kategoria: Programy
[#1] Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?
Hej. Uratowałem Amigę 500 o czym pisałem w tym poście: https://www.ppa.pl/forum/amiga/45129/amiga-500-rev-6a-czarny-lub-brazowy-ekran
Mam ok. 50 dyskietek i niestety prawie nic nie działa. Wyczyściłem stację dyskietek. Raz udało się załadować ekran startowy gry Dyna Blaster i koniec, teraz dyskietka kręci bez przerwy. Dyskietka z grą Mean Arenas załaduje ekran startowy ale później dzieją się cuda typu pionowe czerwone i zielone pasy lub resetowanie się amigi (miga kilka razy dioda power i amiga uruchamia się ponownie) i następnie czerwone napisy Software failure. Z tym resetowaniem się i pojawianiem błędu jest przy większości dyskietek.
Uruchamia mi się jedna dyskietka i włącza okienko AmigaDOS, działa ona w kicku 3.1, w 1.3 już nie. Czy jestem jakoś w stanie cokolwiel nagrać na dyskietki gdybym kupił kabel null modem? Z tego co wyczytałem, potrzebna jest dyskietka z jakimś oprogramowaniem np. WorkBench. Nie ma żadnego innego sposobu lub wykorzystanie AmigaDOS?













Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 16:06:49 przez szejker
[#2] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #1

Na dyskietkach możesz mieć wirusa, który uszkodził dane.
Trudno aby 50 dyskietek się uszkodziło

Napisz skad jesteś, może jest ktoś w pobliżu, kto poratuje cię sprawna dyskietką z potrzebnymi programami.

Jeśli nikt się nie znajdzie, to napisz na prive. Podeślę Ci.
2
[#3] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #1

Może to być również problem z pamięcią.
[#4] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@Norbert, post #2

Ja miałem jedną stację, która miała uszkodzoną głowicę i rysowała dyskietki. Sprawdź czy na nośniku pod blaszką nie ma rys po sprawdzeniu jej w stacji. Nullmodem na nic się zda jeśli stacja nie będzie sprawna.

Może lepszym rozwiązaniem będzie gotek jeśli nie chcesz rozbudowywać Amigi.
tutaj masz najnowszy model z ekranikiem, pokrętłem i najnowszym chipem
[#5] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #1

amigaXfer: https://github.com/rvalles/pyamigadebug/releases/

Nawet nie jest potrzebna dyskietka, można zewrzeć dwie nóżki na procku by wywołać guru i dostać się do debuggera. Wystarczy null-modem. Tylko czy masz jeszcze dyskietkę, kótra prawidłowo zostanie nagrana?

Gotek i tak będzie najlepszym rozwiązaniem.
[#6] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #4

Pamięć chyba odpada, bo testowałem w DiagROMie. Podpiąłem dodatkową pamięć Elbox ale jest jakoś dziwnie wykrywana bo 1024kb chip i 768kb fast, a podobno ma ona 2MB. Odłączyłem dodatkową pamięć i bez zmian.
Tak, dyskietki mają rysę ale tylko pojedyncze sztuki. Ogólnie są w słabym stanie bo brudne i trzymane były w nieogrzewanym garażu z całą amigą.
Goteka nie zamierzam kupować bo to kolejny spory wydatek i jara mnie wszystko w oryginale, fajnie jest wrzucić dyskietkę, słyszeć terkotanie i grać ;) Jeszcze muszę ogarnąć klawiaturę bo niektóre klawisze nie działają, uszkodzone gumki bo jak podmieniam je to przestaje działać ten klawisz gdzie przełożyłem gumkę.
[#7] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@ppill, post #5

Nawet nie jest potrzebna dyskietka, można zewrzeć dwie nóżki na procku by wywołać guru i dostać się do debuggera.

To nawet nie jest potrzebne.
Na obrazku widać GURU, więc jedna z dyskietek potrafi to zrobić szeroki uśmiech
[#8] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #6

Mieszkasz gdzieś koło Krakowa to podrzuć Amigę do mnie.
[#9] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #6

Elbox ale jest jakoś dziwnie wykrywana bo 1024kb chip i 768kb fast, a podobno ma ona 2MB. Odłączyłem dodatkową pamięć i bez zmian.

Jak odłączysz to też widać dodatkowy ram?
Diagrom wykrywa błędy w ramie?

Tak, dyskietki mają rysę ale tylko pojedyncze sztuki.

To włóż taką bez rysy i zobacz czy bo przemieleniu przez stację powstaną rysy. Jak tak, to głowica jest uszkodzona i już innych do niej nie wkładaj.

Goteka nie zamierzam kupować bo to kolejny spory wydatek i jara mnie wszystko w oryginale, fajnie jest wrzucić dyskietkę, słyszeć terkotanie i grać ;)

Ja też to uwielbiam, ale po przełożeniu dyskietki kilka razy coraz mniej.

Jeszcze muszę ogarnąć klawiaturę bo niektóre klawisze nie działają, uszkodzone gumki bo jak podmieniam je to przestaje działać ten klawisz gdzie przełożyłem gumkę.

Kup lakier do naprawy scieżek albo podgrzewania szyby w aucie. Najlepiej z dodatkiem srebra. Będzie jak nówka.
[#10] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #9

Wymontowałem dodatkowy ram, jest wykrywane 512kB chip. Odpalam dyskietkę Dyna Blaster, za każdym razem mam błąd #00000004.00001970, dyskietka cały czas kręci. Czasem po restarcie (ctrl A A del) od razu pojawia się ten błąd, resetuję ponownie i już jest ok.
Odpalam dyskietkę Mean Arenas, pojawia się ekran startowy, po kliknięciu myszka dyskietka znów się wczytuje i mam czerwone i zielone pasy.
Uruchomiłem DiagROM, wchodzę na "Test detected chipmem" i ekran zostaje na napisie "Checking detected chipmem". Uruchamiam "Extended chipmemtest" i pojawia mi się takie coś, czy to oznacza jakiś błąd, czy gdy nie ma przy niczym czerwonego napisu to jest ok?





Po zamontowaniu dodatkowej pamięci Elbox mam taki wynik:



Po wejściu w "Test detected fastmem" pojawia się "Detecting Z3 memoryarea: Detected: 1536kB" czyli jakby wykrywało 1,5MB fast a nie 768kB jak pokazuje DiagROM na dolnej belce.




Wyjąłem wszystkie układy, ponownie wypsikałem wszystko płynem "kontakt", nic to nie zmieniło.
Gdyby na jakiejś dyskietce był wirus to jak on się rozprzestrzeni na kolejne dyskietki? Siedzi w ramie póki nie wyłączę zasilania amigi?
Jestem za wymianą stacji dyskietek, ponieważ posypał się magnes na kółeczku napędowym, zostało to poklejone ale może tutaj leży problem. Jaką stację dyskietek mogę kupić aby pasowała w otwór obudowy w miejscu oryginalnej stacji? Nie będę miał problemu aby przerobić stację na amigową jeśli w internecie znajdzie się instrukcja do konkretnego modelu. Aktualna stacja to Chinon FB-354.
[#11] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #10

Te zera mi sie z czymś skojarzyły. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=iOL8fFO6pUo
1
[#12] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #10

Wiele stacji da się przerobić, ale nie wszystkie mają poprawny sygnał ready lub poprostu nie działają poprawnie.

Ja przerobiłem sobie Panasonica i sygnał ready jest poprawny oraz nagrywałem nią wiele dyskietek i uruchamiałem. Nie zauważyłem żadnych problemów. Muszę jeszcze sprawdzić w D-copy bo roman_workshop pisał, że miał tam jakieś problemy z samsungami.

Co do czyszczenia głowic w stacji, to "merdanie wacikiem" nie jest super skutecznym sposobem. Lepiej sprawdzi się dyskietka czyszcząca. Jak nie masz to mozesz sobie zrobić.
1
[#13] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #12

Lepszym sposobem jest ręczne czyszczenie głowic izopropanolem, niż używanie czyszczącej dyskietki. To samo tyczy się magnetofonów kasetowych a nawet laserów w napędach CD. Kasety czyszczące i płyty ze szczoteczkami to bajery dla ludzi którzy nie mają wiedzy jak to zrobić, bo przecież nie każdy musi mieć takie zdolności manualne.
Czyszczenie samym suchym wacikiem lub pałeczką higieniczną da marny skutek, a ktoś kto niezby wie jak to zrobić, może bardzo łatwo uszkodzić głowicę wyginając jej "zawieszenie".
Osobiście bałbym się czyścić taką dyskietką, bo głowice są naprawdę delikatne, jak ten krążek się naderwie, jakieś włókno o nią zahoczy to chyba możesz sobie wyobrazić co się stanie ;) Albo po prostu włókna zostaną na jej ostrych rogach, a bez rozebrania stacji tego nawet się nie zauważy.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 20:12:12 przez szejker
1
[#14] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #10

http://jope.fi/drives/

http://jope.fi/drives/computolio/

http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm

https://honi.hucki.net/

https://amigaalive.blogspot.com/p/hardware-using.html

Tylko co chcesz robić na tej Amidze. Bo z dyskietkami to dzisiaj nie jest kolorowo. Moim zdaniem, minimum to Gotek jako DF1. I wtedy sensownie można nagrywać FDD.

Bez FAST i IDE. To może być ciężko. Ale da się:)

Nie chcę niczego sugerować ale jedyna sensowna opcja na dzisiaj to jest PiStorm. Od ręki za 400 z Pi 2 Zero, lub X-ksa już można dostać za 110 jak masz Pi w domu. Lub zwykły 140.

Jak musi być Real m68k to na to też jest opcja
Pistorm'X together with a 68000 chip ?!
Experimental status...




Mam taką 6a z PiStorm i jest spoko z 1mb/chip i ECS. Akurat bez stacji, bo po przemyciu izopropanolem przestała w ogóle działać Pewnie do uratowania...



Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 20:38:16 przez iC-e_Jay
[#15] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #13

No to dobrze, że wiesz na czym stoisz.
A masz jakąś PCtową stację pod ręką?
Przeróbka stacji polega na zamianie sygnałów _RDY i _CHNG miejscami, podpięcie _SEL pod pin 10 i znalezienie sygnału _RDY lub jego symulacja. Nie wszystkie PCtowe stacje takowy posiadają. Wtedy można go zasymulować z sygnału _MTRON za pomocą diody prostowniczej. Minusem takiego rozwiązania jest, że sygnał ready pojawi się natychmiast (pare ns zależnie od diody) i Amiga "myśli" że silnik już się rozpędził do prawidłowej prędkości. Kiedyś nawet zamiast diody dałem przewód i działało z pojedyńczą stacją.

Jak do danej stacji nie ma instrukcji (albo jest nie wiadomo przez kogo robioną) przeróbki, to sygnału RDY można poszukać/sprawdzić oscyloskopem. Sygnał _RDY pojawia się między 250ms-500ms od włączenia silnika.
Workbench i niektóre gry nie korzystają z tego sygnału i bez niego już coś uruchomisz. W linku od Panasonica jest link do opisu działania. Logika identyfikacji stacji nie jest istotna przy DF0. Przy jej braku i na niższych kickach zakładano, że stacja jest DD (fabryczna)

Bo z dyskietkami to dzisiaj nie jest kolorowo.

Co masz na myśli?








Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 20:45:11 przez snifferman
3
[#16] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #15

:D

1
[#17] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@juen, post #16

U mnie na ponad 100 dyskietek wyjetych po ponad 20 latach z piwnicy dzialaly aż 3. Reszta poszła do kosza. Te które okazały się sprawne to były dyskietki z workbenchem 2.0 oryginalne. Dyskietki nie lubią strychów i piwnic. Jak swoje przechowywałeś?
[#18] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@Biegu86, post #17

Ostatnio nagrywałem znajomemu dyskietki. Nagrałem 25 szt i 3 albo 4 miały błędy. Moje były w kartonach owinięte folią, lub w pudełkach owinięte folią
[#19] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@Biegu86, post #17

jak sprawdzales na jednej stacji to bez sensu, stacje przerobione z hd moga miec lepsza glowice, warto sprawdzac dyskietki na dwoch, trzech stacjach, formatowac z weryfikacja, i probowac po 2-3x na tej samej stacji dyskietek. duza szansa ze wiekszosc by odzyla :)
[#20] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@juen, post #19

probowac po 2-3x na tej samej stacji dyskietek. duza szansa ze wiekszosc by odzyla :)


Dokładnie tak jest. Stacje od A500 są przeważnie mocno "rozklekotane". Można je wyczyścić przesmarować i ustawić głowice, aby idealnie pasowały we wszystkie ścieżki (skos) i były w miejscu najsilniejszego sygnału. Przyda się oscyloskop.
[#21] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #20

Nie bez powodu w requesterze jest opcja retry :D
[#22] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@snifferman, post #15

Co masz na myśli?


No tak jak masz zapas to spoko, ale gdy chciałbyś kupić to paczka nowych HD to koszt około 50 złotych za no-name.

Czyli dwie paczki stówa do tego stacja PC tutaj zależy. Ale pierwszy lepszy z brzegu Sony MPF920-E 40 złotych.

Mamy 140.

Teraz...
Gotek 140

I mamy spokój na dwa tygodnie.
Pogramy zobaczymy czy chcemy iść w stronę FDD, jeśli tak to kupujemy stację i dyskietki ewentualnie kabel do goteka jako FD1 lub robimy.

A gdy zamiast Goteka od razu kupimy dyskietki i stacje PC. To może nie być kolorowo...


Dyskietki etc... Są fajnie pod warunkiem że zrobiliśmy zapasy przez ostatnie lata. Mamy kilka stacji z PC, trochę "gratów". Wybieramy coś na dzisiaj i się bawimy. To tak to fajnie.

Ale jak podliczymy realne koszty, to najlepiej zacząć wydatki od Turbo ewentualnie Fast+IDE. Takie jest przynajmniej moje zdanie.
[#23] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #1

zabierz te dyskietki do kogos z Amiga i tam sprawdzcie czy ktoras dziala.
[#24] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@iC-e_Jay, post #22

Żeby retro żyło zdrowym rozsądkiem i rachunkiem co się opłaca

Można kupić tanio dyskietki albo nawet zgarnąć za darmo lub półdarmo. Kolega tydzień temu kupił jakieś 430 dyskietek DD za 20€ + wysyłka. Jak ja ostatnio jakieś kupowałem to wychodziło 10€ za 100szt lub mniej.

Teraz...
Gotek 140

Jak kupowałem kilka lat temu to kosztowały 50zł

Jak kupować dzisiaj, to lepiej model z AT32F435. Kosztuje jakieś 210zł, ale ma dużo szybszy mikrokontroler z większą ilością ramu. Pewnie będą cuda w nowych firmware. Od ręki jest pokrętło i OLED.

Ale jak podliczymy realne koszty, to najlepiej zacząć wydatki od Turbo ewentualnie Fast+IDE. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Do A500 można w miarę "tanio" kupić lub samemu sobie polutować turbo.

Ja dyskietki raczej nagrywam komuś i ewentualnie testuje nimi stacje. Planuję jednak wielki come back z ładnymi etykietkami. Długo się już do tego przymierzam
[#25] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@juen, post #19

Ups :)
No nic. Miałem tylko jedną amige 600, która poszła na sprzedaż. Najbliższy ktoś z Amigą kogo poznałem na tym forum to Stoopi i nawet nie pomyślałem żeby zawracać mu głowy moimi dyskietkami. Nie miałem pod ręką żadnych innych stacji.
Teraz i tak dyskietki by leżały i się kurzyły bo obecnie nie mam amigi prawdziwej żadnej.
[#26] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #1

Jeśli masz jakiegoś starszego PeCeta ze sprawną stacją dyskietek i portem LPT, to może na początek spróbować rozwiązania ADTWin. Jedyne co trzeba zrobić to prosty w wykonaniu przewód. Stosuję to z powodzeniem od lat do nagrywania dyskietek dla Amigi na PC. Co do stacji, to miałem już kilka przypadków, gdzie górna głowica doznała minimalnego przesunięcia względem dolnej, co powodowało błedy odczytów. Niestety trudno jest to wyregulować na oko, a można jeszcze bardziej rozregulować. Dawno danwo temu, gdy FDD były jeszcze na porządku dziennym napisałem (na studiach) programik na PC do regulacji stacji. Robiło się dyskietkę wzrocową sprawną stacją, na której zapisywane były numery ścieżek itp i na żywca na rozkręconej stacji w sposób ciągły następował ich odczyt i wizualizacja tych zapisów, przez co widać było czy skok do konretnego sektora owocował odczytem tego własnie sektora na jednej i drugiej głowicy. Jak coś znikało to trzeba było poluzowac śrubki i podregulować.
[#27] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@zijacek, post #26

Kupiłem kabel nullmodem, dostałem sprawną stację dyskietek, naprawiłem klawiaturę. Dostałem od kolegi Norberta, który się tutaj wypowiadał, dyskietkę z programami CED, filemaster, fixdisk, x-copy, bootx. Dyskietkę włożyłem do starego napędu nim jeszcze dostałem nową stację i stało się o czym wspomniał kolega snifferman. Głowica przerysowała dyskietkę. Dyskietka przestała automatycznie startować (uruchamiał się program FileMaster 2.2). Przerobiłem stację Alps bez najmniejszego problemu (elektronik hobbysta ;) stare dyskietki z grami odżyły ale dyskietka od Norberta niestety nie. Przesiedziałem trochę na forum i youtube, uruchomiłem Amigę trzymając 2 klawisze myszki, kliknąłem "Boot With No Startup-Sequence", wpisałem komendę "loadwb -debug" no i uruchomił się WorkBench. Na ekranie mam program Filemaster który sypie błędem odczytu, a po wejściu w dyskietkę mam programy Bootx, Preferences, PCMountAll oraz Aexplorer. Posiadam kilka dyskietek w bardzo dobrym stanie ale są to dyskietki HD.
Teraz wspomnę, że jestem laikiem, nie mam żadnego pojęcia o jakichkolwiek komendach. Robię wszystko krok po kroku według szczegółowych opisów.
Chcę podłączyć Amigę do PC. No więc korzystając z filmu "youtube.com/watch?v=2qmpplnXQ0U" odpalam Preferences, zmieniam ustawienia portu, no i nie mogę znaleźć żadnej ikony Shell. Tak więc pobieram na PC program "ADF Sender Terminal", ustawiam wszystko, następnie przechodzę do Amigi i w oknie AmigaDOS (to, w którym wpisywałem loadwb) wpisuję komendę "type ser: to ram:transwarp" i dostaję info o nieznanej komendzie.
Olewam ten sposób i uruchamiam Amiga Explorer na PC. Klikam w Aexplorer na Amidze, pojawia się okno z ustawieniami portu i po kilku sekundach znika. Program na PC znów wymagan wpisania komendy w Shell, wpisuję ją w oknie AmigaDOS i znów info o nieznanej komendzie.
Jak to mam rozgryźć?
[#28] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #27

W dyskietkach HD zaklej otwór od identyfikacji HD.
Podałem ci na priv linki do opisu jak skorzystać loadwb -debug i odpowiedniego pakietu.
Aexplorer już masz na dyskietce.
Odpal Aexplorer na pc i będziesz miał już wszystko

Kabel masz odpowiedni ?
Taki jak zalecany przy "loadwb -debug" jak i aexplorer ?
[#29] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@Norbert, post #28

Chyba się niedogadamy. Kabel mam odpowiedni, piny połączone zgodnie z tym schematem:


Uruchamiam Aexplorer na Amidze, przez kilka sekund wyświetla się ten obraz:


Następnie tworzę połączenie na PC:


Po kilkunastu sekundach program woła o wpisanie komendy:


I w tym momencie mam problem, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć tego Shell, a wpisanie tej komendy tutaj daje efekt niezrozumiałej komendy:


Olewam to i klikam na PC "Dalej" i pojawia się komunikat o błędzie:
[#30] Re: Brak działających dyskietek, czy mogę coś zrobić?

@szejker, post #29

Daruj sobie na tą chwilę AExplorer.

Skorzystaj z loadwb -debug
https://github.com/rvalles/pyamigadebug
https://www.rvalles.net/bootstrapping-an-amiga-without-a-bootable-amiga-floppy.html

A jeśli chodzi i Aexplorer , to ustaw na Pc w Aexplorer te same ustawienia jakie pokazują się w okienku na Amidze i będzie to działać.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 18:42:41 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem