kategoria: A1200
[#1] A1200 pulsująca dioda power
Panowie,

Kupiłem A1200. Sprzęt nie był sprawdzany, przeleżał dwie dekady na strychu. Podłączam Przyjaciółkę pod zasilacz (sprawdziłem kilka na pewno sprawnych) i niestety dioda power rozpoczyna dyskotekę. Obraz wrzucę dopiero jutro. Niestety w metropolii, w której mieszkam (Mysłowice miasto - jedno na sto) nie można dostać przewodu kompozytowego, dlatego wątek uaktualnię jutro.

Sprzęt rozebrałem doszczętnie. Kondensatory wyglądają zdrowo. Zastanawiam się czy przypadkiem składając ją w całość czegoś nie docisnąłem, wpiąłem odpowiednio mocno.

Tak, wiem... bez obrazu to może być wszystko. Liczę jednak na to, że ktoś z Was zabłyśnie objawieniem :) ...

hasztag help <3
[#2] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #1

No kolega powinien wiedzieć że jak kondki dobrze wyglądają to o niczym nie świadczy Ja po zakupie zawsze robie wymianę kondensatorów szczególnie jak są jeszcze oryginalne.
1
[#3] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #1

"Uwielbiam" powyższe typy postów w stylu:

Coś kupiłem, nie wiem co.
Coś zrobiłem, nie wiem co. Może sam zepsułem, może nie.
Zdjęć/filmów nie mam, bo mi się nie chce robić. Może jutro.
I pytanie: Co zrobiłem źle i co docisnąć żeby wszystko zadziałało.


No dla mnie BOMBA. wymiotuje
8
[#4] Re: A1200 pulsująca dioda power

@stachu100, post #3

Zlituj się. Napisałem przecież, że post uaktualnię jutro. Cierpliwości.
Naprawdę nie mam zamiaru wchodzić tutaj w pyskówki. Poczekaj do jutra - jeśli pomożesz, będę szczerze wdzięczny.
[#5] Re: A1200 pulsująca dioda power

@jaster, post #2

Cóż. Poczekamy zobaczymy. Dzisiaj jeszcze pobawię się w lego. Najwyraźniej jeszcze w tym tygodniu kondensatory do wymiany.
[#6] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #5

No bo tak na szybko to niebardzo jest co doradzić Przedmuchaj mobo może masz jakis opiłek co ci zwarcie robi, wyjmij kickstart i wyczyść podstawkę (choc to pewnie nie to) i czekamy na foto.
1
[#7] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #4

Albo się cokolwiek znasz i piszesz konkretnie co sprawdziłeś i jak sprawdziłeś (fotki/film pomagają bardzo), albo oddajesz do kogoś kto wie więcej.

Tyle i aż tyle.
2
[#8] Re: A1200 pulsująca dioda power

@stachu100, post #7

Nie mam A1200. Odnoszę wrażenie, że A500 są mniej usterkowe
niż A1200.
[#9] Re: A1200 pulsująca dioda power

@mmarcin2741, post #8

Kiedy to właśnie gdy wchodziła A600 i A1200 chwalono iż będzie większa trwałość z uwagi na technologie SMD, a nie montaż konwencjonalny.
1
[#10] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Hubez, post #9

dano słabej jakości podzespoły
to teraz widać po ilości awarii.
[#11] Re: A1200 pulsująca dioda power

@stachu100, post #7

Konkrety przyjdą z czasem. Stopniuje napięcie.

W tej chwili wyciągnąłem obie kości rom.
Dioda świeci nie pulsując. Przeczyszczę podstawkę i zobaczymy.
[#12] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Cezarykl, post #10

To pierwsza 1200, która robi mi takie problemy.
500 wiadomo - inna epoka. Sama płyta główna wygląda jak z Fallout'a :) .
[#13] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Hubez, post #9

Kiedy to właśnie gdy wchodziła A600 i A1200 chwalono iż będzie większa trwałość z uwagi na technologie SMD, a nie montaż konwencjonalny.

Jak wchodziły A1200 i A600 pisano też, że trudniej będzie
naprawić właśnie z powodu smd.
Sama usterkowość wyprodukowanej nowej maszyny
była niższa, ale to raczej problem producenta i jego
kontroli jakości w fabryce.
[#14] Re: A1200 pulsująca dioda power

@mmarcin2741, post #13

Zgadza się - mało który serwis dysponował Hot-airem, schematami etc. Trzeba było być naprawdę dobrym aby naprawić wówczas taki komputer (nie mówią tu o wymianie całych PCB).

W prawie było wówczas zaznaczane iż w przypadku awarii będzie problem w PL.

Raz gdzieś był artykuł, że ktoś wysłał Amigę do RFN do naprawy i paczka zaginęła.
[#15] Re: A1200 pulsująca dioda power

@stachu100, post #3

Dobra.
Aktualizuję.
Przynajmniej częściowo.

Mam podejrzenie, że moje kości rom to jakaś rzeźba z dwóch różnych Amig. Przy czym kość górna nie chce wejść wystarczająco głęboko (to może być moje subiektywne odczucie). Na zdjęciach poniżej widać jak odstaje.
Jutro powinienem mieć obraz do weryfikacji.
W międzyczasie kupuje nowe kości rom. Może trafię. Gorzej, jeśli problem dotyczy samego gniazda.


[#16] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #15

To że odstaje ta kość nie jest jakimś dużym problemem raczej kontakt maja wszystkie nogi z kością.
Zresztą dla pewności możesz wziąć miernik i przemierzyć wszystkie piny.
Raczej usterka może być gdzie indziej w samej kości ale rzadko padały
[#17] Re: A1200 pulsująca dioda power

@jaster, post #2

Dokładnie, kondensatory mogą tylko wyglądać dobrze. Nagrzebałem się sporo w Unitrach (robiłem już kilkanaście różnych tunerów, wzmacniaczy, magnetofonów) z lat 70 i 80-tych i powiem Ci więcej: stary kondensator po wrzuceniu w miernik może pokazywać odpowiednią pojemność (co ciekawe, stare polskie Elwy wykazują zazwyczaj zawyżoną pojemność), może mieć znośny ESR, ale jak wsadzisz taki wynalazek nazad w układ i element zaczyna pracować na znamionowym napięciu (a nie niskim z miernika), to okazuje się, że jednak nie działa jak należy. Miałem doskonały tego przykład w amplitunerze Tandberga z połowy lat 70-tych. Póki nie wywaliłem wszystkich elektrolitów, to sprzęt odłączał kolumny z powodu trzasków, które towarzyszyły chociażby wciśnięciu jakiegokolwiek klawisza (np. źródło, filtr kontur itd).

Zabezpieczenie przed prądem stałym na wyjściu głośnikowym działało w tym modelu na tyle dobrze, że momentalnie odcinało głośniki (przekaźnik) w momencie, gdy tylko coś zaczynało stukać/trzaskać.

Wiem, że sprzęt grający to nie komputer, ale jak się słyszy na własne uszy jak potrafi namieszać elektrolit, to można wyrobić sobie jakieś podstawowe zdanie ;)

Najprościej wstawić od razu nowy kondensator, skoro i tak stary został wylutowany do pomierzenia.

Co do gniazd, to najprościej wziąć (nawet najtańszy) multimetr i za pomocą pikacza (dioda) sprawdzić czy jest przejście między lutami na płycie, a nóżkami kości - w ten sposób szybko sprawdzisz gniazdo.

I mimo wszystko pomierz napięcia 5V i 12V - chociażby na złączach stacji dyskietek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 12:20:09 przez Jedras
[#18] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Jedras, post #17

wsadź tą płytę do pojemnika zamykanego np na ciasto i zalej Izo propanolem , szczoteczką do zębów poczyść i zostaw moczy na całą noc , na drugi dzień wysusz w piekarniku nastawionym na 50 st C.
[#19] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Panstalin2, post #18

Na razie zrobiłem jedynie klasyczne czyszczenie (oczywiście Izo). Dzisiaj inpost powinien dostarczyć nowe kości rom. Wrzucę też obraz. To pieczenie jest bezpieczne? Po lekturze Antka mam chroniczny lęk przed piekarnikiem…
[#20] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #19

Dla płyty jest bezpieczne, chyba, że masz zrąbany termoregulator w piekarniku. Trzeba tylko uważać na rozgrzane pary izopropanolu. Są lekko trujące oraz łatwopalne.
[#21] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Panstalin2, post #18

Podczas suszenia odparuje IPA i H2O, ale zabrudzenia ponownie przyschną. Zanim włoży do piekarnika trzeba dobrze spłukać, nawet wodą (destylowaną, demineralizowaną).
[#22] Re: A1200 pulsująca dioda power

@sq7bti, post #21

21 postów a ja do tej pory nie wiem o co dokładnie chodzi? Najpierw migająca dioda power, potem niemigająca i to tyle? A komputer generalnie działa? Nie działa? Dymi? Świszczy? Obraz jest? Nie ma obrazu? Gdyby wszystko działało tylko migała ta nieszczęsna dioda to sprawdziłbym luty na PCB z diodami i je poprawił, często te tabelki co idą od tej PCB do płyty głównej, potrafią się zrywać. Cały ten wątek przypomina mi pewną anegdotę gdy facet chciał kupić samochód i wybrał się na jazdę próbną po czym wrócił i mówi do sprzedawcy "ale musi pan obniżyć cenę bo coś świszczy podczas jazdy" na co sprzedawca "co panu świszczy? jedziemy razem, pan pokaże o co chodzi", tak więc wsiedli i pojechali na trasę a klient, zamiast jechać środkiem jezdni, jechał po przerywanych pasach na jezdni przez co opony zaczynały głośno piszczeć...

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 09:58:47 przez Madman
1
[#23] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Madman, post #22

Aktualizuję. Przyszły dzisiaj kości rom. Rozebraniem Ami doszczętnie (nic nie jest podłączone). Wymieniłem rom i dioda power przestała mrugać, swieci nieprzerwanie. Niestety obraz się nie pojawił. Na fabrycznym romie (ostatnia fota) dioda migała, ale obraz był identyczny. RGB encoder Sony był wymieniany przez serwis (jeszcze w latach 90tych). Może coś spaprali...

Co powinienem zrobić w następnej kolejności?













Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 11:40:59 przez wilkwcieniu
[#24] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #23

Obraz powinien się pojawić po ok 30-40sec
[#25] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Amigo-A1200-040, post #24

Naprawdę chciałbym, żeby tak było, ale...

nie pojawia się wcale. Czekałem. Mam wrażenie, ze widać niewielkie poziome paski przy wytężeniu wzroku. Przy zasilaczu ciężkim prawie niewidoczne, przy lekkim nie tylko widoczne ale i ruchome. Obydwa zasilacze są sprawne.
[#26] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #25

Sprawdziłbym, czy obraz jest przez złącze RGB. Jeżeli nie, to DiagROM i terminal na porcie szeregowym.
1
[#27] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Krashan, post #26

na razie puszczam przez 3xRCA. Nie mam przewodu, żeby podpiąć pod monitor. Samego monitora również brak. Zastanawiam się czy nie ma kogoś z okolic kogo mógłbym poprosić o wsparcie.
[#28] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #27

Wypadałoby jeszcze sprawdzić, czy po podpięciu stacji dyskietek i włączeniu zasilania stacja co kilka sekund "tyka". Nawet z uwalonym torem obrazu Amiga będzie wczytywała dyskietki i uruchamiała się.
Jeśli to nie będzie działać, można po włączeniu zasilania nacisnąć kilkanaście razy caps lock. Jeśli led będzie się zapalać i gasnąć po tych kilkunastu naciśnięciach, to znaczy, ze procesor jest sprawny. Jeśli przestanie... to nie jest.
1
[#29] Re: A1200 pulsująca dioda power

@wilkwcieniu, post #25

Jeśli sprawdzisz to, co zasugerowali Koledzy nad moim postem, zabierz się za recap - przede wszystkim zacznij od lewego/górnego rogu płyty (zasilanie) i wszystkich wyjść audio/wideo.

Samemu modulatorowi też zdejmij górną blachę i sprawdź, czy w środku nic nie wylało.Tam pewnie mało kto zagląda, ale sprawdzić nigdy nie zaszkodzi. Jeśli dysponujesz starym kablem antenowym (i odpowiednim gniazdem w TV), który warto mieć w takich właśnie przypadkach, to sprawdź też czy masz jakikoilwiek obraz z modulatora.

Koszt tych paru kondensatorów (nawet jeśli mowa o wymianie wszystkich na płycie) naprawdę nie jest wielki. Jakieś Jamicony (lub lepsze Rubycony) powinny wystarczyć, byleby nie były to jakieś Chongi, Leguery czy inne wynalazki.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:58:28 przez Jedras

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:59:03 przez Jedras
[#30] Re: A1200 pulsująca dioda power

@Jedras, post #29

Ja chętnie zlecę wymianę kondensatorów komuś sprawdzonemu. Póki co - napisałem do Archiego.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem