kategorie: A500, Programy, Sprzęt
[#31] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Norbert, post #25

Niestety padła mi dyskietka, a w trakcie formatowania nowej szlag trafił stacje dyskietek na usb, wygrzebałem starego kompa który ma na płycie port pod flopa i instaluje winde xp na nim.
To wyeliminuje możliwość krzywo przesuniętej głowicy w stacji na PC

Nigdy więcej stacji dyskietek na usb cenzura

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 01:08:04 przez wmaxxg
[#32] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@Hexmage960, post #23

ikonka install to skrypt instalujący crossdosa na dyskietke z systemem spróbuje skopiowac sobie wb na osobną dyskietke i tam go doinstalować
[#33] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@ppill, post #24

Mam jakiś kabel nullmodem dorabiany chyba przez ojca jak się nie rozwiąże problem to chyba skorzystam z tej opcji
[#34] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #31

Możesz też sformatować dyskietkę na Amidze:

Format Drive=PC0: Name=AmigaPC

Może trafiła Ci się feralna stacja na USB, ale sam kupiłem na Allegro i używam już od dwóch lat.

Z tego co pamiętam od systemu Windows 8 lub 10 zmieniono obsługę stacji dyskietek. Ja miałem spore problemy o ile pamiętam na Windows 8 lub 10 z przesyłaniem danych poprzez dyskietki.

Windows 11 jest darmowym uaktualnieniem dla użytkowników 10 i mogę go polecić. Jest zdecydowanie lepszy.

Ale na Windows XP powinno się skopiować bez problemów.

Co do kabla Null-Modem to ja kupiłem taki kabel w firmie Kenable na eBayu.

Poniżej przeglądanie dyskietek pod Windows 11:

po stronie peceta: traktuje otwór dyskietki taśmą i potem format a: /f:720
w windzie normalnie sie wyświetla jako 720kb da sie pisać pliki, i nawet amiga odczytuje

Używasz dyskietek HD? Ja używam amigowych DD. Wydaje mi się, że są pewniejsze.





Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 01:47:20 przez Hexmage960
[#35] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #1

Na kic 1.3 używałem FAT95, jest na Aminecie.
[#36] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #31

A dyskietka nagrana na PC przez tą stację USB była normalnie przez niego odczytywana pod Win? Mogłeś na PCie skopiować pliki na HDD ?

Ja pod Win10 miałem problemy z nagraniem poprawnie dyskietek z DOSem dla mojego retro PC. Wygrzebałem starego laptopa z Win98 i na nim nagrałem dyskietki poprawnie. Te stacje USB nie najlepiej też radzą sobie z formatem 720KB. 1.44MB jeszcze działają, ale też miałem problemy z odczytem na starych stacjach 1.44. Mam chyba z 3 albo 4 stacje na USB. Zauważyłem też, że dyskietki DD są dużo pewniejsze niż HD z zaklejonym okienkiem.

Jakn uż upierasz się na dyskietkach to kup sobie pudełko z 80-100szt DD. Są na Ebay i można upolować w okolicach 25-35e.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 10:56:49 przez snifferman
[#37] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@snifferman, post #36

Dodam, że windowsy nowsze niż 98 mają problemy z formatowaniem dyskietek, szczególnie DD. Ja pamiętam, że używałem tego pod Win XP:
https://web.archive.org/web/20110725012751/http://www.denispetrov.com/format144/format720.exe

Działało to sprawnie, w przeciwieństwie do wbudowanego w system polecenia format. Oczywiście tylko dyskietki DD, HD padają jak muchy.
[#38] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@diobou, post #37

Tak. Dyskietki HD padały. Pamietam jak w szkole miałem dyskietkę do zapisów ćwiczeń itp. Użyta kilka razy zamieniła się w złom. Nie chciało mi się iść na "miasto" kupować nowej więc wywierciłem okienko w dyskietce DD, aby przerobić ją na HD Tak przetrwała w szkole 3 lata. Znalazłem ją po kilkunastu latach i nadal działała i były na niej moje pliki

Patrząc pod światło na powierzchnię do zapisu można zobaczyć, że DD jest 2x grubsza.

W późnych latach 90tych ze sklepów w moim mieście zniknęły dyskietki DD. Verbatimy HD miały często błedy przy pierwszym formatowaniu na Amidze 600.
[#39] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@snifferman, post #38

Wszystko parszywieje... Patrz na SSD i technologię zapisu. Nieświadomy użytkownik kupuje sobie "tani" dysk w technologii QLC a potem dziwi się czemu tak szybko trafił go szlag.
[#40] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@recedent, post #39

Tak, tylko to był już czas, że dyskietki używało się tylko przy dyskietce startowej Win jak Bios nie obsługiwał bootowania z CD albo "kopia zapasowa" systemu była źle przegrana i nie startowała.
W tamtych czasach wynosząc śmieci znalazłem też kilkaset dyskietek w pudełkach po butach.

Teraz na "wszelki wypadek" zachomikowałem kilka tysięcy dyskietek DD, bo może za 15 lat będę chciał odpalić coś z floppa, a ich kupno może wiązać się ze sprzedażą nieruchomości

Sama opinia zawodności dyskietek też bierze się właśnie z końca lat 90 i początku 2000. Wcześniejsze były trwałe i jeśli ktoś przechował je do dzisiaj, to jest duża szansa, że działają i trzymają dane.

Tak jak pisałem wcześniej autorowi doradzam kupno dyskietek DD jeśli zamierza się nimi bawić puki jeszcze są do kupienia
[#41] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@snifferman, post #40

wynosząc śmieci znalazłem też kilkaset dyskietek w pudełkach po butach

Pal licho te dyskietki, ale co zrobiłeś z pudełkami po butach?
Kiedyś kupiłem ssd, najtańszy, jaki był w ofercie. Okazało się,
że ten dysk jest po kilku sekundach pracy wolniejszy od mecha-
nika.
[#42] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@snifferman, post #40

bierze się właśnie z końca lat 90 i początku 2000.


W drugiej połowie lat 90 faktycznie zaczęło się dziać coś niedobrego w kwestii dyskietek HD, mam bardzo negatywne wspomnienia odnośnie Verbatimów i 3M. Ale gdzieś tak po roku 2005 a więc pod koniec ich dostępności kupiłem 100 dyskietek Sony HD w zielonych kartonikach. I okazały się bardzo trwałe, na kilku pojawiły się pojedyńcze złe sektory, ale żadna nie padła zupełnie - z komunikatem MS-DOS "track 0 bad - disk unusable'.
[#43] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@snifferman, post #40

No to spróbuje gdzieś je dokupić, miałem karton z dyskietkami dd, ale przetestowałem 20 pod amigą i wszystkie martwe. Dodatkowo uwaliłem sobie głowice jakimś syfem....

Narazie pauza dopóki nie wyczyszcze stacji bo teraz nawet workbencha nie czyta, i spróbuje kupić dyskietki dd
Cholernie drogie są...
[#44] Re: Amiga nie potrafi skopiować zawartości dyskietki spod crossdosa do ram disku

@wmaxxg, post #43

Poluj na ebay. można wychaczyć tanio jak w ilości hurtowej
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem