kategorie: A600, Karty CF, Sprzęt
[#31] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@BULI, post #27

Nie dam za to głowy, bo już nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że Blizzard 1230 IV, nie miał problemów z odpalaniem gier na surowo z dyskietek. Jak ktoś ma, to może da radę to potwierdzić?
[#32] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@zmiennik, post #31

Zostało to już potwierdzone "milion razy", są takie tytuły (również dyskietkowe) które nie będzie działać poprawnie również na Blizardzie IV ok, racja
Czasem pomoże wspomniane wyłączenie karty Blizzard, czyli wciśniecie klawisza '2' podczas restartu, ale tylko pod warunkiem, że soft działa poprawnie na procesorze 020, czyli tu też nie ma mowy o wszystkich dyskietkach ok, racja
2
[#33] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@BULI, post #27

Panowie ja mam przełącznik KIK na 3.1 i 1.3 sprawdzałem na 1.3 i to samo również byłem w boot menu wyłączyłem cache włożyłem dyskietkę dałem use i również nic ,dziwi mnie to jak pisałem wcześniej że z kartą turbo whdload działają wszystkie a z dyskietki nie a jak wspominałem wcześniej wszystko śmigało z kartą furia
[#34] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #30

Nie ma co się dziwić, odsyłam do postu #27 wszystko jest wyjąsnione ok, racja
Przy okazji, na Kicku 1.3 nie wyłączysz cache w "BootMenu"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 12:38:35 przez BULI
[#35] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@BULI, post #34

Ja próbowałem na 1.3 wczytać grę a boot menu to inna sprawa a odsyłając mnie do postu Ok ale to dlaczego na furi EC020 rev3 nie było problemu?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 12:52:44 przez Szpaner115
[#36] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #35

Bo 020 i 030 też się między sobą różnią.
Nie wiem tylko czy te gry nie działają przez niekompatybilność CPU030. Musiałby to ktoś sprawdzic na A500 z TF536 czy inną kartą 030 albo na A1200 z 030.
Jakiego masz tam teraz kicka?
[#37] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #35

to dlaczego na furi EC020 rev3 nie było problemu?

Czy w obu kartach jest taki sam procesor? Odpowiedz sobie sam.
Poza tym na Furii też nie będą działać niektóre gry dyskietkowe, tak samo na gołej A1200- mogę Ci takie znaleźć ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 13:01:00 przez BULI
[#38] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@snifferman, post #36

KIK 3.1 a na odpowiedź Buli na furi nie miałem problemu z grami z dyskietek ,przynajmniej z tymi samymi i co mam i nie chodzą na 030

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 13:27:23 przez Szpaner115
[#39] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

A mógłbyś podać jakie konkretnie tytuły mają problem z uruchomieniem? Podaj kilka a ja sam sprawdzę z ciekawości na swojej A630 z gotekiem. Nie wiem o jakich grach mowa a sam chętnie sprawdzę. Jedynie miałem chyba problem z uruchomieniem Formula One Grand Prix od Microprose ale to było związane z przejściem z kicka 2.05 na 3.1.4.

Ostatnio jeden pendrive mi odmówił posłuszeństwa i zauważyłem uruchamiając Zool'a z ADFa w Amidze że zamiast przeciwników pojawiała się chodząca po planszy litera E. Dla sprawdzenia wziąłem tego pena do Winuae i był ten sam efekt. Na pamiątkę zgrałem sobie tego adfa jako ciekawostkę
[#40] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@tukinem, post #39

Gry które nie chcą chodzić z dyskietki to Full contact,lotus,monkey Island 2 ,cool
[#41] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #35

Przyczyną działania gier na Furii z EC020, a nie działania na A630 może być także pamięć. W Furii jest ona Zorro II, w A630 Zorro III. Stare gry mogą się nie lubić z pamięcią Zorro III.
Jak rozumiem, odpalasz te gry poprawnie pod A630 z użyciem WHDLoad. Tu przyczyna jest fakt, że WHDLoad dostosowuje (powiedzmy patchuje w momencie wczytywania do pamięci) kod gry i ustawia parametry systemu tak, aby wszystko działało na nowszych kickach, nowszych procesorach i z zupełnie inną konfiguracją pamięci.
Część gier po prostu nie ruszy po odpaleniu z dyskietki na wypasionej Amidze - przyczyną mogą być kickstart, procesor, pamięć, czy kości graficzne (w przypadku A1200 i A4000) - im więcej różnic, tym więcej gier odmówi współpracy. Jedynym sposobem jest przywrócenie Amigi do stanu golas, albo odpalanie gier wyłącznie z użyciem WHDLoad.
1
[#42] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #40

jest przywrócenie Amigi do stanu golas


w części kart turbo jest zworka wyłączająca tą kartę, (lub przyciskiem przy starcie)
więc podłącz przełącznik, na zewnątrz, i testuj.
[#43] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #1

Jeśli ta karta ma pamięć w Z3, czyli znajduje się w obszarze powyżej 16MB, to są gry, które używały niepoprawnych praktyk i wykorzystywały fragment rejestru adresowego (bity A31-A24) jako rejestr na własne potrzeby - w przypadku procesora EC, takiego jak na Furii, te bity nie są do niczego używane, więc nic się nie dzieje strasznego, ale w przypadku pełnego procesora, który może adresować więcej niż 16MB, są one doprowadzone do pinów procesora i biorą aktywny udział w adresowaniu pamięci, wpisywanie tam czegokolwiek, to w zasadzie natychmiastowa karma (chyba, że pamięć leży w pierwszych 16MB i nic więcej poza tym obszarem nie ma). W takim przypadku, jeśli karta nie ma trybu pracy w Z2 (a chyba, żadna nie ma), to jesteś zdany na Whdload. Ruff'n'Tumble też zdaje mi się nie działał z dyskietki przy procesorze pełnym 020 i pamięcią Z3, ale z Z2 już ruszał.

Możesz łatwo zweryfikować, czy sama gra jest problemem uruchamiając te gry na Winuae z pamięcią Z3, a potem z Z2 lub wyłączyć w ogóle.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 16:44:15 przez san_u
[#44] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Cezarykl, post #42

Kolego to jest karta A630 rev.2 Arch-Tech i nie wiedzę tam zworki?
[#45] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@Szpaner115, post #40

No to sprawdziłem u siebie i tak:
Full Contact działa po wyłączeniu CPU Cache
Lotus 1 i 2 nie uruchamiają się, tzn cracktro z trainerem przejdą i gra się nie uruchamia
Monkey Island 2 poszło bez wyłączania CPU Cache
Cool (Cool Spot?) dwie różne wersje z trainerami działają bez wyłączania CPU Cache.

Ale Monkey Island 2 to masakra 11 dyskietek
1
[#46] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@tukinem, post #45

Ale Monkey Island 2 to masakra 11 dyskietek


kto dziś odpala takie gry z dyskietek, może 30 lat temu, ale dziś.

teraz pytanie czy odpalacie te same cracki

Mając kartę turbo nawet by mi przez myśl nie przeszło, żeby przejmować się jakimiś niedziałającymi gierkami z dyskietek.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 19:30:34 przez nekroskop
1
[#47] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@nekroskop, post #46

Mając kartę turbo nawet by mi przez myśl nie przeszło, żeby przejmować się jakimiś niedziałającymi gierkami z dyskietek.

czasem fajnie się wsłuchać w dźwięk stacji i gapić na leda... Z takich powodów zawsze mam gdzieś te pare dyskietek i czasem z nich coś odpalę.
Część gier po prostu nie ruszy po odpaleniu z dyskietki na wypasionej Amidze - przyczyną mogą być kickstart, procesor, pamięć, czy kości graficzne

Dokładnie. Więc nie zawsze karta turbo tu będzie winna czy kondensatory szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 19:36:19 przez zmiennik
[#48] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@zmiennik, post #47

Ja tylko sprawdzałem jak u mnie będą działać te gry. No i nie ze stacji tylko z goteka bo stacja mi padła zaraz po zakupie Amigi.

Mogę jutro napisać jakie wersje cracków były w tych adfach ale to raczej nie ma znaczenia. Z crackami to miałem kiedyś głównie problem z Crystal (Super Frog) ale to już zostało wytłumaczone.

Co do Lotusów to może wina nowszego kickstartu? Tak jak w przypadku Microprose Formula One Grand Prix? Bez wyłączenia cache po wyjściu z trainera gotek wydawał wysoki dźwięk jak stacja fdd ustawiona na 800% w winuae. Po wyłączeniu cache chodziła normalnie ale nie wczytała się. Brzęczała tylko gdy nacisnąłem jakiś klawisz na klawiaturze.
[#49] Re: Karta turbo z procesorem MC68030 50mhz a stacja dyskietek

@zmiennik, post #47

Kolego święte słowa piszesz ,przecież od tego się zaczęła przygoda z Amigą ,mieszanie dyskietkami i tykanie stacji tego nie można zapomnieć ,to że są możliwości na rozbudowę i przyspieszenie Ok sprzęt 30 lat i nadal żyje.Panowie dziękuję wszystkim za pomoc i jest jak piszecie że wyłączyć cache procesora i gry się wczytują z dyskietek a może producent karty zrobi coś w tej sprawie , tak jak jest rozwiązane w furi przez przyczymanie na 3s reset i zmniejsza pamięć.Jeszcze raz dziękuję wszystkimOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem