kategoria: A600
[#1] Amiga 600 DENISE
Witam

trafiła do mnie uszkodzona Amiga 600
Wygląda mi to na uszkodzenie Denise

- Ma ktoś do sprzedania sprawny z demontażu taki układ ?

objawy są takie że po włączeniu zasilania obraz jest fioletowy z lewej strony przechodzący w czarny - bez kickstartu.

z kick 2.0 , 3,1 , i diag rom bez zmian

natomiast z kick 1,3 czasami wskoczy obraz biały z pionowymi paskami czerwonymi .
no i denise się grzeje znacznie bardziej niż w innej amidze 600
Zastanawiałem się nad wymianom obu 74hc244 u31 i u32 ale po wykonaniu pomiarów uznałem że nie będę ich wymieniał .

Płata wyprana , wyczyszczona , wymienione kondensatory , przejrzałem pod mikroskopem.

Natomiast jeszcze NE555 schodzi z resetu ale power led nie zmienia barwy i klawiatura reaguje na caps lock zapala się i gaśnie wielokrotnie jak go naciskam .

Mogę sprawdzić jeszcze pamięć wylutuje ją i wlutuje nową a kości sprawdzę w rozszerzeniu pamięci bo zrobiłem takie z podstawkami ze starego trio.

Miał ktoś taki przypadek ? lub ma do sprzedania za rozsądne pieniądze denise ?
[#2] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #1

Zanim kupisz nowy układ warto było by sprawdzić stary, bo to nie koniecznie musi być wina Denise. Przydatny w takiej sytuacji jest adapter PLCC>DIP, który przypadkiem posiadam. Wkładasz układ do np. A500 i już wiesz czy jest sprawny.
[#3] Re: Amiga 600 DENISE

@Kilos, post #2

[#4] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #1

Pytanie, czy Amiga startuje z dyskietki. Generalnie Denise nie jest niezbędna do uruchomienia systemu, więc system powinien się normalnie wczytywać z dyskietki. Jeśli tak się nie dzieje, to wylutowałbym Denise i wtedy sprawdził. Jeśli wtedy wystartuje (oczywiście nie będzie obrazu), to ewidentnie będzie uwalona Denise. Jeśli nie wystartuje... to przyczyna tkwi gdzie indziej.
Dziwne artefakty na ekranie pojawiają się również przy uszkodzeniach Agnus (a jeżeli jest w podstawce, to przy uszkodzonej podstawce).
[#5] Re: Amiga 600 DENISE

@_Skiba, post #3

Tak tylko szkoda, że to jest 44 pin, a potrzebujesz 52 pin.
[#6] Re: Amiga 600 DENISE

@Kilos, post #5

Sorry, tą kupiłem do CIA, nie ten link blushing
[#7] Re: Amiga 600 DENISE

@_Skiba, post #6

To musi być dedyk do Amigi, bo 52 > 48 pin to nie jest standard. Jest taki otwarty projekt adaptera, chyba nawet kilka...
[#8] Re: Amiga 600 DENISE

@Kilos, post #7

Wiem, pomieszałem podstawki
[#9] Re: Amiga 600 DENISE

@_Skiba, post #8

Ok trochę ciekawych pomysłów

- zamówię w takim razie 2 podstawki plcc52 https://allegro.pl/oferta/podstawka-plcc52-smd-9239335970

wylutuje ten podejrzany denise i z drugiej amigi sprawny i wstawie podstawki , a w między czasie spróbuje odpalić płytę bez denisa
[#10] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #1

Witam.
Zapodaj foto jak wyglada ekran z ta usterką. Czy jest ona zarówno na Composite jak i na DB23?
Jak masz możliwość to skorzystaj z DiagROM i połączenia serial z pecetem.
Do testów najlepszy jest KS 1.3 bo się szybko uruchamia.
Czy po włożeniu dyskietki Amiga próbuje ja czytać?
Piszesz o gruntownym czyszczeniu PCB i wymianie kondensatorów. Czy wylały?
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:53:14 przez ted
[#11] Re: Amiga 600 DENISE

@ted, post #10



obraz z DB23 kick 1,3 bez niego taki sam obraz - mam tylko sprawne kable euro

stacja raz zakręci dyskietką i nie czyta dalej
diag rom nie botuje
bez zmian z rozszerzeniem na procesorze i chip ram

jeden kondensator był mokry ze spodu , ścieżki całe i przelotki w okolicach
[#12] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #11

Podłączałeś się pod port szeregowy przy diagromie?
[#13] Re: Amiga 600 DENISE

@san_u, post #12

właśnie szukam jakiegoś opisu do podłączenia się do portu szeregowego z diagromem
jaki program do pc , schemat kabla itp ..


https://sites.google.com/one-n.co.uk/amiga-guides/diagrom-serial-output#h.xb9getfua5gy

jaki soft odpalić na PC ?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:33:09 przez Panstalin2

ok zrobię kabel i odpale putty

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:40:26 przez Panstalin2
[#14] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #11

Jak dla mnie to nie denise
[#15] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #13

Podłączasz jakiś konwerter USB-RS232 i z Amigi linię TX do RX konwertera oraz masę.
Na PC byle jaki terminal np. putty.

Dioda power się rozjaśnia po resecie?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:37:02 przez san_u
[#16] Re: Amiga 600 DENISE

@san_u, post #15

power się nie rozjaśnia po resecie
[#17] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #16

No to tak naprawdę nic nie działa. To jest w zasadzie pierwsza rzecz, którą wykonuje kickstart po resecie/ włączeniu, przy diagromie powinna ona mrugać na początku. Trzeba by sprawdzić, czy lina reset nie jest w stanie niskim, to może być uszkodzenie, które wymagać może zabawy z miernikiem i schematem.
[#18] Re: Amiga 600 DENISE

@san_u, post #17

już sprawdzałem ne555 nie stoi na resecie i amiga reaguje na reset z klawiatury capslokiem

jak się włącza to ekran jest całkiem czarny a potem jak na zdjęciu prawie czarny z lewej fioletowy
[#19] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #18

płyta rev 2d na kolektorze Q511 jest po chwili od włączenia 4,8V
albo U7 cia wszystko blokuje ? - już ich kilka wymieniłem ale nie było takich objawów


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 19:38:50 przez Panstalin2
[#20] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #19

Jeśli dioda LED się nie rozjaśnia, to znaczy, że albo jest problem z CIA (nie pamiętam do którego jest ona podłączona), albo procesor nie wykonuje właściwego kodu z rożnych przyczyn (przerwa, zwarcie, uszkodzony Gayle, itd).
[#21] Re: Amiga 600 DENISE

@san_u, post #20

Wybaczcie zmiane tematu. W jednej ami A1200 mam tak ze dioda pulsuje tak delikatnie. Jesli po resecie nie pulsuje, to sie nie odpala. A jak pulsuje to jest OK. Co to moze znaczyc?
[#22] Re: Amiga 600 DENISE

@san_u, post #15

Witam.
Kabelek serial PC - Amiga:
DB9 - DB25
2 - 3
3 - 2
5 - 7
Program - dowolny terminal PuTTY, TeraTerm itp.
Do komunikacji poprzez rs232 Paula musi być sprawna, no i CPU, bez tego nie ruszy.
Port szeregowy w PC to najlepiej prawdziwy COM ale USB adapter tez da radę.
Przy korzystaniu z USB adaptera czasem trzeba skorygować opóźnienie na minimalne w ustawieniach zaawansowanych.
Kondensatory narobiły pod siebie…
Miałem tak z jedną A600 - dźwięk harczał. Wymiana Pauli nie pomogła. Dopiero żmudne szukanie miernikiem przejść wykazało, ze 2 ścieżki uszkodził kwas z elektrolitu. Zrobiłem połączenia kynarem i dźwięk jest poprawny.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 00:23:25 przez ted
[#23] Re: Amiga 600 DENISE

@ted, post #22

po wylutowaniu U7 CIA
amiga dalej stoi bez zmian
[#24] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #23

Witam.
U7 CIA jest odpowiedzialny za port równoległy i dane z procesora klawiatury.
Bez tego scalaka Amiga powinna się uruchomić ale nie będziesz miał danych z klawiatury.
Na początek sprawdź miernikiem czy do wszystkich scalaków dochodzi prawidłowe zasilanie.
Potem sprawdź linie Halt i Reset (najlepiej na procesorze) czy mają stan wysoki.
Pomocna była by sonda logiczna.
Obstawiam, że kwas z elektrolitu narobił bałaganu na ścieżkach.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 22:48:40 przez ted
[#25] Re: Amiga 600 DENISE

@ted, post #24

zasilanie jest wszędzie sprawdziłem

jeden elektrolit był delikatnie mokry ale wokół niego czysto , plelotki sprawdziłem pod mikroskopem i wyglądają dostatecznie dobrze .

linia resetu chyba jest równoległa ?

patrzę na schemat i niewiedze gdzie przechodzi _KB_RESET w reset czy RST

Halt tzn HLT jaki ma mieć stan ?
[#26] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #25

Wyglada jakby Amiga w ogóle nie startowała.
Sprawdz podstawy, zegary itp.
[#27] Re: Amiga 600 DENISE

@makaron, post #26

czyli u25 i z agnusa 7 MHz?

mam chiński miernik z oscyloskopem ale on jest do 5 MHZ

- chyba żeby zrobić na 74f74 dzielnik przez 2 i wtedy bym coś zobaczył czy generator działa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 21:07:49 przez Panstalin2
[#28] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #27

cos takiego podłączę szeregowo z oscyloskopem:


wtedy zobaczę czy clock w Amidze działa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 21:35:00 przez Panstalin2
[#29] Re: Amiga 600 DENISE

@Panstalin2, post #25

Witam.
Najlepiej wczytać sobie Amiga PCB Expolrer; https://www.amigapcb.org/
i kliknąć na wybraną nóżkę danego układu i tedy miernikiem ustawionym na buzzer sprawdzić czy jest
połączenie z innymi nóżkami pozostałych scalaków. Jest to żmudne ale nie raz nie ma innego sposobu.
To, że widać przelotki i ścieżki nieuszkodzone nie znaczy że przewodzą - miernik prawdę pokaże.
Schematy w formie pdf są na Amigawiki: https://www.amigawiki.org/doku.php?id=en:service:schematics
"_" podkreślnik z przodu oznacza, że linia jest aktywna w stanie niskim.
_HLT powinien byś stan wysoki (19 pin U1 - CPU do 39 Pin U5 - Gayle i R951A podciagający do +5V)
_RST też ma być w okolicy 5V - tu sygnał idzie do kilkunastu układów
_KB_RESET jest to reset, kiedy naciśnie się równocześnie CTRL + AmigaL + AmigaP (U36, Q622, U14, Q511)
oraz dla rewizji 2C U49 detekcja napięcia zasilania stan wysoki jak OK. Idzie do U5 pin 63.
Pozdrawiam.
[#30] Re: Amiga 600 DENISE

@ted, post #29

o tym PCB Expolrer; https://www.amigapcb.org/ nie wiedziałem , przydatne bardzo

clock czym prościej sprawdzić ? oscyloskop mam do 5MHz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem