kategorie: A600, Karty CF, Sprzęt
[#1] Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek
Witam po zamontowaniu karty MC68030 50mhz nie czyta niektórych dyskietek,wcześniej używałem furi i nie było problemu,po wymontowaniu turbo stacja czyta bez problemu a jak tylko włożę ją spowrotem większość tytułów nie czyta albo wywala błąd. Amiga sprawdzona na innym mocniejszym zasilaczu ,płyta po wymianie kondesatorów na tantalowe.W czym może być problem?
[#2] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

może gry niezgodne z 030. Odpal na whdload
[#3] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

Ale to te dyskietki odpalasz na surowo, czyli bez wcześniejszego uruchomienia systemu z HDD/SD/CF? Wkładasz dyskietkę i reset?
Rozumiem, że masz A630? Powiedz co nie działa, to może ktoś sprawdzi jak jest u niego.
[#4] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #3

Tak odpalam a surowo i karta A630 a nie działają np. Full Contact ,lotus, monkey Island a zaznaczę że z systemu działają z kartą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 22:49:20 przez Szpaner115
[#5] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #4

standardowe pytanie:

kondensatory kiedy były wymieniane ??

[#6] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Cezarykl, post #5

Około 3 miesięcy na tantalowe zresztą płyta przeszła pełny serwis jak pisałem na początku przed kartą turbo chodziła z furią i nigdy nie było problemu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 22:55:20 przez Szpaner115
[#7] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

Witam po zamontowaniu karty MC68030 50mhz nie czyta niektórych dyskietek
Masz na myśli to, że wyskakują błędy podczas odczytu dyskietki, czy, że cała dyskietka się 'zaczytała', ale gra się nie uruchamia?
1
[#8] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@AmiClassic, post #7

Naprzyklad lotus czyta I po chwili wyskakuje czerwony alert a znowu full Contact z czyta demo i się zawiesza a Monkey Island doczyta do pierwszego intro i się zawiesza
[#9] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #8

Ta karta jest na 100% sprawna? Nie przegrzewa się tam coś?
1
[#10] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@AmiClassic, post #9

Karta ma dopiero tydzień nowa i ma aktywne chłodzenie ,ale sprawdzałem jest chłodna.Zastanawia mnie to że bez karty jest wszystko ok a z kartą gry wszystkie chodzą z systemu tylko z dyskietek ma problem a panowie czy stacja dyskietek ma coś do tego z nie jest orginalna ?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:11:39 przez Szpaner115

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:19:06 przez Szpaner115
[#11] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #10

zawsze testowo,
2 przyciski mychy i w EBM,
możesz wyłączyć cache procesora i przetestować
:)
[#12] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Cezarykl, post #11

Coś właśnie kiedyś o tym obiło mi się o uszy z tym wyłączeniem cache procka, mógłbyś mi to troszkę jaśniej opisać jak to zrobić?

Tylko czemu by chodziły z sytemu a z dyskietki nie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:31:37 przez Szpaner115

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:32:33 przez Szpaner115
[#13] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #12

Już Ci w skrócie napisał
Uruchom Amigę, trzymając wciśnięte oba przyciski myszy. Wejdź do BootMenu i zaptaszkuj Disable CPU Cache.
[#14] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #12

Przy starcie Amigi trzymasz dwa przyciaki myszy. Uruchomi ci się tajne Menu i tam można wyłączyć cache.

Jak testowałem karty turbo po modach i naprawach to odpalałem Lotusa II, Frontiera z dyskietek na 030 i działało bez cudowania na A500 z TF536 i A1200 z ACA1233 i Blizzardzie 030.

Miałem za to raz problem, którego do dzisiaj nie wyjaśniłem, że karta SD była jakoś źle sformatowana i wieszało Amigę nawet jak uruchamiałem z dyskietek i nawet po resecie zasilania miałem fioletowy ekran. Sprawdź dla pewności bez karty pamięci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:37:15 przez snifferman
[#15] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

Miałem to samo na Apollo 060. Karta świetna, wszystko działało bez zarzutu na WB, natomiast z dyskietek na surowo mało co się uruchamiało i z tego co pamiętam ja nie dałem rady tego przeskoczyć.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 00:22:56 przez zmiennik
[#16] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@AmiClassic, post #13

[#17] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@zmiennik, post #15

Może chodzić o to, że w momencie uruchomienia Workbencha wczytywane są różne "pierdoły" ustawiające to i owo np. SetPatch który konfiguruje wyższy niż standardowy procesor (włącza cache, FPU, tryby pracy cache itp), a w przypadku 040/060 wczytuje bibliotekę 68040.library zajmującą się kompleksową obsługą tych mocno zmienionych (w porównaniu do 68000) procków.
Przy odpaleniu gry z dyskietki zazwyczaj twórcy przewidywali że procek i pamięć będą w konfiguracji standardowej i następuje zwis.

PS. Skoro masz 68030 i sporo pamięci, to co stoi na przeszkodzie aby wszystkich tych gier używać przez WHDload? Szybkość, wygoda i zero problemów.... To było do założyciela wątku szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 00:51:00 przez wali7
[#18] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@wali7, post #17

Skoro masz 68030 i sporo pamięci, to co stoi na przeszkodzie aby wszystkich tych gier używać przez WHDload?
Ostatnio przewijało się kilka tematów gdzie kluczowym słowem było: trainer
[#19] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@AmiClassic, post #18

Nie wszystko jest w WHDLoad szczególnie demoscena.
[#20] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@tukinem, post #19

Nie wszystko jest w WHDLoad szczególnie demoscena.


Gierki wymienione przez autora tematu są w whdload a demka niestety, tu trzeba kombinować
[#21] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@tukinem, post #19

Mi to mówisz? szeroki uśmiech
Jakiś czas temu udało mi się 'podpuścić' jednego z magików WHD - StingRay'a (wykorzystałem jego zamiłowanie do 'starych' musicdisk'ów ) na zrobienie kilku slave'ów. Listę miałem długą, ale nie chciałem go przestraszyć ilością, więc ją dawkowałem
Niestety jak widać zainteresowanie demami wśród magików WHDLoad jest znikome, ale nie ma co narzekać bo w zasadzie to co najlepsze zostało zrobione.

Wracając do tematu wątku, autor nie pisał nic o demach tylko grach
[#22] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #14

Zrobiłem jak piszesz zaznaczyłem ptaszka przy disabled dałem use i po ponownym uruchomieniu boot menu nie było zaznaczone przezemnie disabled czemu ustawienie nie zapisuje się ?
[#23] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #22

bo amiga nie ma zapisywania parametrów, akurat to idiotyzm bo dałoby rade to zapisywać (np w pamieci zegara).
[#24] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@michal_zukowski, post #23

Dokładnie ,ale zadzwoniłem do producenta tej karty obiecał że zajmie się tą sprawą prosił o podać tytułów które nie chodzą i się odezwie.Dodam że jak wyłączę cache procka nic nie daje.
[#25] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #24

1. włóż Lotusa do stacji
2. zrób reset
3. ustaw No Cache
4. kliknij w USE
5. zobacz, czy się wczyta... choć podejrzewam, że nie, bo Lotus nie działa na niczym wyżej niż 68000 (albo są z tym problemy)

Generalnie to na pewno nie jest wina ani stacji ani (w 95%) karty. Po prostu gry mają problemy z nowszymi procesorami.


Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 11:36:48 przez _arti
[#26] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@_arti, post #25

zobacz, czy się wczyta... choć podejrzewam, że nie, bo Lotus nie działa na niczym wyżej niż 68000 (albo są z tym problemy)


Hmm. Tylko która część? Ja bym się upierał, że mi Lotus2 działał z dyskietki z ACA1233 na A1200. Na emulatorze sprawdziłem wczoraj i działały 3 części Przynajmniej do do pierwszego wyścigu, bo dalej nie testowałem
[#27] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #8

Witam po zamontowaniu karty MC68030 50mhz nie czyta niektórych dyskietek

Naprzyklad lotus czyta I po chwili wyskakuje czerwony alert a znowu full Contact z czyta demo i się zawiesza a Monkey Island doczyta do pierwszego intro i się zawiesza

Ty nie masz problemu z niepoprawnie działającą stacją dyskietek przez kartę turbo, tylko z kompatybilnością procków 68000 VS 68030!
Jest to ta sam rodzina procesorów (linia), ale nie są one w 100% ze sobą kompatybilne i tu jest przyczyna problemu.
Włączanie CACHE i innych "ficzerów" w 020 i 030 może pomóc, ale nigdy nie da 100% kompatybilności- trzeba to akceptować, że nowszy, szybszy procek to mniej pewności, że poprawnie zadziała stare oprogramowanie, szczególnie niesystemowe, czyli większość gier z dyskietek.
Nie wyobrażam sobie, żeby producent karty sprawdzał każdą grę z dyskietki czy działa z 030
Jeśli chcesz 100% kompatybilności do uruchamiania gier z dyskietek (szczególnie OCS/ECS) to trzeba wyłączyć kartę (blizzardy miały taką funkcjonalność), albo ją wyjąć- czyli bez sensu ..i jeszcze najlepiej mieć kicka 1.3
Tu z pomocą przychodzi Ci pakiet WHDLoad, którzy pozwala na odpalanie tych gier z pod systemu pod praktycznie każdym procesorem lini 68k, bez względu na posiadany kisckstart ok, racja
[#28] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #26

Hmm, nie wiem? Ja miałem dwójkę, która nie działała na gołej 1200. Dopiero wyłączenie Cache pomogło.
[#29] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #26

Hmm. Tylko która część? Ja bym się upierał, że mi Lotus2 działał z dyskietki z ACA1233 na A1200. Na emulatorze sprawdziłem wczoraj i działały 3 części Przynajmniej do do pierwszego wyścigu, bo dalej nie testowałem

Nie ma co się upierać, może działał, może nie. Wystarczy, że ta wersja z dyskietki ma jakieś problematyczne cractro na początku i nie ma znaczenia, czy lotus działa, czy nie, bo wczytywanie nie przejdzie dalej, albo wysypie się GURU ok, racja
1
[#30] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@_arti, post #28

No teraz nie mam tutaj żadnej Amigi to tego nie sprawdzę. Tematem się zaciekawiłem, bo mam A630 tylko jeszcze nie sprawdzałem czy działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem