[#1] Elsat MegaRAM HD Sterowniki
Witam

Kupiłem ostatnio Mega Ram HD lecz nie posiadam do niego sterowników i nie mogę go uruchomić. Sterowniki pobrałem z Aminetu archiwum .lha wypakowałem przerobiłem na adf nie posiadam stacji dyskietek tylko Goteka , lecz dyskietka nie startuje prawdopodobnie coś zrobiłem nie tak.Pytanie dla forumowiczów czy mógł by ktoś mnie poratować taka dyskietka w formacie adf ?
[#2] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #1

A w jaki sposób przerobiłeś archiwum lha na adf?
[#3] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@wali7, post #2

Pustą dyskietke utworzyłem w WinUAE potem programem HxCFloppyEmulator wrzuciłem do obrazu dyskietki pliki z archiwum.
[#4] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #3

Piszę mocno z pamięci, bo robiłem to z 7 lat temu:

Potrzebujesz jedynie sterownik elsat.device (który chyba i tak jest w ROMie urządzenia) lub
alternatywny, poprawiony sterownik, który wrzucało się do Expansion ale nie pamiętam nazwy
(eide.device?). Ten drugi na pewno lepiej współpracował z dyskami, kartami CF i CD-ROMami.
Dwa - program Hard Disk Prep. I tyle. Można taką dyskietkę zmontować pod WinUAE.



Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 13:48:27 przez _arti
[#5] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #3

Dobrze zrobiłeś....
może dla pewności skopiuj działającą dyskietkę sformatowaną jak trzeba (np. któraś z systemowych), pod WinUAE wykasuj ją i wrzuć sobie potrzebne pliki. Potem program konwertujący do HxC.
A jaki masz system w A500? Jeśli 1.3, to być może użyłeś dyskietki z systemu 2.x lub 3.x sformatowanej pod FFS? A AmigaOS1.3 na dzień dobry flopów w FFS nie widzi.
[#6] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@wali7, post #5

Amiga 500 1.3 amige posiadam od miesiąca spróbuje dzisiaj coś podziałać zrobić jeszcze raz dyskietkę a te sterowniki to muszę z Workbencha odpalać czy powinna sama się uruchomić po włączeniu ?
[#7] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #6

Da się zrobić aby się odpalało samo.... ale ty masz tam wrzucone pliki z lha... więc raczej nie jest autoboot.. Odpal Ami z dyskietki Workbench i potem włóż dyskietkę ze sterownikami (a właściwie programem do partycjonowania, bo Elsat ma sterownik w firmware).
Samą dyskietkę przygotuj sobie pod UAE, ale z systemem 1.3, to powinno zabezpieczyć Cię przed przygotowaniem dyskietki której system 1.3 nie będzie potrafił odczytać.
[#8] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #6

Przypomniało mi się, że gdzieś w domu mam dyskietkę bootującą z tym wszystkim + sterownik do CD-ROMu. Jak znajdę, to wieczorem podlinkuję.
[#9] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #1

Żaden sterownik nie jest Ci potrzebny do działania, bo jest w romie i ładowany jest do pamięci po włączeniu Amigi, przydać Ci się może program do partycjonowania choć i bez niego można sobie poradzić przy pomocy HDTB.
[#10] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Kilos, post #9

Przecież Elsat.device nie jest kompatybilny z RDB??
[#11] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@_arti, post #10

Niby tak, ale pamiętam, że robiłem pod HDTB i normalnie botował, natomiast pod UAE nie botował, ale zawartość była widoczna.
[#12] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Kilos, post #11

To chyba miałeś ten customowy sterownik, o którym pisałem.
[#13] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@_arti, post #12

ja mam na dysku
jak chcesz elsat.device

i oryginalną dyskietkę od mega ram HD


Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 16:03:30 przez Dorian3d
[#14] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Dorian3d, post #13

Mnie niepotrzebny. Ale jak masz gdzieś ten customowy, to zalinkuj.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 16:17:18 przez _arti
[#15] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Dorian3d, post #13

To poproszę jakiegoś linka :)
[#16] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #15

poszło na @
[#17] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@_arti, post #14

a tobie wysłałem dyskietkę
MEGARAM-ELSAT
[#18] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@_arti, post #4

ten lepszy zamiennik to ide.device
[#19] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@_arti, post #14

[#20] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Dorian3d, post #17

Wielkie podziękowania dla Dorian3d dyskietka pomogła i hula :) i wszystkim którzy tak szybko udzielili pomocy wiszę Dobre PIWKO za pomoc !!!




Teraz pytanie bardziej konkretne

Podam na przykładzie gry Settlers w workbench pamięć jest widziana lecz dlaczego jak odpale grę nie ma nadal muzyki z tego co wyczytałem 1,5 MB było wymagane teraz mam 8,5 MB.

Czy trzeba coś jescze ustawiać ?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 10:21:32 przez Blizar
[#21] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #20

W Settlersach zapewne potrzebujesz więcej pamięci chip (pewnie 1 MB), a Ty masz zapewne 0,5 MB. Musisz rozszerzyć pamięć chip - jaką masz rewizję płyty głównej?
[#22] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@wali7, post #21

A500 rev 6A
[#23] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #22

No to spokojnie możesz rozszerzyć chip ram do 1 MB. W razie czego służę pomocą, pisz na priv.
[#24] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Blizar, post #20

Odświeżam temat. Poszukuje dyskietki do Elsat Mega Ram HD. Czy mogę prosić o jakiś link lub wysłanie plików na maila. Pamięć działa ale po podłączeniu dysku twardego do urządzenia nie widzi go w Workbenchu.
[#25] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@budgie, post #24

podaj @
[#26] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Dorian3d, post #25

bandolier@wp.pl
[#27] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@Dorian3d, post #25

Dzięki Dorian
[#28] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@budgie, post #27

Czyli Dorian ma juz 2 piwka :)
[#29] Re: Elsat MegaRAM HD Sterowniki

@HOŁDYS, post #28

OK
Z najlepszego źródła
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem