kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Tajemniczy długopis i kabel do Amigi
Witam
Kilka miesięcy temu zakupiłem w okazyjnej cenie różne akcesoria do Amigi (płyty CD, książki, itp.) Jednak najbardziej zaciekawiły mnie te 2 przedmioty: długopis z końcówką PIN 9 oraz kabel: Żeński PIN 25 i MON. - Video out i in. Czy pomógłby mi ktoś wytłumaczyć do czego służy kabel i jak użyć długopis? Jak podłączam do pierwszego wejścia PIN 9 to Amiga pokazuje jakiś komunikat.
[#2] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #1

Ten "długopis" to może być tzw pióro świetlne (lightpen). Wymaga ekranu CRT i dość wysokiej jasności ekranu - czytaj: nie działa na ciemniejszych fragmentach obrazu.
Sprawdź czy we wtyczce podłączone są piny:
5 /Button 1 (Pen press)
6 /Trigger (Beam)
7 VCC (+5V)
8 GND
W samym długopisie powinien być przycisk który działa jak LMB (pin 5), być może reaguje na dociśnięcie do ekranu.
[#3] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@sq7bti, post #2

Drugi kabel do Video Backup System.
Z odpowiednim programem umożliwia zapis i odczyt dyskietek i plików z tasmy VHS.
Mam. Kiedys używałem i to działało.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 17:46:02 przez Norbert
1
[#4] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@sq7bti, post #2

Dzięki za wstępne informacje, teraz wiem, że z kabla nie będę korzystał. Co do pióra do rozebrałem go i już wiem dlaczego mi nie działa: w środku pióra kable były oderwane ( nie wiem czy teraz to zrobiłem czy już to było) natomiast PIN wygląda następująco jak na zdjęciu. Nie wiem czy warto to naprawiać, bo chciałem mieć takie pióro, bo planowałem kiedyś robić animacje na Amidze






[#5] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #4

Dzięki za wstępne informacje, teraz wiem, że z kabla nie będę korzystał


W zestawie, który kupiłeś, nie było kasety VHS?
[#6] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@Norbert, post #5

Była, ale film instruktażowy do Amigii 1200, zresztą jak zamawiałem to źle zrozumiał i mi jej nie przysłał.
[#7] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #6

Może to były dane dla VBS?
Tutaj
masz filmik jak to działa.
Swoją drogą masz może instrukcje obsługi taką jak na filmiku? Bo nigdzie nie mogłem znaleźć skanów

Edit. Znalazłem skany

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:38:36 przez snifferman
[#8] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@snifferman, post #7

To na pewno nie była kaseta z danymi, to był normalny film. Ale to dosyć ciekawe rozwiązanie, pewnie coś w stylu kaset na C64, nie wiedziałem, że takie coś istnieje. Mnie jednak bardziej interesują filmowe sprzęty do amigi. Takiej instrukcji nie mam, mam natomiast inne książki, nie wiem czy ci będą interesować. Wiesz może gdzie można znaleźć jakieś tablety graficzne lub pióra do A1200?
[#9] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #8

Oczywiście że są. Tutaj masz ciekawy wątek
link
[#10] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #8

Ale to dosyć ciekawe rozwiązanie, pewnie coś w stylu kaset na C64, nie wiedziałem, że takie coś istnieje.

Miałem VBSa w latach 90tych i dwie kasety z danymi. Jedna nagrana samemu, a druga zamówiona pocztą od kogoś :) Właśnie teraz nie pamiętam, ale było kilka kaset ze spisem zawartośći i można było sobie zamówić. Nie miałem internetu i była to fajna opcja na zdobycie softu.

Jedna dyskietka to jakaś 1 minuta taśmy, więc na kasecie 180 minut trochę tego było. Później odtwarzacz VHS wciągał mi taśmy i nie używałem tego aby nie zniszczyć kasety. Później odlutował mi się przewód i tak przeleżało to wszystko w szafie. Mam duży sentyment do tego kabla.

Schemat i soft jest dostępny więc każdy może sobie taki zrobić (schemat jest w magazynie Amiga 10-94 i w "Elektronik dla wszystkich 6-97. Jest bardzo prosty do zrobienia). Obiecałem sobie polutować, ale jakoś się za to nie zabrałem.
[#11] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@snifferman, post #10

Ciekawe. Kabel sobie zostawię, może kiedyś z tym poeksperymentuję, bo to ciekawy patent. Natomiast pióra nie warto naprawiać, a tablety do amigi ciężko dostać jakiekolwiek, niewspominając że wyszukiwarka nie pomaga szukać jakichkolwiek informacji. Zresztą i tak bym nie miał czasu na amigowe animacje. Jestem zajęty animacjami z lego, śpiewaniem i starociami. Później założę nowy wątek dotyczące programów graficznych 3d, które bym chciał wykorzystać do animacji LEGO (np. do tworzenia czołówek). Na razie tutaj to wszystko.
[#12] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@TVlego, post #11

Tutaj masz filmik gdzie jest pokazane jak to działa. Jest kilka części i zgrywanie backupu hdd z przed 25 lat
[#13] Re: Tajemniczy długopis i kabel do Amigi

@snifferman, post #12

Ok, dzięki za link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem