kategoria: A500
[#1] Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat
Witam
Pytanie mniej doświadczonego:
Czy może współpracować równocześnie ze sobą taka konfiguracja:

Amiga 500 (rev 8a) + turbo TF536 z 64 mb ram + Mega Ram HD z dyskiem 3,5' i zabudowaną pamięcią
8 mb (Elsat) ? czy będzie Coś kolidowało w sensie sprzętowo ?
A jeżeli będzie współpracowało ze sobą to czy system będzie widział w sumie 72 mb ram ?

Z góry dzięki za wyjaśnienia.
[#2] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Mulder69, post #1

Ekspertem co prawda nie jestem ale jak mi się wydaje to 8 MB z MegaRamHD jest w przestrzeni adresowej ZorroII a TF536 adresuje raczej w ZorroIII więc teoretycznie nie powinno być problemu. Teoretycznie. Tylko że w takim układzie te 8 MB będzie wąskim gardłem dla całej pamięci FAST, przez co może ją spowalniać, więc nie lepiej pozostać przy pamięci TF? Przecież 64MB to strasznie dużo dla AMIGI.
1
[#3] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@nostrum666, post #2

Panowi, jeśli by ktoś miał oprogramowanie do Mega Ram HD Elsatu w formie .adf to bardzo prosiłbym o podesłanie. Stawiam piwo na spotkaniu retro.
[#4] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Stoopi, post #3

Na przykład TU
Z przegraniem tego na dyskietkę (adf) już sobie poradzisz
[#5] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Norbert, post #4

Dzięki za link, jednak już w tej wersji mam. Sprecyzuję może; chodzi mi o wersje oryginalną w wersji .adf.
[#6] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Stoopi, post #5

a to nie te link
Poproś Doriana3d
[#7] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Mulder69, post #1

Nie wiem czy sprawdzałeś już ten MegaRAM HD, ja miałem sam kontroler HD Elsatu i on nie chciał specjalnie dobrze działać mi z kartą Blizzard Turbo 14MHz. Pamięć na MegaramHD na pewno będzie wolniejsza od tej na TF zapewne przynajmniej 10 krotnie, a więc to co tam trafi, a trafi pewnie w pierwszej kolejności, będzie ci działało z podobną prędkością, jakbyś to uruchamiał bez turbo. Sprawdź jakimś programem przepustowość pamięci na TF, ten MegaRamHD będzie miał gdzieś 3.5MB/s, wszystko do czego TF będzie chciało mieć dostęp przez złącze procesora będzie się charakteryzować podobnym transferem.
[#8] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@san_u, post #7

Obszary pamięci w Amidze mają swoje priorytety, zdaje się, że można również je zmieniać, a więc można wpłynąć na to, która pamięć będzie wykorzystana w pierwszej kolejności.
2
[#9] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@nekroskop, post #6

jesli to te dyskietki na koncowym poscie to tak. natomiast pliki skompresowane jako .lha to jest poprawiony sterownik ktory ma obslugiować pzrelotowo drugi megaramHD lub napęd CD. Muszę poprosić Doriana zatem.
1
[#10] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Stoopi, post #9

Dlaczego sądzisz że archiwum lha podane przeze mnie posiada poprawiony sterownik?
Po czym to wnioskujesz?
To o czym piszesz (drugi dysk) wymaga fixa z aminetu.

Przypuszczam że to lha to przegrana i spakowana zawartość oryginalnej dyskietki
[#11] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@Norbert, post #10

nie wspomniałem ze plik skompresowany jako .lha od Ciebie to poprawiony sterownik. czy to oryginalnie pliki z dyskietki instalacyjnej to chciałbym ustalić. Może brakować assignów czy programów uruchamianych w s/s , o ile ta dyskietka to ma.
[#12] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@wali7, post #8

Ale trzeba to zrobić z poziomu s-s, a zanim do tego dojdzie, system powrzuca swoje struktury i ewentualne biblioteki do pamięci o najwyższym priorytecie lub pierwszego dostępnego obszaru jeśli mają tan sam i może się okazać, że to pamięć na ELSAT (trzeba by sprawdzić jaki priorytet nadany zostaje tej pamięci). Moim zdaniem, nie ma to specjalnie sensu w tym przypadku.
[#13] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@san_u, post #12

Po pierwsze, nie wiemy jakie priorytety nadają "swoim" pamięciom TF i Elsat, bo może jednak TF ma wyższy i czyni to całą dyskusję bezprzedmiotową.
Po drugie, po przeniesieniu ROMu do fastu (mniemam, że TF stosowne programy ma, tak jak 68030TK) najważniejsze rzeczy będą w tym szybszym faście.
Po trzecie, zawsze (w razie czego) pozostaje pogrzebanie w firmware karty TF i zmiana priorytetów. Szkoda, że TF nie upublicznia źródeł firmaware (tak jak robi np. Matze), ale być poproszony zrobiłby to.
[#14] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@wali7, post #13

Po pierwsze, nie wiemy jakie priorytety nadają "swoim" pamięciom TF i Elsat, bo może jednak TF ma wyższy i czyni to całą dyskusję bezprzedmiotową.


Dlatego napisałem, że trzeba by to sprawdzić. Gdyby Elsat okazał się mieć przydzielany wyższy priorytet, to nie wykorzystując tych pierwszych 8MB, po prostu byś non stop pracował na zdławionej karcie.


Po drugie, po przeniesieniu ROMu do fastu (mniemam, że TF stosowne programy ma, tak jak 68030TK) najważniejsze rzeczy będą w tym szybszym faście.


Poza tym, że kod kickstartu będzie działał szybciej (o ile trafi przez MMU do szybszej pamięci), wszystko co on sobie zainicjalizuje, będzie dokładnie w tym samym miejscu, gdzie było wcześniej, czyli w RAMie o najwyższym priorytecie.


Po trzecie, zawsze (w razie czego) pozostaje pogrzebanie w firmware karty TF i zmiana priorytetów. Szkoda, że TF nie upublicznia źródeł firmware (tak jak robi np. Matze), ale być poproszony zrobiłby to.


Autoconfig nie posiada możliwości wybierania priorytetu, nadaje go system przy dodawaniu do puli, dlatego jest ważne, aby najszybsza pamięć miała ten priorytet największy. Nie mam pojęcia, czy KS nadaje kolejnym wykrytym pamięciom fast wyższe priorytety, czy niższe. Jeśli Elsat dodaje pamięć przez bootrom, to bootrom ustala priorytet.




Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 17:44:00 przez san_u
[#15] Re: Amiga 500 + TF536 + Mega Ram HD Elsat

@san_u, post #14

Jeżeli Elsat ma bootrom, gdzie przydziela priorytet lokalnemu fastowi, to pozostałaby opcja przerobienia tego bootromu. Zapewne wystarczyłaby zmiana jednego bajtu.
Tak czy inaczej to jest teoretyzowanie wysokiego poziomu. Pewnie ktoś ma kontroler Elsatu, sprawdzi, napisze tu i będziemy wiedzieć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem