[#1] Rozpakowanie .lha do .adf
Witam,
Już któryś raz znajduję jakiś dobry program na aminecie ale mam taki problem że nie wiem jak rozpakować .lha do .adf . W internecie nie znajduję odpowiedzi powiedzianej "wprost". Używam Amigi 500 oraz Workbench-a 1.3 .Każda odpowiedź mile widziana.szeroki uśmiech
[#2] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #1

LHA jest to format archiwizacji i kompresji danych. Czyli coś takiego jak ZIP, RAR, LZX. Natomiast ADF jest to obraz amigowej dyskietki. Coś takiego jak ISO dla płyt CD. To tak w skrócie.
1
[#3] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #1

Mylisz pojęcia. LhA to jest archiwizer. Tak samo jak ZIP, RAR, 7z i tym podobne. ADF do plik będący obrazem amigowej dyskietki, coś jak ISO to obraz płyty. Wewnątrz archiwum LhA możesz jednak mieć spakowany ADF.

Zawartość dowolnego archiwum LhA możesz wypakować na dyskietkę (fizyczną) lub np. do pamięci RAM, ale do komfortu potrzebujesz trochę pamięci Fast i jakiś program do operacji dyskowych (np. FileMaster 2.2). Można też posiłkować się PC i pod Windowsem lub lepiej pod WinUAE wypakować archiwum LhA, wrzucić to do pliku ADF utworzonego wcześniej pod WinUAE.

Zastanawia mnie jednak po co Ci plik ADF skoro masz Amigę 500?
[#4] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #1

Nie jest to rzecz trywialna. Plik ADF to obraz dyskietki złożonej ze ścieżek i wymagana jest dyskietka żeby taki obraz stworzyć.

Plik LHA to archiwum, które zawiera w sobie wiele spakowanych plików, które możemy rozpakować na dyskietkę lub dysk twardy, ale nie bezpośrednio do ADF.

Proponuję przekopiować lub rozpakować wybrany plik LHA na dyskietkę, a następnie utworzyć obraz ADF tej dyskietki.

Na pewno pomocny będzie sam program LHA, który możesz rozpakować bezpośrednio i korzystać.

http://aminet.net/package/util/arc/lha

Jest to program, który działa w konsoli. By rozpakować wybrane archiwum do bieżącego katalogu wystarczy wpisać:

LHA X archiwum.lha

Innym sposobem jest program typu FileMaster. Dla Workbencha 1.3 polecam kapitalny DirWork:

http://aminet.net/package/util/dir/DirWork162

Pomocny (dla Workbencha 1.3) może być program na Amigę o nazwie TrackDOS, dzięki któremu możesz między innymi zgrać plik ADF.

http://aminet.net/package/disk/misc/TrackDOS

Uwaga: w jednym ADF zmieścisz 880 kilobajtów danych. Większe pliki będą musiały być podzielone na kilka ADFów.

Ogólnie bardziej polecam działać na plikach aniżeli na ADFach.

Zauważ, że taki plik ADF zawierać będzie tylko pliki z archiwum. Nie uruchomisz z takiej dyskietki Amigi bez wcześniejszego przygotowania.
[#5] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #1

Daj link do tego dobrego programu z aminetu, zobaczymy co jest w środku :)
1
[#6] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hexmage960, post #4

Plik ADF to obraz dyskietki złożonej ze ścieżek i wymagana jest dyskietka żeby taki obraz stworzyć.
Nie jest wymagana, istnieje oprogramowanie tworzące wirtualną stację dysków w pamięci. Z jego pomocą można zarówno uzyskać dostęp do zawartości ADF-a, jak i zbudować ADF.
1
[#7] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Krashan, post #6

Jest też oprogramowanie które "pracuje" na wirtualnej dyskietce, która jest na dysku twardym w postaci ADF.
[#8] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Krashan, post #6

istnieje oprogramowanie


Ba! Istnieje nawet polskie oprogramowanie tego typu ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 21:07:03 przez Drakon
[#9] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Drakon, post #8

Słuszne uwagi.

Wydaje mi się, że wirtualne ADF najprościej podmontować i utworzyć pod WinUAE. Bo oprogramowanie na Amigę do tego celu jest z tego co wiem wymagające.

Program Krzysztofa Donata GoADF oczywiście jest świetny do tego celu, ale z tego co się orientuję wymaga Amiga OS 3.0.

Dlatego poleciłem TrackDOS. Dodam, że TrackDOS potrafi zapisywać i odczytywać z pliku wybrane bloki na dyskietce, można więc tworzyć z jego pomocą również częściowe ADFy.
[#10] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hexmage960, post #9

Wydaje mi się, że wirtualne ADF najprościej podmontować i utworzyć pod WinUAE. Bo oprogramowanie na Amigę do tego celu jest z tego co wiem wymagające.

A jak można to zrobić? Bo WinUAE mam.
[#11] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@mailman, post #3

Mylisz pojęcia. LhA to jest archiwizer. Tak samo jak ZIP, RAR, 7z i tym podobne. ADF do plik będący obrazem amigowej dyskietki, coś jak ISO to obraz płyty. Wewnątrz archiwum LhA możesz jednak mieć spakowany ADF.

A, ok.
Zastanawia mnie jednak po co Ci plik ADF skoro masz Amigę 500?

Posiadam program Amiga Explorer i chciałem sobie nagrać różne programy na dyskietki.
[#12] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hexmage960, post #4

Proponuję przekopiować lub rozpakować wybrany plik LHA na dyskietkę, a następnie utworzyć obraz ADF tej dyskietki.

Na pewno pomocny będzie sam program LHA, który możesz rozpakować bezpośrednio i korzystać.

http://aminet.net/package/util/arc/lha

Jest to program, który działa w konsoli. By rozpakować wybrane archiwum do bieżącego katalogu wystarczy wpisać:

LHA X archiwum.lha

Innym sposobem jest program typu FileMaster. Dla Workbencha 1.3 polecam kapitalny DirWork:

http://aminet.net/package/util/dir/DirWork162

Pomocny (dla Workbencha 1.3) może być program na Amigę o nazwie TrackDOS, dzięki któremu możesz między innymi zgrać plik ADF.

http://aminet.net/package/disk/misc/TrackDOS

Uwaga: w jednym ADF zmieścisz 880 kilobajtów danych. Większe pliki będą musiały być podzielone na kilka ADFów.

Ogólnie bardziej polecam działać na plikach aniżeli na ADFach.

Zauważ, że taki plik ADF zawierać będzie tylko pliki z archiwum. Nie uruchomisz z takiej dyskietki Amigi bez wcześniejszego przygotowania.

Ok, dziś jeszcze sprawdzę.
[#13] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Krashan, post #6

Nie jest wymagana, istnieje oprogramowanie tworzące wirtualną stację dysków w pamięci. Z jego pomocą można zarówno uzyskać dostęp do zawartości ADF-a, jak i zbudować ADF.

A jak się ten program nazywa?
[#14] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #10

To już lepiej ADF Opus.
Po co z armata na muchę
1
[#15] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #1

Jeśli masz WinUAE to zakładam, że masz Windowsa, a jeśli tak to masz Total Commandera? Jeśli nie to zainstaluj sobie TC plus dodatek AmigaDX i będziesz miał najprostsze rozwiązanie.

Tworzysz sobie w WinUAE kilka pustych ADF'ów, ściągasz wybrane archiwa .lha, rozpakowujesz je i kopiujesz na ADF'y.
Działa to mniej więcej tak: link

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:11:04 przez AmiClassic
[#16] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@AmiClassic, post #15

Jeśli nie to zainstaluj sobie TC plus dodatek AmigaDX i będziesz miał najprostsze rozwiązanie.

Tworzysz sobie w WinUAE kilka pustych ADF'ów, ściągasz wybrane archiwa .lha, rozpakowujesz je i kopiujesz na ADF'y.
Działa to mniej więcej tak: link

Puste ADF-y utworzyłem przy pomocy programu "ADF Opus", następnie w programie total commander wypakowałem plik .lha do pustego ADF-a. Potem nagrałem plik ADF na dyskiętkę przez program Amiga Explorer, i jak włożę dyskietkę to program zaczyna się ładować (chyba), a potem staje w miejscu (załączam zdjęcie). Teraz spróbowałem utworzony przeze mnie ADF załadować do WinUAE, i jest napisane "The selected floppy disk image is not bootable (boot block checksun error)". Spróbuję jeszcze tak, jak napisał Hexmage960.



Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 15:44:41 przez Hamburger

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 15:53:35 przez Hamburger
[#17] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hexmage960, post #4

Ogólnie bardziej polecam działać na plikach aniżeli na ADFach.

Bo w sumie to nie potrzebuję mieć ADF-a, tylko żeby się dało po nagraniu na dyskietkę odpalić na Amidze
[#18] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #16

Gdy Ci ten ekran wyskoczy, to wpisz:

df0:

potem

dir

i zobacz, czy na dyskietce jest to, czego oczekiwałeś.
[#19] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #16

Prawidłowo, bo to nie jest bootowalny ADF. Jeśli nagrałeś jakiś program na tego ADF'a i chcesz, żeby automatycznie się uruchomił, to musisz stworzyć jeszcze sekwencję startową do tego i też nagrać na tego ADF'a.
Jeśli masz program który nazywa się np. 'FajnaGra' to otwierasz Notatnik, wpisujesz FajnaGra i zapisujesz plik jako startup-sequence. Na ADF'ie tworzysz drawer S i do niego kopiujesz ten plik.

Możesz też wgrać Workbencha i spod niego uruchomić to co nagrałeś, bez tworzenia sekwencji startowej.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 15:54:28 przez AmiClassic
[#20] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #11

Na Amidze robi to adf2disk
https://www.ppa.pl/forum/amiga/5564/adf2disk
[#21] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@karolb, post #5

Program który ściągasz z Aminetu, to archiwum .lha z plikami w środku. Tam nie ma ADF'a :)
[#22] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Vato, post #20

Nie za bardzo wiem do czego służy ten program. Czy zadziała on na Workbench'u 1.3?
[#23] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@karolb, post #21

A jak wy pobieracie z Aminetu programy to jak je nagrywacie lub jak je otwieracie w emulatorach Amigi? Bo nie wiem w końcu co mam zrobić. Wydawało mi się że to prosta rzecz - pobieram plik z internetu, nagrywam na dyskietkę, i działa - jak to było z innymi stronami z grami z których mogłem pobrać ADF-y i normalnie używać.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:09:11 przez Hamburger
[#24] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #23

Podaj przykład jakiegoś programu to wtedy będzie można pokazać przykład.
[#25] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@AmiClassic, post #24

Na przykład ten:
https://aminet.net/package/mus/play/Play16
[#26] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #25

Masz jakieś turbo w tej Amidze? Bo ta wersja nie działa z procesorem 68000.
[#27] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #23

-. nvm.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:21:06 przez snajper
[#28] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@AmiClassic, post #26

Yyy...
Jest dodatkowa pamięć ram

To znajdę jakiś inny program

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:27:15 przez Hamburger
[#29] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@AmiClassic, post #24

Nie mogę przykładu innego teraz znaleźć, bo jakieś programy kiedyś miałem ale zapomniałem nazw. Nie masz jakiegoś programu z Aminetu jako przykładu?
[#30] Re: Rozpakowanie .lha do .adf

@Hamburger, post #28

Mam cały Aminet, ale nie wiem co Cię interesuje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 23:39:26 przez AmiClassic
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem