kategorie: A500, Programy, Sprzęt
[#1] Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku
Cześć.
Problem prezentuje się tak:

Mam dyskietkę z danymi nagraną na blaszaku. Na amidze odpalam crossDosa, montuje go pod stacje w amidze no i wsadzam dyskietke. Workbench w shellu normalnie widzi pliki, tekstowe da się normalnie otwierać, kopiować do ramu itd.


Problem pojawia się z kopiowaniem programu do ram disku. Wywala różne błędy bad blocków, czasem "block not found" a czasem CRC error na różnych blokach. Uznałem że dyskietka do wywalenia, tyle że później próbowałem na 3 innych i jest to samo.

Windows nic nie zauważył, amiga w x-copy też nie ma ani jednego bad-sectora.

Skopiowałem na jedną z potencjalnie "uszkodzonych" dyskietek workbencha, i nie dość że nie miał problemu z zapisaniem to jeszcze ruszył normalnie na tym skopiowanym workbenchu. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

z takich innych ciekawych rzeczy pliki z tej dyskietki z pc nie wyświetlają się w okienku tylko w shellu nwm dlaczego.








Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 22:35:11 przez wmaxxg
[#2] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #1

z takich innych ciekawych rzeczy pliki z tej dyskietki z pc nie wyświetlają się w okienku tylko w shellu nwm dlaczego

Jeśli to kick1.3 to normalne. Gdyby te pliki miały ikony, byłyby widoczne pod WB.
Kick2.x i wyższy pokaże wszystkie pliki ... ale zapomnij o tym.

Najlepiej używać dowolnego filemanagera do działań na plikach.
Na początek polecam Filemaster. Niewiele zajmuje i dla początkującego użytkownika ma dużo dodatków. Pokazuje obrazki iff, odtwarza moduły , sample , wyświetla pliki tekstowe itp. itd
[#3] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #1

Proszę podaj skąd masz tego CrossDOSa.

Według mnie to dziwne zachowanie może być spowodowane CrossDOSem, stacją dyskietek w PC lub Windowsem.

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, a często używam CrossDOSa z Amiga OS 3.1.
[#4] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #1

A formatowałeś ją na Amidze czy na PC?
[#5] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Norbert, post #2

Dobrze wiedzieć, dzięki za info.
Właśnie próbuje sobie pobrać programy z neta ale jak widać zbyt pięknie byłoby gdyby wszystko się od razu udało
[#6] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hexmage960, post #3

CrossDOS'a znalazłem razem z amigą na strychu, na dyskietce pisze że wersja 5.05, ale nie sprawdzałem.
A co do stacji dyskietek to może być że jest jakaś felerna bo nie jest wysokich lotów, ale nie mam w moim kompie portów pod stacje. mam blaszaka ze stacją do flopów gdzieś jeszcze, ale znalezienie i uruchomienie trochę potrwa...

Windę mam niestety 10 bo część programów już na 7mce nie startuje. buuu!
[#7] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ZbyniuR, post #4

Szczerze nie wiem czy to ma znaczenie, ale formatowałem i na tym i na tym.
Żeby nagrać pliki na pececie musiałem ją sformatować, a później tak jak już pisałem formatowałem ją na amidze i zarówno amiga jak i pecet nie zgłosiły że coś jest nie tak
[#8] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #7

Masz na tej dyskietce z CrossDos program TDpatch13 w katalogu C?
[#9] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ppill, post #8

A i owszem, mam
[#10] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #6

CrossDOS'a znalazłem razem z amigą na strychu,



BTW: fajne znalezisko, dziś już trudno o takie skarby. Większość zna wartość, i ludzie zabijają sie
[#11] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #6

Windę mam niestety 10 bo część programów już na 7mce nie startuje.

Ja mam Windows 11 i nie ma problemów.

A co do stacji dyskietek to może być że jest jakaś felerna bo nie jest wysokich lotów, ale nie mam w moim kompie portów pod stacje. mam blaszaka ze stacją do flopów gdzieś jeszcze, ale znalezienie i uruchomienie trochę potrwa...

Używam stacji dysków marki TEAC na USB.

CrossDOS'a znalazłem razem z amigą na strychu, na dyskietce pisze że wersja 5.05, ale nie sprawdzałem.

Czy zainstalowałeś poprawnie CrossDOSa kopiując CrossDOSFileSystem do L: i montując napęd? Domyślam się, że tak, ale pytam kontrolnie.

Zerknij sobie na ten wynik wyszukiwania na Aminecie. Jest tam m.in. archiwum z aktualizacją 5.05 do 5.06.
http://aminet.net/search?query=crossdos

P.S. Jeżeli nie możesz skopiować tych aktualizacji na Amigę, to może ktoś prześle Ci dyskietkę z danymi.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 22:42:43 przez Hexmage960
[#12] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hubez, post #10

A i owszem, ojciec ma jeszcze 1200setke ale nie wiem czy procek nie siadł. Z ostatnich znalezisk na strychu doszło też to. Ucieszyłem się bo to ciężko dostać, szkoda że hdd'k padł
[#13] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hexmage960, post #11

Oj i tu mnie masz, ja tylko w tym okienku podmontowałem pc0 pod df0 bo gdzieś wyczytałem że to wystarczy, ale może jednak nie...

Nie ukrywam, nie jestem biegły w tych sprawach. uczę się na bierząco z neta

Dodałem zdjęcia do opisu w poście 0

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 22:46:24 przez wmaxxg
[#14] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #13

Uruchom konsolę. Powinna znajdować się na dyskietce Workbench1.3 w szufladzie System. Nazywa się to CLI lub AmigaShell.

Następnie wpisz w linii poleceń:

Assign L: CrossDOS_Plus:L ADD
Assign Devs: CrossDOS_Plus:Devs ADD

Teraz dwu-kliknij na ikonkę PC0 i powinno zadziałać.
[#15] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #7

A czy próbowałeś formatować ją na Amidze i zapełnić ją z poziomu Amigi, a potem znów kopiować do RAM
[#16] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@san_u, post #15

Tak, nawet odpalałem wgranego workbencha z tej dyskietki
[#17] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #16

Ale czy zapełniłeś ją na Amidze, po sformatowaniu jej jako PC0: na Amidze, chodzi mi o wykluczenie ewentualnej rozbieżności głowic twojej stacji i stacji w PC.
[#18] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #16

Czy mógłbyś jeszcze proszę wkleić zawartość tekstową pliku PC0?

Wydaje mi się, że te Data CRC Error mogą wiązać się z samym CrossDOSem. Takich błędów nigdy na dyskietce PC0 u siebie nie miałem.
[#19] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hexmage960, post #18

Ewentualnie z samym KS jest jakiś związek, podobno KS używa blittera do czegoś przy dostępie do stacji dysków na ks1.3, a na 2.0+ już nie.
[#20] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #16

Uruchom Dr_CrossDOS. Sprawdza poprawność instalacji.
1
[#21] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@san_u, post #17

A, o to chodzi, nie nie pomyślałem o tym jutro sprawdzę. Alr czy wtedy tekst zapisany na pececie nie powinien też byc nieodczytywalny?
[#22] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hexmage960, post #14

Jesteś pewien że to są pełne komendy? amigashell wywala błąd bad args a z przykładu na wikipedii wynika że brakuje jednego argumentu: miejsca docelowego

Example 4
1> ASSIGN LIBS: SYS:Libs BigAssem:Libs ADD
[#23] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #22

Przepraszam, w AmigaDOS 1.3, który posiadasz nie ma atrybutu ADD dla polecenia ASSIGN.

Najlepiej jeżeli przygotujesz oddzielną dyskietkę, na którą skopiujesz CrossDOS i wymagane pliki.

Chyba, że CrossDOS jest dyskietką, z której możesz wystartować system - wtedy byłoby łatwiej. Napisz proszę, czy ma katalog S, albo wklej zawartość tej dyskietki z CrossDOSem.

P.S. Widzę tam jakąś ikonkę Install. Czy mógłbyś sprawdzić co to za ikonka, tzn. czy jest to plik tekstowy ze skryptem?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 19:19:43 przez Hexmage960
[#24] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #22

Widzę, że próbowałeś przegrać TransADF... masz kabel null-modem?

Jeżeli tak to amigaXfer: https://github.com/rvalles/pyamigadebug/releases/

W trakcie startu dyskietki z Workbenchem wciskasz parę razu CTRL+D aż wyskoczy prompt.

Wpisujesz:
loadwb debug

później
endcli


W menu Workbencha pod Tools będzie debug. Wybierasz a na PC w amigaXfer port serial, RomWhack i jazda.
[#25] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #22

Nic nie kombinuj.
Jak sam napisałeś, podmontowales PC0.
Miałeś dostęp do plików na dyskietce 720kb. Mogłeś je przeglądać, ale nie mogłeś kopiować.
Teraz tak.
Przez podmontowaniem PC0 uruchom, tak jak polecił pphil, program TDpatch13
Potem zacznij kopiować plik do RAM:
Napisz o efektach
[#26] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Norbert, post #25

TDpatch13 jest uruchamiany automatycznie przez mfm.device albo filesystem (nie pamiętam), jeżeli znajduje się w C:
[#27] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ppill, post #26

Czy dyskietka CrossDos jest bootowalna?
Jeśli nie, to szuka on TDpatch13 w sys:c.
A sys:c to dyskietka z Workbenchem.
Na której go nie ma.
[#28] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Norbert, post #27

Najprawdopodobniej to dyskietka odpowiadająca "CrossDOS Plus v5.05 (1992-09-22)(Consultron)[WB].zip" z TOSECa. Nie jest bootowalna ale mfm.device szuka ":c/TDpatch13" więc znajdzie. Poza tym wyskoczył by błąd "Unable to run TDPatch12!". Tak przynajmniej wynika z binarki.

Wszystko robisz dobrze po stronie Amigi. Jak formatujesz dyskietkę na PC?

FORMAT A: /T:80 /N:9

?
[#29] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ppill, post #28

Ale Amiga dyskietki pc montuje i potrafi je rozpoznać oraz wyświetlić zawartość pliku tekstowego.
Tylko przy kopiowaniu są problemy.
[#30] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ppill, post #28

zgadza sie jest to crossdos plus 5.05
po stronie peceta: traktuje otwór dyskietki taśmą i potem format a: /f:720
w windzie normalnie sie wyświetla jako 720kb da sie pisać pliki, i nawet amiga odczytuje
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem