SD oraz Whdload to minimum na obecne czasy. Szybko łatwo i przyjemnie.
Ja bym się nawet gotekiem nie katował.

Co do reszty masz rację, na dyskietkach skopane wersje.
[#11] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #1

To jest A1200 od Escomu czy Commodore? Bo jak od Escomu to ze stacja dyskietek sa tam problemy, to samo moze dotyczyc drugiej A1200. Jedynie byloby troche dziwne, ze Wicher to jakos naprawia.
1
[#12] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@Don_Adan, post #11

To może świadczyć o tym, że pamięć CHIP jest uszkodzona gdzieś w obrębie wyższych adresów.
[#13] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@spidi, post #12

To może świadczyć o tym, że pamięć CHIP jest uszkodzona gdzieś w obrębie wyższych adresów.Cytuj zaznaczony te


Też o tym pomyślałem, ale problem występuje na kilku Amigach (tak naprawdę testowana była jeszcze trzecia).
Chyba, że to przypadłość podeszłego wieku każdego egzemplarza, którą ukrywa się kartą rozszerzeń :)
[#14] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@Don_Adan, post #11

To jest A1200 od Escomu czy Commodore? Bo jak od Escomu to ze stacja dyskietek sa tam problemy, to samo moze dotyczyc drugiej A1200. Jedynie byloby troche dziwne, ze Wicher to jakos naprawia.Cytuj zaznaczony tek


Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Płyta w rewizji 1D4.
Stacje dyskietek z pełnym okablowaniem też były testowane inne.
[#15] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@nekroskop, post #10

Co do reszty masz rację, na dyskietkach skopane wersje.


Mam nadzieję, chociaż to byłby niefart na maksa.

Podczas zakupu odpalony był WB plus jakaś gierka.
Sprawdziłem pobieżnie joystick, myszkę, klawiaturę, grafikę i dźwięk.
Wszystko było ok.

Sprzedający nagrał mi Lotusa 3. Wróciłem z Amigą, za dwa dni dotarł do mnie zakupiony gdzieś indziej SWOS oraz jeszcze w innym miejscu WB 3.x Cloanto i żadna z tych trzech dyskietek nie wchodzi.
No może przesadziłem, Installer Cloanto odpala się bez problemów. To bootable rzuca disk error :)
[#16] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #15

To moga byc dyskietki uszkodzone jak nagrywane byly bez weryfikacji. Uruchom x-copy i daj Check. Powinno byc wszystko zielone. Pamiec tez moze byc uszkodzona, ale to raczej nie bylaby w paru Amigach na raz. Ewentualnie moze jakis wirus na starcie uruchamiasz.
[#17] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #1

Kicstart też masz od Cloanto? Sprawdzałeś dysk pod kątem wystepowania wirusów?

W przypadku gier, to raczej norma, że mogą wystąpić problemy z tymi pisanymi pod starsze modele, czasami pomaga wyłączenie cache procesora i przełączenie chipsetu na original (chyba) w bootmenu, albo tzw. emulatory ks1.3.
[#18] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@san_u, post #17

Kicstart też masz od Cloanto? Sprawdzałeś dysk pod kątem wystepowania wirusów?


Tak, kickstart też od Cloanto. Dysku nie mam, dyskietek nie sprawdzałem.
[#19] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #14

Zdaje sie że te Escomowe mają port joya na tasiemce a nie na płycie głównej. I one potrzebowały fixa by bootować niedosowe dyskietki.

[#20] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@Don_Adan, post #16

To moga byc dyskietki uszkodzone jak nagrywane byly bez weryfikacji. Uruchom x-copy i daj Check. Powinno byc wszystko zielone. Pamiec tez moze byc uszkodzona, ale to raczej nie bylaby w paru Amigach na raz. Ewentualnie moze jakis wirus na starcie uruchamiasz.


Sprawdziłem te dyskietki X-Copy.
Zarówno SWOS jak i System (Bootable) Cloanto zgłaszają 6-teczki w niektórych sektorach dyskietki.
Lotus wygląda ok, ale i tak się nie uruchamia.

Pozostaje zagadką dlaczego rozszerzenie pomagało w takim razie i dlaczego problem wystepował na kilku Amigach. Jutro będę miał swoje (Wicher 1211) i dam znać.
[#21] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@ZbyniuR, post #19

Zdaje sie że te Escomowe mają port joya na tasiemce a nie na płycie głównej. I one potrzebowały fixa by bootować niedosowe dyskietki.


Jutro zerknę do środka jak przyjdzie rozszerzenie.
[#22] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #21

Amiga od Escom ma od dołu przylutowany przewód i często dodatkowe "protezy" założone na układy.

Najpewniej jest wyjąć płyę z ekranu i zobaczyć od spodu.
[#23] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@ZbyniuR, post #19

Moja escomowa miała normalnie plytkę jak resztę rewizji 2B
[#24] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #21

Zdaje sie że te Escomowe mają port joya na tasiemce a nie na płycie głównej. I one potrzebowały fixa by bootować niedosowe dyskietki.


Jutro zerknę do środka jak przyjdzie rozszerzenie.


Mam dokładnie jak na zdjęciu port na tasiemce.
Pod spodem nie widać żadnych kabelków.
[#25] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #24

W Amiga Test Kit możesz sprawdzić, czy sygnał RDY działa na twojej płycie (jest on potrzebny w niektórych grach).

[#26] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #1

Próbowałeś zgrać niedziałające dyskietki do ADF i przetestować na emulatorze? Możesz je udostępnić? Sprawdziłbym u siebie na gołej A1200 1D4 też od Escomu.
[#27] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@forge, post #26

Próbowałeś zgrać niedziałające dyskietki do ADF i przetestować na emulatorze? Możesz je udostępnić? Sprawdziłbym u siebie na gołej A1200 1D4 też od Escomu.


W dobrym momencie poruszono mój kolejny problem.
Komunikacja Amigi ze światem zewnętrznym :)

Ale wszystko po kolei.
Włożyłem Wicherka i Lotus się uruchomił.
SWOS i WB nadal problemy (chyba) z dyskietkami.

WB pokazuje 2+8MB, czyli mi brakuje coś 3MB po prawej.
Może to wina sterowników których nie wgrałem bo nie mam jak się na Amigę wbić.
Wicherek ma slot SD ale nie pokazuje się żadne urządzenie w WB po włożeniu karty.
Zakładam, że muszę coś na Amigę wgrać.

Czas ogarnąć drugi temat.
Najszybsza ścieżka to PC0, ale nie widzę takiego urządzenia :D
[#28] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@aguyngueran, post #27

Chyba tutaj coś jest rozsądnego link
[#29] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@san_u, post #25

W Amiga Test Kit możesz sprawdzić, czy sygnał RDY działa na twojej płycie (jest on potrzebny w niektórych grach).


Dzięki za podpowiedź, Amiga Test Kit nie znalazł żadnych problemów.
Test pamięci trwał sporo minut, nie byłem pewien czy on w kółko testuje czy ma zamiar skończyć, więc przerwałem po jakiś 10-15 minutach.
Pozostałe komponenty ok.

Dobrałem się do CF na PCMCIA, więc mam możliwość przenoszenia plików z PC....ufff.

Ale z tym SWOSem mam nadal problem.
Ten co mam na dyskietkach nie daje rady z drugą dyskietką, więc zaciągnałem jakieś ADFy i nagrałem dwie dyskietki SWOS na innych nośnikach.
Wystartował, chociaż wydaje mi się, że męczył się z drugą, ale do menu gry się dobrałem.
I tutaj znowu problem.
Wybrałem Friendly -> National -> Europe i tutaj się stacja dysków wyłożyła...męczy dyskietkę w koło.
[#30] Re: A1200 bez rozszerzenia - problemy z grami / programami

@forge, post #26

Próbowałeś zgrać niedziałające dyskietki do ADF i przetestować na emulatorze? Możesz je udostępnić? Sprawdziłbym u siebie na gołej A1200 1D4 też od Escomu.


ADF'ów dyskietek SWOS'a nie mam, ale nagrałem nowe dyskietki ADF'ami z SWOS Unites - SWOS 2020 i też mam problem z drugą dyskietką (szczegóły w poprzednim komentarzu).

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 19:49:12 przez aguyngueran
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem